Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Všeobecná diskusia

[ Príspevkov: 176 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Ďalší
Autor Správa
Poslať 31.10.2002 18:56:42   Bezdomovci

od 31.10.2002 18:44:55
napísal 2004 príspevkov
Pred nedávnom som sa dostal prostredníctvom www.changenet.sk na www.bezdo.szm.sk . Peter Kmetek na tej adrese tvrdí, že Vieme pomôcť bezdomovcom.

Ak viete, ale snáď nechcete, prečítajte si napríklad na tej uvedenej stránke o tom, že nie všetci bezdomovci sú v plnej miere a len oni sami vinní za svoj osud. Že je zvláštne, že v prípade živelných pohrôm sa spoločnosť dokáže okamžite postarať aspoň o stravu, ošatenie, strechu nad hlavou. Keď však naši blížni prichádzajú o strechu nad hlavou tiež vo veľkých počtoch, ale na rôznych miestach, sme nevšímaví.

A ak ste tu väčšinou kresťania a poviete si, že Vás to neoslovilo a že je toľko trpiacich, ktorým treba pomáhať a ...

Spomeňte si na slová modlitby, ktorú nás naučil Pán:

"... ako i my odpúšťame našim vinníkom," t. j. aj keby /niektorí/ bezdomovci patrili k tým najväčším vinníkom..., odpustime aj im ich viny a považujme ich za svojich bližných.

V článku na www.bezdo.szm.sk ma upútala napríklad myšlienka, že autá si ceníme viac ako svojich bližných. Pre tisíce ľudí by bola garáž takmer alebo úplne záchranou života.

Autor tiež doporučuje, ak by sme sami garáž poskytnúť nemohli a vedeli o niekom, kto takto býva, aby sme mu pomohli posteľou, prikrývkami, varičom, pieckou, dvomi vedrami, zrkadlom a Bibliou.

P.S.: 27.12. som opravil len meno Petra Kmeteka.

Poslať 01.11.2002 8:11:42   Úvahy

od 30.07.2002 5:50:16
napísal 1538 príspevkov
Milý Karol,

naozaj som záujmom som si prečítala Tvoju výzvu. Vyzerá to byť riešením, v človeku sa začína vynárať pocit, že je neľútostný, sebecký, keď neurobí, čo radíš.

Musela by som ale veľmi dobre poznať človeka, pre ktorého by som to urobila.

Podľa mňa ideálne riešenie:
Žijem v Bratislave. V Bratislave vychádzajú noviny, ktoré predávajú bezdomovci. Musia splniť určité podmienky (musia vystupovať určitým, nevtieravým spôsobom, neobťažovať, na prvej strane týchto novín je uvedený kódex predajcu). Časť peňazí musia odovzdať predávajúci organizácii, ktorá noviny (mimochodom s veľmi zaujímavým obsahom) vydáva, a zvyšok si ponechajú. Títo bezdomovci sa živia svojou vlastnou prácou. Cítia sa aj byť užitoční. Na stránkach týchto novín som si prečítala ich vyjadrenie, že mnohí z nich si zásluhou takejto práce našli už aj bývanie (úplne normálne bývanie). Pričinili sa o to aj oni sami.

Dostali do rúk nie krajec chleba, ani nie pripravené bývanie. Dostali však príležitosť a spolu s ňou i ľudskú dôstojnosť, dobrý pocit zo samých seba. Ľudia, ktorí túto vec uviedli do života sú predo mnou anonymní. Darovali bezdomovcom svoj čas a starostlivosť. No napriek tomu si myslím, že aj keď zrejme o ich činnosti dosť málo ľudí vie, a ani tak veľmi "nekričia" svojím mimoriadnym činom, dali týmto bezdomovcom tú šancu, ktorá ich môže pozdvihnúť, naštartovať k úplne normálnemu životu. (Veď bezdomovcom môže byť ktokoľvek. Každý mladý človek, ktorý nemá vlastný dom či byt by vlastne mohol byť tiež bezdomovcom, ak mu bývanie neposkytne rodič či nejaký iný blízky človek. Ak si platí podnájom, nik ho za poľutovaniahodného nepovažuje.)

Ideálne riešenie je také, ktoré vyburcuje v bezdomovcovi jeho vlastné schopnosti a umožní mu žiť dôstojne aj bez stálej pomoci.

Proti konaniu, ktoré si načrtol, mám niekoľko protiargumentov. Aj keď sa Ti to bude asi zdať tvrdé a bezcitné.

Ak sa bezdomovec nepričiní na zmene svojej situácie, ak mu pomoc "spadne z neba", nie je vôbec isté, že si to bude vedieť aj vážiť a že nebude neustále len čakať pomoc od iných. Mohlo by to dopadnúť všeliako.

Nakoniec by si mohol na celé doplatiť i Ty. Môže sa stať, že rozpredá zariadenie garáže, či nasťahuje si tam niekoho, komu je dobré vyhnúť sa. Môže sa stať, že Ťa niekto bude aj ohrozovať. Nie všetci sú len neviniatka. Ale určite sú medzi nimi i ľudia hodní úcty.

Aj ja som sa nie tak dávno "popálila", no nešlo o veľa, len o malú finančnú pomoc a rátala som s tým, že sa tak môže stať. Nevieš, kto sú tí bezdomovci, ktorí sa anonymne dostanú k Tebe. Dokonca môžu páchať aj trestné činy, ktorých následky si nakoniec môžeš odniesť Ty, mohol by si sa dostať do podozrenia, že si spoluvinníkom. Keď niekto musí mať napr. drogu, ten aj napriek najlepším úmyslom urobí hocičo, aby ju v prípade núdze získal.

Okrem toho si myslím, že nie každý z nich chce naozaj riešiť svoju situáciu. Svojím spôsobom života získali neuveriteľnú slobodu. Takú Ty ani ja nemáme. Nie každý z nich je ochotný sa takejto slobody vzdať. Ak Tvoju pomoc prijme, nemusí pristúpiť na pravidlá, ktoré Ty musíš dodržiavať, aby si mohol žiť tak, ako si si vybral. Môže to byť na Tvoj úkor.

napísal 1538 príspevkov
Spomenula som si aj na tých, ktorí svoj život zasvätili pomoci bezdomovcom.

Napr. kňaz A.Srholec, ale sú viacerí, ktorí poskytli strechu nad hlavou bezdomovcom. Ak máš podobné nápady, ak chceš pomáhať týmto spôsobom, skús to urobiť tak, že sa najprv poradíš s niekým, kto má už skúsenosti v tejto oblasti. Aby si skutočne dokázal svoje sily využiť a nie aby si sa stal prípadne obeťou niekoho.

Poslať 01.11.2002 13:55:33   obozretnost povysena nad milosrdenstvo

od 25.03.2002 12:25:59
napísal 48 príspevkov
Myslím, že už len pomenovanie môjho príspevku, bude hovoriť samo za seba, a teda aj za mňa. V dnešnej dobe je u mnohých z nás (mňa samú nevynímajúc) povýšená obozretnosť a vlastné posudzovanie nad milosrdenstvo prejavované z hĺbky srdca a pre všetkých bez rozdielu. Priznávam, že je pomerne zložité dať pár mincí žene zjavne silne podguráženej, alebo sadívať na to, ako malé chlapča odmietne rohlík ako almužnu, lebo chce radšej keksik, alebo čokoládu ... ťažko tu nachádzam sama správnu cestu, lebo Ježiš sa nebránil pomôcť KOMUKOĽVEK ... On ma nevyženie od spovedeľnice bez rozhrešenia len preto, že vie, že niečo raz zopakuje, On mi dáva nádej a milosrdenstvo vždy ... a vie viac ako ja ... tak snáď aj naše milosrdenstvo by mohlo byť tak trochu "bláznivé" tak trochu "nerozumné" ... ale o to viac plné lásky ktorá hľadí srdcom

Poslať 01.11.2002 14:16:41   Milá Karmel:

napísal 1538 príspevkov
Ono to znie tvrdo:

No keď sa dočkáš toho, že človek, ktorému sa snažíš napr. pomôcť, Ťa okradne, tak možno zmeníš názor. Alebo keď umožníš niekomu bývať v Tojom dome, kde nik nebýva, len za to, že si bude platiť spotrebovanú elektrinu a má Ti tam v zime kúriť (dokonca z Tvojho uhlia) a dotyčný odcestuje cez Vianoce domov bez upozornenia a zlikviduje Ti dom tak, že všetky radiátory v tom dome roztrhne ľad, ktorý sa vnich utvorí, potom začneš byť opatrná. Má to svoje opodstatnenie. Čo ak potom Ty nemáš už prostriedky na to, aby si si dala ten dom do poriadku za svoje peniaze?

Nie je v záujme nikoho, aby žil na Tvoj účet, je v záujme aj toho bezdomovca či kohokoľvek, aby sa naučil žiť zodpovedne an ie na účet iných.
Mám rada ľudí. Som katolíčka. Vážim si však akékoľvek "človeka dobrej vôle". Som otvorená dialógu o čomkoľvek, ak ide o úprimný dialóg v láske. Za najvyššiu hodnotu považujem lásku. Mojím presvedčením je tiež, že ona je podstatou kresťanstva.

Poslať 01.11.2002 16:23:27   

napísal 2004 príspevkov
Mila zvedavec,

Tvoje nazory o bezdomovcov vyzeraju celkom sympaticke. Urcite, ked pridem z inet kaviarne, tak si ich pozornejsie precitam v rezime off-line {bez nakladneho pripojenia na internet}

Samozrejme, ze som si vedomy mohych rizik. Touto tematikou sa uz totiz venujem s prestavkami 30 rokov. Medzitym som bol aj vysokoskolskym ucitelom na subkatedre misijnej a charitativnej prace na Trnavskej univerzite.

Uz tri roky sa usilujem ziskat kompetentnych pre model, ktorz by spajal kemping slobodnych ludi so zahradkarskou osadou, chranenou dielnou s resocializacnym centrom, domovom pre odchovancov z detskych domovov {takymto katolickym projektom je napr. zariadenie v Radosinej} s azylovym domom, s domom aktyvnych dochodcov s rekreacnym podnikovym zariadenym z obdobia tzv. socializmu atd... Ano to vsetko je mozno zlucit / a bez akychkolvek nakladov. Prip. pozicku na material je mozno splatit najneskor do 16 mesiacov.
Vcera som slubil riaditelovi dieceznej charity v Banskej Bystrici, ktory o takyto projekt prejavil opatrny zaujem, ze mu v kratkej dobe projekt pisomne predlozim.

Mozme o tom, aj o akychkolvek detailoch uz teraz diskutovat. Ako vidis, tie garaze nepovazujem za optimalne, ale ak sa nam nepodari dostatocne zmobilizovat svedomie krestanov, museli by sme sa pokusat kombinovat nasu pomoc aj s tymi garazami. Tie na rozdiel od 500 tisic miest vo vsetkym vybavenych protiatomovych krytoch, desattisicach volnych miest
v budovach jasiel a skolok patria ludom a nie bezcitnemu statu, mestam, obciam a organizaciam

Poslať 04.11.2002 17:26:42   

napísal 2004 príspevkov
Milá Eva,

1.11.2002 si napísala titulok „Nebolo by dobré pozbierať skúsenosti?“ Plne súhlasím. Z mojej predchádzajúcej reakcie Ti je už zrejmé, že nejaké skúsenosti mám aj sám. Nemám ich však ako dávať ďalej. Pán Antona Srholca (ktorý má aj veľa oponentov v katolíckej hierarchii, veď je aj jedným z mála kňazov, ktorí vystúpili alebo boli odvolaní z pastorácie po r. 1989) poznám osobne už dvadsať rokov. Stretol som sa aj s pánom farárom Marošom Kuffom zo Žakoviec, známym svojím bojom so starostkou a časťou farníkov za záujmy bezdomovcov a inak handikepovaných bližných, známym aj so svojimi stavbami bez stavebného povolenia, známym aj svojimi schopnosťami v karate.

V ČR vzniklo Sdružení azylových domů, ktoré teraz môže mať vyše 60 členov. Píšu o sebe, že sú súčasťou výberového medzinárodného združenia. Na Slovensku zatiaľ nič podobné nevzniklo. Ale podľa toho čo bratia Česi a Moraváci píšu o prísnych podmienkach členstva, A. Srholca ani Inštitút Krista Veľkňaza v Žakovciach by asi neprijali. Dokonca, zdá sa mi, že by neprijali ani ani jedno z najslávnejších hnutí bezdomovcov Emauzy, ktoré založil ešte v r. 1945 (1946?) francúzsky katolícky rehoľník Abbé Pierre. Abbé Pierre dodnes žije a v jednej z najpopulárnejších ankiet Francúzska sa dokonca v minulom roku stal mužom roka.

ZBIERAŤ SKÚSENOSTI - ÁNO

Eva, ďakujem Ti, že si ma (nepriamo) posmelila na tomto fóre navrhnúť každému človeku dobrej vôle členstvo vo VÝBORE NA OBRANU BEZDOMOVCOV. Tento výbor by nemusel mať žiadne právomoci, ale autoritu by si získaval práve sústreďovaním skúseností, vytváraním databáz, vydávaním stanovísk, vstupovaním do legislatívnych procesov atď.

Výbor by nemal mať žiadnu hierarchickú a ani v bežnom zmysle demokratickú štruktúru. Aj demokratické štruktúry sa totiž niekedy až pričasto opierajú o mienku „väčšiny“. V skutočnosti však tá väčšina je úplne pasívna alebo naviazaná na vodcov, aparát.

Výbor na obranu bezdomovcov by takmer nemusel mať prakticky žiadne vertikálne štruktúry (príkazy od hora nadol, výkonná práca od dola nahor), ale mal by mať silné horizontálne štruktúry (komunikácia medzi všetkými účastníkmi navzájom alebo naviac aj medzi rôzne preskupovanými skupinkami rovnocenných účastníkov). K takejto prakticky neoverenej forme dobrovoľnej, ale aj skutočne voľnej, nenásilnej, zaujímavej účasti ponúka vynikajúcu službu práve INTERNET.

Ako viete web, znamená tkanivo alebo aj pavučinu. Ľudia dobrej vôle pospájaní nitkami webu by nemali byť v nejakej sieti ako pasci ale mali by ponúkať záchrannú sieť. Nielen klasickú sociálnu záchrannú sieť, ale aj záchrannú sieť pravdy („A poznáte pravdu a pravda vás vyslobodí.).

Evka, ďakujem Ti za Tvoje úvahy. Pôvodne myslený názov Výbor na pomoc bezdomovcom by som pod Tvojim vplyvom doporučoval ako Výbor na obranu bezdomovcov. Už v názve by bolo povedané, že chceme bezdomovcom podať nielen rybu, ale aj udicu. Teda hájiť aj ich právo na prácu a to aj v prípade, že nie sú schopní alebo ochotní pracovať od nevidím do nevidím ako mnohí z tzv. normálnej časti populácie. Keď niektorí prácu na plný úväzok, sami nemáme, deliť sa aj s bezdomovcami aspoň o „prácu na doma“ a pod.

Milá Karmel,

mohla by si sa skontaktovať s Petrom Kremekom cez www.bezdo.szm.sk? On je tiež z Košíc. Okrem iného mi písal, že chcel v Košiciach zorganizovať predaj časopisu Nota bene, ale že mu v Bratislave, Karpatská 10, resp. Pezinku, združenie Proti prúdu nešli v tomto v ústrety. Takisto ja osobne som chcel predávať tieto časopisy v Martine a bez veľkého úsilia získal som aj 6 bezdomovcov (za predaj jedného čísla má predajca až 50%, t.j. 13,- Sk) na predaj, ale predseda združenia Proces-3, ktorý v Martine-Priekope zriaďuje kemping pre bezdomovcov mi povedal, že ani s nimi nechcelo združenie Proti prúdu o predaji Nota bene rokovať. Z inej strany som sa zase dozvedel, že rokujú o predaji Nota bene s riaditeľom SČK v B. Bystrici p. Šedibom.

P.S.: Pokúsim sa okrem iných, všetkých tu menovaných bez ohľadu na vierovyznanie, konfesiu, aj neveriacich pozývať do takejto diskusie, ale väčšina z tu menovaných to už odmietla.

Poslať 17.11.2002 21:39:48   Bezdomovci

od 04.11.2002 17:51:21
napísal 7 príspevkov
8) Myslim si, ze bezdomovci a vsetky veskere otazky, problemy, pripadne staznosti, je dobre konzultovat s niekym, kto sa im venuje uz dlhsie.V auguste som bol v Kosiciach, kde su misionari sv.Vincenta de Pol, a oni naozaj robia vela pre bezdomovcov.Kontakt>p.Miroslav Martis CM, Kvetna 25, Kosice.tu dostanete odpovede s pravej ruky.urcite sa potesia.

Pokoj a Dobro.

Poslať 17.11.2002 22:49:40   

napísal 2004 príspevkov
Martin, vďaka za kontaktnu adresu,

nikdy nie je dosť ľudí, ktorí solidarizujú aj s bezdomovcami. Ak mas s nimi nejaky kontakt, nemohol by si im navrhnut, aby aj oni sprostredkuvali v Kosiciach predaj casopisu Nota bene.

Mohol by si zohnat aj ich mail, alebo mail niekoho, kto s nimi spolupracuje. Lebo ja som tiez bezdomovec a nemam na postovne.

Alebo napr., myslis, ze by mi poskytli tych 10 m stvorcovych, aby som si mohol postavit chatku, o ktorej pisem aj v teme Ludska sebaucta?

Alebo si myslis, ze by mi dali 2 m stvorcove niekde na chodbe, kde by som sprostredkuval sebe aj inym bezdomovcom tzv. pracu na doma?

Alebo, alebo...

Bol som aj vysokoskolskym ucitelom na subkatedre misijnej a charitativnej prace. Co myslis, preco mi ostave jedine internet, aby som sa pokusal otvorit ludom oci,

ZE BEZDOMOVCI BY OD ZAJTRA NEMUSELI BYT - A NIC BY NAS TO NESTALO.

Bezdomovcov si vsak chovame niektori preto, abz sme ukazali aki sme svatí, ked im dame dvakrat do roka /niekedy aj viac/ polievku. Alebo ako priznal niekto na rovnomennej teme na fore www.sme.sk, ze bezdomovci a nezamestnani musia byt, lebo nedostatok je motorom kapitalizmus.

Neviem, ale dnes vecer biskup Balaz kazal o tom, že nadvalada politickych ideologii skoncila u nas v roku 1989.

Pax et bonum.

Poslať 26.11.2002 11:59:19   

napísal 2004 príspevkov
Martin sa doposiaľ bohužiaľ neozval,

a bohužiaľ ani na žiadnu inú tému tu zatiaľ nepridal žiadny príspevok.

Milá Karmel,

opakujem, vrelo s Vami súhlasím, že milosrdenstvo by sme mali povyšovať nad opatrnosť. Prečo potom ale tak opatrne mlčíte?

Ak ste snáď sestra karmelitánka a neviete, kto je ten pán Kmetek v Košiciach /Ospravedlňujem sa, že som mu komolil meno na Kremek/ a či sa s ním môžte stretnúť, či mu môžte mailovať, môžem Vám o ňom napísať v súkromnej správe.

Milá zvedavec,

s tým, že prenajatie 10 m štvorcových - aspoň na zimu by riešilo situáciu ako bezdomovcovi nielen mne, ale aj mnohým iným bezdomovcom som myslel

ÚPLNE VÁŽNE!

(Písal som o tom na Tebou otvorenej téme "Ľudská dôstojnosť a sebeúcta/

Ja som sľúbil riaditeľovi diecéznej charity v Banskej Bystrici PhDr. Michalovi Mikulovi asi pred mesiacom, že prepracujem projekt kempingu pre bezdomovcov v Martine-Priekope, ktorý ma pre nás neprijateľné duchovné pozadie na prípadné použitie s účasťou Katolíckej cirkvi.

CHCEL SOM TO TU VŠAK NAJPRV ROZDEBATOVAŤ.

Z celého tohto portálu ma mrzí najviac to, že viazne práve táto téma. Pritom aj predvčerom v nedeľu bolo evanjeliové čítane o praktickej láske - keď to zoberieme z pozitívnej stránky, alebo o poslednom súde - keď to zoberieme z toho pohľadu "negatívneho".

Poslať 27.11.2002 6:49:39   

napísal 1538 príspevkov
Milý Karol,

nemyslím si, že by bolo reálne súkromne prenajať niekomu cudziemu, koho nepoznám 10 m štvorcových pôdy, pretože i keď to znie tvrdo, ak niekoho nepoznám, mohlo by sa stať všeličo. Napr. mohla by to byť i obhliadka miesta, ktoré niekto iný neskôr vykradne. Ale sú aj iné možnosti, ako na dobrý úmysel doplatiť. Nepoznám jeho vlastnosti, jeho prchkosť, či má násilné sklony, či nie je závislý na drogách, nič. Ak by sa štát postaral o využitie niektorých voľných priestorov na podobné účely, potom by to bolo iné. Ale i tu sú zrejme dôvody, prečo sa niečo také nedeje.

Myslím si, že pre mňa podstatne prijateľnejšie je riešenie, ak si kúpim to spomínané Nota Bene. Verím, že nie som ojedinelá, ak predávajúceho odmením za jeho PRÁCU bohatšie, ako to on sám žiada. V tomto prípade sa mi to zdá byť namieste. Sami predávajúci tvrdia, že za 100 -200 Sk denne si ubytovanie môžu nájsť. Toľko + čiastku na stravu by si mohli predávaním novín zabezpečiť. prípadne i vykonávaním iných prác, napr. brigádne. Myslím, že pre nich je jedno z najpotrebnejších práve miesto, kde by sa mohli postarať o svoju hygienu - teda mohli sa okúpať a vyprať si veci. O toto by sa mohol starať štát, aby také miesto existovalo.

Alebo by mohli hľadať nejaké miesto, kde môžu spávať a ktoré je spojené s prácou (napr. miesto v sklade). Ak by sa zaručil napr. Detský domov za niekoho, kto je jeho absolventom, no ten už musí brány tohto zariadenia opustiť, potom by som mu prácu celkom rada poskytla - uprednostnila by som ho, ak by som mala možnosť.

Poslať 30.11.2002 16:15:07   

napísal 2004 príspevkov
Milá zvedavec,

kedže sa obavam, že bohumilá a naozaj veľmi pekne, múdro a nikoho /okrem svedomia všetkých nás/ nazasahujúca výzva Petra Kmeteka - www.bezdo.szm.sk nenašla ohlas ani jedinej živej duše a ani nášho v tomto prípade Tebou podľa môjho skromného názoru nemiestne zvelebovaného štátu, skúsil som s oveľa menšou požiadavkou.

Peter Kmetek apeluje na naše svedomie, aby sme nemilovali autá /ktoré pritom skôr vydržia na mraze a daždi/ viac ako blížnych.
takmer trafil svojim šípom kresťanskej lásky aj Karmel. Bohužiaľ, asi len teoreticky, keď nám tu povýšila milosrdenstvo nad obozretnosť.
Pán Kmetek očakával, že sa nájde aspoň jeden človek, ktorý za slušné nájomné ponúkne svoju, prípadne nepoužívanú garáž bezdomovcovi, ktorého by mu zase sprostredkovali tí, ktorí sa pravidelne bezdomovcami zaoberajú. Napr. všetky slovenské diecézne charity poskytujú aspoň na jednom mieste diecézy denne polievky pre bezdomovcov a sociálne najslabším. Charity dopĺňajú prakticky všetky katolícke rehole - a samozrejme funguje tu - dosť obmedzene aj štát a rôzne dobrovoľné organizácie.

Ja tu testujem, či sa nájde aspoň jeden človek na tomto "kresťanskom Slovensku," ktorý by ponúkol - aspoň na zimu len 10 m štvorcových. Na Tvoju námietku, že by ten dotyčný /s ktorým by si mala právoplatne - pred svedkami alebo pred notárom zmluvu na 4 mesiace/ mohol obkukovať Tvoju zimnú záhradu Ti stačí odpovedať, že by to obkukovať mohol len ako chodec, lebo medzi Tvojou záhradou a ním by bola hrubá - z dreva a z tepelnoizolačných vrstiev stena. Vchod a okienko by mal z ulice. Ako zabrániš /Oveľa zhovievavejšia si na bezdomovcov v téme, ktorú si si sama otvorila, ked si nechcela reagovat na "mojej". Myslím na tému "Ľudská dôstojnosť a sebeúcta"/ iným potenciálnym zlodejom, aby Tvoju záhradu a Tvoj hrad neobkukovali spoza plota, ak ho nemáš murovaný a nepriehľadný, ako niekoľkí málopočetní novodobí zbohatlíci?

Testujem, ale sám by som akúkoľvek ponuku využil. A určite nie preto, aby som si vyskúšal živpot Diogena.

Vidím však, že na tomto "kresťanskom" Slovensku ako aj na tomto "súkromnom" portáli asi ťažko s myšlienkou solidarity uspejeme.

Poslať 30.11.2002 19:14:58   

napísal 1538 príspevkov
Karol!

(Oslovenie milý sa mi píše dosť ťažko). Veľmi milý mi nepripadáš, lebo útočíš napr. na Karmel, o ktorej nevieš nič (dokonca ani tú maličkosť asi netušíš, či má záhradu, na ktorej by Ti mohla ten priestor prenajať, možno aj sama žije v podnájme a zarába si na nájomné svojou prácou). A to je jeden z dôvodov, pre čo by si mal každý rozmyslieť, či ubytovať niekoho, kto nemá strechu nad hlavou. Hlavne ak ho nepozná.
Mám rada ľudí. Som katolíčka. Vážim si však akékoľvek "človeka dobrej vôle". Som otvorená dialógu o čomkoľvek, ak ide o úprimný dialóg v láske. Za najvyššiu hodnotu považujem lásku. Mojím presvedčením je tiež, že ona je podstatou kresťanstva.

Poslať 30.11.2002 22:54:16   

napísal 2004 príspevkov
Milá zvedavec,

konečne prísvit slnka na zamračenej oblohe! Tak konečne som Ťa pochopil. Ty by si možno jednému z tisíc žiadateľov o poskytnutie 10 metrov štvorcových pre bezdomovca na prezimovanie poskytla!

Pán Boh zaplať. Už sa nejako zmierim s tým, že ja u Teba ako nájomník nemám nádej. Za to si môžeme aspoň dopisovať. Dúfam, že nie si ako Palina /Jaj, teraz ma napadol Černobyľ, palina čierna a Jánova Apokalypsa/.

Tak ja nemám právo bývať vo vlastnom, lebo som zlý na Karmel. Ako pozerám, tak pozerám, to "najhoršie", čo som jej napísal bola skromná tichučká otázka: "Prečo tak opatrne mlčíte?"

Ak býva v podnájme, kľudne môže napísať. Nik jej nič nemôže predsa zazlievať. Ešte možno dostane aj ponuky na lepší podnájom. Ona však asi mlčí z iných dôvodov. A hlavne preto, že jej dôvody nepoznám, nemôžem jej nič zazlievať.

Zostanme pri tom, ako vybrať z tých 999 bezdomovcov toho pravého, ktorý by si zaslúžil Tvoju dôveru?

V navrhovanom výbore pre pomoc bezdomovcov je prvou a neodkladnou vecou ZAČAŤ vytvárať každému verejne prístupnú databázu organizácii aj jednotlivcov ochotných aspoň radou, otázkou /každá otázka vyvoláva nejakú odpoveď/ prispieť k problematike bezdomovcov.

V databáze by boli aj žiadatelia z radov bezdomovcov, ktorí by súhlasili so zverejnením poskytnutých údajov.

Prosím Ťa zamysli sa nad tým. Ďakujem.

Poslať 01.12.2002 7:10:44   ...

napísal 1538 príspevkov
...

[ Príspevkov: 176 ]  Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Ďalší

Obsah fóra » Všeobecná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia