Najčarovnejšia na argumentácii v prospech nedeľného predaja je jej skrytá manipulatívnosť. Našinec by až zaplakal, akí sú títo zástancovia nakupovacej nedele empatickí a záleží im na príjmoch zamestnancov “nedeľných“ obchodov a slobode pre všetkých.
Vraj predavači (-čky) sú vlastne radi(y), lebo majú za nedeľu príplatky a nemusia potom toľko pracovať cez týždeň. A oni vlastne chcú pracovať, lebo majú nízke platy! Btw tu mi napadá, čo by povedal taký bratislavský hipster, ak by musel drieť za nedeľné príplatky, aby uživil svoju rodinu (asi nič, lebo jeho “rodinu” tvorí akurát tak pes a cool vybavenie single domácnosti).
A ďalej - pokračujme v rekapituláciu tej “argumentácie” - veď v nedeľu fungujú aj iné služby, prečo by ich zamestnanci mali byť diskriminovaní? A veď každý okrem ufrflaných konzervatívcov a pobláznených odborárov je s tým “happy” a opačný postup by bol netrhovým zásahom tam, kde treba nechať voľne pôsobiť trh (mnohí zástanci nedeľného predaja sú pritom etatisti a ide možno o jediné “protrhové opatrenie”, ktoré schvaľujú).
Nuž, treba sa tých predavačov asi spýtať. Zrejme totiž nebude náhodou, že práve organizacie obchodníkov (hoci tí menej) a odbory majú voči nedeľnému predaju výhrady, keďže názory tých, ktorých sa to týka, poznajú.
Pritom vôbec nejde len o predavačov. Ale skôr o dlhodobý spoločenský neduh a zlozvyk, kedy je regulatívny zásah štátu namieste. Aj mnohí obchodníci by radi obmedzili hodiny večerného predaja, prípadne nedeľný predaj, ak by také pravidlo platilo pre všetkých.
Argumenty o profesiách, ktoré pracujú v noci, či cez víkendy, sú scestné. Zdravotník musí pomáhať aj v nedeľu, divadlo sa hrá večer, voľný čas trávime hádam vtedy, keď nepracujeme (hoci hipsteri to majú zrejme pomiešané a o to viac cool). Ale nakúpiť sa dá aj v iný deň ako v nedeľu.
Spoločnosť je, a to mnohým uniká, organizmus, ktorý svoje zvyky a normy často formuje pod silným vplyvom mocenských elít (a nie naopak). Za komunizmu stačili dve generácie a spoločnosť bola preprogramovaná, osvojac si mnohé návyky, ktoré sem priniesla “ľudová” demokracia. Aj dnes majú niektoré zákony pre spoločenskú “morálku a kultúru” formatívnu silu, lebo sú tým posledným, čo ako tak drží ľudí na uzde.
A to, o čo pripravil moderný spôsob života posledných desaťročí bežného zamestnaného človeka, je vidno práve teraz, v čase corony. Zrazu máme veľa času, ale žiadny vnútorný kompas, ako si ho rozumne usporiadať a ho aj spolu so svojimi rodinami tráviť. Chýba pravidelný rytmus práce a odpočinku. Zmysluplne stráveného odpočinku.
Nedeľné shoppingovanie je cool vymoženosť sveta bez hraníc a ... bez včasných spätných väzieb, hipster by povedal feedbackov. Vymoženosť sveta, v ktorom precitneš, až keď je neskoro a dobehne ťa choroba, strata práce, či len spoznanie vlastnej prázdnoty života “bez hraníc”.
Nedeľný predaj je ako balená voda na Slovensku s bohatými zdrojmi pitnej vody. Blázni (aj ja) ju kedysi kupovali, hoci to bolo zbytočné mrhanie zdrojmi aj obalmi. Potom prišla pred 11 rokmi reklamná kampaň, aspoň na Slovensku a v Česku a jeden reštauratér sa mi vtedy sťažoval, že ako mu klesli tržby, lebo ľudia si k jedlu pýtajú džbánik vody z vodovodu, čo im fakt nebude účtovať. No riadna opovážlivosť!
A ja si skromne myslím, že tak ako mimo oblastí s nedostatkom pitnej vody rozumnému človeku nechýba obyčajná, v plaste balená voda, keď mu tečie doma z kohútika, že podobne ani nikomu rozumnému a trochu normálnemu nebude chýbať nedeľné shoppingovanie.
A to hovorím s plnou vážnosťou aj ako lenivec, ktorý často až v nedeľu podvečer vyrazil do hypertesca na dvojtýždenný veľký nákup a ktorému prednedávnom obmedzenie nonstop predaja v niektorých prevádzkach hypermarketov zásadne zmenilo nakupovacie návyky

.
Pozrite, pred par dnami dodavatelia sami pytali tento den. A je uplne logicke ze sa to dava na den kedy tradicne vacsina neotrokarskych firiem nenuti kvoli peniazom zamestnancov pracovat. Ludia potrebuju aspon jeden den v tyzdni vypnut, a je to vyhodne ak to je zosynchronizovane so vsetkymi ludmi. Tu nemusime tahat nabozenske argumenty, lebo je to prirodzene logicke. Mnohe obchody by radi mali zatvorene v nedelu, ale musia ich otvorit kvoli konkurencii. Preto je potrebna regulacia lebo ludia su chamtivi.
A to ze to neurobili tak ze sa obchody striedaju je len dobre, lebo cim jednoduchsie, tym lepsie, lebo uz teraz je to zlozitejsie a vyclenene casy pre dochodcov A nie to ze sa to este bude zatvarat rozne, ze si to budu vsetci pliest. Okrem toho existuje cyklus v nakupovani, a su lukratvnejsie dni a menej lukrativne. Uz vidim ako sa retazce dohodnu. A ak by sa to malo striedat spravodlivo ze raz tesco v sobotu, potom lidl a potom kaufland a jednota, tak to by bol riadny chaos a nikto by nevesel kto kedy. Tak a sme naspat pri nedeli lebo ludia funguju v tomto cykle. Takez nie katolicka loby, ale zdravy rozum.