Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Téma pre teba

[ Príspevkov: 232 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Ďalší
Autor Správa
Poslať 09.04.2002 22:50:18   Boh ma ničí šiestym prikázaním!

od 09.10.2001 2:00:00
napísal 121 príspevkov
Priatelia, pre obnovený záujem diskutovať na uvedenú tému znovu otvárame diskusné fórum pre tých, ktorí by chceli vyjadriť svoj názor k článku Boh ma ničí šiestym prikázaním!

Poslať 09.04.2002 23:00:05   

od 09.04.2002 22:52:40
napísal 1 príspevkov
isty knaz sa modlieva: Boze,daj,aby ludia,ktori si dodnes nenasli cestu k tebe,zili statocnym zivotom..
V desatore Bozich prikazani sa okrem tych prvych,ktore patria samemu Bohu, ostatne pripodobnuju svetskemu vnimaniu moralky>nekradnut,nezabijat,ctit rodicov... iba jedno je v spolocnosti malo akceptovane,sieste.preco?
pohladov na tuto temu je mnozstvo,prave tolko,kolko je roznych ludi,su si viac a menej podobne.. cast problemu vnimam tam,kde je v clanku zhrnute,ako sa m u s i k manzelstvu pristupovat.zo vsetkych troch zloziek vztahu,ktore su uznane ako plnohodnotne, len jedna prichadza automaticky,a to je tuzba tela,celkom prirodzene.obidve ostatne, citovo-intelektualnu, a duchovnu, ktora vyplyva zo vztahu k Bohu, treba vybudovat,pestovat a udrziavat.
doporucenim o predmanzelskej sex.abstinencii vyriesime tu prvu.ako vsak dosiahneme to prave uvedomovanie si absolutneho sebadarovania sa buducich partnerov? chcem,aby sme si uvedomovali rozdiely,ktore sa skryvaju pod povrchom tohto doporucenia. pozname mnozstvo prikladov manzelstiev,do ktorych vstupuje jeden s cistym umyslom a otvorenym srdcom,a druhy ma na nan tisicky dovodov,ktore vsak s pravou vierou a laskou nesuvisia.. mozno don vstupili v kratkom case, zacinaju zit intimne,prichadza realita splodenia dietata.kto z nas pozna krehku hranicu medzi zrelostou a nezrelostou dokonaleho uvedomenia si praveho sebadarovania sa a podstaty manzelstva?jednoducho povedane,kde najdeme zaruku toho,ze uzavretie manzelstva je cas na intimne spoluzitie,dokazeme mlademu cloveku vysvetlit hlbku podstaty tohto "papiera"?
rovnakou studnou skusenosti a mudrosti je nielen svate pismo,ale i historia tak cloveka ako i cirkvi.v 19.storoci bolo bezne uzavretie manzelstiev na doporucenie starsich a rodicov, a to vo velmi skorom veku, priblizne 15-16rok zivota mladeho dievcata.zena v tom case bola vysoko zavisla na svojom manzelovi,doba bola velmi odlisna a a to co dnes plava na povrchu mnozstiev rozvodov a odluceni,sa ukryvalo vo vnutri spoluzitia.spolocnostou vsak vladla silna moralka a predovsetkym vychova.prave ta by mala byt podla mojho nazoru strednikom a riesenim problemu v rodine.deti by mali byt od malicka vedene k laske,uvedomeniu si vlastnej podstaty,a to i intimnej,zodpovednosti,vztahu k Bohu,a nemaju byt postavene v zaciatku svojho vztahu pred prikaz,podstatu ktoreho im maju rodicia ukazovat prikladom v priebehu celeho ich doterajsieho zivota.dieta,ktore je v kazdej stranke svojej osobnosti spravne vychovavane,je neskor i schopne naplno pochopit podstatu prave takeho clanku,aky bol vo vasej rubrike napisany.chcem,aby bol viditelny rozdiel medzi parom,ktory spolu chodi kuprikladu 5 rokov,a ziju intimne,a uprimne a so zodpovednostou hladia do buducnosti a parom,ktori po polroku znamosti a vstupe do manzelstva s rozporom a bolestou v dusi dohana zblizenie srdc a naraza na priepastne rozdiely vnimania svojho,teraz uz spolocneho zivota.chcem aby bol viditelny a oceneny rozdiel medzi cistym mladym clovekom v 15 rokoch a v 20 rokoch,pretoze prekonava najpodstatnejsie obdobie vyvoja svojej sexuality. pocuvajme i skepticke hlasy zo sveta,pretoze niekto z tych,ktori obhajuju a vysvetluju svoje postoje tak nemusi konat len z dovodu,ze je pre neho cesta akceptacie predmanzelskeho spoluzitia j e d n o d u ch s i a, i ked pamatajme,ze musime hladiet ocami cez Krista.
manzelstvo je darom od Boha a m i l o s t o u.Preto davajte mladym odpoved,a k y vyznam ma manzelstvo,vzajomne odovzdavanie sa,laska,a zodpovednost,preco to nie je len papier,ak im chcete dokazat i podstatu predmanzelskej abstinencie.dajte im odpoved,v ktorej bude logika,taka logika,aku v sebe moze obsahovat iba pravda,aj ja spolu s nimi cakam na tuto odpoved.neposielajte ma za odpovedou do knih,pretoze mnohi,ktori prichadzaju na stranku s diskusiou,su v rozpore vo svojoch chapani,a potrebuju pritiahnut,kratkym a jednoduchym nacrtnutim odpovede,skratka navnady,podnetu,ktory by ich zaujal,aby rozprudil ich vnutornu diskusiu,a tak pritiahol k literature.internet sam o sebe podava jedinecnu moznost kultivovanej mnohostrannej diskusie,preto mu nevycitajte jeho anarchiu.predstavte si,ze by v spolocnosti diskutovalo naraz 50ludi,jeden cez druheho!nemalo by to vyznam.tu sa stretaju nazory sirokej skaly,hoci i extremov,no kazdy jeden z prispevkov,hoci hlupy,arogantny,prehnany,taky ci onaky,je podnetom,a mozno i otazkou pre tych,ktori maju odpoved.
dakujem,ze ste to docitali do konca;)

Poslať 13.05.2002 14:38:10   

od 13.05.2002 14:24:04
napísal 1 príspevkov
Táto tém je v dnešnej dobe zvlášť aktuálna. Niekedy mi je až zle, keď vidím ako ľudia dokážu pošpiniť a zničiť lásku len kôli sexu. V čaopisoch sa propaguje voľný sex, návody, ako byť najlepší v posteli,... Láska sa považuje za doplnok alebo prežitok. Kritériami pre výber partnera sa stali peniaze, postavenie, fyzická krása, sex,... Čistá láska sa vytráca a romantici sú považovaní za hlupákov. Je smutné, kam sa až dostal tento svet. Neostáva nič iné, len sa modliť, aby ľudia dostali rozum. Možno potom sa zmení tento svet a bude sa nám lepšie žiť.

Poslať 31.08.2002 8:41:49   

od 30.07.2002 5:50:16
napísal 1538 príspevkov
Čo vlastne hovorí šieste prikázanie? Nezosmilníš! Slovo, ktoré znie ako strašiak, no možno mnoho ľudí ani nevie, čo si o ňom má myslieť.

V článku som si prečítala, ktoré nesprávne správanie možno priradiť k tomuto slovu.

Autoerotika:

No, celkom by som nevedela súhlasiť s tým, že človek, ktorý sa takto správa, znevažuje nejakým spôsobom druhého človeka. Zaoberá sa predsa sám so sebou, snaží sa dosiahnuť niečo, čo by mohol s niekým iným, kto ho má skutočne rád, osamote. Zrejme preto, lebo nevie, nájsť iné vhodné východisko. Tiež si myslím, že prítomnosť druhej osoby takéto niečo nikdy nenahradí. Že príjemné pocity takéhoto druhu sú len krátkodobé, nevedú celkom určite k nejakému šťastiu, zatiaľčo prežitie lásky so všetkým spolu, určite k pocitu šťastia môžu doviesť.

Tiež si myslím, že ak niekto hľadá pocit šťastia, nájde ho, ak nájde v sebe lásku (možno aj bez fyzických spojitostí), nie keď uspokojí nejako takto svoju fyzickú potrebu. No neviem, či je to dôvod na výčitky svedomia. Keď tak rozmýšľam, kde o niečom takom hovoril Ježiš, nič ma nenapadá...

Predmanželské intímne spolužitie:
Tu zase nie celkom chápem jednu vec: Ak si manželstvo vysluhujú dvaja ľudia, ktorí chcú byť manželmi, kedy sa nimi naozaj stanú? Keď v kostole prebehne obrad, alebo keď sa rozhodnú, že budú manželmi, keď sľúbia oni dvaja sami sebe navzájom, to čo odznieva i v kostole? Chápem dôležitosť sobáša pred svedkami z dôvodu zneužiteľnosti manželstva. Ale pred Bohom, ja si myslím, je manželskou dvojicou každá dvojica, ktorá splnila náležitosti, t.j. sľúbili si s plnou zodpovednosťou to, čo sa pri sobáši sľubuje.

V tomto zmysle si tiež myslím, že aj tí, ktorí sú zosobášení len civilne, sú skutočnými manželmi. Ak niekto napr. rozbije aj takéto manželstvo, je to rovnako zlá vec, ako keď ide o manželstvo uzavreté v kostole.

Súhlasím, že sexualita môže byť len doplnkom života v láske. Láska bez sexu možná určite je a myslím si, že sex bez lásky sa stáva niečím bez skutočnej hodnoty, tam ide naozaj až o neúctu voči vlastnému telu a aj voči druhej osobe (v celku).

Zároveň si myslím, že sex v manželstve môže byť niečo krásne , forma obdarovania druhého, forma dávania sa a potom netreba úzkostlivo skúmať, či nevybočujem z nejakých pravidiel, ktoré ktosi predpísal. Cit napovie. Sú to veci sväté.

Tiež si myslím, že je milión dôvodov byť verným manželskému partnerovi. Ide o deti, o partnera i o seba a svoju sebaúctu.

Poslať 03.10.2002 15:09:41   

od 20.12.2001 1:00:00
napísal 253 príspevkov
prepáč zvedavec, ale podľa čoho chceš potom rozlíšiť kedy niečo manželstvo je, alebo nie je ? Obrad v kostole je potrebný, obaja vyznajú dobrovoľne pred Bohom svoje áno a Ježiš sám sa jasne vyjadril, že nie je možný rozvod. Keď sa len rozhodnú a nespečatia to pred Bohom, tak si to môžu rozmyslieť. Neviem, či chápeš, že v manželstve je prítomný aj Boh, nielen dvaja ľudia.

Poslať 03.10.2002 15:10:29   manželstvo je ÁNO aj Bohu

od 20.12.2001 1:00:00
napísal 253 príspevkov
prepáč zvedavec, ale podľa čoho chceš potom rozlíšiť kedy niečo manželstvo je, alebo nie je ? Obrad v kostole je potrebný, obaja vyznajú dobrovoľne pred Bohom svoje áno a Ježiš sám sa jasne vyjadril, že nie je možný rozvod. Keď sa len rozhodnú a nespečatia to pred Bohom, tak si to môžu rozmyslieť. Neviem, či chápeš, že v manželstve je prítomný aj Boh, nielen dvaja ľudia.

napísal 1538 príspevkov
"Chápem dôležitosť sobáša pred svedkami z dôvodu zneužiteľnosti manželstva. Ale pred Bohom, ja si myslím, je manželskou dvojicou každá dvojica, ktorá splnila náležitosti, t.j. sľúbili si s plnou zodpovednosťou to, čo sa pri sobáši sľubuje. "

Myslím si len to, že ak jeden z partnerov zneužije toho druhého tak, že mu nasľubuje, rovnako ako v kostole a ak to obaja berú ako sobáš, pred Bohom budú manželmi. Aj keby sa obrad neuskutočnil v kostole. Aj keby to celé nebolo zachytené v papieroch. Alebo ako keby sa uskutočnil len obrad civilný, ale pripisovali by mu ten istý význam, ako keby bolo manželstvo uzavreté v kostole. Keby si ten obrad v duchu naozaj, ako píšeš Ty, vysluhovali pred Bohom. Lebo Boh podľa mňa prítomný je i medzi týmito dvoma ľuďmi.

Ešte odpoveď na Tvoju otázku: Chápem, že v manželstve je prítomný aj Boh, nielen dvaja ľudia.

Poslať 03.10.2002 20:11:29   

od 09.11.2001 1:00:00
napísal 13206 príspevkov
Milá Zvedavec.
To , čo tu obhajuješ je obhajoba smilstva, lebo podľa učenia Katolíckej cirkvi sex patrí iba do sakramentálneho manželstva. Nemala by si sa nazývať katolíčkou, lebo povyšuješ svoje názory a svedomie aj nad Božie prikázania. Mala by si zahamovať a študovať Kristove učenie ako aj učenie Katolíckej cirkvi.

Poslať 04.10.2002 7:41:23   

od 16.08.2002 19:25:48
napísal 82 príspevkov
Ahojte,

zmysluplnosť manželstva nezuavretého v kostole je podľa mňa podobná otázka ako zmysluplnosť života človeka ktorý formálne nie je kresťan (katolík, ak chcete). Keď si zoberieme že hlavné prikáznie je prikázanie lásky, ja neverím tomu že Boh by mohol zatratiť ludí ktorí úprimne a hlboko milujú, na druhej strane "zobrať niekoho do neba" len preto že pravidelne ošúchaval kostolné lavice.
Sám som katolík aj moje manželstvo bolo uzavreté v kostole a som veľmi rád že tomu tak je. Nechcem týmto ani obhajovať volné zväzky ktoré sú teraz v móde, ale tvrdiť že všetko ostatné je blamáž a jeden veľký hriech, to sa mi nezdá

Peter

Poslať 07.10.2002 12:46:20   

od 03.10.2002 18:03:54
napísal 4013 príspevkov
Nerad by som viedol reci ohladom zmysluplnosti toho ci onoho, pretoze to vsetko moze byt v Bozich ociach nakoniec uplne inak.

Faktom ale je ze Boh nam dal prikazanie nezosmilnis a ked a ked ho prestupujeme tak hresime. Na druhej strane je toto prikazanie jedno z najtazsie dodrzatelnych pretoze zdanlivo ide protil laske dvoch ludi. Ale naozaj iba zdanlivo, Boh vedel co robi ked nam ho daval a jeho porusenim koname zlo sami sebe. Z vlastnych skusenosti vsak viem, ze si to uvedomujem zvycajne az ked ho porusim.

Poslať 08.10.2002 11:33:45   

od 25.07.2002 7:54:30
napísal 3855 príspevkov
cafte :D prispejem hadam iba tym ze poviem :6. prikazanie je prikazanim uzasnym a je uplne v poriadku...Boh nam ho dal preto aby sme boli stastni ak ho budeme dodrziavat :) (a samozrejme aj ostatne(.:)

Poslať 13.10.2002 6:59:42   Význam slova "smilniť"

napísal 1538 príspevkov
Tiež si myslím, že Božie prikázanie "nezosmilníš" je úplne v poriadku. V oblasti, ktoré 6. prikázanie zasahuje, je veľa vecí, ktoré ľudia nerozumne vyhľadávajú, pretože si myslia, že im to prinesie uspokojenie, no v skutočnosti dosahujú nespokojnosť, vzďaľujú sa skutočným hodnotám, ktoré im môžu dať pocit životného naplnenia.

Kedy je 6. prikázanie prekročené? Neprikladáme niekedy aj také významy nášmu konaniu, aké nemajú? Nie je to oblasť, kde všetko, i to, čo by sa dalo považovať za pekné i Bohom požehnané, zatracujeme a prečo to robíme?

Sex nie je láska . Súhlasím. No ani jedlo nie je láska. Predsa aj navarením dobrého obeda môžem aj vyjadriť svoju lásku. Ani chôdza nie je láska. Napriek tomu, ak prídem niekomu naproti, keď sa vracia z cesty, môžem vyjadriť tým svoju lásku.

Rovnako i sexom môžem vyjadriť svoju lásku. Podľa mňa k človeku, dokonca i k Bohu a keď si uvedomím nie nepatričnosť ale krásu všetkého, čo máme od Boha, môžem dať i sexu iný význam. Sväté či hriešne sa môže niečo stať aj úmyslom a tým, čo pre mňa vnútorne znamená.

Samozrejme, i podľa mňa musia byť splnené určité podmienky. Tento prejav lásky nie je určený na vyjadrovanie lásky komukoľvek a za akýchkoľvek podmienok.

Aký je vlastne význam slova "smilniť"?

Poslať 18.10.2002 10:24:21   

napísal 3855 príspevkov
ano aj sexom mozes vyjadrit lasku...ale len v manzelstve :)...vsetko mimo manzelstva je hriech.

Poslať 19.10.2002 5:55:55   

napísal 1538 príspevkov
Milý Papageno,

osobne nemám a nemala som problém s udržaním sexu v hraniciach, v zmysle Tvojho doplnenia. Ale to považujem za moju súkromnú záležitosť.

No dve veci mi pri čítaní tejto Tvojej poznámky prišli na um:

- To kategorické "musíš, nesmieš" a zatriedenie do oblasti hriechu určite má i v Tvojich očiach nejakú odpoveď na otázku "Prečo?" Ak dáš odpoveď na túto otázku, potom oveľa ľahšie presvedčíš kohokoľvek a dosiahneš, že príkaz nebude prekročený. Akými dôvodmi podopieraš Ty svoje tvrdenie?

- Tiež ma napadlo, že ak ja konám podľa určitej normy a niekto iný nie, nie je to ešte dôvod, ak nepoznám jeho pohnútky a jeho motívy, úmysel, aby som o ňom vynášala akékoľvek súdy. I keď i ja sa držím normy, ktorú si Ty vyslovil, myslím, že posúdenie záležitosti je najlepšie nechať na Boha a toho človeka. A už vôbec nie hľadieť na niekoho s odsúdením.

Tým som vôbec nechcela povedať, že Ty tak na niekoho hľadíš.

Poslať 22.10.2002 12:58:15   

napísal 3855 príspevkov
mila zvedavkyna moja odpoved ti sla mailom prosim ked budes reagovat posli mi ju aj ty mailom :) papageno

[ Príspevkov: 232 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Ďalší

Obsah fóra » Téma pre teba

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

Môžete zakladať nové témy v tomto fóre