Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Viera a život

[ Príspevkov: 40 ]  Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalší
Autor Správa
Poslať 24.01.2007 2:45:40   Koniec sveta a neveriaci

od 03.12.2005 11:42:28
napísal 63 príspevkov
Predom prosim aby si poniekt. z vas odpustili komentare, kt. budu uplne odveci a prosim piste len k teme...dakujem za pochopenie

Takze je tu dalsia bezsena noc a ja som sa tak zamyslel nad koncom sveta (a popri tom pisal mini angl. poviedku o tom)

Takze na konci ma prist p. Jezis, teda zostupi na oblaku. V tom momente aj vsetci uveria (no pravdaze vynimky si mozno povedia, ze to je len massova halucinacia). A asi zacnu aj lutovat vsetkych hriechov.

Potom by sa teoreticky mali lahsie dostat do neba...Lebo budu lutovat tie hriechy. Aj ked neboli na spovedi, ale asi by chceli aby im tie hriechy boli odpustene. Teraz neviem, ci sa to rata, ked len chceli a neboli, alebo nie, ale taky priklad:

Idem na spoved, doma sa pripravim a mrzia ma hriechy. A cestou na spoved ma zrazi auto a ja zomriem. Tak mi tie hriechy budu aj tak odpustene, alebo nie? Podla mna by mali...

Tod asi vse...mozno si este daco spomeniem, ved noc je mlada o 1:46 :)

Dufam, ze vsetci snite uz...tak krasne snicky prajem

Poslať 24.01.2007 7:38:17   

od 02.01.2006 18:14:16
napísal 209 príspevkov
Bydlisko: ...|Mliečna cesta|pri Slnku|Zem|EÚ|SK|Trenčiansky kraj|Bánovce n. Bebr.|Partizánska 1506/92-34 ;-)
PetríčekSvetríček, ja sa nemusím na nič pripravovať; sú veci, ktoré ma mrzia furt a budú mrzieť do smrti(mojej).
(Inak, miešaš tam genitív s akuzatívom - ne že by mi to vadilo, len v dobrom Ťa chcem upozorniť)

-- Edmond et Jules de Goncourt

Poslať 24.01.2007 15:32:04   

Obrázok užívateľa

od 18.04.2002 8:17:46
napísal 7621 príspevkov
Rudolf Dovičín píše:
sú veci, ktoré ma mrzia furt a budú mrzieť do smrti(mojej).

Mrziet ta mozu, ale mozu ti byt tie veci odpustene, Rudolf. A v tom je trochu rozdiel. Boh vie ze chybujeme, preto to zariadil tak aby nam mohlo byt odpustene aj ked dany cin mozno bude mrziet do konca zivota, ale nebude tam uz ten zozierajuci pocit viny.

od 30.07.2002 13:46:01
napísal 1930 príspevkov
Boží trest nie je Bohom aktívne spôsobované zlo. Vysvetlím: I darebák vie, že cnostný človek sa nebude so záľubou pozerať na jeho výčiny. Boh "odvracia svoju tvár" - a tým je povedané všetko. Chce tu niekto predstierať, že tomu "nerozumie"?

Je veľa dôkazov, že i darebák máva "svetlé chvíle" a vtedy vie, čo je správne a čo nie. Ale prijme iné povzbudenie - a koná proti tomu prvému. Chce snáď ale tvrdiť, že "nepočíta s tým", že sa Boh od neho - pre tieto nevernosti - odvráti?! Áno, patrí k "dobrej výchove ateistu", aby sa zabával blasfemickými "štekmi" - a pritom si nahováral, že je "slobodnejší"! Slobodnejší? Čo je to za hlúposť? Veď či sa Boh "pozerá" alebo "nepozerá" - ateista robí len to, čo môže. Až kým mu to nejaký "moslim" nezatrhne...

Katolík vie veľmi dobre čo je katarzia - a preto neberie nikoho "naľahko". Ale nik nemôže od katolíka (...) očakávať, aby vyhľadával spoločnosť oplanov a zabával ich "evanjelizáciou". Toto si páni ateisti "zapíšte za uši". A neblúznite o tom, prečo vám niekto na tomto fóre neopláca vulgárnosti alebo dokonca "dobrorečí". Dostal prikázanie - a basta! A ak si myslíte, že katolík je "rab" - tak je! Ale nie váš...

Poslať 24.01.2007 21:55:09   

napísal 209 príspevkov
Bydlisko: ...|Mliečna cesta|pri Slnku|Zem|EÚ|SK|Trenčiansky kraj|Bánovce n. Bebr.|Partizánska 1506/92-34 ;-)
Spýtaj sa niektorého lekára, psychiatra.
Ten Ti potvrdí, že existujú ľudia, ktorí nemajú svedomie.
Nevyvinulo sa im, pretože nemali normálnu výchovu, t.j. nedostali pre jeho vznik podnety.
[Podobne, ako ľudia, ktorých v detstve nikto nenaučil ľudskú reč, sa nenaučia rozprávať zrejme už nikdy - mozog už nie je schopný sa tak pretvoriť, tá oblasť, ktorá umožňuje reč, im už, žiaľ, akoby zanikla (trochu viac info).]

Poslať 24.01.2007 22:31:20   Misionári...

od 30.07.2002 13:46:01
napísal 1930 príspevkov
Misionári vydávajú ohromujúce svedectvá o nálezoch čností i u tých najprimitívnejších národov. To im dáva silu pokračovať. Hovoria: "Boh nás predišiel, my robíme len to, čo je potrebné a správne"...

P.S.: Morálna teológia KC je založená na platnosti vyššie napísaného. To nie je vec "expanzie" kresťanstva. Je to záväzok voči Bohu. Na čom je založená ateistická morálka? Na počasí? Netuším. A ani po tom nehodlám pátrať...

Poslať 24.01.2007 22:54:30   

Obrázok užívateľa

napísal 7621 príspevkov
Mozno to trosku prezeniem ale ateisticka moralka sa drzi iba 2000 rocneho kulturneho vkladu krestanstva, to co na tom uz zmenili je len dosledok ich ateizmu.

Poslať 25.01.2007 10:50:55   

od 20.01.2006 19:35:56
napísal 1907 príspevkov
Citácia:
Idem na spoved, doma sa pripravim a mrzia ma hriechy. A cestou na spoved ma zrazi auto a ja zomriem. Tak mi tie hriechy budu aj tak odpustene, alebo nie?

Podla toho co nas ucili na nabozenstve ide o to, ci si ich lutoval dokonale alebo nie.
Ak nie, tak sori...
Zhoris v plamenoch pekelnych!!!!!!!
Nm 15:32-36 Why???

Poslať 25.01.2007 15:02:37   

od 03.01.2007 0:43:40
napísal 94 príspevkov
PetrikSvetrik píše:
...

jedna vec, o ktorej sa medzi katolikmi malo hovori, je, ze Boh s tym nema problem a odpusta hriech hned ako ho clovek lutuje!

este mozno dovysvetlenie: existuje dokonala a nedokonala lutost. (hoci ja nemam rad take skatulkovania). dokonala lutost odpusta aj tazky hriech, ale napriek tomu clovek este nemoze pristupovat k sviatostiam --> kvoli tomu, ze tam ide aj o zmierenie sa s Cirkvou, co sa deje pri spovedi... (toto je tusim napisane v Katechizme)

moj nazor k tomu tvojmu pripadu: chystas sa na spoved a zrazi ta auto: kedze knaz je len zastupcom Krista na zemi, tak je podla mna este lepsie :-) ked sa dostanes po smrti na spoved k samotnemu Jezisovi Kristovi :-)

Poslať 25.01.2007 16:01:33   

od 08.04.2005 21:50:15
napísal 2871 príspevkov
Boh je ako automat na odpustanie. :o

Poslať 25.01.2007 19:02:01   

Obrázok užívateľa

napísal 7621 príspevkov
Bingo, Poro. Trochu za vlasy pritiahnuta definicia, ale preco nie. Ako do kazdeho automatu musis nieco vlozit, tak aj tu, "Odpust mi" inak z neho nedostanes nic. :wink:

Poslať 26.01.2007 0:12:42   

od 29.05.2006 20:25:53
napísal 6174 príspevkov
Baca Roman píše:
Bingo, Poro. Trochu za vlasy pritiahnuta definicia, ale preco nie. Ako do kazdeho automatu musis nieco vlozit, tak aj tu, "Odpust mi" inak z neho nedostanes nic. :wink:

Nechcem, aby to vyznelo, že ťa prenasledujem Roman, ale toto si riadne zadrel.Že si si niečo vlial pred tým ako si sadol za počítač?

Poslať 26.01.2007 5:48:07   

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 23:41:06
napísal 11034 príspevkov
Rudolf Dovičín píše:
Spýtaj sa niektorého lekára, psychiatra.
Ten Ti potvrdí, že existujú ľudia, ktorí nemajú svedomie.
Nevyvinulo sa im, pretože nemali normálnu výchovu, t.j. nedostali pre jeho vznik podnety.
[Podobne, ako ľudia, ktorých v detstve nikto nenaučil ľudskú reč, sa nenaučia rozprávať zrejme už nikdy - mozog už nie je schopný sa tak pretvoriť, tá oblasť, ktorá umožňuje reč, im už, žiaľ, akoby zanikla (trochu viac info).]
link, na ktorý sa odvolávaš je len hypotézou (čo znamená pojem hypotéza ti dúfam netreba vysvetľovať) o ľudskej reči... no i z tej stránky vlastne vidíš, že aj takí sa môžu učiť rozprávať, akurát, že im to ide ťažšie, čo je podľa mňa v celku pochopiteľné (nie sú zvyknutí sa učiť).
Zároveň táto stránka nehovorí nič o svedomí, takže je otázka, či môžeš túto hypotézu aplikovať aj na to.
Proste neviem akú nenormálnu výchovu máš na mysli, pri ktorej by vraj človek nedostal podnety k vytvoreniu svedomia, no myslím, že určité svedomie má človek vždy, aj keby bolo do istej miery otupené a zdeformované.
Svedomie majú totiž ľudia každej jednej kultúry, nech sa už nachádza kdekoľvek na svete a nech sa už akokoľvek vyvíjala (podobne ako múdro poznamenal aj pán Ján K.).

Citácia:
Idem na spoved, doma sa pripravim a mrzia ma hriechy. A cestou na spoved ma zrazi auto a ja zomriem. Tak mi tie hriechy budu aj tak odpustene, alebo nie?
Pán Boh Ti odpúšťa, ak máš dokonalú ľútosť nad spáchanými hriechmi (to je ľútosť, že si ho hriechom urazil...).
Pozn.: existujú totiž aj iné formy ľútosti, napr. keď väzeň ľutuje, že vykradol banku, lebo teraz musí kvôli tomu sedieť vo väzení... Čiže on v skutočnosti neľutuje, že vykradol banku, ale ľutuje to, že ho prichytili a že sedí v base. Čiže v takomto prípade by nešlo o dokonalú ľútosť...

nikto píše:
Baca Roman píše:
Poro píše:
Boh je ako automat na odpustanie. :o
Nechcem, aby to vyznelo, že ťa prenasledujem Roman, ale toto si riadne zadrel.Že si si niečo vlial pred tým ako si sadol za počítač?
to nikto: nuž, teologicky to ozaj nebolo zrovna najvhodnejšie prirovnanie (Pán Boh nie je automat, do ktorého vhodíš mincu a on ti musí vypľuť čo chceš... to by totiž vyznievalo tak, ako keby si sami ľudia zaplatili za spásu, ktorú im Pán Boh následne musí udeliť... to by však už bola dezinterpretácia Biblie, pretože na to, aby mohol byť človek spasený, tak musel prísť Kristus a až jeho milosťou a vykúpením môžme byť spasení...).
Ale v podstate každé prirovnanie pokrivkáva, a aj pán Roman priznal, že toto je to trochu za vlasy pritiahnuté... No poukázal na to, že aj tu je určitá súvislosť a totiž v tom, že ak človek neľutuje, tak asi ťažko nemôže žiadať odpustenie...

Poslať 26.01.2007 6:56:46   

napísal 209 príspevkov
najmensi píše:
Proste neviem akú nenormálnu výchovu máš na mysli, pri ktorej by vraj človek nedostal podnety k vytvoreniu svedomia, no myslím, že určité svedomie má človek vždy, aj keby bolo do istej miery otupené a zdeformované.
Áno, mám na mysli extrémne prípady, t.j. žiadna výchova.
(Toto nie je o tom, ale je to niečo podobné:
  Brain Scans Suggest Some Predisposed to Violence
  Brain scans show patterns in violent behavior)

Poslať 26.01.2007 8:23:25   

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 23:41:06
napísal 11034 príspevkov
Rudolf Dovičín píše:
Áno, mám na mysli extrémne prípady, t.j. žiadna výchova.
aj keby vyrastal bez výchovy - celý život kdesi v ďžungli, tak ako vieš, že nemá svedomie? Ak by bola pravda, čo vravíš, tak by to znamenalo, že svedomie sa iba traduje výchovou z generácie na generáciu... potom je naozaj veľkým dielom Prozreteľnosti, že svedomie sa evidentne nachádza vo všetkých kultúrach, dokonca aj u tých najprimitívnejších kmeňoch Amazonských pralesov.

[ Príspevkov: 40 ]  Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalší

Obsah fóra » Viera a život

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia