Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Všeobecná diskusia

[ Príspevkov: 48 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalší
Autor Správa
Poslať 11.01.2002 17:51:00   

od 27.12.2001 1:00:00
napísal 33 príspevkov
Ahojte vsetci,

tymto mojim prispevkom by som chcel zacat
diskusiu o tom, ci spolocenstvo pri Dome
Sv. Martina ma sektarske crty alebo nie.

Ked som prvy krat prisiel na spolocne
chvaly v Unii Zien mal som dojem, ze som
v spolocnosti nejakych blaznivych ludi,
ktori su v sekte. Moj prvy dojem bol, ze
ide o nejake spolocenstvo, ktore sa snazi
ovladat mladych ludi posobenim na pocity
a emocie pomocou hudby, "chval", prednasok
a davovej psychozy a euforie. Toto boli
zhruba moje prve dojmy.

Nebol som zvyknuty na rozne charizmaticke
"kusky" ako je napriklad modlitba v jazykoch,
alebo akasi spontanna spolocna modlitba pri
ktorej niektori od radosti (naozaj od ra-
dosti ?) skacu ako keby boli nadrogovani.

Neskor som dospel k nazoru, ze toto
spolocenstvo je nieco vynimocne, ale
nenazval by som ho sektou. Myslim si, ze
to vzdy zavisi od konkretnych ludi.
Je jasne, ze napriklad modlitbu v jazykoch
je mozne "hrat" alebo je mozne chvalit a
skakat pred Panom len preto, lebo to robia
ostatni...A je mozne, ze niektore zazitky
, ktore clovek prezije pocas spolocnych
chval pochadzaju len z psychiky cloveka a
potlacenych emocii, na druhej strane verim,
ze existuju aj tzv. mysticke zazitky alebo
rozne zazitky, ktore dava Boh ako prejav
lasky a prejavovat sa mozu v psychike
vo forme tepla, pokoja, radosti. Niekedy je
tazke rozlisit o co vlastne ide.

Ja nie som sice ziadny odbornik na sekty
alebo teologiu alebo psychologiu ale celkovo
aj napriek roznym "blaznivym" zazitkom si
myslim, ze spolocenstvo pri dome Sv. Martina
sice nie je "normalnym" javom v nasej
spolocnosti, a je to nieco v istom
zmysle "nenormalne", ale je to podla mna
nieco dobre, aj ked to dobre sa ako vzdy
realizuje aj s nasimi chybami a slabostami.
Nastastie nas Pan prisiel pre takych
nedokonalych ludi ako sme my vsetci...

Job

<font size=-1>[ Túto správu editoval: Job dňa 2002-03-11 13:01 ]</font>

Poslať 11.01.2002 22:08:00   

od 11.11.2001 1:00:00
napísal 11 príspevkov
Ahoj Job!To, ze Spolocenstvo pri Dome sv.Martina(SDM) je sekta, je hlupost!!!Nie si prvy ani posledny, ktory ma taketo dojmi s charizmatickej modlitby.Ti ludia, ktori tam chodia su uplne normalny.Vobec tu nejde o ziadne posobenie na city ani o davovu psychozu.Modlitba v jazykoch je uplne normalna(pozri 1 Kor12-13-14).Toto spolocenstvo je dokazom zivej katolickej Cirkvi.Nasa Cirkev preziva novu jar- nove Turice!Preto je tu aj nove vanutie Ducha svateho, ktory prinasa nove dary.To ci ma niekto dar jazykov alebo nie, nie je este to najpodstatnejsie.Sam chodim do tohto spolocenstvo a mozem povedat, ze rapidne zmenilo moj zivot.SDM je podporovane aj biskupmi Slovenska, ktori mu zehnaju. Dokazom toho je aj minulorocna evanjelizacia Kampan pre Jezisa, ktora prinasa prebudenie po celom Slovensku. A naviac toto spolocenstvo nie je jedine.Uz teraz je po Slovensku mnozstvo spolocenstiev, ktore chvalia Boha a prezivaju vyliatie Ducha Svateho.Mozem ta ubezpecit, ze SDM nie je sekta.Toto spolocenstvo je pozehnanim pre cele Slovensko!Prajem ti, aby si na ich modlitebnych stretnutiach zazil este vela Bozej moci :smile:Pan ta zehnaj!

Poslať 13.01.2002 19:24:00   

od 10.10.2001 2:00:00
napísal 52 príspevkov
Ahoj Job,

Zase len kratka odpoved. Ja osobne si myslim, ze by bolo spravne, keby si sa so svojimi pocitmi zdoveril veducim tohoto spolocenstva. Myslim, ze by ti mohli sami vniest aspon trocha jasno do Tvojich otazok. Okrem toho, sa mi to zda aj najpoctivejsi sposob hladania pravdy.

f.

Poslať 13.01.2002 23:13:00   

od 20.12.2001 1:00:00
napísal 3 príspevkov
Spolocenstvo pri Dome a aj mnohhe ine spolocenstva nemozu byt sekta! Povrtaj sa trosku v encyklykach II. vatikanskeho koncilu. Sice si sa s takymito prejavmi nestretol, ale je normalne a prirodzene dvihat ruky atd. Len si precitaj knihu Zalmov v Biblii alebo zozen si nejaku literaturu o charizmach! , stale sa tam pise o takychto prejavoch. David tancoval pred archou! Je to iny styl modlitby, ako mas ty. Tento styl sa normalne poutziva na Katolickych charizmatickych konferenciach. Je to uplne normalne, skus ist za veducimi alebo sa s nimi skontaktuj. Mnoho ludi to oznacuje ako sektu ale treba sa o tom informovat od veducich. Mimochodom veduci spolocenstva su v stalom kontakte s o. arcibiskupom Janom SOkolom, ktory ich podporuje a ma k nim velku naklonnost. viac: kerygmat@host.sk

Poslať 18.01.2002 13:54:00   

napísal 33 príspevkov
Ahojte,

ja som vo svojom prispevku hovoril o
skusenosti, a pisal som to v minulom case,
a na zaver prispevku som napisal, ze by
som toto spolocenstvo nenazval sektou,
ale moj nazor je, ze taketo a hociktore
spolocenstvo moze nadobudnut sektarske
crty. Nemyslim si, ze spolocenstvo je
chranene pred nebezpecenstvom, ze sa
stane sektou tym, ze je o tom nieco
napisane v encyklikach.
Moj zaver je : podla mna to nie je sekta,
to som aj napisal predtym, ze by som to
nenazval sektou, ale je to nieco vynimocne
a dobre.

Job.

<font size=-1>[ Túto správu editoval: Job dňa 2002-01-18 13:10 ]</font>

Poslať 18.01.2002 16:49:00   

od 20.12.2001 1:00:00
napísal 3 príspevkov
AHA! Ja som si to totiz neprecital cele.
Ja som sa obratil vdaka Spolocenstvu pri Dome. Velmi mne aj mojmu spolocenstvu po obrateni pomahali, takze ja mam s nimi velmi dobre skusenosti. Robia velmi dobru pracu pre Jezisa a je to pozehnane! viac mailom:).

Poslať 18.01.2002 17:22:00   

od 10.11.2001 1:00:00
napísal 13 príspevkov
Môj názor, teda aspoň z toho čo som videl je, že toto spoločenstvo JE súčasťou pravej cirkvi. Myslím, že práve prejavy Ducha Svätého chýbajú dnes väčšine spoločenstiev. A to nemám na mysli iba cudzie jazyky a podobné. Samozrejme, že to nesme zabiehať do extrémov, Boh nie je bohom neporiadku, ale pokoja. Keď organizovali evanjelizáciu v Košiciach, tie chvály (Rišo Čanaky) zobudili celé námestie, a ľudia prichádzali!

Poslať 18.01.2002 18:21:00   

napísal 33 príspevkov
Ahojte vsetci,

Je to naozaj nezmysel. Spolocenstvo pri dome
sv. Martina nie je sekta. Sekta je nieco
, kde sa utajeny vodca snazi ovladnut
druhych ludi, aby sa mu podriadili, je to
nieco utajene, skryte, len ked sa clovek
nejako zaviaze, moze vidiet hlbsie, a taketo
nieco v tomto spolocenstve nikdy nebolo,
je to tam otvorene. A nikto z vodcov tohto
spolocenstva nikdy netvrdil, ze toto spolo-
censtvo je jedina spravna cesta k Bohu.

Job.

<font size=-1>[ Túto správu editoval: Job dňa 2002-02-08 13:55 ]</font>

Poslať 04.03.2002 13:26:00   

napísal 33 príspevkov
Ahojte vsetci,

spolocenstvo pri dome sv. Martina je naozaj
nieco velmi dobre, co vedie Duch svaty, aj
ked pri spolupraci s Bohom clovek vzdy
urobi vela chyb, ktore mu nakoniec prinesu
zrelost a mudrost. Sme ludia.

Podla prednasok v internete na oficialnej
stranke spolocenstva, podla toho, co moze
clovek zazit v tomto spolocenstve, ked tam
je dlhsi cas, moze spoznat ako velmi tam
posobi Boh. Je to tam slobodne, nie je
to prezentovane ako jedina cesta k Bohu,
a ovocie tohto spolocenstva je podla
mna dobre. Kurzy, ktore menia cloveka
, chvaly, ktore pomahaju zjednocovat
krestanov vsetkych denominacii, prednasky,
ktore cloveku umoznuju rast, evanjelizacne
akcie, cez ktore Boh meni ludi a robi ich
stastnymi.

Myslel som si, ze je to nieco ako sekta.
Je to sice iny sposob spirituality ako je
bezny u krestanov, a viac sa kladie na
prednaskach doraz na charizmy, ale velke
mnozstvo prednasok je o uplno pohlade na
zivot krestana, nie len o charizmach.
A potom prednasky o charizmach su podla
mna velmi dobre, a pomahaju ludom vyjst
z omylu, a z falosnych predstav o
charizmach.

Je to uzasne dielo Boha, ktory tam posobi,
meni zivoty druhych ludi a uzdravuje.

Job.

Poslať 07.03.2002 20:08:00   

od 27.10.2001 2:00:00
napísal 318 príspevkov
Milý Job,
dovolím si vyjadriť sa aj k tejto téme. Zvolil si nesprávny obsah a spôsob na diskusiu, keď si sa pýtal na „skúsenosť“ a toto spoločenstvo si pripodobnil k sekte. Skúsim ti vysvetliť prečo. Názor možno mať aj na niečo, čo sám neprežijem, ale skúsenosť môže mať iba ten, ktorý niečo osobne prežije. Pocit z diskotéky môže mať iba ten, kto sa jej zúčastní a z koncertu vážnej hudby tiež. Kto chodí iba na diskotéky, má zážitky z diskotéky, ale nie z koncertu. A tak je to aj opačne. Keby si sa pýtal ľudí na „zážitky“ z oboch podujatí, počul by si iba chválu, lebo by sa vyjadrovali iba o tom, čo obľubujú a nie o tom, kam nechodia. Inak by to bolo, keby si sa pýtal na názor. Tam by už boli aj rozdielne stanoviská.
Pripodobnenie ku sekte je tiež nesprávne. Ľudia, ktorí chodia na disko sú sektou? Určite nie a predsa tvoria určité „spoločenstvo“ s rovnakou záľubou. Iným takým „spoločenstvom“ sú napr. športoví fanúšikovia, alebo hazardní hráči. Nikto z nich ti nepovie nič zlé, na to svoje „spoločenstvo“. Ale to nie je objektívny názor všetkých ľudí. Okrem toho väčšina nemusí mať vždy pravdu, ako sa nám to snaží nahovoriť „demokracia“.

Poslať 08.03.2002 19:27:00   

napísal 33 príspevkov
Ahoj Frantisek,

Suhlasim s tym, ze som zvolil nespravny
sposob a obsah na diskusiu, ked som sa
pytal na skusenost. Suhlasim s tym, ze
som poplietol pojmy "skusenost" a
"nazor". V podstate som chcel diskutovat
o skusenosti, ale skusenost sa zdiela,
o nej sa vlastne nediskutuje.

Job.

Poslať 11.03.2002 13:59:00   

napísal 33 príspevkov
Ahoj Frantisek,

Myslim si, ze teraz je to uz jasna tema,
ked som zmenil nazov temy.
Nie je to sekta. A ludia, ktori chodia na
disko tiez nie su sektou, to som nikdy
netvrdil, ze ludia, ktori chodia na disko
su sektou.

Job.

<font size=-1>[ Túto správu editoval: Job dňa 2002-03-11 13:03 ]</font>

Poslať 12.03.2002 20:31:00   

od 27.10.2001 2:00:00
napísal 318 príspevkov
Milý Job,
skutočnosť, že si si dal námahu s opravou názvu témy dokazuje, že ťa táto otázka znepokojuje a zaujíma. Ja nepoznám toto spoločenstvo SDM, ale z toho, čo už bolo povedané na tomto fóre si viem predstaviť o čo asi ide.
V Amerike nebolo možné pritiahnuť černošské obyvateľstvo do kostolov, kým sa tam stavali odmietavo k černošskému spirituálu. Keď ho pripustili, boli kostoly plné. To sa označuje ako inkulturácia. Je pravdou, že aj naša súčasná kresťanská spiritualita už veľmi nepriťahuje našu mládež a tak sa experimentuje s novými formami pod starostlivým dozorom cirkevného vedenia. Je jasné, že táto spiritualita nie veľmi harmonizuje s Duchom sv., ale je prijateľnejšia, ako keď mládež chodí na disko, kde sa učia na neviazanosť, alkohol, a drogy. Ja si osobne myslím, že to nie je škodlivé, ale kresťan by sa nemal obmedzovať iba na toto, ale by mal aj hlbšie skúmať tajomstvá duchovného života, pre ktorý je vhodnejšie iné prostredie, ako je hlučná spoločnosť. Takže, nie všetko je zlo, ale nie všetko mi prospieva! Veriacemu je všetko dovolené okrem hriechu. A mládež potrebuje aj rozptýlenie v dobrej spoločnosti, kde sa môže aj tancovať a tiež aj „modliť v jazykoch“, alebo stvárať kadejaké iné „kúsky“. Veď človek je od Boha obdarený slobodou, či nie?

Poslať 18.04.2002 11:04:16   

Obrázok užívateľa

od 18.04.2002 8:17:46
napísal 7622 príspevkov
Milý Job, najprv citát z tvojho príspevku:"verim,
ze existuju aj tzv. mysticke zazitky alebo
rozne zazitky, ktore dava Boh ako prejav
lasky a prejavovat sa mozu v psychike
vo forme tepla, pokoja, radosti. "
Každý kto prežil niečo podobné vie že tento prejav "tepla, pokoja a radosti" sú prajavy Ducha Svätého. Na utvrdenie uvádzam citát apoštola
Pavla " Láska v nás je R O Z L I A TA skrze (cez, v pôsobnosti od) Ducha Svätého" Takž kedˇ prežívaš takúto skúsenosť je to pôsobnosť Božej Lásky a nemusíš mať obavy. Obavu môžeš mať len z toho aby si túto Lásku ktorú do teba vlial Boh (" a ja vám dám Ducha utešiteľa..") nestratil, lebo aj to sa dá. Ako? To vieš už aj ty- ak dáš príležitosť hriechu aby ťa tejto radosti pozbavil ("... a preto stráňte sa chriechu.." evanjelista Ján).
Ešte jeden dodatok: nejde o zážitok (alebo inak, nejde o to naháňať sa za zážitkami) lebo tento prejav Ducha je nám daný na "utešenie a utvrdenie sa vo viere" ale by táto Láska, ktorú nám Boh vlial do našeho
srdca bola opäť vyliata na druhých ľudí skrze teba. Touto vliatou Láskou solíš "skazený" svet aby sa menil v lepší.... Amen.
Veľa Božieho požehnania vyprosuje Roman.

Poslať 18.04.2002 11:21:22   

Obrázok užívateľa

od 18.04.2002 8:17:46
napísal 7622 príspevkov
Pre františka:
opäť ho najprv citujem: "Je jasné, že táto spiritualita nie veľmi harmonizuje s Duchom sv., "
V odpovedi pre Joba som ujasnil že práve prejavy v spoločenstve pri Dóme sv Martina sú prejavy Ducha Svätého a preto nemôžem s tým čo si napísal súhlasiť. Tu nejde o odreagovanie sa v kresťanskom prostredí
(to môžem ísť k selezianom na stredisko zahrať si ping pong) ale o skutočnú spoločnú modlitbu pod VEDENíM Ducha Svätého. To znamená že s takéhoto stretnutia by som mal, ak sa nechám napĺňať Duchom Svätým,
odchádzať duchovne naplnený. Nemýľme si individuálny duchovný život s duchovným životom v spoločenstve. Kresťan je "povinný" viesť aj jeden aj druhý pretože ako náhle začne jeden zanedbávať príde kríza. Okrem SPOLOČNEJ účasti na Svätej omši máme aj "povinnosť" OSOBNEJ modlitby minimalne raz za deň. A po viac ročnej skúsenosti môžem prehlásiť že + k tomuto všetkému je návšteva obrodeného spoločenstva pre osobný duchovný rast veľmi užitočná.
Ostávaj v Božej láske, Roman.

[ Príspevkov: 48 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalší

Obsah fóra » Všeobecná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia