Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Aktuálne dianie v kresťanskom svete

[ Príspevkov: 202 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Ďalší
Autor Správa
Poslať 10.05.2014 11:40:24   Navstevnost kostolov

Obrázok užívateľa

od 02.04.2014 23:44:52
napísal 654 príspevkov
Tu su zaujimave data ohladom navstevnosti kostola:

http://en.wikipedia.org/wiki/Church_attendance

Zaujimave je, ze viac ako 60 % Cechov neboli ani raz v kostole mimo svadieb atd.
Zaujimave je aj to, ze viac Spanielov (tradicna kat. krajina) nebolo nikdy v kostole ako Svedov, Nemcov, Estoncov ci Rusov.

Velmi pozoruhodna je statistika ukazujuca vplyv religiozity rodicov na religiozitu, resp. nabozensku prax deti.

Practice of ParentsPractice of ParentsPractice of the childrenPractice of the childrenPractice of the children
FATHERMOTHERREGULARIRREGULARNON-PRACTISING
RegularRegular32.841.425.8
RegularIrregular37.737.624.7
RegularNon-Practising44.422.433.4
IrregularRegular3.458.638.0
IrregularIrregular7.860.831.4
IrregularNon-Practising25.422.851.8
Non-PractisingRegular1.537.461.1
Non-PractisingIrregular2.337.859.9
Non-PractisingNon-Practising4.614.780.7

In short, if a father does not go to church, no matter how faithful his wife’s devotions, only one child in 50 will become a regular worshiper. If a father does go regularly, regardless of the practice of the mother, between two-thirds and three-quarters of their children will become churchgoers (regular and irregular).

Prehladnejsia verzia tabulky je na stranke odpovedajucej vyssie uvedemu odkazu.

Poslať 13.07.2014 15:26:01   Re: Navstevnost kostolov

od 04.03.2014 10:02:00
napísal 110 príspevkov
no a ?

tiez nechodim do kostola ... naco?

Aby som veril, nepotrebujem kostol ...

Poslať 13.07.2014 15:39:11   Re: Navstevnost kostolov

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 20:10:44
napísal 2033 príspevkov
Citácia:
Aby som veril, nepotrebujem kostol
Nejde o to aby si veril alebo nie, ale do kostola chodis kvoli sv. omsi, ktoru nevies nicim nahradit a jedine na sv. omsi sa odohrava to, co tvori podstatu nasej viery. A chodis tam kvoli Slovu Boziemu...

Poslať 14.07.2014 13:47:13   Re: Navstevnost kostolov

od 04.03.2014 10:02:00
napísal 110 príspevkov
nie nechodim, bozie slovo mam doma, i stale zo sebou, nepotrebujem ho pocuvat sprostredkovane od cloveka, co sa ho mnohokrat sam nedrzi ... samozrejme cest vynimkam ...

ale toto nechajme

Poslať 14.07.2014 17:28:28   Re: Navstevnost kostolov

od 22.06.2014 7:16:03
napísal 646 príspevkov
Omsa nie je o tom, ze si tam vypocujes kazen. To je asi vedlajsie. Omsa ma hlboky biblicky zaklad, vpodstate vsetko (pozdravy, frazy, pozehnanie, modlitby, chvaly) co sa tam hovori su biblicke citaty. Okrem toho tam je hlavne Eucharistia.
Ale inak ta chapem damiko, ze tam nechodis. Ja tiez teoreticky viem to, co som napisala vyssie, ale len velmi malokedy sa tam donutim ist. Je to pre mna divne a neprirodzene.

Poslať 18.07.2014 22:35:13   Re: Navstevnost kostolov

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 22909 príspevkov
Citácia:
nepotrebujem ho pocuvat sprostredkovane od cloveka, co sa ho mnohokrat sam nedrzi
bozie slovo hovori
spolocne zhromazdenia neopustajte ako to maju poniektori vo zvyku

druha vec ako mozes posudzovat cloveka ktoreho nepoznas ?

po tretie prakticky vo vsetkych protestantskych cirkvach mas kazatela ktory kaze bozie slovo
to je tiez sprostredkovane ?

Citácia:
co sa ho mnohokrat sam nedrzi
mozno sa len nedrzi tvojho sukromneho vykladu a tvojej sukromnej interpretacie
ako vies ze je spravna ?

Citácia:
Aby som veril, nepotrebujem kostol ...
to je sice pravda, ale bozie slovo vedie k spolocnestvu krestanov
ak toto odmietas, tak odmieta dost podstatnu vec ak nie priam klucovu ...

Poslať 19.07.2014 6:40:35   Re: Navstevnost kostolov

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 21:29:16
napísal 5205 príspevkov
Jeden ľudový kňaz to prirovnal k domácemu krbu. Polienka, čo boli pekne spolu, tak horeli. Ak sa nejaké oddelilo, tak čoskoro dohorelo. Tak ani človek sám sa neudrží pri živej viere.

Poslať 19.07.2014 16:39:43   Re: Navstevnost kostolov

napísal 646 príspevkov
Ano, ale neviem, ako inde, no omsa v nasom meste nevzyera, akoby tam boli ludia so zivou vierou. Mam na mysli tu formu. Ved omsa by mala byt nieco nadherne, slavnostne, radostne! Ale tie otrasne pesnicky, co sa spievaju, monotonne odriekanie niecoho, poviem pravdu, ze mam z toho dost depresiu. Ved sa sice spieva "aleluja" ale znie to, akoby sa prave konal pohreb. Slova a vyznam omse su sice krasne, ale to realne prezivanie a atmosfera v kostole je uplne o inom. Stare tety sa tvaria, ze uz idu zomriet...
Zazila som pritom aj par naozaj krasnych a pozitivnych omsi s krasnou hudbou (a pozor, netvrdim, ze musi byt tuc-tuc alebo rock, len prosim, nie tie pohrebne organove!) tak mi je luto, ze nemozu byt vsetky take, aby to tam cloveka lakalo a a by nemal chut si tam podrezat zily, ako nas kanadsky lektor, ked bol prvykrat v slovenskom kostole. Chudak, sa nemohol z toho spamatat, vraj nieco take smutne este nevidel :)

Poslať 19.07.2014 17:43:07   Re: Navstevnost kostolov

Obrázok užívateľa

napísal 5205 príspevkov
Hovorí sa, že rodinu si človek nevyberie, ale priateľov áno. V Bratislave mám x možností vybrať si sv. omšu, ktorá mi vyhovuje. Ale aj tak niekedy narazím na problém a je mi z toho smutno. Vtedy si opakujem, že tam chodím kvôli Bohu a nie kvôli ľuďom. Nechať sa znechutiť je ľahšie ako hľadať možnosti dochádzania do veselšej komunity. Napr. ísť na večernú nedeľnú sv. omšu často znamená, že stretnem ľudí, ktorí si idú vybaviť povinnosť takže na nadšenie musím zabudnúť. Ak si privstanem napr. na deviatu :-) tak tam možno stretnem zopár nadšencov....Alebo še to dá tak, že týchto nadšencov vyhľadám v nejakom stretku, spoločenstve a potom už viem že na sv. omši nie sú len tie babky, ale aj moja sestra zo spoločenstva, ktorá to prežíva spolu so mnou inak. Inak takéto a podobné referencie mám od novopokrstených kresťanov, ako aj ty píšeš hľadajúca. A koniec koncov to vzájomné lezenie na nervy patrí k podstate každého spoločenstva, resp. trvalejšieho vzťahu, nikdy neviem, či som aj ja niekoho neznechutila spôsobom ako spievam alebo ako sa tvárim, alebo svojou blbou náladou.

Poslať 19.07.2014 18:50:30   Re: Navstevnost kostolov

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 8:21:13
napísal 6071 príspevkov
problémom často býva to, že si niekto sám povie, že je lepší ako ostatní a ich nepotrebuje.
nakoniec to skĺzne k tomu, že ešte aj Bohu chce diktovať, čo od neho má chcieť.
a nakoniec, hoci si myslí, že sú priatelia, je fakt mimo.
Sudcov 17...

Poslať 19.07.2014 19:03:55   Re: Navstevnost kostolov

napísal 646 príspevkov
Nie som najmudrejsia na svete ani netvrdim, ze som lepsia od ostatnych. Tak ta prosim, aby si mi nasla vers alebo zmienku v cirkevnych dokumentoch kde sa pise o tom, ze omsa ma byt smutna a ze veriaci sa ma na nej citit neprijemne.
To, ze otvorene hovorim o nielen svojom probleme, ale aj o probleme inych ludi nie je nic zle.
Ta hudba bola vymyslena v inom obdobi, ked bola pre ludi krasna a niecim ich uputala. Jej cielom bolo ludi zaujat a nejak ich naladit. Lenze vkus aj umenie sa odvtedy dost zmenilo, tak nevidim nic zle na tom, keby sa hudba prisposobila sucasnemu vkusu ludi tak, aby v nich nevyvolavala negativne pocity.
Vy, co ste v tom vyrastali to nevnimate, ale ja pisem z pohladu cloveka zvonka a vysvetlujem jeden z dovodov, pre ktory ludia nechcu ist do kostola. Proste v nich vyvolava zle pocity "ako v stredoveku".
Napriklad ja si doma vypocujem vysmech za to, ze tam idem a este aj v samotnom kostole trpim, nepaci sa mi tam a som tam len z povinnosti a zo strachu, aby som zas Boha nenastvala. No naco by som tam chodila, ked nielenze sa mi rodina vysmeje ale aj samotna omsa je utrpenim?
A podotykam, ze u nas je len jeden kostol a nedelny spoj do susedneho mesta chodi kazde 2 hodiny.

Poslať 19.07.2014 19:11:00   Re: Navstevnost kostolov

Obrázok užívateľa

napísal 5205 príspevkov
Niekedy to chce vysoký stupeň pokory na prijatie spôsobu zbožnosti babiek v kostole.
Teraz som čítala príbeh chalana, ktorý opisuje, ako nemohol prijať verklíkovanie ružencov.
Nakoniec zistil, ako mu to chýbalo neskôr. Považoval to za stratu času. Je fakt, že na to
treba veľa pokory, opakovať tie isté slová. Ten chalan neskôr hľadal až tak, že skončil pri
drogách. A dnes si s radosťou nájde čas na verklíkovanie ružencov, aby získal stratenú
slobodu. Je to totiž v komunite Cenacolo, ktorá pomáha z rôznych závislostí. Ono človek
nemusí zrovna prepadnúť droge, stačí ak sa jeho život vyberie trošku iným smerom, ako
chce Boh a časom sa uvidí, že to trošku iným smerom ho nasmerovalo diametrálne inde.
Prijať ruženec je síce ťažšie, ale veľmi užitočné. Možno by to chcelo u vás skupinu mladých,
ktorí by oživili sv. omšu liturgickým spevom a aspoň by zmiernili starodávnosť, ktorá je tak
cudzia mladým. Nechceš o to poprosiť kňaza, že by si sa prípadne zapojila?

P. S. Mala som ten istý pocit, ako ty, keď som išla do kostola po obrátení k Bohu.
A dosť ma ovplyvnila tá negatívna atmosféra, možno je to dôsledok Beňovcov.
V každom prípade je treba si zachovať to svoje pozitívne, patrí to k mladosti.
Skús prosím trochu viac zabojovať o svoje vieru prežívanú v spoločenstve Cirkvi.

Poslať 19.07.2014 19:24:08   Re: Navstevnost kostolov

napísal 646 príspevkov
No, ja mam totiz socialnu uzkost. Nikdy by som nesla za knazom s tym, ze chcem byt nejak aktivna v kostole. A uz vobec by som nespievala! Mam co robit, aby som na tej omsi neodpadla od stresu a zachvatov uzkosti, len ked som schovana niekde v kute snaziac sa, aby ma videlo co najmenej ludi.

Poslať 19.07.2014 19:32:46   Re: Navstevnost kostolov

Obrázok užívateľa

napísal 5205 príspevkov
hladajuca píše:
No, ja mam totiz socialnu uzkost. Nikdy by som nesla za knazom s tym, ze chcem byt nejak aktivna v kostole. A uz vobec by som nespievala! Mam co robit, aby som na tej omsi neodpadla od stresu a zachvatov uzkosti, len ked som schovana niekde v kute snaziac sa, aby ma videlo co najmenej ludi.
Tak vitaj v klube, pri dnešnej liturgii to asi nie je nič výnimočné. To časom sčasti prejde. Pekné dievča sa musí trošku báť a schovávať. Ide o to nájsť ten správny kút :-). Nie je niekedy riešením zostať vonku?

Poslať 19.07.2014 19:36:47   Re: Navstevnost kostolov

napísal 646 príspevkov
Neviem, co myslis tym, ci nie je riesenim zostat vonku. Ja idem na omsu fakt len veeeeelmi zriedka, tento rok som bola asi 4x. Posledne dva razy zo strachu. Totiz ja stale neverim v Boha ani Bohu ale dvakrat som tam bola, ze ak existuje, aby ma aspon trocha menej nenavidel. Toto som nemala teraz napisat ale ok. Je to jedno.

[ Príspevkov: 202 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Ďalší

Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Aktuálne dianie v kresťanskom svete

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia