Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Svetské dianie


 [ Príspevkov: 6921 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 462  Ďalší
Autor Správa
Poslať 26.01.2020 10:51:29   PANDEMICKÁ EPIDÉMIA
 
Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 21:29:16
napísal 5277 príspevkov
Sme pripravení?

Veď hej 4. – Pandémia prináša smrť. . .
26. januára 2020 08:34, Prečítané 436x, elenaistvanova, Veď hej
Smrtiace pandémie sa prehnali svetom už niekoľkokrát. Čo všetko o nich viete? A čo všetko o možnom riziku pandémie neviete?

O tom všetkom v dnešnom blogu.

Situácia s vírusom v Číne sa vymkla spod kontroly…

Aj keď tvrdia médiá, že nie. Rozšíril sa už do viacerých provincií, je ich už 15 potvrdených. Hoci urobili Číňania naozaj prísne opatrenia – v súčasnosti majú uzavretých osem veľkých miest s viac ako 25 miliónmi ľudí – pravdu poviem, že už v tejto chvíli, keď píšem blog, to nemusí byť pravda – a tých uzavretých miest môže byť viac. Koniec-koncov, protiepidemické opatrenia už prijímajú aj v iných častiach Číny mimo zistených prípadov, preventívne.

Uzavretie miest znamená nielen to, že nikto nemôže do mesta a z mesta, ale i úplné zastavenie hromadnej dopravy. A že by ste sa nejako vytratili z mesta len tak poza bytovky na jeho okraji nepripadá do úvahy, majú veľmi dôsledný systém monitorovania. Policajti robia povinné kontroly vodičov a merajú posádkam áut teplotu. Ľudia povinne nosia na tvári rúška.

V takej situácii je nepochybne ťažké dostať sa do nemocnice – lebo doprava nefunguje, taxikári zo strachu z nákazy s chorými určite ku nemocnici nechodia. Na vyšetrenie ľudia čakajú i desať hodín. Nemocnice údajne nemajú voľné lôžka a ľudí posielajú domov. Nie sú lieky. Nečudujem sa preto informácii v médiách, že ľudia padajú mŕtvi na uliciach – je otázne, či ide len o hoax https://halturnerradioshow.com/index.php/en/news-page/news-nation/coronavirus-in-china-20-million-quarantined-2-8-million-infected-112-000-dead.

Že Číňania nie sú takí spokojní s vývojom situácie ohľadne šírenia koronavírusu svedčí aj skutočnosť, že do mesta Wu-chan posielajú 40 vojenských lekárov a stavajú novú nemocnicu okamžite – a predstavte si, postavia ju do 3. februára údajne. Článok píše o tom, že v roku 2003 novú nemocnicu vybudovali za menej ako týždeň

https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/540115-cina-planuje-v-reakcii-na-virus-postavit-novu-nemocnicu-za-desat-dni/

A pri čítaní tej správy mi napadlo, ako by sa Číňania tvárili pri informácii ako dlho by sme asi takú nemocnicu stavali u nás.

Koronavírus nebezpečný je….

Poskladajme si trochu súvislosti: Nechcem konšpirovať, ale je faktom, že veľké nákazy sa šíria práve z Číny opakovane. No predstavte si, údajne práve v meste Wu-chan má Čína laboratórium na výskum nebezpečných nákaz. Oficiálna verzia je, že vírus zmutoval kdesi na trhu so zvieratami a šíril sa prostredníctvom polievky z netopierov. Ktovie.

Pravdou je, že pri koronavírusoch sú prenášačmi zvieratá, a riziko je, ak sa začne prenos z človeka na človeka. V tomto prípade zjavne nastal.

Čítala som kdesi v médiách, že tento vírus nie je taký nebezpečný ako prechádzajúci SARS, ktorý mal na svedomí smrť stoviek ľudí pár rokov dozadu. Ale to je nezmyselné tvrdenie. Koronavírusy sú patogény – po nakazení je vysoké riziko úmrtia, pri tomto víruse ide až o dve tretiny nakazených (uvádza sa 40 až 60 percent). Podstatou ťažkostí je vysoká teplota, kašeľ a dýchacie problémy – choroba prechádza do zápalu pľúc, takže ani ani umelá pľúcna ventilácia chorého nezachráni a udusí sa. Detailne vysvetľuje zdravotné ťažkosti profesor Krčméry v článku

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/539849-krcmery-nebezpecna-nakaza-sa-moze-dostat-do-europy/

a uvádza, že v prvej vlne nákazy je úmrtnosť takmer stopercentná. Tí, ktorí chorobu prežili, sú zdrojom protilátok – samozrejme ich dostanú zdravotníci, ktorí ošetrujú chorých a nebude protilátok dosť na verejnú distribúciu. Ach, a v tej súvislosti pripomínam, že vírus mutuje, takže sa prispôsobuje, aby prežil.

Nákaza sa šíri v Ázii rýchlo. Viaceré ázijské krajiny majú už tiež chorých. Prví chorí sú aj v Európe – Francúzsko má už niekoľko prípadov, aj Škóti. Aj letiská zaviedli kontroly, no podľa mňa je len otázkou času, kedy sa bude nákaza šíriť Európu naprieč. Pretože kým Číňania urobili opatrenia pomerne rýchlo, tak Európa sladko spí. Ľudia z Číny môžu cestovať bez akýchkoľvek zábran, dokonca jeden chorý Francúz bol priamo v meste Wu-chan, ktoré je predpokladaným zdrojom nákazy.

Inkubačná lehota je dva týždne, čo znamená, že chorý môže infikovať väčší počet ľudí. Navyše, prvé ťažkosti liekmi na kašeľ alebo horúčku môže prekryť.

Nad bezohľadným správaním či hlúposťou ľudí šíriacich nákazu mi zastáva rozum – médiá popisujú prípad infikovanej Francúzky – v Číne bola chorá, no dala si liek od horúčky a po prílete zašla do reštaurácie na večeru. Takéto nezodpovedné správanie by mali trestať – aby si uvedomili i tí menej rozumovo obdarení, že tým ohrozujú zdravie a životy ľudí – a argument pre tých, ktorí nad životmi iných mávnu rukou – ohrozujú šírením nákazy výrazne aj ekonomiku spoločnosti.

Faktom zostáva, že vďaka takýmto „cestovateľom“ sa koronavírus môže stať pandemickým veľmi rýchlo.

Čo je to pandémia?

Ľudstvo zažilo už viacero celosvetových epidémií a zomreli pri nich desiatky miliónoy ľudí. Napríklad španielska chrípka v roku 1918 mala viac obetí ako 1. svetová vojna, približne 5 percent populácie. Podceňovať riziko pandémie rozhodne nie je namieste.Odhaduje sa, že by mohla zabiť od desiatok miliónov až do 5 percent svetovej populácie.

Odborníci pokladajú ďalšiu pandémiu za neodvratnú, otázkou je len, kedy príde. Najdlhší interval predošlých pandémií doteraz bol 39-ročný, v 2018 prešlo 50 rokov od poslednej z nich. Preto sú odborníci v strehu – v roku 2018 vznikla Rada pre monitorovanie globálnej pripravenosti (Global preparedness Monitoring Board – GPMB) a vypracovala 7 odporúčaní, samozrejme žiadajú viac investícií a medzinárodnú spoluprácu, na linku nájdete i celú ich správu

https://apps.who.int/gpmb/annual_report.html

A každá krajina – vrátane Slovenska – má vypracované protipandemické opatrenia.

Na vypuknutie pandémie musia byť splnené tri základné podmienky: vznik nového typu chrípkového vírusu, na ktorý ľudstvo nemá protilátky; mutácia vírusu na formu prenosnú na ľudí a efektívne šírenie medzi ľuďmi. Podľa mňa splnené sú. Prezradím ešte, že pandémia sa šíri v dvoch vlnách – v priebehu roka od prvej možno čakať jej druhú vlnu, a horšia je tá letná z hľadiska následkov podľa toho, čo som sa dočítala.

Svetová zdravotnícka organizácia odporúča preventívne očkovať proti sezónnej chrípke, lebo tým sa zvýši kapacita na produkciu pre-pandemickej vakcíny – tú by dostali najskôr zdravotníci, potom rizikové skupiny obyvateľov – pandemickej vakcíny pre celú populáciu by podľa mňa počas trvania pandémie určite nevyrobili dosť. Globálna výrobná kapacita je oveľa nižšia ako by bola potreba vakcín. Treba rozumieť, že pre-pandemická vakcína nezastaví pandémiu, len zníži úmrtnosť, spomalí šírenie vírusu.

Prezradím vám, že moje najstaršie dieťa – veľký mystifikátor – vyhrala aj literárnu súťaž v tej dobe, kedy u nás ten protipandemický plán zostavovali, so scenárom Pandemik. Bol to fiktívny humoristický príbeh ako sme sa pripravovali na pandémiu u nás doma a v bytovke. V realite by nikomu z nás do smiechu nebolo. Pre naivných, ktorí si pletú pandémiu s virózou – prečítajte si protipandemický plán – detailne hovorí aj o hromadných hroboch a vyhlásení pracovnej povinnosti takže predstava ako prípadnú pandémiu prečkáte doma v teple pri televíznych seriáloch je hodne vzdialená od reality, ktorá by nastala. Pri obrovskom počte chorých by nešlo len o nedostatok lôžok (a nemocnicu u nás určite nepostavíme za týždeň, ako v Číne), či liekov. Priestory by sa našli i v školách zrejme, v internátoch, v hoteloch penziónoch. Ale ošetrovať by museli i nezaškolení, bol by nedostatok ošetrujúceho personálu a chýbali by ľudia v mnohých odvetviach kvôli chorobe – takže preto tá pracovná povinnosť. Pri rozvinutej pandémii by zrejme fungovali len nevyhnutné služby a tie by museli zaistiť ľudia v rámci tých povinných prác. Na dobrovoľnícke ošetrovanie chorých osamelých ľudí kdesi doma spoliehať nemožno. Som preto skeptická, kto by dostal vakcínu, ak by bola vyrobená, podľa mňa logicky zrejme najskôr tí, ktorí by šli na tie povinné práce a nie, ako píše plán, že rizikové skupiny obyvateľov. Boli by označené životne dôležité výrobky a tovary, aj mimoriadne regulačné opatrenia a núdzové zásobovanie. Môžu byť lokálne uzavreté oblasti, podobne ako tie čínske mestá.

Toto prosím nie je šírenie poplašnej správy, ale oficiálny podrobný protipandemický plán SR – https://www.ruvzmi.sk/PDF/Podrplanchrip.pdf

Aj ďalšia platná legislatíva, napríklad

Zákon č. 179/2011 Z. z.Zákon o hospodárskej mobilizácii a o zmene a doplnení zákona č. 387/2002 Z. z. o riadení štátu v krízových situáciách mimo času vojny a vojnového stavu v znení neskorších predpisov

V roku 2016 chystali nový zákon o pandémii – a článok o ňom písal takto https://domov.sme.sk/c/2472733/mz-pripravilo-novy-zakon-o-pandemii.html

V prípade pandémie by mal obvodný úrad právo uložiť občanom pracovnú povinnosť. To by sa však netýkalo detí a dôchodcov, tehotných žien, osamelých rodičov, zdravotne postihnutých a podobne. V núdzovom stave by občania, podnikatelia a firmy mali mať povinnosť poskytnúť ubytovanie alebo priestory na liečenie vojakom, policajtom, zdravotníckym pracovníkom či ďalším osobám. Obvodný úrad tiež môže nariadiť občanom odovzdať vecné prostriedky, nesmie to však ohroziť ich výživu a obvodný úrad ich musí následne vrátiť.

Máme aj Pandemickú komisiu.

I týmto článkom sa snažím utvoriť podaktorým predstavu, že pandémiu netreba rozhodne bagatelizovať.

Teraz by sme mali všetci naozaj snažiť, aby sa nákaza nešírila a pandémia nenastala.

https://elenaistvanova.blog.pravda.sk/2020/01/26/ved-hej-4-pandemia-prinasa-smrt/

https://hnonline.sk/svet/2078233-interaktivna-mapa-ukazuje-ako-sa-svetom-siri-koronavirus
Hore
 Profil  
 
Poslať 27.01.2020 13:28:38   Re: PANDÉMIA NA DOSAH?
 
Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 21:29:16
napísal 5277 príspevkov
https://dennikn.sk/1732654/pellegrini-o-koronaviruse-nesirme-paniku-situacia-je-pod-kontrolou/?ref=tit

U nás sa hovorí aj: udržujte paniku!

Zatiaľ nič nehrozí. Na vírus sme pripravení.
Hore
 Profil  
 
Poslať 27.01.2020 19:37:41   Re: PANDÉMIA NA DOSAH?
 

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 25206 príspevkov
https://tech.sme.sk/c/22311465/umela-inteligencia-varovala-pred-cinskym-virusom-ako-prva.html?ref=trz

Boros mal asi pravdu, ked tvrdil, ze AI by bola namiesto (nasho) parlamentu a (nasej) vlady lepsia ... :D
_________________
"Pre teba som ateista, pre boha som lojálna opozícia." (Woody Allen) "Uprimny nepriatel je lepsi ako lojalna opozicia." (legionar)
Hore
 Profil  
 
Poslať 29.01.2020 7:35:33   Re: PANDÉMIA NA DOSAH?
 

od 05.03.2014 13:26:50
napísal 812 príspevkov
teta píše:
Koronavírusy sú patogény – po nakazení je vysoké riziko úmrtia, pri tomto víruse ide až o dve tretiny nakazených (uvádza sa 40 až 60 percent). Podstatou ťažkostí je vysoká teplota, kašeľ a dýchacie problémy – choroba prechádza do zápalu pľúc, takže ani ani umelá pľúcna ventilácia chorého nezachráni a udusí sa.
Udržujte paniku. :)
Ja len poznamenám, že pri SARS bola úmrtnosť cca 10%, pri MERS do 30%.
Pri tomto víruse má byť úmrtnosť nižšia ako pri SARS, racionálny odhad je okolo 5% (a stále sa aktualizujúce informácie o počte nakazených a úmrtí toto číslo asi celkom potvrdzujú).
Španielska chrípka mala úmrtnosť 3-5% (úmrtia do 10%, ale väčšina úmrtí nebola na chrípku, ale na pridružené bakteriálne ochorenia, súvisiace aj s podvýživou po vojne, zlou hygienickou situáciou... navyše v tej dobe neboli atb).
Tie čísla samozrejme nie sú malé, pri prepuknutí pandémie. Ak sa nakazí 100 miliónov, tak 5% predstavuje 5 miliónov mŕtvych.
Ale číslo 40-60% mi príde ako číslo v štýle spravodajstva Hlavné správy.

Aj "obyčajná" chrípka zabije každoročne na Slovensku (priamo, alebo na súvisiace komplikácie) 600 - 1000 osôb.
Hore
 Profil  
 
Poslať 29.01.2020 18:47:31   Re: PANDÉMIA NA DOSAH?
 
Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 21:29:16
napísal 5277 príspevkov
https://www.tyzden.sk/rozhovory/61924/vladimir-krcmery-cinsky-koronavirus-je-na-slovensku-zvladnutelne-riziko/?ref=ti

Má pobavilo, že na Slovensku máme jedno zariadenie na liečbu chorých na vírus typu SARS a toto zariadenie je prioritne určené pre prezidenta a predsedu vlády.

Z denníka N
Citácia:
. Chránia pred vírusom textilné rúška?

Nie. Textilné „chirurgické“ rúška chránia pred baktériami, nie vírusmi (póry rúšok sú príliš veľké, aby mohli vírus zachytiť), a to prednostne smerom von, nie dovnútra. Zdravotníci ich nosením chránia chorých, nie seba. V juhovýchodnej Ázii, kde je nosenie rúšok bežné, ide primárne o viditeľný prejav ohľaduplnosti, nie o osobnú ochranu.

Typický koronavírus má tvar gule s priemerom 0,1 mikrometra (mikrometer je tisícina milimetra). Bežnou lekársku maskou obojsmerne prejde všetko, čo je menšie ako 0,3 mikrometra. Vírus teda zachytiť nemôže. Nezachytí však ani baktérie zvonku, pretože rúška dostatočne netesnia.

V poslednom čase sa na trhu objavujú masky z nanovlákien, ktoré sľubujú zachytávať častice až do 0,025 mikrometra. Tejto informácii môžete dôverovať, ak majú certifikáciu oficiálneho regulačného orgánu, napríklad americkej FDA alebo slovenského ŠÚKL. Platí však rovnaká výhrada ako pri textilných rúškach: aby maska ​​chránila, musí dokonale tesniť na lícach a všade inde naokolo.

Aj s kvalitnou ústnou maskou treba vedieť zaobchádzať, pomerne často ju meniť a hlavne vedieť, ako sa nekontaminovať, keď si ju dávate dole.

Skutočnú ochranu poskytujú respirátory náležitej filtračnej triedy. Tie sa nasadzujú na ústa i na nos. Môžu byť na jedno použitie alebo s výmennými filtrami. V súčasnej situácii nie je najmenší dôvod zháňať ich a učiť sa s nimi zaobchádzať.
Hlavná vec že v čakárni u lekára dnes písali, že chorí si majú nasadiť vyložené rúška...
Hore
 Profil  
 
Poslať 02.02.2020 9:51:00   Re: PANDÉMIA NA DOSAH?
 
Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 21:29:16
napísal 5277 príspevkov
Udržujeme paniku. Skôr či neskôr bude medzi pospolitým ľuďom aj táto povedzme že teória:

https://jankratky.blog.pravda.sk/2020/02/02/koronavirus-ako-biologicka-zbran/
Hore
 Profil  
 
Poslať 02.02.2020 18:24:47   Re: PANDÉMIA NA DOSAH?
 

od 05.03.2014 13:26:50
napísal 812 príspevkov
teta píše:
https://jankratky.blog.pravda.sk/2020/02/02/koronavirus-ako-biologicka-zbran/
Citácia:
Poukazuje na nezrovnalosti v genóme vírusu, čo naznačuje, že mohol byť geneticky upravený na vojnové účely ako biologická zbraň, a nielen akákoľvek zbraň! Ako zbraň toho najsmrteľnejšieho druhu zo všetkých!...
Na tú teóriu by som odpovedal otázkou, na čo by komu bola taká "mizerná" biologická zbraň s úmrtnosťou 5% (a nech by to bolo aj do 10%).
Ako o biologickej zbrani sa uvažuje o modifikovanom víruse čiernych kiahní (ktorý preukazateľne veľmoci majú v svojich labákoch), s 90% úmrtnosťou... prípadne niečo ako ebola s úmrtnosťou 50 - 90%... Takýto modifikovaný vírus, ktorý by sa dokázal jednoducho šíriť (po nejakých genetických úpravách) by bol naozaj nebezpečná biologická zbraň.
Ale chrípka s úmrtnosťou 5%? Čo by to bola za zbraň, ktorej "zásah" bez väčších problémov prežije 90-95% populácie?
Hore
 Profil  
 
Poslať 03.02.2020 17:02:38   Re: PANDÉMIA NA DOSAH?
 
Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 21:29:16
napísal 5277 príspevkov
Neviem, na oslabenie protivníka a jeho ekonomiky?
Hore
 Profil  
 
Poslať 03.02.2020 17:29:55   Re: PANDÉMIA NA DOSAH?
 

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 25206 príspevkov
teta píše:
Neviem, na oslabenie protivníka a jeho ekonomiky?
A svojej tiez ?
To je dost blba zbran, ked druhej strane dava do ruk zbran este jednoduchsiu - staci im kychat, nemusia ani strielat ... :lol:
To by museli mat zaockovanu celu armadu. A pokial nie aj cely narod, tak pri dostatocne "ucinnom viruse" by coskoro zarvala aj ta armada. Pretoze aj ona potrebuje zasobovat - a to robia ti chudaci doma, ktori by vykapali.
Je to nieco ako "slavny" Yperit.
Stacilo, aby sa obratil vietor - a kapali aj utocnici ... :roll:
_________________
"Pre teba som ateista, pre boha som lojálna opozícia." (Woody Allen) "Uprimny nepriatel je lepsi ako lojalna opozicia." (legionar)
Hore
 Profil  
 
Poslať 03.02.2020 19:39:51   Re: PANDÉMIA NA DOSAH?
 

od 05.03.2014 13:26:50
napísal 812 príspevkov
Teórie o "sprisahaní", prípadne o "náhodnom úniku zmutovaného vírusu z vojenských laboratórií" tu budú vždy, pri každej novej epidémii. Čítal som takéto teórie, keď vypukol SARS, rovnako som ich čítal aj predtým, keď tu bola H1N1... a určite tu budú aj o pár rokov, keď panika okolo koronavírusu utíchne, a objaví sa zase nejaký úplne nový chrípkový kmeň.
A keby po skončení 1. svetovej vojny bol k dispozícii internet a facebook, určite by sa také teórie vynorili aj pri vypuknutí epidémie španielskej chrípky.
Hore
 Profil  
 
Poslať 04.02.2020 20:44:40   Re: PANDÉMIA NA DOSAH?
 
Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 21:29:16
napísal 5277 príspevkov
https://m.youtube.com/watch?feature=share&v=D7O5Yb2jmnw

Češkovia boli vždy mudrlanti.
Hore
 Profil  
 
Poslať 05.02.2020 16:49:36   Re: PANDÉMIA NA DOSAH?
 
Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 4304 príspevkov
Bydlisko: Žilina
Len na okraj Pandémia nie je nič iné ako obyčajná epidémia ale celosvetového rozsahu.
Konšpirátori sa ozývaju - biologická zbraň, útok sorošovcov, a pod. Je známe že rôzne epidémie sa pravidelne vyskytujú v celej histórii ludstva. Akurát teraz pri globalizácii a masovom cestovaní sa rýchlejšie šíria a majú väčší rozsah. Ako sa rôzne epidémie zjavia, tak aj časom odznejú. Je pravda že zanechajú aj obete na životoch, ale to už patrí k prirodzenému cyklu života.
_________________
Pamätaj že vo výšinách vždy svieti Slnko, bez ohladu na mračná ktoré prichádzajú a odchádzajú
Hore
 Profil  
 
Poslať 09.02.2020 21:19:50   Re: PANDÉMIA NA DOSAH?
 
Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 21:29:16
napísal 5277 príspevkov
https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/situation-reports

Na tejto stránke who zverejňuje počet obetí nahlásených štátmi (v prípade Číny niektorí pochybujú o pravdivosti zaslaných čísiel).
Hore
 Profil  
 
Poslať 10.02.2020 6:55:52   Re: PANDÉMIA NA DOSAH?
 
Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 21:29:16
napísal 5277 príspevkov
https://www.ta3.com/clanok/1175746/novinar-ktory-tocil-videa-o-cinskych-nemocniciach-udajne-zmizol.html
Hore
 Profil  
 
Poslať 10.02.2020 22:07:32   Re: PANDÉMIA NA DOSAH?
 

od 19.08.2017 5:48:28
napísal 10 príspevkov
https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6

https://www.youtube.com/watch?v=7OEqybiGdaA
Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
 [ Príspevkov: 6921 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 462  Ďalší

Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Svetské dianie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Skočiť na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Slovenský preklad:phpbb.sk.

Zobraziť štatistiku návštevnosti: