Otázka je, čo je to vlastne to duševné vlastníctvo. Ak si dobre pamätám, nejaký maník nechal na počítači vygenerovať všetky možné variácie tónov a dal si to patentovať, takže v podstate už nie je možné nič vymyslieť, každý od neho kopíruje. Urobil to vraj práve preto, aby ukázal, aké je to absurdné. Nie je mi celkom jasné, ako duševné vlastníctvo ladí s výrokom "zadarmo ste dostali, zadarmo dávajte". Pre mňa duševné vlastníctvo v takom zmysle ako sa ho snažia definovať právnici neexistuje, ale toto je len vrcholček ľadovca a Titanik sa rýchlo blíži.
A už len zopár poznámok na okraj: - niektorý SW vznikol tak, že ten čo na ňom najviac zarobil, nerešpektoval práva skutočného autora a jednoducho ho ukradol, trošku zmenil a vydával za svoje. Čo v takom prípade? Podporovať zlodeja?
- ako veľký problém dnešnej doby vidím práve tú virtualitu vecí, stačí poriadna erupcia na slnku a všetok ten úžasný virtuálny svet skončí, ostanú len tí, čo vytvárajú skutočné hodnoty.
- ja viem, čo je za tým, keď človek namáhavo a nákladne pracuje (či už manuálne alebo aj vytváraním duševných hodnôt), nemám problém s odmenou pre takého človeka a nemám problém ho ani podporiť, lebo robotník sa zaslúži svoju mzdu, no to je práve to, že robotník
- posledná poznámka, pre mňa má zmysel platiť za niečo, čo je zhmotnené, čiže napríklad obraz, socha. Pri SW sa neplatí v skutočnosti za umelecké dielo, lebo SW často nie je umeleckým dielom ani náhodou (často sú to skôr poriadne "prasárne"), no platí sa pri tom, za intelektuálnu prácu programátora (alebo neplatí), no podobne ako v umeleckej brandži - autor či interpet ťahajú za podstatne kratší koniec.
_________________ RK: Hľadám pravdu, no Pravda ma už našla a ako po Ňom túžim... ||| TY_NA_NET-e
|