Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Všeobecná diskusia

[ Príspevkov: 164 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Ďalší
Autor Správa
Poslať 17.04.2003 11:47:32   Antikoncepcia.

od 05.04.2002 17:37:49
napísal 336 príspevkov
Prosím o fundovanú odpoveď skutočného odborníka znalého v danej problematike.
Je antikoncepcia hriech?
U interupcie je to bez diskusií.
Dochádza tu k porušeniu "Božieho prikázania : Nezabiješ"
Život ako vieme vzniká ak spermia vnikne do vajíčka.
Od tohoto momentu je to život.
Čiže interupcia je hriech.
Ale čo sa týka antikoncepcie ešte žiadny život nevznikol takže to hriech podľa mňa nie je.
Prosím o názory. :o

Poslať 17.04.2003 11:52:11   

od 16.09.2002 12:36:21
napísal 111 príspevkov
myslim si, ze tato tema vyvola burlivu diskusiu. Ja si svoju odpoved, ci je to hriech, alebo nie, este trosku premyslim.
Ale pokial viem, je to brane ako branenie pocatiu, a preto sa ako hriech posudzuje.

Poslať 17.04.2003 12:21:29   Antikoncepcia

napísal 336 príspevkov
Vobluda píše:
Ale pokial viem, je to brane ako branenie pocatiu, a preto sa ako hriech posudzuje.

Ale zabrániť niečomu čo ešte nevzniklo to hriech predsa nie je! :oops:

Poslať 17.04.2003 12:46:38   

od 16.09.2002 12:36:21
napísal 111 príspevkov
ked bude niekto brat antikoncepciu z dovodu, aby si mohol slobodne "uzivat" urcite sa hriechom nazvat da.

Poslať 17.04.2003 12:52:01   Čože?

napísal 336 príspevkov
Vobluda píše:
ked bude niekto brat antikoncepciu z dovodu, aby si mohol slobodne "uzivat" urcite sa hriechom nazvat da.

Čože?
To nemyslíš vážne!
Ve´d antikoncepciu berie väčšina ľudí /veď sa ich spýtaj sám/ preto aby si mohli slobodne užívať! :wink:

Poslať 17.04.2003 13:23:00   

od 17.04.2003 13:14:57
napísal 1 príspevkov
Cau Lukas! Sanovisko Cirkvi k otazke antikoncepcie je uplne jasne:

Regulácia počatia je jeden z aspektov zodpovedného rodičovstva. Nedovolené prostriedky regulácie počatia sú: prerušovaný manželský akt, antikoncepcia a sterilizácia. (pozri KKC 349)

Pekny den!

Poslať 17.04.2003 15:09:57   

od 03.10.2002 17:03:54
napísal 4013 príspevkov
Cirkevny pristup k tymto veciam hovori ze sex je tu hlavne koli detom, takze dve (tri, styri, pat, kolko chces a kolko uzivis) deti a koncis. :D

(a co mas co tolko sexovat len by ta to zvadzalo na hriesne myslienky a nie je ti to treba, radsej chodievaj na ryby alebo stavaj zo zapaliek eiffelive veze, to je neskodna zabava :D :D :D :D )

Poslať 17.04.2003 19:31:42   

od 07.12.2002 9:03:42
napísal 97 príspevkov
:D

Ahojte ! Prepacte, ale je mi smiesno. Tak bavite sa tu o antikoncepcii, ale ako badam, sami chalani. Ach jo.

Tak hned na uvod - rada by som pripomenut, ze antikoncepciu neberie vacsina ludi. A dalej si treba uvedomit i dalsiu vec - antikoncepcne tabletky, sa pouzivaju aj za inym cielom, ako je len branenie pocatiu. To si chlapci prosim uvedomte. A za vyslovene terapeutickym cielom ich branie nie je ani zdaleka hriechom !

Ak vsak zena (vacsinou to teda pada na jej hlavu) zacne brat antikoncepcne tabletky LEN za cielom, aby "som sa nahodou neocitla v tom," hriech to dozaista je. Ako tu uz mnohi spominali - ide o zabranenie pocatia. Aj ked zivot este nevznikol, vzajomne odovzdanie sa muza a zeny ma byt realizovane z lasky a pre prijatie noveho zivota, nie len pre rozkos a pudove naplnenie. Tu vidim pricinu, preco antikoncepcia za ucelom zabranit pocatie noveho zivota hriechom je - niekomu zakaze zit. Clovek sice plod priamo nezlikviduje, ale neda mu ani len sancu ... Cestu mu umozni, no zaroven ju umelo likviduje. A na to nema jednoducho moralne pravo. Clovek je clovekom a ako clovek si ma i uvedomit, ze sex, to je nie len o rozkosi, prijemnych pocitoch, ale najma o zodpovednosti za novy zivot, ktory tymto aktom z lasky pozyva ... a v takomto chapani antikoncepcia nema ani len najmensie opodstatnenie a ani prirodzenost - je to nasilie pachane na sanci pre novy zivot. A dalej je to cesta pre nezodpovedny sex - sex, ktoreho cielom nie je pozvat z lasky dvoch toho tretieho.

Poslať 22.04.2003 7:32:00   

od 10.10.2002 9:59:18
napísal 165 príspevkov
každé zabraňovanie počatiu sa zaraďuje medzi ťažké hriechy a kto sa z toho nevyspovedá a prijíma sviatosti, dopúšťa sa ďalšieho ťažkého hriechu - svatokrádeže. Spovedať sa z tohto nie je príjemné, preto sa mnohí kresťania radšej tvária, že o tomto ťažkom hriechu nič nevedia, alebo nechcú vedieť a pri sv. spovedi to vynechávajú.
Antikoncepciu používa v tejto dobe veľa manželských párov a bohužiaľ aj slobodných.

Poslať 24.04.2003 19:02:45   

od 30.07.2002 4:50:16
napísal 1538 príspevkov
Myslite, ze ludia, ktori vstupuju do manzelstva, vstupuju don len preto, aby mali mensiu zivotnu istotu, menej osobnej slobody, viac povinnosti ako slobodni? Ze im o manzelske spoluzitie vobec nejde? Teda, ze ked maju taky pocet deti, ako dokazu (snad?) uzivit, tak od sexu upustia?

Lebo milovat sa navzajom je kludne mozne aj bez sexu, to je pravda. Ale to je mozne aj mimo manzelstva.

Existuje aj "Prirodzena metóda planovania rodicovstva", ktorou mozno zabranovat pocatiu a pritom si "uzivat" v manzelstve. Ta podla kat. cirkvi hriechom nie je.

To nie je zabranovanie pocatiu?

Poslať 24.04.2003 19:31:03   

napísal 97 príspevkov
Nie, nemyslim zvedavec - aspon teda ja nemyslim. Myslim, ze prave v manzelstve je viac slobody, co sa tyka intimneho spoluzitia, ako ked je clovek slobodny. Aj ked vsetko odtial potial. Moralna teologia ma pojem manzelskej cistoty. Aj v manzelstve sa da zhresit proti prikazaniu nezosmilnis a nezabijes. Zivotnu istotu maju taktiez vacsiu - pokial teda manzelstvo funguje ... na problemy su tu dvaja, posvateni tretim - Bohom ... a i sviatost manzelstva je SVIATOST - zdroj milosti a sil. A co sa tyka povinnosti, isto ich bez diskusie maju viac, no maju i viac radosti (menzelia) ... moj nazor.

Prirodzena metoda planovania rodicovstva vyuziva ako prostriedok nie umele zabranenie tehotenstvu, ale takzvane neplodne dni zeny. A pocas neplodnych dni o branenie pocatiu nejde - tie su neplodne, nicomu sa branit neda ... ale umela antikoncepcia doslova fyzicky BRANI niecomu, co mozne je.

Poslať 25.04.2003 5:10:17   

od 30.07.2002 4:50:16
napísal 1538 príspevkov
Mila Ajka :-),

i ked na Tvoj nazor pozeram s uctou, dovolim si oponovat, dokonca momentalne aj s dost osobnym zazitkom prezivania problemu zivotnych istot:

Moze sa stat, ze Ti ako osobe, ktora je zodpovedna nielen za seba, hrozi, ze nemas a nebudes mat prijem, rovnako sa moze stat, ze to prave nevychadza ani Tvojmu partnerovi.

Ak si sa rozhodla mat niekolko deti, je zase celkom iste, ze Tvoj a manzelov prijem bude rozdeleny na viac casti a na kazdeho sa musi ujst tolko, aby ste spolu vyzili. Mas zodpovednost za svoje deti, nielen za seba. Musia chodit do skoly, musis sa starat o ich zdravie (dnes uz i to je draha zalezitost), toho je vela, co nutne musis zaplatit. Ak prestanes platit ucty, postupne Ti hrozi, ze Ti odpoja elektrinu, plyn, ..., hrozia exekucie a postupne mozes prist i o strechu nad hlavou.

To su pre mna vazne hrozby! Osobne by som sa nebala o svoj zivot, no ved nejako sa uz pretlciem. V tom NAJHORSOM pripade si najdem AKEKOLVEK, aj zle platene miesto, brigadu, nastastie je tu aj NOTA BENE. Ale ked Vas je vela, nejake to drasticke znizenie prijmu nahana riadny strach!

Moze sa stat, ze v tom manzelstve budes musiet okrem svojho strachu vzdorovat este i strachu svojho partnera - moze to byt zdroj milosti, uznavavam, mozem sa postupne v niecom zdokonalit, no keby som mala zvladat len svoj strach, potrebovala by som menej sil!

A v takejto situacii (si) (partnetrovi) nedopriat ani potesenie, na ktore, podla mojho nazoru, mame i narok, ale je i moznostou sprijemnit zivot a urobit ho krajsim - to by sa mi nezdalo ani mudre, ani potrebne. To by som vnimala ako cosi zle pochopene.

Suhlasim bez vyhrad s jednym: Je mojou zodpovednostou, aby som nikdy a za ziadnych okolnosti NEZNICILA ZIVOT! Ak zamedzim v tejto situacii pocatiu, konam zodpovedne.

Poslať 25.04.2003 8:40:14   

napísal 97 príspevkov
A v takejto situacii (si) (partnetrovi) nedopriat ani potesenie, na ktore, podla mojho nazoru, mame i narok, ale je i moznostou sprijemnit zivot a urobit ho krajsim - to by sa mi nezdalo ani mudre, ani potrebne. To by som vnimala ako cosi zle pochopene.

Suhlasim bez vyhrad s jednym: Je mojou zodpovednostou, aby som nikdy a za ziadnych okolnosti NEZNICILA ZIVOT! Ak zamedzim v tejto situacii pocatiu, konam zodpovedne.

Zvedavec, dopriat sebe a partnerovi potesenie nie je nic zakazane, ci zle, ak sa v manzelstve vzajomne odovzdavaju CELKOM. Avsak vzajomne odovzdanie sa dvoch za "asistencie" antikoncepcie toto UPLNE vzajomne odovzdanie sa vylucuje ... dopriat si potesenie za sucasneho pouzivania antikoncepcie - neprirodzenej, je naozaj nedovolene. Skutocne ide o branenie vzniku noveho zivota. Mozno povies, ze branenie v situacii o akej pises (a mnohych inych) je zodpovedne - ale je to branenie ... a ak ma byt nesplodenie noveho zivota naozaj objektivne zodpovedne a v sulade s katolickou moralkou, maju sa vyuzivat prave tie prirodzene metody - tam nebranis nicomu v neplodnych dnoch - Ak sa tak nedeje a clovek brani "zodpovedne" - je to mozno jeho subjektivne hodnotenie ... nepriaznive situacie cloveka su docasne, kdezto zivot, ktoremu branime, je vecny a co je hlavne - vzdy je davany od Boha ... a ak je braneny, je branene Boziemu stvoritelskemu dielu ... cize konanie nie je zodpovedne pred samym Bohom. On nesudi kvalitu zivota podla toho, ci a kolko ma kto jedla, siat, materialnych veci - to su nase hodnoty a kvalitativne standardy. Boh sudi kvalitu nasich dusi a tie mozu byt krasne a kvalitne i napriek absolutnej hmotnej nedostatocnosti.

Katechizmus katolickej cirkvi - str. 577, odst. 2399
Regulacia plodenia predstavuje jeden z aspektov zodpovedneho otcovstva a materstva. Odôvodnenost umyslov manzelov neospravedlnuje pouzivanie moralne nepripustnych prostriedkov ( napriklad priamu sterilizaciu alebo antikoncepciu).

Poslať 25.04.2003 12:21:00   

od 10.10.2002 9:59:18
napísal 165 príspevkov
Ako je to so zdržiavaním sa pri prirodzenom spôsobe zabraňovania počatiu?
Nie je to tiež manipulácia a ovplyvňovanie Božieho plánu? Veď je to odmietanie a zabraňovanie už v myšlienkach. A hriech, ktorý sa rodí v myšlienkach nie je hriechom? Veď je to vo svojej podstate tiež manipulácia, kalkulovanie, špekulácia a obchádzanie prirodzenosti.
Antikoncepcia, ktorá bráni spojeniu dvoch buniek je ťažkým hriechom, prirodzená antikoncepcia tiež potláča a vzpiera sa Božiemu plánu a tá už je povolená ako bezhriešna. A pritom jedno zabraňuje mechanicky a druhé ešte v myšlienkach. Nie je preto pre prvý prípad ťažký hriech pritvrdým trestom?

Poslať 25.04.2003 14:12:16   

napísal 97 príspevkov
Nuz pozri S., mam taky pocit, ze uz to skrupulantsky pritahujes za vlasy. Do manzelstva sex jednoducho patri - je to dar. A ak vidis uz v prirodzenom planovani rodicovstva hriech v myslienkach, potom sa na to pozri i trosku inak - potom by clovek mohol mat deti, az by to matka ani prezit nemusela ... pretoze ak si myslis, ze ak nechceme dieta, povedzme ich uz mame dost, alebo tu je choroba, alebo povedzme to este nie je mozne - byt, praca (studenti na VS) ... tak potom z manzelstva vylucime sex nadobro ? Ano, i to je riesenie - pre slobodnych povinne. Ale ide mi len o to, aby si si uvedomil, ze i ten sex je vyluceny na zaklade "kalkulacie a myslienok." Potom by snad vsetko bolo hriechom. Nemyslis ?

Prirodzena metoda planovania rodicovstva sa zaklada na neplodnych dnoch zeny. Je schvalena SVATOU STOLICOU a ta uz snad vie, co robi ... jednoducho je zalozena na prirodzenom cykle, ktory je dany do kazdej zeny ... hriechom nie je. Ale nie je ani povinnostou. Su to najintimnejsie veci, ktore si musi zvazit kazdy individualne ... Cirkev uci jasne. Bud to prijmeme, alebo nie.

A este - prirodzena antikoncepcia - skor teda prirodzene planovanie rodicovstva - to je vystiznejsie - sa nema ako vzpierat Boziemu planu - Boh dal do zeny dni, pocas ktorych k tehotenstvu dojst nemoze ... tie dni si ziadna zena nekupila, ani nevyrobila. Dostala ich.

[ Príspevkov: 164 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Ďalší

Obsah fóra » Všeobecná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia