Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Téma pre teba

[ Príspevkov: 9 ] 
Autor Správa
Poslať 06.03.2002 10:33:00   Pokánie - metanoia

od 09.10.2001 2:00:00
napísal 121 príspevkov
Diskusia na tému podľa článku Pokánie - metanoia.

Poslať 23.03.2003 7:40:26   

od 30.07.2002 5:50:16
napísal 1538 príspevkov
Citácia:
Pokánie - metanoia

POKÁNIE - METANOIA po grécky v Novom zákone znamená zmenu zmýšľania. Znamená premýšľať o niečom tak, že nás to vedie k zmene názoru. Toto sloveso charakterizuje prechod z jedného stavu myslenia do iného. Toto slovo predstavuje dynamicku zmenu
.

Zmena zmyslania... teda to je podstatou pokania.

Katolici maju sv. spoved - sviatost pokania. Vo svetle tohoto clanku a hlavne vo svetle tychto vyssie uvedenych slov som sa zamyslela nad tym, kolkokrat ide naozaj o pokanie, ak pristupim k spovedi.

Ano, vzdy prichadzam s tym, ze chcem zit nabuduce uz pokial mozno co najlepsie. No pravdu povediac, bolo len niekolko okamihov v mojom zivote, ked som taku vyraznu zmenu naozaj dosiahla.

U mna nastal podobny obrat aj vplyvom spovede, ale inokedy aj vplyvom inych okolnosti, ktore navonok neboli spojene so sviatostou pokania.

Vzdy vsak ta moja zmena zmyslania (ktoru ja hodnotim jednoznacne kladne a o ktoru ide), bola spojena s prezitim nic nevyzadujuceho, vyhradne davajuceho laskyplneho prijatia zo strany cloveka a nasledne s prezitim pocitu, ze rovnako ma prijima i Boh.

Dalsim znakom podobneho mojho pokania (ci aj obratenia?) bolo to, ze som dostala akoby neuveritelnu pomoc - ja to vnimam tak, ze z hora - prekonavat vlastne obmedzenia, vlastne pokusenia. Neviem, preco, no dostala som velku a nicim nezasluzenu silu konat tak, ako treba.

K tomu by som rada pridala, ze diskutovala som na tuto temu, na temu pokusenia (inde) a v diskusii odznela taka myslienka, ze to pokusenie byva vtedy tak silne, ked ma clovek v dusi "akoby dieru", nejaky pocit nenaplnenia a nespravnym konanim sa snazi tuto svoju "dieru v dusi" nejako "zaplatat", zbavit sa svojej bolesti, prazdnoty.

Osobne si myslim, ze "zaplatat tu dieru" dokaze clovek prave prijatou alebo prezivanou laskou, a vtedy je tiez schopny aj pokania, aj je naplneny silou odolavat pokuseniam.

Ake skusenosti mate Vy, alebo co Vas v suvislosti s touto temou napada?

Poslať 04.05.2004 9:51:05   Samochvála.

od 05.04.2002 18:37:49
napísal 336 príspevkov
Ešte že ma máte.
Lebo aspoň aj Vám má kto občas nastaviť zrkadlo.
:lol:

Poslať 04.05.2004 9:52:31   Aj Karol.

od 05.04.2002 18:37:49
napísal 336 príspevkov
Ach zabudol som na Karola aj ten sa občas snaží. :wink:

Poslať 15.09.2004 22:04:40   

od 28.07.2004 10:04:27
napísal 1290 príspevkov
Mila sestricka,

Tvoj prispevok bol velmi uprimny. Sam casto prezivam nieco velmi podobne. Absolvoval som uz desiatky spovedi, do ktorych som siel bez toho, ze by som chcel nieco zmenit, resp. sa nechat premenit. Vzdy som velmi zavidel tym, ktori prezivali pri vsetkom Boziu lasku, mne to vzdy chybalo. Ani na chvalch nic take neprezivam, takze mi zostava iba moja viera...

Viera, ze ma Boh miluje aj vtedy, ked proti nemu hresim, ze ma chce ocistit od kazdeho hriechu a voviest ma do novych veci, pretoze On je Boh milosrdny a milostivy.

Nech Ta neustale zehna.

Michal

Poslať 14.02.2006 10:41:19   

od 25.08.2003 11:40:10
napísal 91 príspevkov
Michal, u mna boli/su chvaly niekedy extra a niekedy som extra suchy, ale posuva sa to. Poviem ti co mi pomaha s tym pracovat.
Mna osobne posuvaju dopredu najma dve veci. Jednak odpustanie-to asi poznas. Mna osobne to vyvadza z mojej tendencie frflat a lutovat sa, co zastavilo aj zidov na pusti. Hoci predtym presli cez cervene more, cez more svojho frflania nepresli.
A druha vec ktoru milujem je pustit si doma pomazane chvaly, lezim na zemi a som s Bohom, oddychujem ako Maria pri nohach Pana. Intimny cas s Bohom. Dobra hudba a dobre texty. To ma uci mat srdce pri Bohu a meni ma to. Vtedy skumam svoje srdce, tuzby, konam pokanie, ucim sa prijimat lasku, odpustenie. Pokanie bez toho ze by som nasiel nieco viac mne moc nefunguje. V takomto mojom case s Bohom sa snazim o kvalitu. Fajny cas, fajna atmosfera, uprimnost, otvorenost. A to mi funguje uz roky. Niekto to vola soaking, je o tom vela aj na stranke www.tacf.org. Vyskusaj.

Poslať 14.02.2006 15:52:34   

od 28.07.2004 10:04:27
napísal 1290 príspevkov
Ako vidis, Jozo, ten moj prispevok ma uz vyse roka a stvrt...

Ja som sa zatial takemuto umeniu modlitby nenaucil - jendoducho len tak byt s Bohom. Mam stale nutkanie byt aktivnym, pretoze modlitba typu "Som tu, Boze!" u mna vobec nefunguje. V mysli sa mi vynara kopec veci, nedokazem sa nijako sustredit.

Ale na druhej strane, kopec dobrych napadov do sluzby prichadza prave skrze taketo chvile. Potom vsak prichadza druhy problem: ako ich realizovat.
"Poznáte pravdu a pravda vás oslobodí." Jn 8:32
"Ježiš Kristus je ten istý včera i dnes a naveky!" Žid 13:8

Poslať 14.02.2006 18:33:57   

od 09.11.2001 1:00:00
napísal 13206 príspevkov
:roll:

Poslať 24.03.2006 18:53:15   

od 30.11.2005 19:42:30
napísal 3134 príspevkov
Vidim ze treba znova nastavit zrkadlo.
Ocami gulat je take nedostojne ze az.
Jasne.

[ Príspevkov: 9 ] 

Obsah fóra » Téma pre teba

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

Môžete zakladať nové témy v tomto fóre