Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT


 [ Príspevkov: 92 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Ďalší
Autor Správa
Poslať 05.12.2013 22:55:49   Biblia vs. realita
 

od 05.12.2013 22:36:03
napísal 10 príspevkov
Dobry den,
mam otazku na Vas veriacich, som skeptik, neviem ci sa zaujimate aj o vieru seriozne alebo len to povie knaz na omsi tomu naslepo verite, to je v podstate jedno. Ale zaujimalo by ma ako hladite na to, ze napriklad katolicka cirkev kt. je neomylna vo veciach viery zrazu revidovala predstavu o Biblickych dejinach tj ze uz potopu berie ako lokalnu udalost pritom kedysi verila ze potopa bola celosvetova, preco zrazu uz Pan Boh nevymodeloval cloveka z hlyny ale pouzil evoluciu, preco v neomylnom Bozom slove sa pise ze Zem je zemekruh, ved ju inspiroval neomylny Boh, a napriklad Zlatousty v homillii k Antiochijcanom ukazoval ze zem je zazrak Bozi lebo plava na vode a hlyna sa neroztopi, pricom dnes vieme ze zem neplava na hlyne, preco napriklad kedysi sa verilo ze Jonas alebo Job boli realne postavy a dnes su to iba bajky so sybolickym obsahom,
viete mne to pride divne ze cirkev zrazu zmeni nazor na taketo veci ze sv. Duch tvrdil 1900 rokov nieco ine az prisli vedecke poznatky a uz sa vsetko zmenilo nakoniec bude tvrdit ze Jezis ani neexistoval, ved uz ani bajku o Adamovi a Eve nemozno brat doslovne, kedze dobre vieme ze zem nema 5000 rokov. a ze predchodcovia cloveka sa vyvynuli pred viac ako 5000 rokmi tj ze nepochadzali z jedneho paru. Moja otazka znie preco boli ludia klamani co do dejin biblickych postav kedze cirkev je neomylna vo veciach viery a ak by ju riadil vsemohucny vsevediaci Boh, tak by jej hned v 1 storoci odhalil ako to bolo
Hore
 Profil  
 
Poslať 06.12.2013 0:09:03   Re: Biblia vs. realita
 
Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 14154 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
Citácia:
katolicka cirkev kt. je neomylna vo veciach viery zrazu revidovala predstavu o Biblickych dejinach tj ze uz potopu berie ako lokalnu udalost pritom kedysi verila ze potopa bola celosvetova, preco zrazu uz Pan Boh nevymodeloval cloveka z hlyny ale pouzil evoluciu, preco v neomylnom Bozom slove ...
sam si si dal odpoved
Cirkev je neomylna vo veciach viery a nie v prirodnych vedach
a nie je to nic nove, nieco v tomto zmysle hlasal uz sv Augustin
Hore
 Profil  
 
Poslať 06.12.2013 2:07:43   Re: Biblia vs. realita
 
Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 23:41:06
napísal 11035 príspevkov
misojogi píše:
sam si si dal odpoved
Cirkev je neomylna vo veciach viery a nie v prirodnych vedach
a nie je to nic nove, nieco v tomto zmysle hlasal uz sv Augustin
veru, už aj medzi najstaršími kresťanskými učencami boli silné upozorňovania na to, že Biblia zvykne v takýchto prípadoch používať symbolickú reč.

Origenes (*184–†254) je asi najznámejší príklad v tomto smere.

  viď pasáž: De Principiis IV, 16 (ktorú sv. Gregor Naziánsky [*329-†390] zaradil do Filokálie [antológia najvýznamnejších patristických textov]). anglický preklad:
   For who that has understanding will suppose that the first, and second, and third day, and the evening and the morning, existed without a sun, and moon, and stars? And that the first day was, as it were, also without a sky? And who is so foolish as to suppose that God, after the manner of a husbandman, planted a paradise in Eden, towards the east, and placed in it a tree of life, visible and palpable, so that one tasting of the fruit by the bodily teeth obtained life? And again, that one was a partaker of good and evil by masticating what was taken from the tree? And if God is said to walk in the paradise in the evening, and Adam to hide himself under a tree, I do not suppose that anyone doubts that these things figuratively indicate certain mysteries, the history having taken place in appearance, and not literally.
   --- anglický preklad De Principiis IV http://www.newadvent.org/fathers/04124.htm

  Alebo tiež pasáž Contra Celsus 6.60. anglický preklad:
   And with regard to the creation of the light upon the first day, and of the firmament upon the second, and of the gathering together of the waters that are under the heaven into their several reservoirs on the third (the earth thus causing to sprout forth those (fruits) which are under the control of nature alone), and of the (great) lights and stars upon the fourth, and of aquatic animals upon the fifth, and of land animals and man upon the sixth, we have treated to the best of our ability in our notes upon Genesis, as well as in the foregoing pages, when we found fault with those who, taking the words in their apparent signification, said that the time of six days was occupied in the creation of the world.

   --- anglický preklad Contra Celsus 6 http://www.newadvent.org/fathers/04166.htm

sv. Augustín (354–430), jeden z najväčších a najvplyvnejších cirkevných otcov vôbec, tiež pekne pojednáva o tom, že Biblia zvykne používať symbolický jazyk, takže prírodné otázky máme skúmať prirodzenou vedou, atď.

  viď. De Genesi ad Litteram, (Latinsky: http://www.augustinus.it/latino/genesi_lettera/index2.htm ). úryvky v anglickom preklade:
   It not infrequently happens that something about the earth, about the sky, about other elements of this world, about the motion and rotation or even the magnitude and distances of the stars, about definite eclipses of the sun and moon, about the passage of years and seasons, about the nature of animals, of fruits, of stones, and of other such things, may be known with the greatest certainty by reasoning or by experience, even by one who is not a Christian. It is too disgraceful and ruinous, though, and greatly to be avoided, that he [the non-Christian] should hear a Christian speaking so idiotically on these matters, and as if in accord with Christian writings, that he might say that he could scarcely keep from laughing when he saw how totally in error they are. In view of this and in keeping it in mind constantly while dealing with the book of Genesis, I have, insofar as I was able, explained in detail and set forth for consideration the meanings of obscure passages, taking care not to affirm rashly some one meaning to the prejudice of another and perhaps better explanation.
   --- kap. 19. (ad Genesis 1:19–20)

   With the scriptures it is a matter of treating about the faith. For that reason, as I have noted repeatedly, if anyone, not understanding the mode of divine eloquence, should find something about these matters [about the physical universe] in our books, or hear of the same from those books, of such a kind that it seems to be at variance with the perceptions of his own rational faculties, let him believe that these other things are in no way necessary to the admonitions or accounts or predictions of the scriptures. In short, it must be said that our authors knew the truth about the nature of the skies, but it was not the intention of the Spirit of God, who spoke through them, to teach men anything that would not be of use to them for their salvation.

   --- ad Genesis 2:9

a tiež ten istý sv. Augustín, ako aj viacerí iní otcovia už pred ním zastávali teóriu tzv. Rationes seminales, ktorá obsahovala už ideu určitej evolúcie, viď.: http://en.wikipedia.org/wiki/Rationes_seminales

Ale všeobecne k téme možno povedať, že cieľ Biblie je duchovný, preto v nej treba hľadať duchovné poučenie a nie odpovede na otázky, ktoré má človek skúmať prírodnými vedami, k čomu dal Boh človeku veľmi dobré podmienky, aby mohol postupne dospieť k tak veľkému poznaniu prírodných zákonov, atď., ako k tomu postupne naozaj došlo, aby sa čo najviac naplnilo onô: "Nech vládne nad rybami mora i nad vtáctvom neba i nad dobytkom a divou zverou a nad všetkými plazmi, čo sa plazia po zemi!" (Gn 1, 26).

Ostatne, Biblia bola písaná už pre starovekých ľudí, ktorým sa ani nedalo to nejako podrobne vedecky opisovať, lebo by tomu nerozumeli, ale boli to ľudia, ktorí práve sa vyjadrovávali takýmto symbolickým jazykom.

V tej dobe a prostredí sa kniha Genesis snažila reagovať skôr proti teologicky bludným názorom, ktoré v tých časoch boli bežné u okolitých národov, že Slnko, Mesiac, hviezdy, atď., sú bohovia, atď... a proti tomu Genesis stručne vysvetľuje, že to všetko sú len STVORENÉ predmety. Dokonca si môžeme všimnúť, ako sa Genezis v opise stvorenia úplne vyhol použitiu slov "Slnko" a "Mesiac" - ktoré u okolitých národov označovali tie hlavné božstvá - ale použil len neutrálne slovo "svetlá".

Ostante, už to samotné, že Zem a Slnko boli vôbec niekedy stvorené, je pomerne netriviálny poznatok, keďže napr. pohanský filozof Aristoteles si myslel, že Zem je večná, a aj materialisti ešte v prvej polovici 20. storočia si mysleli to isté a smiali sa z Biblie, že vraví, že svet bol stvorený, t.j. že má svoj počiatok v čase. Takže niet divu, že to bol práve katolícky kňaz (Georges Lemaître), kto prišiel s teóriou Big-Bangu.

Taktiež to, že človek bol kreovaný z hliny, to tiež je kontrast s niektorými mýtmi iných okolitých národov, podľa ktorých sa kreovalo z tela nejakého boha (a všeobecne tie mýty okolitých národov boli plné vojen medzi bohmi), zatiaľ čo kreácia z hliny, to poukazuje už na pôvod ľudského tela z už stvorenej hmoty, čo aj fyzikálne sedí, že ľudské telo má všetky prvky zo zeme, už bez ohľadu na to, akým procesom to telo vzniklo, či evolúciu, či ako: určitú evolúciu vidíme vlastne aj v tom, ako Biblia rozdeľuje stvorenie do 6 etáp, kde najprv bolo stvorené svetlo, potom sa oddeľovali od seba vody, potom postupne sa objavovali najprv ryby, potom plazy a iné zvieratá, a až napokon človek - čo chronologicky v hrubom náčrte aj sedí a podáva v takom hrubom náčrte aj historickú realitu, akurát že neuvádza presné doby trvania, ale len symbolicky každú etapu nazýva "deň" a podobne.

A čo sa týka potopy sveta. Opäť je to motív, ktorý bol známy aj v mytológiách okolitých národov. Má to svoje historické pozadie azda v tom, že v dávnych časoch boli aj nejaké veľké potopy. Ale zasa je tu dôležité si všimnúť tú teologickú stránku, že v čom sa Biblia líši od tých mýtov okolitých národov. A zasa tam zbadáme, ako sa Biblia snažila opraviť tie teologické omyly, ktoré mali tie iné národy.

Lebo u tých iných zoslali bohovia na ľudstvo potopu preto, lebo ako narástol počet ľudí, tak narástol aj hluk, takže bohovia nemohli spať, a preto sa rozhodli ľudí zničiť. A nepodarilo sa im to len preto, lebo ich tam ktosi ochytračil s tým korábom.

V Biblii naopak vidíme, že Boh "oľutoval" stvorenie človeka, keď videl, ako sa ľudstvo morálne skazilo. A preto zoslal potopu.
  Gn 6:5-7 "Keď Pán videl, že ľudská neresť na zemi je veľká a že všetko zmýšľanie ich srdca je ustavične naklonené na zlé, Pán oľutoval, že stvoril človeka na zemi. Bol skormútený v srdci a povedal: Vyničím zo zemského povrchu ľudí, ktorých som stvoril: človeka i zvieratá, plazy i nebeské vtáctvo, lebo ľutujem, že som ich urobil. Iba Noe našiel milosť u Pána."

Tu vidíme značne iný obraz než u tých nežidov, keďže tu sa Boh trápi nad tým, ako sa ľudia morálne skazili a je z toho skormútený a preto "ľutuje", že stvoril ľudí... (Ale aj vtedy spravodlivého Noeho/Noacha zachránil).

Podobne aj samotné stvorenie človeka. Kým okolité národy za motív stvorenia človeka pokladali skôr to, že bohovia boli leniví kopať kanály, a tak si stvorili ľudí, aby takú podradnú robotu robili namiesto nich, tak v Biblii naopak vidíme, že Boh chcel, aby sa človek mal dobre, aby človek vládol na zemi.

Taktiež ten "boží odpočinok" na konci stvorenia. Zasa si Biblia poslúžila staroorientálnym motívom, kde okolité národy mali mýtus o tom, že po stvorení človeka si bohovia urobili párty (keďže už nemuseli robiť, lebo si už na prácu vyrobili ľudí), a ľudia ich obsluhovali na tej hostine. - Biblia to však zasa úplne zmenila, keď vraví len, že Boh si odpočinul, aby aj človek tak robil, t.j. aby človek odpočíval, a nie stále len robil ako stroj.

Keď teda čítame tieto pasáže z pohľadu starovekého čitateľa a starovekých literárnych druhov, aké sa vtedy používali a akým vtedajší ľudia rozumeli, tak vidíme, že Biblia tu podávala veľmi pozitívne duchovné posolstvá, keď na jednej strane Biblia použila určité motívy známe starovekým ľuďom, aby skrze ne mohla podávať svoje posolstvo vtedajším spôsobom vyjadrovania - a zároveň tým aj potlačiť tie teologické omyly, ktoré v tých motívoch mali tie okolité národy. - Tak by som teda pozeral na onaké texty: z pohľadu teologického posolstva a vyjadrovania starovekých ľudí.

Pokiaľ však ide o prírodovedné poznaky, tak tam sa poznanie vyvíjalo podľa toho, ako sa vyvíjali prírodné vedy. Ostatne aj teologické poznaky sa časom stále prehlbujú, keď ideme postupne už v priebehu SZ, a potom cez NZ, a potom aj následne, vidíme akoby postupný proces "Božej pedagógie"...
_________________
Už nemať žiadnej vlastnej prosby z lásky k slobode. Veď stačí nám žiť iba o chlebe a o vode a spávať bez podušky na bukovej lavici, len nech tí druhí majú šťastie, radosť na líci. (Janko Silan)
Hore
 Profil  
 
Poslať 06.12.2013 10:09:19   Re: Biblia vs. realita
 
Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 14154 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
Citácia:
keďže tu sa Boh trápi nad tým, ako sa ľudia morálne skazili a je z toho skormútený a preto "ľutuje", že stvoril ľudí... (Ale aj vtedy spravodlivého Noeho/Noacha zachránil).
to je dolezite: apel na moralku namiesto vrtosivych bohov inych nabozenstiev
Hore
 Profil  
 
Poslať 06.12.2013 17:14:29   Re: Biblia vs. realita
 

od 05.12.2013 22:36:03
napísal 10 príspevkov
Dakujem najmensi dobre fundovana odpoved, aspon som si poopravil predstavu o krestanoch vidim ze su aj taki ktori sa vierou seriozne zaoberaju
co sa tyka evolucie podla mojho nazoru tu vidim problem lebo
1 hriech ma za nasledok smrť a uz pred stvorenim rozumneho cloveka z opicieho tela musela panovat smrť ktoru Biblia popisuje ako nasledok hriechu
2 osobne evolucia sa mi zda velmi kruty prostriedok pre milosrdneho Boha, kde ide o prezitie najsilnejsich
3 potom je zbytocne tvrdit ze Jezis je nový adam, kedze Adam neexistoval a toto prirovnanie je absolútne preto nevhodne
4 ak pripustime ze zem ma 3,75 miliardy rokov a v roku 5000 Boh opici vlozil dusu a povysil ju zo zvieraceho stavu do ludskeho tak ako je mozne ze sa nasli zo starsieho obdobia umelecke predmenty a ako vieme zviera nedokaze nic take vyrobit

Ja som sa ale pýtal na Biblicke postavy preco dnes sa mozno docitat v Bibli napr. v Jeruzalemskej ze pribeh Ester je vymyslený alebo Tobiáš je tiež vymyslený, potom prečo cirkev uctieva sv. Rafaela ?kedze Tobias je len bajka. Taktiez i v pribehy o patriarchoch su povazovane za pribehy podobneho razu
Krenzer-Ferdinandv knizke Zajtra-sa-bude-opat-verit- tvrdil ze Elizeus alebo Ellias je postava zidovskej sagy a zas teda len fiktivna postava.
O tom ze postavy Sz povazovali prvi krestania za skutocne je list hebrejom najma 11 kapitola a ako vieme tento list sluzil ako utecha pre prenasledovanych krestanoch Zidmi, a to o to viac umocnuje fakt ze tieto postavy boli chapane ako realne kedzme mali zobrazovat o t tom ako sa Boh postaral v tazkych chvilach o ludi.
Hebrejom 12 / 1 Preto aj my, obklopení takým oblakom svedkov, zhoďme všetku príťaž a hriech, ktorý nás opantáva, a vytrvalo bežme v závode, ktorý máme pred sebou,
Hore
 Profil  
 
Poslať 06.12.2013 21:08:22   Re: Biblia vs. realita
 
Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 14154 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
to sa o tom diskutuje nakolko boli vymyslene
castokrat moze byt zaklad realna postava
a ked aj ide o legendu tak sa vychadza zo skusenosti konkretnych ludi

Citácia:
2 osobne evolucia sa mi zda velmi kruty prostriedok pre milosrdneho Boha, kde ide o prezitie najsilnejsich
takto sa uz dnes nechape darwinova teoria
prezitie najlepsieho je len jeden z mnohych mechanizmov
a simulacia na PC ukazuje ze nie vzdy prezije ten najsilnejsi a dalej sa vyvija

Citácia:
3 potom je zbytocne tvrdit ze Jezis je nový adam, kedze Adam neexistoval a toto prirovnanie je absolútne preto nevhodne
v urcitom okamihu ale musela nastat chvila stvorenia ked ta opica precitla
a aj keby islo o symbol tak co?
Hore
 Profil  
 
Poslať 07.12.2013 22:44:19   Re: Biblia vs. realita
 

od 05.12.2013 22:36:03
napísal 10 príspevkov
Citácia:
v urcitom okamihu ale musela nastat chvila stvorenia ked ta opica precitla
a aj keby islo o symbol tak co?
Ale podla Ireneja Ježiš bol novým Adamom i v tom význame že ako z Adamovho boku vznikla Eva tak z Ježišovho prebodnutia boku kopijov vznikla cirkev, no a ak Boh neuspal Adama a z jeho boku nevytvoril Evu tak prirovnanie Ježiš vs Adam je v tomto ohlade nanič.
Citácia:
to sa o tom diskutuje nakolko boli vymyslene
castokrat moze byt zaklad realna postava
a ked aj ide o legendu tak sa vychadza zo skusenosti konkretnych ludi
A co sa stane ak toto presne aplikujeme na Ježiša ? Kto brani aplykovat toto uvazovanie i na neho ?
Hore
 Profil  
 
Poslať 07.12.2013 23:04:49   Re: Biblia vs. realita
 
Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 14154 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
Jezis ako legenda?
privelmi kratka doba na to aby bol len legenda
Hore
 Profil  
 
Poslať 07.12.2013 23:23:20   Re: Biblia vs. realita
 

od 05.12.2013 22:36:03
napísal 10 príspevkov
Ale prosim Vas misojogi uz i jeden pohansky filozof meno som zabudol vicital krestanom, ze si svoju vieru budovali na udajnych vymyslenych zazrakoch ktore pripisovali Jezisovi.
Hore
 Profil  
 
Poslať 07.12.2013 23:45:38   Re: Biblia vs. realita
 
Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 9:21:13
napísal 6071 príspevkov
Bydlisko: gemer
Heretik píše:
Ale prosim Vas misojogi uz i jeden pohansky filozof meno som zabudol vicital krestanom, ze si svoju vieru budovali na udajnych vymyslenych zazrakoch ktore pripisovali Jezisovi.
už som počl kopu výčitiek, ale túto ešte nie.
nevymýšlaš si trochu?
_________________
ridendo verum
Hore
 Profil  
 
Poslať 07.12.2013 23:53:51   Re: Biblia vs. realita
 

od 05.12.2013 22:36:03
napísal 10 príspevkov
To skor krestania prvi si vymyslali ked vlozili popripad. poupravili tzv. flaviovo svedectvo o Jezisovi. alebo ako sa nejaky krestansky filozof zo 4 storocia vydaval za Dionyza Areopagitu Pavlovho ziaka aby vzbudil vaznost svojich prac, Je zaujimave ze napr. Filon Alexandrijsky Jezisov sucastnik a zidovsky filozof nezaznamenal nic o Jezisovich zazrakoch.
Hore
 Profil  
 
Poslať 08.12.2013 8:35:37   Re: Biblia vs. realita
 
Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 9:21:13
napísal 6071 príspevkov
Bydlisko: gemer
sa nedá prelom letopočtu vnímať ľahko s pohľadom informačne presýteného 21 storočia, však?
a je strašné, ak používali už aj vtedy pseudonymy...
_________________
ridendo verum
Hore
 Profil  
 
Poslať 08.12.2013 11:17:47   Re: Biblia vs. realita
 
Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 11:01:14
napísal 3961 príspevkov
Bydlisko: Žilina
Heretik píše:
Citácia:
v urcitom okamihu ale musela nastat chvila stvorenia ked ta opica precitla
a aj keby islo o symbol tak co?
Ale podla Ireneja Ježiš bol novým Adamom i v tom význame že ako z Adamovho boku vznikla Eva tak z Ježišovho prebodnutia boku kopijov vznikla cirkev, no a ak Boh neuspal Adama a z jeho boku nevytvoril Evu tak prirovnanie Ježiš vs Adam je v tomto ohlade nanič.
Citácia:
to sa o tom diskutuje nakolko boli vymyslene
castokrat moze byt zaklad realna postava
a ked aj ide o legendu tak sa vychadza zo skusenosti konkretnych ludi
A co sa stane ak toto presne aplikujeme na Ježiša ? Kto brani aplykovat toto uvazovanie i na neho ?
Stale sa ti miesaju dve veci. 1 posolstvo Biblie 2 prirodovedecka a historicka realita.
Eva z Adamovho boku je posolstvo Biblie ktore hovori ze Boh stvoril cloveka ako muza a zenu ( teda ze su Jeho deti) a ze zena a muz su rovnocenni. Ale Eva z Adamovho boku je aj jeho spolupracovnicka. Cirkev z Jezisovoho boku je symbol ze Cirkev je produkt Jezisovho srdca a ze je to dalej zijuci Kristus a ze clenovia Cirkvi spolupracuju s Bohom na spase ludi. Adam je symbol cloveka povolaneho a stvoreneho aby zil v Bozej blizkosti t.j. zil vecne v raji. Je to o zivote duse a nie tela. Hriechom dusevne zomrel a branu k vecnemu zivotu mal zatvorenu. Preto prisiel Jezis aby tuto branu otvoril, aby vratil cloveka do pozicie v ktorej bol Adam pred hriechom. Preto je prirovnanie Jezis ako druhy Adam v poriadku.
Je jasne ze z prirodovedeckeho hladiska Boh Adama neuspal a z jeho rebra nevystruhal Evu. Takze tvoje ak - tak je uplne mimo
_________________
Pamätaj že vo výšinách vždy svieti Slnko, bez ohladu na mračná ktoré prichádzajú a odchádzajú
Hore
 Profil  
 
Poslať 08.12.2013 23:38:13   Re: Biblia vs. realita
 

od 05.12.2013 22:36:03
napísal 10 príspevkov
Ked sme uz pri tom starom zakone, nevie mi niekto z vas poradit , kde na internete mozno najst oficialne stanovisko RKC k prvým kapitolám Genesisu, pocul som ze nieco take vyslo a zaujimalo by ma to
Hore
 Profil  
 
Poslať 09.12.2013 0:30:37   Re: Biblia vs. realita
 
Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 14154 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
Citácia:
oficialne stanovisko RKC k prvým kapitolám Genesisu
najdes v KKC, viac toho nie je
RJC nema zavazny vyklad ku kazdemu versu z Biblie
ale ma zakladne ucenie sa to sa rozvija
Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
 [ Príspevkov: 92 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Ďalší

Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Slovenský preklad:phpbb.sk.

Zobraziť štatistiku návštevnosti: