Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Téma pre teba

[ Príspevkov: 48 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalší
Autor Správa
Poslať 23.11.2002 19:47:03   Areopág nového veku

od 09.10.2001 2:00:00
napísal 121 príspevkov
Priatelia, toto diskusné fórum je k dispozícii všetkým Vám, ktorí chcete vyjadriť svoj názor k téme článku Areopág nového veku.

od 30.07.2002 5:50:16
napísal 1538 príspevkov
Rada by som sa vyjadrila aspoň niekoľko úvah, ktoré mi prišli na um pri čítaní vyššie uvedeného článku:

" pre mocných sa informácia stáva nástrojom moci, pre mnohých iných však nádejou slobody a možno i rozletu ducha."

Podľa mnňa internet dáva človeku MOŽNOSŤ dozvedieť sa viac, rozvíjať sám seba, pretože má získal šancu spoznať i to, čo by pred ním iní radi skryli.
Rovnako dáva možnosť aj uchýliť sa k zháňaniu informácií o zle, človek, ktorý rozhodol čosi zlé, tiež získava prostredníctvom tohoto média väčšiu moc.

Ale každý z nás si môže vybrať, sám sa rozhoduje, kam sa pozrie.

Internet dáva väčší kus SLOBODY.
Osobne som za túto možnosť nesmierne vďačná. Ak počúvam rádio, ak sledujem televíziu: iní rozhodujú za mňa, čo mi predložia, ja tu vôbec nezasahujem, môžem byť plná pochybností, nesúhlasu, z týchto médií bude i naďalej znieť to, čo chce iným predložiť ten, kto má moc.

Ale na internete nie sú tieto obmedzenia: Každý z nás sa má možnosť aj vyjadriť. Je to možnosť, no osobne považujem i za chybu, ak si niekto svoje úprimné presvedčenie necháva len pre seba a zväčšuje tým priestor rôznym manipulátorom, prekrúcačom pravdy. Internet dáva možnosť nemlčať a nenechať si svoje myšlienky a prípadné pochybnosti pre seba. Je to cesta, ako sa s nimi čestne vysporiadať. A je to naozaj aj cesta ukázať iným to, čomu verím, aké hodnoty som našla. Odporúčam každému, aby si nenechal pre seba to, čo počas života pochopil. Možno má i čiastočne chybné úvahy, ale to nie je nič zlé. Nik nemá úvahy bezchybné.

Vďačná som tiež, že umožňuje nájsť ľudí podobného zmýšľania, s ktorými by som sa nikdy nestretla a nezistila by som , že sa môžu stať aj mne blízkymi. Je to tiež médium, ktoré umožňuje vymieňať si myšlienky s ľuďmi, a tým ich zbližuje.

Poslať 14.07.2003 19:12:10   Internet a Evanjelium

od 27.10.2001 2:00:00
napísal 318 príspevkov
Internet – areopág nového veku
Aj keď od uvedenia tejto témy uplynulo viac ako pol roka, myslím, že stojí za to sa mu opäť venovať. Prečo? Preto, lebo tu niečo škrípe, niečo tu nie je tak, aby to mohlo byť podľa predstáv Jána Pavla II, ktorý sa odvolal pri šírení Evanjelia na sv. Pavla (2Kor.4,6). Internet nie je len prezentácia (homiletika), ale aj polemika a na tú naša cirkev nie je pripravená. Po celé stáročia cirkev iba hovorila (kázala), ale nepočúvala iných. Ale svet si išiel ďalej svojou cestou, prišlo „osvietenstvo“, prišlo aj revolučné vrenie, nastal vek vedy a techniky a cirkev stojí stále na svojich dovtedajších postojoch (s výnimkou II.Vat. koncilu) a snaží sa naďalej iba hovoriť, bez počúvania iných. Hovorilo sa síce aj o medzináboženskom dialogu (ekuméne) a dialogu so svetom, ale výsledkom je iba uzavretosť s pocitom nepochopenia a krivdy. A to sa týka najmä internetu a jeho diskusných rubrík. Prečo odtiaľ nepočuť oficiálne stanovisko cirkvi k diskutovaným témam? Hovorí sa dokonca, že poslucháči teológie majú zakázanú polemiku na Areopágu. Celkom by som tomu veril, lebo je tu podozrivé ticho! Bojí sa náš episkopát diskusie na náboženské téma? Verím, že áno! Som presvedčený, že je to preto, že stále tvrdohlavo obhajuje určité dogmy, ktoré sa v minulosti prijali nie z pastoračných dôvodov, ale z politických. Tak tomu bolo najmä v stredoveku, keď sa prijímala podstatná väčšina koncilových dokumentov, ktoré vyhovovali ich dobe, ale z pohľadu súčasnosti sa ukazujú byť už ako neudržateľné. A tak sa mlčí!
Chápem, že je ťažké naprávať chyby minulosti, najmä vtedy ak hlásam svoju neomylnosť, lebo sa ľudia môžu pýtať, prečo je pravda taká relatívna, že platí iba v určitom časovom období a po čase ju treba odvolať, alebo reparovať. Kto sa raz dopustí klamstva, musí na jej obhajobu vymýšľať ďalšie klamstvá, ktoré napokon klamára celkom zadusia. Ježiš hlásal pravdu a som presvedčený o tom, že základy cirkvi sú stále postavené na tejto skale pravdy, ale obklopuje ju množstvo lží, pre ktoré už tú pravdu nie je vidno.
Čo s tým? Ako to riešiť? Nenaskytá sa mnoho riešení! Nemožno na veky strkať hlavu do piesku v očakávaní, že sa nepriateľ stratí. Pápež Ján Pavol II. ukázal jasne cestu. Je to cesta dialógu a úprimnosti. Ale episkopát ho veľmi nechce nasledovať. Zastáva názor ako kedysi KDH, že je treba vymeniť ľud, keď ich nechce ľud voliť. Ale ozývajú sa aj hlasy, že je treba vymeniť vedenie. Komu dá budúcnosť za pravdu? Len aby vôbec dajaká budúcnosť ešte jestvovala!
František.

Poslať 14.07.2003 19:32:52   Re: Internet a Evanjelium

od 18.06.2002 13:45:59
napísal 1815 príspevkov
Nuz, Frantisku, tuho si sa do toho obul. Ale rozumiem tomu co chces povedat a asi mnohe vidim podobne.

František píše:
Hovorí sa dokonca, že poslucháči teológie majú zakázanú polemiku na Areopágu. Celkom by som tomu veril, lebo je tu podozrivé ticho!

O tom som nepocul. Vies o tom cosi viac?
Kazdopadne, az take ticho tu nie je, viem ze tu prispievalo a prispieva niekolko (aktualnych alebo skoncenych) studentov teologie, ba dokonca som tu nasiel aj prispevky jedneho prednasajuceho z teol. fakulty (samozrejme, nepochvalil sa tym, ale pisal ako clovek, ako jeden z nas).

František píše:
Pápež Ján Pavol II. ukázal jasne cestu. Je to cesta dialógu a úprimnosti.

Gesta a vyhlasenia Jana Pavla II su velmi prorocke a silne. Avsak chyba mi nejake pokracovanie. Za prosbou o odpustenie musi ist konkretne pokanie, zmena toho, co nie je v poriadku, co dodnes zije ako nasledok chyb minulosti. Neviem nakolko je to este ulohou Jana Pavla a nakolko uz vec biskupov.

Poslať 15.07.2003 19:31:14   

napísal 318 príspevkov
Ďakujem Ti za bleskovú reakciu. To neprispievanie do areopágu od oficiálnych cirkevných miest nemám overené, ale dosť sa o tom už hovorí. Je to akoby verejné tajomstvo.
Pokánie nemožno čakať od tých hore. Tým je tam dobre a necítia žiadnu ľútosť, alebo pocit viny. Sú ako bohovia!
Pápež robí veľa, ale cirkev je veľmi konzervatívna a strnulá. Chápen prečo a tiež aj to, že sa s tým ťažko dá niečo robiť. Možnosti máme my tu dole - laici. Mali by sme na konanie dobra a hlásania evanjelia využiť to, čo sa nám ponúka.

Poslať 15.07.2003 19:50:52   

od 09.11.2001 1:00:00
napísal 13206 príspevkov
Bol by som rád , keby ste boli konkrétnejší. Čo chcete vidieť zo strany biskupov a kňazov ? Podstata katolicizmu bude vždy rovnaká a nemôže sa zmeniť, lebo Kristus sa nemôže zmeniť a aj Duch Svätý zostáva ten istý.

Poslať 16.07.2003 19:23:59   

napísal 318 príspevkov
Ide o otvorený a úrimný dialog nielen s neveriacimi, ale aj s inovercami a nesúdiť ich vopred ako zatratencov a pohanov. Ide o to, aby sa hovorila pravda a nie polopravdy. Ide o to, vypočuť si aj názor iného a zaujať k nemu seriozný postoj. Ide o to pozrieť sa aj do seba a odhaliť tam aj nepríjemné veci a priznať si ich, ako to už urobil aj Pápež ján Pavol II.

Poslať 16.07.2003 20:22:24   

napísal 13206 príspevkov
Cirkev vždy sa snažila trpezlive približovať k inovercom. Nespočetní misionári nikdy nikoho dopredu nezatracovali. Učenie Cirkvi vždy bolo v tom zmysle, že nikoho nemôžeme dopredu zatratiť, že najprv treba si zistiť , či išlo o nevedomosť zavinenú alebo nezavinenú. Cirkev vždy hlásala, že každý inoverec bude súdený podľa toho akú mal možnosť spoznať Krista jeho Cirkev. Na druhej strane Cirkev musí odsúdiť ľudí zatvrdlivých a zlej vôle. Aj takéto odsúdenie má slúžiť na ich obrátenie.
Prečo nežiadate aj zo strany nekatolíkov priznanie svojich zločinov voči katolíkom ?

Poslať 16.07.2003 20:52:00   

napísal 318 príspevkov
Oliver, cítite sa byť povolaný hovoriť v mene Rím.kat církve? Ja som očakával, že niekoľko slov povie autor - Peter Šantavý. Ale inak ďakujem za názor.

Poslať 16.07.2003 22:56:11   

napísal 13206 príspevkov
František,
Zabudol som , že už ste ma vylúčili z Katolíckej cirkvi aj napriek tomu , že verím vo všetky články katolíckej viery. To , že iní sa svojimi bludmi a neplatnými sviatosťami vylúčili z K.C. to nie je môj problém, asi Váš.
Myslel som, že Váš príspevok ste adresovali každému.

Poslať 17.07.2003 20:47:57   

napísal 318 príspevkov
Oliver, ja nie som kompetentný nikoho do církve prijímať, ani vylučovať. Som len laikom, bez akýchkoľvek práv. Viem, že v mene 2000 cirkvi R.Kat. môže hovoriť pápež a ten je tiež kompetentný vysloviť za cirkev aj ospravedlnenie. Vy ste sa vyslovil, že očakávate ospravedlnenie aj od nevercov, ktorí po celé dejiny církve na nich páchali zločiny. Áno, je to tak, ale sa Vás pýtam, kto by bol podľa Vás kompetentný takéto ospravedlnenie za neveriacich dať? Ved neveriaci nemají žiadnu "neveriacu cirkev" a tiež nemajú žiadneho svojho reprezentanta, tak kto by sa mal v ich mene ospravedlniť?

Poslať 17.07.2003 21:32:21   

napísal 13206 príspevkov
František,
Nemyslel som len na neveriacich, ale aj na iné náboženstva a nekatolícke sekty.
Za neveriacich by mohla žiadať odpustenie napr.Komunistická strana alebo slobodomurárske lóže alebo niektoré židovské organizácie.
Mnohé protestantské sekty narobili tiež hodne zla katolíkom a tie majú svojich predstaviteľov.
Lenže oni sú dosť múdri , že sa neospravedlňujú za dobu , kde boli v platnosti úplne iné trestné poriadky a iní predstavitelia ich komunít.
Ján -Pavol II nemôže sa ospravedlňovať za úprimných pápežov v minulosti, ktorí žili v úplne inom právnom systéme a za úplne inej doby.
On by sa mal ospravedlniť za hrozný odpad od viery a za mnohé homosexuálne škandály za jeho vedenia. To ešte v kresťanstve nebolo.
Nedávno Vatikán uznal komunistickú cirkev v Číne, ktorá desaťročia likvidovala čínskych katolíkov, ktorí boli verní Rímu a má možno milión mučeníkov
Tí sa asi v hrobe obracajú . Mal by sa ospravedlniť za doktrinálny a liturgický chaos, ktorý dnes vidíme pod jeho vedením atď.atď.

Poslať 18.07.2003 6:58:44   

napísal 13206 príspevkov
Je legitimná otázka, či jeden človek môže žiadať odpustenie za druhého , keď tento o tom nevie alebo je už mŕtvy.

Poslať 18.07.2003 22:17:33   Re: Internet a Evanjelium

od 16.02.2002 1:00:00
napísal 26 príspevkov
František píše:
Hovorí sa dokonca, že poslucháči teológie majú zakázanú polemiku na Areopágu.

Ono to moze mat celkom prozaicke vysvetlenie. Prispievanie do internetovych diskusii neposobi najlepsie na spolocensku prestiz. Su totiz viac podobne krcme, nez salonu pre vyberanu spolocnost. Nie su priestorom elit, moze sem prist hockto. Elity sa totiz vseobecne pristupnym miestam vyhybaju, najma v spolocnostiach s vysokou percentazou neelitnej populacie. Na pohostinstve s nizkou cenovou hladinou principialne nie je nic zle, ale vseobecna pristupnost z neho robi miesto nedobizne.

A tak to je, ze aj na krestanske diskusie chodia, okrem inych, rozni typci a luzri, hoci krestanski. Ale kedze aj elita ma svoje slabsie chvilky a prizemnejsie pudy, zjavia sa tu aj oni, elitari, no nikdy nie pod vlastnym menom. Kto by sa chcel znemoznit a privodit si spolocensku smrt ?

Kedze skutocny katolicky klerus si dost potrpi na svojom socialnom statuse, tak sa tu jednoducho pod svojim menom nezjavuju. Netreba za tym hladat nejake zakazy.

Poslať 19.07.2003 17:58:31   

napísal 318 príspevkov
Milý Ateista, tu de o využitie internetu pre hlásanie evanjelia a preto ani tak veľmi nezáleží na tom, či sa diskutér predstaví svojim skutočným menom, alebo inak. To je vedľajšie. Myslím, že každý ktorý má iným čo povedať by nemal mlčať. Skutočnosť, že sa tu prezentujú aj špatnosti a hlúposti by nám nemalo brániť v hlásaní pravdy a čnosti. Veď tak to robil aj Ježiš, že chodil medzi hriešnikov a nestránil sa ich.
Oliver, s Vami sa ťažko diskutuje, lebo niekedy nie ste ochotný prijať myšlienku, že v cirvi boli a sú aj špatné veci, za ktoré je treba sa osprvavedlniť a inokedy sám tie špatné veci kritizujete až cezmieru. Aký názor si potom majú účastníci fóra urobiť. S inovercami nie je treba sa hádať, ale viesť dialog o podstate našej viery. Možno si potom uvedomíme, že skutočne vyznávame jediného Boha Stvoriteľa a podstatných rozdielov vo viere medzi nami niet. Čo nás rozdeluje je skôr ľudského a politického (spoločenského) charakteru.

[ Príspevkov: 48 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalší

Obsah fóra » Téma pre teba

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

Môžete zakladať nové témy v tomto fóre