Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Všeobecná diskusia

[ Príspevkov: 11 ] 

Aký máš (máte) názor na rozširovanie siete hniezd záchrany?
Jednoznačne súhlasím a som za to, aby aj uloženie novorodenca na iné bezpečné miesto (na vrátnici v pôrodnici, v reštaurácii, kdekoľvek) bolo rovnako legálne 38%  38%  [ 3 ]
Jednoznačne súhlasím 50%  50%  [ 4 ]
Jednoznačne súhlasím, ale súhlasím aj s tým, aby matky, ktoré anonymne nechajú svojho tajne porodeného novorodenca na iných bezpečných miestach, napr. na vrátnici v pôrodnici boli trestané do dvoch rokov väzenia 0%  0%  [ 0 ]
Skôr nesúhlasím, matky majú vedieť, že môžu využiť možnosť utajeného pôrodu v nemocnici, kde môžu dieťa nechať 0%  0%  [ 0 ]
Nesúhlasím, možnosť anonymne odložiť dieťa nabáda ženy, aby rodili tajne doma 0%  0%  [ 0 ]
Zásadne nesúhlasím, matky sa majú o svoje dieťa postarať samé, netreba im dať žiadnu možnosť beztrestne nechať dieťa na starosť iným 0%  0%  [ 0 ]
Zásadne nesúhlasím, ženy predsa majú na výber dostatočnú ponuku antikoncepcie, lacnú možnosť potratov - a keď nemajú ani na to, majú zabudnúť na sex 0%  0%  [ 0 ]
Iné 13%  13%  [ 1 ]
Celkom hlasov : 8
Autor Správa

od 31.10.2002 17:44:55
napísal 2004 príspevkov
HNIEZDA ZÁCHRANY ( www.hniezdozachrany.sk ) ALEBO BRLOHY NEZODPOVEDNOSTI ( http://www.forumzivota.sk/ehome/index.p ... &xz=2&zy=1 )?

Drsný titulok. Že? Ale autorom nie som ja. Ide o článok JUDr. Patrika Danišku v časopise Fóra života č. 3/2005. Fórum života zastrešuje 22 katolíckych organizácií, prakticky všetky podporované kontrolované Katolíckou cirkvou.

Článok, ktorý je obsahove veľmi podobný aj oficiálnemu stanovisku Fóra života k hniezdam záchrany sa vehementne pustil proti hniezdam záchrany, aj proti tomu, že od 1. januára tohto roku už nie je odloženie dieťaťa do hniezda záchrany trestným činom. Fórum života by chcelo, aby všetky matky, ktoré odložia dieťa do hniezda záchrany podliehali trestu väzenia až do dvoch rokov.

Na 6. januára som inicioval a ako jediný z verejnosti sa aj zúčastnil na trojkráľovom posväcovaní hniezda záchrany v Banskej Bystrici. Posväcoval ho katolícky kaplán Pavel Pakoš a za úmysel tých, ktorí sa o toto hniezdo zaslúžili sa pri ňom modlil aj pán Koštial, evanjelický farár, spolu s manželkou, tiež farárkou. Konferencia biskupov Slovenska distribuovala do celého Slovenska plagáty známe aj z televíznych reklám s dievčatkom sťaby anjelikom na propagáciu hniezd záchrany. Zdá sa, že pravá ruka nevie čo robí ľavá. Súčasťou Fóra života sú napr. erkári prítomní prakticky v každej farnosti, súčasťou je napr. aj Diecézne centrum pre rodinu pre Banskobystrické biskupstvo a ďaľších 20 organizácií.

Prečo by mali byť hniezda záchrany „brlohmi nezodpovednosti“? Patrik Daniška okrem iného píše:

„Už samotná myšlienka zriadenia miesta, ktoré má slúžiť na odkladanie detí je zvrátená... Hniezda záchrany sú praktický i právny problém, pretože podnecujú k narúšaniu prirodzeného vzťahu rodiča a dieťaťa... Možnosť anonymne odložiť dieťa nabáda ženy, aby rodili tajne doma... Verejné inkubátory sú navše zbytočné, pretože od februára 2005 je na Slovensku možný utajený pôrod, ... Verejné inkubátory sú zbytočné aj z hľadiska účelu, na ktorý majú slúžiť - záchrana dieťaťa pred väčším zlom, ktorým je v tomto prípade zabitie dieťaťa matkou... verejné inkubátory využívajú ženy, ktoré nechcú svojmu dieťaťu ublížiť...“

Ja som bol vždy za slobodu prejavu. Osobitne ma zaujímajú kontroverzné témy. Provokatívny článok v časopise Fóra života by som len a len uvítal ako výzvu na diskusiu. Keby som sa mal vyjadriť k jeho zaradeniu, tak len s vyvažujúcim pozitívnejším článkom. Čo ma však zaráža, že postoj Patrika Danišku, možno korelujúci s niektorými zahraničnými autormi proti možnosti legálne a bezpečne deti odkladať si osvojilo celé Fórum života. Keď som sa však pýtal Dr. Danišku, či ich odmietavé stanovisko prerokúvali aj s ostatnými 22 organizáciami a s akými výsledkami - už mi neodpovedal.

Samozrejme, že by som vždy pri prípadnej propagácii možností odloženia novorodencov do hniezd záchrany uvádzal oveľa priaznivejšiu alternatívu - utajených pôrodov v pôrodniciach s ponechaním dieťa štátu s vysoko pravdepodobnou možnosťou rýchlej adopcie. Aj tie plagáty distribuované biskupmi sú ale asi nevhodné. Evokujú dojem akoby hniezda záchrany mali byť hlavne alternatívami k potratom a tak to zjavne nie je - okrem pár výnimiek.

Tiež nechápem, komu musia ísť peniaze - za jedno hniezdo záchrany 750 tisíc korún, keď by sa to dalo zriadiť za tisíc Sk, možno max. za 10 tisíc.

Poslať 14.02.2006 13:49:49   

od 24.01.2003 13:12:04
napísal 232 príspevkov
To, ze niektori ludia jednoducho nechcu prijat ine ako idealne riesenia, moze vyzniet zasadovo, no zaroven moze sposobit viac zla. Anonymne porody v nemocnici su sice nepochybne zodpovednejsie a treba ich ako moznost propagovat, no pre zenu, ktora sa zufalo brani priznaniu sa k materstvu a k dietatu, nemusi taketo riesenie z hladiska utajenia vyzerat spolahlivo. Z historie vieme, ze ako hniezda zachrany kedysi sluzili najma klastory, ktore sa snazili najst dojky a postarali sa o prezitie a neraz i vychovu "najduchov". Bolo to vzdy lepsie ako institucia "anjelickarok" ci matiek-vrahyn. Teda zaverom: Som proti dehonestovaniu hniezd zachrany.

Poslať 14.02.2006 17:04:01   

od 03.10.2002 17:03:54
napísal 4013 príspevkov
dovolim si suhlasit s terezou. radsej nech to dieta skonci zive v spominanom zariadeni, ako rozsekane chirugickym nastrojom niekde v spalovni.

Poslať 14.02.2006 17:17:29   

od 17.12.2004 8:13:53
napísal 3903 príspevkov
alebo v igelitke v kontajneri :cry:

Poslať 14.02.2006 19:58:51   

napísal 2004 príspevkov
coriolanus píše:
dovolim si suhlasit s terezou. radsej nech to dieta skonci zive v spominanom zariadeni, ako rozsekane chirugickym nastrojom niekde v spalovni.

Súhlasím aj s Terezou - a teda aj s Tebou. Len si dovolím povedať, že hniezda záchrany nie sú alternatívou potratom (najviac ak z 5%), ale:

odloženia na iné miesto (80%)
ponechanie si dieťaťa, ale väčšinou potom to dieťa je zanedbávané až týrané, možno zbytočne zomrie, a väčšinou aj tak končí v detskom domove, čo je pre jeho umiestnenie v skutočnej rodine, aj pre jeho citový vývoj už značne sťažené. (15%)

Editoval som úvodný príspevok. Doplnil som linku na hniezda záchrany: www.hniezdozachrany.sk aj na "brlohy nezodpovednosti" Fóra života: www.forumzivota.sk/ehome/index.php?xy=6&xz=2&zy=1

Poslať 15.02.2006 16:47:11   Otvorený list Mgr. Anne Ghanamovej

napísal 2004 príspevkov
Otvorený list Mgr. Anne Ghanamovej (hniezdozachrany@hniezdozachrany.sk),

vážená pani predsedníčka O. z. Šanca pre nechcených, pravdepodobne viete o tom, že katolícki biskupi Slovenska minimálne distribúciou Vašich plagátov do všetkých farností Slovenska Vás podporili. Možno však neviete o tom, že Fórum života, zastrešujúce 22 katolíckych organizácií a občianskych združení, podporovaných a kontrolovaných Katolíckou cirkvou

Odmietlo legalizáciu hniezd záchrany, ktoré do konca roku 2005 boli ilegálne a ktoré sa legalizovali novelou zákona o zdravotníckej starostlivosti a novým Trestným zákonom.

Viac sa možete dočítať na diskusnom fóre:
http://areopag.christ-net.sk/forum/viewtopic.php?t=1473

Mohli by ste uviesť aj prípadné iné negatívne ohlasy, stanoviská u nás aj v zahraničí k hniezdam záchrany (Babyklepp - Nemecko, Babynest - Rakúsko, ČR, ...)

Mohli by ste sa sama alebo prostredníctvom iných členov Vášho občianskeho združenia zapojiť do diskusie (vyššie uvedený link) na najnavštevovanejšom kresťanskom diskusnom fóre?

Za vyjadrenie Vám ďakujem.

Poslať 15.02.2006 17:12:43   

napísal 2004 príspevkov
Projekt Hniezdo záchrany podporujú okrem iných aj*:

Mons. Prof. ThDr. František Tondra, predseda Konferencie biskupov Slovenska
Rudolf Zajac, minister zdravotníctva
Anton Chromík, riaditeľ kancelárie ministra spravodlivosti

*Zdroj: www.hniezdozachrany.sk

Vážená pani prezidentka,

Konferencia biskupov Slovenska s potešením prijala Vašu ušľachtilú iniciatívu zriadiť na Slovensku Hniezda záchrany.

Súhlasíme s tým, aby ste dodali na Sekretariát KBS, Kapitulská ulica 11 v Bratislave, Vaše plagátiky, ktoré by naša pracovníčka poslala aj so sprievodným listom do jednotlivých diecéz Slovenska.

Želám Vám veľa duchovných a telesných síl pre vykonávaní podobných dobrých iniciatív, aby sa dobro vo svete šírilo.

S úctou a požehnaním

Mons. Prof. ThDr. František Tondra
Predseda Konferencie biskupov Slovenska

Vážená pani prezidentka,

so záujmom som si prečítal Vaše informácie o vývoji projektu Hniezdo záchrany a inicitívy, ktorej cieľom je zriadenie siete verejných inkubátorov v zdravotníckych zariadeniach Slovenskej republiky na záchranu nechcených detí.

V lete roku 2004, keď ste ma informovali o spustení tohto projektu som ešte netušil, že vďaka účinnej podpore členiek Únie žien Slovenska, čitateľov a čitateliek týždenníka Slovenka a významných sponzorov sa podarí do Vianoc 2004 základné ciele projektu úspešne naplniť. Vždy som akcentoval ochranu a záchranu týchto detí, k čomu smerovalo aj ustanovenie podmienok utajených pôrodov a riešenie tejto problematiky v reformnom zákone NR SR č. 576/2004 o zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov, v ktorom sú zakomponované utajené pôrody, cieľom ktorých je predísť odloženiu detí alebo ich úmrtiu.

Dovoľte mi, aby som Vám touto cestou vyjadril svoju plnú podporu a vďaku za realizáciu tejto humánnej iniciatívy. Poďakovanie patrí aj zdravotníckym zariadeniam, sponzorom a všetkým občanom, ktorí na projekte participujú alebo osobne prispeli na jeho realizáciu.

Prajem Vám i Vašim spolupracovníkom veľa entuziazmu pre realizácii %dalších plánov a predovšetkým veľa úspechov v novom roku.

S úctou

Rudolf Zajac
Minister zdravotníctva

Vážená pani prezidentka,

v súvislosti s Vašim listom zo dňa 6. 12. 2004 si Vám dovoľujem oznámiť, že Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky iniciovalo zmenu zákonnej úpravy tak, aby ženám, ktoré sa z vážnych dôvodov nemôžu starať o dieťa, bolo v zdravotníckych zariadeniach umožnené utajiť svoju totožnosť pri pôrode. Túto alternatívu považujem za najbezpečnejšiu pre zachovanie života dieťaťa ako aj matky. Matka, ktorá oddloží svoje dieťa v zdravotníckom zariadení, nie je podľa súčasnej právnej úpravy trestne stíhaná. V poslednej dobe však došlo k prípadom, keď matka priniesla dieťa di zdravotníckeho zariadenia mŕtve alebo vážne zranené pri pôrode alebo po pôrode. Samozrejme, že v takýchto prípadoch sa osoba, ktorá spôsobila tieto závažné následky, nevyhne trestnej zodpovednosti podľa príslušných ustanovení Trestného zákona.

Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky z týchto závažných dôvodov považuje utajené pôrody v zdravotníckom zariadení za alternatívu, ktorá najlepšie ochráni život a zdravie matky a dieťaťa.

S pozdravom

Anton Chromík
riaditeľ kancelárie ministra spravodlivosti

*Pani prezidentka Ghannamová však nemala čas prečítať si list Ministerstva spravodlivosti, ktorý VÔBEC nemožno považovať za podporu hniezd záchrany, za podporu odloženia detí v zdravotníckych zariadeniach. List riaditeľa kancelárie ministra spravodlivosti je skôr PROTI hniezdam záchrany.

Poslať 15.02.2006 17:15:21   

od 10.05.2005 12:22:32
napísal 1445 príspevkov
Ten Daniskov clanok je obycajna provokacia. Nepodlozene spekulacie o tom, ze hniezda zachrany budu nabadat aby zeny TAJNE (?) rodili DOMA (?) si viem predstavit snad len v spojeni osamotenej teenagerky zijucej na lazoch ktora si raz vyrazila na diskoteku a podlahla pudom...

Poslať 15.02.2006 17:22:24   

napísal 2004 príspevkov
Ja verím tomu, že Dr. Daniška by si taký článok ako šéfredaktor nebol dovolil uverejniť a nebol by si dovolil presvedčiť aj výkonného riaditeľa Fóra života p. Michalčíka (jeho manželka - alebo menovkyňa je hovorkyňou ústredia Slovenskej katolíckej charity), aby to dali aj ako oficiálne stanovisko Fóra života, keby nemali oporu aj niekde v zahraničí. Dúfam, že sa dozvieme aj iné negatívne postoje...

Mňa ani tak neštve to, že zjavne neboli informovaní a neurobili nič preto, aby informovaní boli o podpore KBS, ako to, že si dvaja - traja ľudia (asi aj JUDr. Fričová, tá je zase manželka dvorného katolíckeho fotografa Antona Friča) dovolili vydávať stanovisko za státisíce iných ľudí. Presne tak sa to robilo aj za boľševikov.

Poslať 20.02.2006 19:10:57   

napísal 2004 príspevkov
Našiel som na internete článok JUDr. Martiny Fričovej z Fóra života „Anonymné a utajené pôrody a anonymné odloženie dieťaťa“ - www.pronatal.sk/anonymneautajeneporody_final3.rtf , ktorý pravdepodobne výrazne ovplyvnil aj JUDr. Patrika Danišku, riaditeľa Fóra života Ing. Mareka Michalčíka. Článok je datovaný 18. 8. 2004. Autorka spomína zo zahraničných argumentácii predovšetkým jednu z ČR, druhú z Nemecka a tretiu z Havaja (USA).

Spomeniem zatiaľ len jednu, pre mňa úplne nepochopiteľnú. Buď ma zasiahla mozgová slepota alebo zasiahla autora, autorku, ktorá ho citovala a tiež desaťtisíce ľudím ktorí to čítali.

Nešlo síce hniezda záchrany, ale o anonymné pôrody (Napokon sa v ČR prijala obdobná verzia zákona o utajených pôrodoch, pri ktorých na rozdiel od anonymných pôrodov je známa z terapeutických dôvodov identita matky v prípade potreby ošetrujúcemu lekárovi dieťaťa), ale spôsob argumentácie proti možnosti utajeniu sa matky je veľmi podobný argumentácii proti anonymnému odloženiu dieťaťa - hniezdam záchrany. M. Fričová píše:

„Podľa MUDr. Františka Schneiberga, predsedu Spoločnosti sociálnej pediatrie, anonymný pôrod určite nezníži počet zavraždených novorodencov, pretože vražda novorodenca matkou je vždy činom v hlbokom afekte nečakaného pôrodu, takže anonymný pôrod v týchto prípadoch nepomôže.“

Taká kapacita - a vôbec si neuvedomuje, že: anonymný pôrod (aj utajený pôrod) v zmysle zákona sa VŽDY koná v zdravotníckom zariadení a je prakticky úplne vylúčená možnosť usmrtenia dieťaťa matkou???!

Aj keď nemožno tvrdiť, že každá matka, ktorá využije utajený pôrod by bez tejto možnosti vždy rodila doma (To samozrejme netvrdia ani najväčší zástanci utajených pôrodov), PODSTATNÉ JE, že bez možností hniezd záchrany a utajených pôrodov BY VIAC ŽIEN RODILO DOMA.

A jedine pri pôrodoch doma sa môže prihodiť usmrtenie novorodenca matkou v rozrušení spôsobenom pôrodom. V trestnom zákone platnom do 31. 12. 2005 to bolo so sadzbou tri až osem rokov.

Takže argument Dr. Schneiberga JE ÚPLNE POCHYBNÝ!

Navyše, nechcené dieťa podlieha ďaľšiemu riziku, keď sa ho matka chce tajne zbaviť. V niektorých prípadoch ho pomerne chladnokrvne zavraždí (To už so sadzbou desať až pätnásť rokov). V iných prípadoch sa ho pokúša predať do adopcie. Pritom môže zahynúť pri preprave alebo skončiť ako objekt detskej prostitúcie či dodávateľom orgánov na transplantácie. Aj pre tieto situácie český predseda sociálnej pediatrie klame, ak tvrdí, že pôrod v nemocnici neznižuje riziko ohrozenia detí!!!?

Okrem toho, keď porovnáme situáciu matky, ktorá sa rozhodne pre utajený pôrod, hniezdo záchrany, aj pre klasické legálne odovzdanie dieťaťa pre adopciu hneď po narodení so situáciou, keď sa rozhodne dieťa ponechať, MÔŽEME DO ZNAČNEJ MIERY PREDPOKLADAŤ (tak ako napr. Fórum života) že to bude pre dieťa priaznivejšie riešenie? Veď matka, ktorá sa o tejto veci rozhoduje má iste spravidla vážne dôvody a vážne ťažkosti v jej možnosti a schopnosti dieť vyživiť a vychovávať.

Vysoko vágnym je v interpretácii Dr. Fričovej postoj guvernérky štátu Havaj a síce zaujímavejším, ale prakticky nič pre nás, pokiaľ nám ide o životy detí znamenajúce závery univerzitného tímu v Hannoveri. Uvediem možno nabudúce.

Poslať 21.02.2006 17:40:26   

napísal 2004 príspevkov
Mohol by uviesť stručne svoj názor na rozšírenie siete hniezd záchrany ten, kto práve hlasoval za osmu možnosť - iné?

[ Príspevkov: 11 ] 

Obsah fóra » Všeobecná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia