Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Voľná diskusia

[ Príspevkov: 5 ] 
Autor Správa
Poslať 11.01.2022 22:08:27   Svadba pár mesiacov po pohrebe?

od 11.01.2022 22:00:50
napísal 1 príspevkov
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať..
Plánujeme svadbu avšak teraz 4 mesiace pred svadbou zomrela snúbencovi babka. Mali by sme dodržať ,,pokoru" a odložiť svadbu na neskôr alebo môžme mať v termíne? Zomrela nečakane keď sme už mali vybratý termín, vybavenú náuku, termín u kňaza v kostole, sálu... Navrhujú nám odložiť.. je vhodné z kresťanského hľadiska ju mať alebo odložiť? Ďakujem.

Poslať 12.01.2022 8:46:15   Re: Svadba pár mesiacov po pohrebe?

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 23188 príspevkov
Simka píše:
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať..
Plánujeme svadbu avšak teraz 4 mesiace pred svadbou zomrela snúbencovi babka. Mali by sme dodržať ,,pokoru" a odložiť svadbu na neskôr alebo môžme mať v termíne? Zomrela nečakane keď sme už mali vybratý termín, vybavenú náuku, termín u kňaza v kostole, sálu... Navrhujú nám odložiť.. je vhodné z kresťanského hľadiska ju mať alebo odložiť? Ďakujem.
Treba sa spytat, co by vam na to povedala babka.
Ale, podla mna, neexistuje ziadna "krestanska pokora suvisiaca s dlzkou povinneho smutku", ktory sa AKOZE ma za zosnuleho "drzat".
Navyse plati - "zivot je boj a smrt pre veriaceho cloveka je vitazstvo".
Tak si zvazte, ci ste skutocni krestania, alebo iba "formalni" ...

Poslať 12.01.2022 15:53:01   Re: Svadba pár mesiacov po pohrebe?

od 25.08.2002 4:50:23
napísal 192 príspevkov
Ono je to len zvyková praktika, žiadne cirkevné pravidlo.

Myslím, že babka je tak stredne blízka osoba, teda v dnešnej dobe by to dôvodom na zvykové odloženie sobáša nemuselo byť (ale záleží aj na tom, čo na to vlastní najbližší príbuzní a či sa má svadba konať v nejakej veľmi tradične zvykovej dedine, alebo niekde v meste). V prípade úmrtia rodiča alebo súrodenca by som to určite odporúčal odložiť, čo ale nie je tento prípad.

Poslať 13.01.2022 17:27:04   Re: Svadba pár mesiacov po pohrebe?

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 11:01:14
napísal 4161 príspevkov
Z cirkevno- právneho ani občiansko-právneho hladiska nič nebráni mať svatbu vo zvolenom termíne. Prakticky to závisí len od toho ako silné je zvykové pozadie vo vašej rodine (medzi vašimi príbuznými). Ale zvyky vo svojej podstate nemajú nič spoločné s vierou. Ako poznám Slovensko, kde často zvyky prevládajú nad rátiom mali by ste počítať s tým že sa medzi príbuznými môže nájsť niekto kto vám to bude vyčítať.
Ja si pamätám ako malá chlape som bol prvý krát na kare a bol som šokovaný!! Na cintoríne príbuzné plakali a nariekali, dobre že neskočili o jamy, ale na kare bola riadne hlučná zábava, akurát sa netancovalo.
Takže držte sa svojho jak hovorí klasik: "múdry gentleman ťa pochopí a na mienke hlupákov ti nemusí záležať"!

Poslať 21.02.2022 1:24:43   Re: Svadba pár mesiacov po pohrebe?

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 20993 príspevkov
Citácia:
Na cintoríne príbuzné plakali a nariekali, dobre že neskočili do jamy, ale na kare bola riadne hlučná zábava, akurát sa netancovalo.
profesionalne placky?

[ Príspevkov: 5 ] 

Obsah fóra » Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia