Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Viera a život

[ Príspevkov: 23 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Autor Správa
Poslať 13.05.2003 9:06:39   5 etických předsevzetí /BUDHIZMU/

od 05.04.2002 17:37:49
napísal 336 príspevkov
Stále do omrzenia niektorí ľudia sa snažia podsúvať tvrdenie že všetko etické a morálne konanie začalo až biblickými dejinami.
Takže tu Vám ponúkam:
5 etických předsevzetí /BUDHIZMU/ :P

Pánátipátá Veramani sikkhá-padam samádijámi.

Ničení a zraňování živých bytostí se budu zdržovat.

Adinnádáná Veramani sikkhá-padam samádijámi.

Braní toho, co není dáváno se budu zdržovat.

Kámesu Miččháčárá Veramani sikkhá-padam samádijámi.

Smyslné nestřídmosti se budu zdržovat.

Musá Vádá Veramani sikkhá-padam samádijámi.

Zraňujícího a nepravdivého mluvení se budu zdržovat.

Surámeraja Madždža Pamadatthána Veramani sikkhá-padam samádijámi.

Zatemňování mysli omamnými látkami se budu zdržovat.

Poslať 13.05.2003 10:21:07   

od 16.09.2002 12:36:21
napísal 111 príspevkov
ako keby som to uz niekde cital........ :oops: :

http://www.b2g2.com/boards/board.cgi?action=read&id=1052813129&user=nebojsa
:wink:

Poslať 14.05.2003 13:41:46   Milý Vobluda.

napísal 336 príspevkov
Milý Vobluda.
Keď si povedal A tak si mal povedať aj B. :lol:
A to B je že tam bolo potom napísané toto:
Duchovné tradície ako zen buddhizmus, súfizmus či chasidizmus učia práve tomu, aby človek zhadzoval zo seba zbytočné, neurotizujúce a fiktívne bremená svojho sebectva a zároveň upozorňujú na to každá cesta, každá náuka je iba prostriedok, ktorý, po tom, čo si ho adept osvojí a pretransformuje do každodenného života, musí byť zahodený ba zabudnutý, aby sa ani z neho nestala príťaž, prekážka. Čo teda v týchto systémoch, akokoľvek exotických a výstredných, je také nerealizovateľné povedzme v panelákovom byte, v supermarkete, na benzínovej pumpe, železničnej stanici alebo v chudobinci? Presne to, čo v kresťanstve: v Európe dvadsiateho storočia existuje iba dekoratívne kresťanstvo, nažívajúce v pokojnej symbióze s vojnami, nacionalizmom, politickými intrigami, kresťanstvo plné prázdnych fráz. Ak niekto vezme kresťanskú výzvu doslovne, okolie ho bude vnímať ako bizarného šaša a už nebude rozdielu medzi ním a čudáckym panelákovým buddhistom...

:wink:

Poslať 15.05.2003 14:53:37   K Budhizmu

od 12.06.2002 13:13:24
napísal 5702 príspevkov
Pekny den vsetkym,
som rad, ze tu niekto ma schopnost pohovorit o inych systemoch ci vierach. V podstate ma to sice nikdy neoslovilo tak hlboko aby som to viac skumal, ale zato som si dost nechal prejst srdcom a hlavou co nam dava Jezis.

Preto ma zaujima co je v pozadi tychto zasad. Vedu k pokaniu, prijatiu odpustenia z milosti a zivotu Bozim Duchom svatym naplnenych Bozich deti?

Teraz to neberte ako provokaciu, lebo priet sa mozeme aj o jednoduchsich otazkach. Len tym chcem povedat, ze vedomost o Jezisovi je pre vsetkych milostou a smerovkou a On sam je Cestou k Nemu. Cielom je Zivy BOh a nie moralne zasady alebo sebazdokonalovanie.

Tiez nie je dolezite kto zacal prvy s hladanim, ale to ci teraz ideme k Nemu.

Chapem, ze kto neveri alebo kto iba vie o Jezisovi ale nepozna Ho, musi pochybovat a ma tendenciu relativizovat. Ale pre nas je to skor jasna vyzva na evanjelizaciu, pri ktorej bude sam Jezis a Duch svaty potvrdzovat, ze On ma pre vsetky svoje deti miesto v nebi. Nepozna budhistov, moslimov, baptistov jehovistov ci kohokolvek ineho - pre Neho sme jedine Jeho deti.

Toto nema s datumom zasad moralky a pretekmi o prvenstvo nic spolocne. Ani moralka nie je na nic ak zostavame bez Neho.

Pred dvomi dnami som videl a pocul ako jeden mlady clovek pocas modlitby a pozehnania zvolal na pani co sa za neho modlila:"Z Vas nieco ide, ja to citim!" a to bolo len pozehnanie v Duchu Svatom. Ostal dotknuty a teraz hlada kto to je, co sa tak dotyka duse.
Nie je to lepsie ako spor o moralne zasady?

Zelam vam horiace srdce a naplnenie Duchom Svatym viac aby ste horeli ako apostoli dnesnych cias.
Martin

Poslať 20.05.2003 12:52:46   Re: K Budhizmu

napísal 336 príspevkov
Martin Petrovic píše:
Pekny den vsetkym,
som rad, ze tu niekto ma schopnost pohovorit o inych systemoch ci vierach.

Je dobre že máš záujem sa dozvedieť niečo viacej o iných náboženských systémoch napríklad o Budhizme.
Budha nikdy nepovedal ja som Boh alebo ja som Boží syn.
Budha bol len obyčajný človek ktorý prišiel s jednou vinikajúcou cestou a to cestou ktorá ťa môže zbaviť utrpenia a to naveky.
Ja takto chápem Budhizmus:
Toto řekl Vznešený, arahant, tak jsem slyšel:
Mnichové, jsou tři druhy touhy:
smyslová žádost, touha po existenci,
touha po dokonalé čistotě.
V tomto smyslu promluvil Vznešený.
K tomu bylo řečeno:

Touha po smyslových požitcích, po existenci
i touha po dokonalé čistotě
- to je ulpění v názorech, hromadění názorů;
tak se zkaluje pravda.
Ale ten, kdo se oprostil od všech žádostí
a zánikem žízně získal svobodu,
ten se vzdal každé touhy a
ulpění v názorech vytrhl z kořenů.
Skoncoval se všemi tužbami,
je bez žádostí, nejistoty a otázek.

Toto je také smysl toho, co řekl Vznešený;
tak jsem slyšel.

Itivuttaka 55 (pálijský kánon)
:D

Poslať 21.05.2003 9:50:04   Budhizmus?

napísal 5702 príspevkov
Pekny den,
vratme sa k odpusteniu a Pravde. Hovorim o zivom Bohu. O zivom Duchu svatom o Jeho Odpusteni nasich hriechov o Jeho laskavom vedeni a samozrejme o slobode rozhodovat sa. Jezis nam dava vsetko, akou cestou sa poberieme je nas vyber. Hovorim o prorockom dare pre zivu cirkev o uzdraveni hlboko v srdci aj telesnom o oslobodeni od zlych duchov a to vsetko na zaklade dobrovolnej obete Jezisa. O zachrane z Lasky aku nemozeme pochopit - tak je sialena a extravagantna a mimoriadna, vrucna a horuca - Ohen ako to videl Mojzis. Vedie budhizmus k takej laske? Vedie k tomu, ktory Oslobodzuje, Uzdravuje Odpusta, vedie k Stvoritelovi, laskavemu Otcovi? Ak ano mali by ste ho poznat. Poznate Ducha svateho? Je znamy a prejavuje sa v cirkvi aj mimo nej a je vela ludi, ktorych zivot je silnym svedectvom. Mozem poskytnut ak bude treba.
Naviac ma zaujalo, ze budhizmus je cestou najdenou clovekom, ktory nemohol povedat, ze je bozi syn. Jezis to otvorene povedal a dodnes o tom svedci. Tesim sa, ze sa pri nom raz stretneme, lebo to co hladate je nakoniec On.

Pekny den vam zelam
Martin

Poslať 22.05.2003 6:34:30   

od 30.07.2002 4:50:16
napísal 1538 príspevkov
Jezis hovoril o tom, o com tu hovori Buddha, ci nie? Nevidim rozpor medzi slovami, ktore uviedol Lukas a tym, co hovoril Jezis. V com je rozdiel, to je trosicku ina terminologia.

Napr. nelpenie, nelipnutie - nie je to chudoba duchom? Nehovoril o tom Jezis?

Jezis je cesta, ale mozno PRESNE ta ista cesta je aj cesta, ktoru inymi slovami vyjadril napr. Buddha.

Martin, Ty POZNAS dobre Jezisa, a ten povedal: Kto nie je proti mne, je so mnou. Buddhu az tak dobre nepoznas, preco ho teda bez poznania odmietat?

---

Navyse, ako som pocula nedavno, Buddhiozmus vlastne NIE JE NABOZENSTVO.

Jednym z odporucani Buddhu bolo, aby sme mu NEVERILI. PRAVDU MAME HLADAT, NIE PRIJAT OD INYCH (tak naslepo).

Poslať 22.05.2003 9:14:25   

napísal 5702 príspevkov
Pekny den,
aby sme si rozumeli neodmietam hladanie ani ked sa vola budhizmus. Len uz mam privela vedomosti a konecne aj skusenosti s modlitbou, aby som nepoukazal na tie niektore vazne veci, ktore mi tu nikto iny neda.

Jezis je zivy a dostupny.

Uz to pre mna nie je len precitane ale aj dost jasne potvrdene. Neodmietam ak sa niekto orientuje duchovne, naopak vitam to ako sposob prechodu k hlbsiemu vnimaniu a mam doveru, ze Jezis si nas povedie tak, aby nam Jeho laska stala davala moznost vidiet Ho. Len sa naucit pozerat. K tej orientacii som sa chcel hned jasne vyjadrit a preto som dal aj malicke svedectvo o tom co vnima byvaly skeptik, ked jasne pociti v dusi pohnutie - ked sa nas dotyka Duch svaty. Toto opat nie je nejaky pokus o rozumovanie. Svedectvo tam je ako povzbudenie k nasledovaniu. Ak uznavame, ze je dobre co nas pozyva robit Jezis, je naozaj lepsie ako o tom velmi hlboko spekulovat, jednoducho skusit to. On si berie zodpovednost za odpoved a vedenie ak sme na ceste s Nim.
Pytam sa komu vlastne chceme naozaj doverovat?
Opakujem dolezite nie su dobre zasady, ale ten Jezis, ktory nam ich dal a to, ze iba ak vedu k Nemu tak su tym cim maju byt. Inak si ich mozeme aj do zlata vytepat a pokojne vyhodit na smetisko. Cielom a prostriedkom a jedinou silou je Jezis, Josua, Christo, Kristus doplnte akykolvek jazyk alebo miestny nazov ale vzdy treba vidiet tu istu osobu. Tym slovam da napln len Duch Bozi, ktoreho nam poslal a je tu s nami. Inak je to ako som povedal len zakon - dnes nic neosozi, uz sme vykupeni milostou a oslobodeni od dodrziavania zakona, mame sa dat viest Duchom. Ten svedci o Jezisovi. Pozna budhizmus alebo iny system Ducha Svateho v jeho laske, moci, prejavoch - ak ano je to cesta k Jezisovi. Ak nie je to nieco co mozno moze viest aj k Jezisovi ale ja viem o priamejsej Ceste a zvolil som si Jeho.

Dnes Jezis sam jasne hovori velmi vrucne a zrozumitelne prostrednictvom napr. Vassuly Ryden http://www.tlig.cz cize mame opat moznost vnimat priamo Jeho - Zive Slovo. Tam je aj opat potvrdena odpoved na rozne nabozenstva - On je Otec a Syn a Duch a chce vsetky svoje deti prijat do svojho srdca. On nerozlisuje podla 'izmu' ale len podla srdca. Ako by som mohol ja niekoho odsudzovat pre jeho cestu - ja len rovno vravim tu je Pramen Zivota. Neodporujme si ak hladame Jeho, len preto, ze sme objavili cast toho co nam on odhalil cele a budme pekne aj dalej vnimavi a uznajme, ze v Nom je toho dobreho plnost. Ale to dokaze kazdy inak- podla svojich schopnosti. Preto som pridal svedectvo o tom ako Duch prenika dovnutra a clovek sam od seba skeptik je nahle schopny zvolat a neskor dosvedcit : 'nikdy som toto nepoznal a hoci to neviem pomenovat bolo to dobre a stale to trva.' Lahsie sa totiz bude vyberat - zasady alebo takyto zivot? Pravidla alebo ten kto ich dal len aby viedli k nemu? Uz nie sme v case ked bol tajomny a neznamy, uz sa zjavil uz nemusime vymysliet ako asi by to malo byt - mozeme si vybrat co chceme prijat.

Pravidla alebo Jezis.

Aj ked sa rozhodnete poznat Jeho nie je to koniec, ale len zaciatok, lebo taku lasku a plnost jednoducho nie sme schopni nijako obsiahnut, len pomaly poznavat aj ked sa nam sam zjavuje. Mame 'program' na celu vecnost.

Pekny den vam prajem a otvorene srdce.
Martin

Poslať 07.01.2004 6:54:53   Dobre môžeme pokračovať Budhizmom.

napísal 336 príspevkov
Dobre môžeme pokračovať Budhizmom.
Jedna škola Budhizmu volá sa ZEN používa na Osvietenie krátke príbehy ktoré rozpráva majster žiakom.
Volajú sa Kongany a tiež koany.
Ich cieľom je narušiť myšlienkové stereotypy ktoré bránia žiakovi aby pochopil.
Posielam jeden takýto Kongan!

A tak teraz napisem jeden pribeh ktory sa naozaj stal v stredovekej Cine.
Tento pribeh dodnes koluje v Cine, Korei, Japonsku, Thajsku a teraz uz aj tu.
Jeden zen-budhisticky mnich sa tulal v centralnej Cine.
Zobrajuc sa dostal az k malickemu domceku jednej stareny ktora zila opustena vysoko v horach nedaleko maleho jazera.
Ked starena videla zobraveho mnicha ulutostilo sa jej ho a rozhodla sa ho prichylit. Mnichovi navrhla ze ho bude zivit a moze u nej byvat. Nech ma len cas na svoj duchovny rozvoj.
A tak sa aj stalo. Starka ktora sama bola chudobna ako kostolna mys zivila mnicha ktory chodil kazdy den meditovat k horskemu jazeru.
Preslo niekolko rokov a starka prichylila este aj mladu budhisticku mnisku pod svoju strechu.
Mniska bola velmi krasna. Mala dlhe cierne vlasy dlhe cierne mihalnice a velke hlboke cierne oci. Jej postava bola dokonala sumerna. Bola ako obrazok radost na nu pozriet.
Bola aj velmi mila.
Hned sa pripojila k mnichovi ze bude s nim chodit meditovat na jazero.
Mnich privolil.
Mniska sa videla v mnichovi sama mu pripravovala stravu aby odbremenila starku a tiez robila aj na zahradke a okolo domu.
Tiez obcas chodila aj meditovat s mnichom na jazero.
Presiel asi jeden rok a jedneho vecera sa v noci mnich prebudil lebo citil nejake dotyky na svojom tele. Prebudil sa a zistil ze nie je na lozku sam.
Lezala pri nom schulena naha mniska a hladila ho svojimi rukami.
Mnich rozhorcene prudko vstal.
"Co to stvaras!!!
Ci sa nehambis!!!!"
Vykrikol, mnich.
"Ty nemas zmysel pre bozie veci"
pokracoval mnich nahnevanym zvysenym hlasom.
Okamzite zazal lampu a dievca zo svojho lozka vyduril.
Rano sa mniska stazovala starkej.
Starka sa strasne napajedila.
Cela ocervenela v tvari schmatla metlu a zacala mlatit mnicha. Zaroven na neho spustila:
"Ty chumaj hnusny bezcitny sadista.
Okamzite mars z mojho domu.
Nic si sa nenaucil o duchovne za tych desat rokov co som Ta tu zivila.
Neprejavil si ani stipku sucitu a lasky k bytosti ktora Ta cely rok tu milovala!!!!"

Poslať 27.08.2004 18:14:23   Laska

od 12.06.2004 12:26:50
napísal 7 príspevkov
Iba na jednom zalezi, na laske.
Konaj z lasky a budes konat dobre.
Ak aj urobis chybu, laska ta ospravedlni.
Pocuvaj svoje svedomie a zi v laske.
Jedina pravda na ktorej naozaj zalezi je laska. :wink:

JEZIS JE PAN!

Poslať 28.08.2004 4:22:42   

od 09.11.2001 0:00:00
napísal 13206 príspevkov
Lenže, milovať podľa Ježiša znamená zachovávať jeho slová .

Poslať 28.08.2004 16:17:26   

od 10.07.2003 13:58:28
napísal 116 príspevkov
Oliver Oravec píše:

Najlepsie v latincine, v kozenej vazbe, na najkrajsom refali v obyvacke.

Poslať 28.08.2004 17:35:44   

od 09.11.2001 0:00:00
napísal 13206 príspevkov
Pán Jánošík už si robí srandu aj z Pána Ježiša. Nie je to dobrý návod k pokoju duše.

Poslať 28.08.2004 18:03:43   

od 10.07.2003 13:58:28
napísal 116 príspevkov
Oliver Oravec píše:
Pán Jánošík už si robí srandu aj z Pána Ježiša.

Naopak. Z tych co si robia srandu z Pana Jezisa si Janosik srandu robi.

Poslať 06.09.2004 18:19:49   

od 03.09.2004 20:33:13
napísal 25 príspevkov
Oliver Oravec píše:

Myslim, ze sa prilis putate k obycajnym slovam. Zachovavat slova nemusi byt to iste ako sa ich slepo drzat.

Slavik sa nepohorsuje nad
kukuckinou jednoduchou piesnou.
Ale ak ja nespievam ako ty,
hovoris mi, ze nemam pravdu.

Co znamena Slavik sa nepohorsuje ?
Aky je vyznam kukucinej jednoduchej pesnicky ?

[ Príspevkov: 23 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší

Obsah fóra » Viera a život

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia