Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Aktuálne dianie v politike

[ Príspevkov: 491 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 33  Ďalší
Autor Správa
Poslať 23.05.2020 8:13:36   Re: Volna nedela - uprava zakonov

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 20027 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
Ty tomu totiz (velmi svojsky a mylne) hovoris "volna nedela" a myslis tym nejaku "slobodu", ale to ziadna sloboda nebola - bol to "VSEOBECNY ZAKAZ PREDAJA V NEDELU" !
Iba TEN sa zrusil, cize sa UMOZNILA SLOBODA.
ty to nazyvas slobodou ale ja to vidim inak, ja to vidim ako postupny proces "zrusovania nedele"
Citácia:
Prvé hypermarkety síce u nás vznikali až okolo roku 2000,
ved to a prave hypermarkety nerespektovali nedelu a tak sa zacal pomaly proces jej narusenia (prvy krok bol zrusenie zakazu predaja v nedelu)
Citácia:
nedeľa bol deň pracovného pokoja aj pred prvou Dzurindovou vládou, a je deň pracovného pokoja aj v súčasnosti.
to ano ale o com sa bavime? o predaji v nedelu ktory nikdy nechce okrem cca 10% aktivistov
Citácia:
nedeľný predaj fungoval v niektorých obchodoch aj v 90tych rokoch (v BA si spomínam na nonstop potraviny Hviezda v centre)
existovali aj vecierky apod ale bolo to minimalne, pripadne este na pumpe sa dalo nieco kupit a mimo BA netusim ci nieco bolo podla mna skor nic nebolo (ziaden predaj v nedelu)
Citácia:
nedeľa bol deň pracovného pokoja aj pred prvou Dzurindovou vládou, a je deň pracovného pokoja aj v súčasnosti.
ak je dnom pracovneho pokoja tak je logicke ze praca sa obmedzi na nevyhnutne minimum, preco by museli byt otvorene aj obchody?
mne to pripada ze ide o pohodlie nakupujucich a nie o slobodu ako taku
Z celeho Tvojho "argumentovania" jasne vyplyva, ze nedelu chapes cisto NABOZENSKY, hoci inde to vehementne POPIERAS a snazis sa to zakryt nejakym "rozumom". (=respektovanie nedele)
Michal, to je proste vyvoj. :)
Tak, ako ludia prestavaju respektovat Tvojho Boha, tak nebudu respektovat ani "Jeho nedelu".
Capisci ? :)
A hovori sa tomu SLOBODA VIEROVYZNANIA !!!

Poslať 23.05.2020 9:44:48   Re: Volna nedela - uprava zakonov

napísal 20027 príspevkov
Citácia:
V roku 2019 pracovalo počas mesiaca aj v nedeľu 365-tisíc zamestnancov. Ale iba necelých 13 percent z nich robilo v maloobchode.
Tak uz asi tusite, za co stoja tie vase "argumenty" o "ubohych predavackach".

P.S. Medzi tymi 365 tisicmi som bol niekolkokrat aj ja ... :D

Poslať 23.05.2020 10:30:05   Re: Volna nedela - uprava zakonov

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 22:29:16
napísal 4393 príspevkov
Citácia:
.Tak, ako ludia prestavaju respektovat Tvojho Boha, tak nebudu respektovat ani "Jeho nedelu".
Capisci ?
Za nerešpektovanie Boha sú dôsledky aj v tomto živote. Je Najmocnejším na tejto zemi, sedí po pravici Moci. Ale to asi neveriacemu nič nehovorí. Dôsledky konania proti jeho vôli na celospoločenskej úrovni môže niesť aj celý národ, celé ľudstvo...

Aj Židia kričali pred Pilátom: jeho krv na nás a naše deti.

Legi, daj pozor na takéto reči, neprovokuj zbytočne. Pre Tvoje dobro radím. Boh Ťa síce má rád, ale mohlo by sa to nem dobre skončiť.

Poslať 23.05.2020 10:42:37   Re: Volna nedela - uprava zakonov

napísal 20027 príspevkov
teta píše:
Citácia:
.Tak, ako ludia prestavaju respektovat Tvojho Boha, tak nebudu respektovat ani "Jeho nedelu".
Capisci ?
Za nerešpektovanie Boha sú dôsledky aj v tomto živote. Je Najmocnejším na tejto zemi, sedí po pravici Moci. Ale to asi neveriacemu nič nehovorí. Dôsledky konania proti jeho vôli na celospoločenskej úrovni môže niesť aj celý národ, celé ľudstvo...

Aj Židia kričali pred Pilátom: jeho krv na nás a naše deti.

Legi, daj pozor na takéto reči, neprovokuj zbytočne. Pre Tvoje dobro radím. Boh Ťa síce má rád, ale mohlo by sa to nem dobre skončiť.
1. Pokial viem, tak to vy tvrdite, ze VLADCOM tohoto sveta az do sudneho dna je Diabol. Preco to teraz popieras ? Ucel ? :D
2. Ak konanie jednotlivca vedie k nasledkom pre cely narod, tak to je teda strasne hnusna vizitka tej Moci.
3. Co kricali Zidia mam v pazi presne tak isto, ako ostatne nezmysly.
4. Ak aj existuje, tak Boh ma rad rozhodne nema.

Este jedna poznamka k tomu, ako sa ma chovat krestan v spolocnosti:
Sodomu-Gomoru (vraj) znicil Boh ako "trest" za "nemoralnost".
NIE LUDIA !!!
Tak sa mu laskavo neplette do Jeho "kompetencii" ... :lol:

Poslať 23.05.2020 11:07:43   Re: Volna nedela - uprava zakonov

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 15400 príspevkov
Citácia:
to nie je dobry argument .... vidiet Boha ako prisneho policajta
Legi ma pravo na svoj nazor, hoci si myslim ze sa myli v tejto veci ....

Poslať 23.05.2020 11:14:28   Re: Volna nedela - uprava zakonov

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 22:29:16
napísal 4393 príspevkov
Nebolo to moc šikovné. Ale realita je taká, že je vo svojej podstate Láska, lenže ak odvráti svoju tvár pre neprávosť, tak doľahne na človeka realita zla, ktoré Boh dopustí, rešpektujúc odmietanie jeho milujúceho Bytia.

S vyjadrením tohto druhu mám skúsenosť, že je potrebné upozorniť, či skôr pribrzdiť prúd rozšafných slov. Prepáčte, nejako mi to dnes ale nejde. Dám si asi pauzu.

Poslať 23.05.2020 11:47:46   Re: Volna nedela - uprava zakonov

napísal 20027 príspevkov
teta píše:
Nebolo to moc šikovné. Ale realita je taká, že je vo svojej podstate Láska, lenže ak odvráti svoju tvár pre neprávosť, tak doľahne na človeka realita zla, ktoré Boh dopustí, rešpektujúc odmietanie jeho milujúceho Bytia.

S vyjadrením tohto druhu mám skúsenosť, že je potrebné upozorniť, či skôr pribrzdiť prúd rozšafných slov. Prepáčte, nejako mi to dnes ale nejde. Dám si asi pauzu.
Nie, je to Tvoj nazor, kludne ho prezentuj.
Aj strach z Boha moze niekedy nieco 'zachranit', hoci moja skusenost hovori, ze toho viac pokazi.
Ale pripust, ze aj ja mozem mat ten svoj ... :D

Poslať 23.05.2020 15:04:28   Re: Volna nedela - uprava zakonov

od 05.03.2014 14:26:50
napísal 812 príspevkov
misojogi píše:
presne tak ked sa zrusovala volna nedela tak nebol o ziaden referendum ani ziadna diskusia
misojogi píše:
(prvy krok bol zrusenie zakazu predaja v nedelu)
Kedy bol u nás zákaz predaja v nedeľu? A kedy sa zrušil?
Aký proces bol to "zrušovanie voľnej nedele" o ktorom si písal a o ktorom nebolo žiadne referendum a žiadna diskusia?

Lebo z toho čo si napísal mi vyplynulo len to, že do r. 2000 sme tu nemali hypermarkety, len večierky, a po r. 2000 tu boli hypermarkety. Pričom v nedeľu sa mohlo predávať aj predtým (len to málokto robil), aj potom. Ale neviem o žiadnom procese, ktorým by sa zakázal nedeľný predaj.

Ale podľa teba tu nejaký zákaz bol, lebo sa sťažuješ, že vtedy neprebehlo žiadne referendum. Tak sa pýtam zase - ako sa rušil ten nedeľný zákaz predaja?

Poslať 23.05.2020 16:58:50   Re: Volna nedela - uprava zakonov

napísal 812 príspevkov
teta píše:
Čiže ak legionar (alebo ja) nebudeme rešpektovať vášho boha, tak v konečnom dôsledku dôsledky konania mňa a legionara ponesie aj teta a misojogi?
To od neho nie je práve fair.

Poslať 24.05.2020 11:19:34   Re: Volna nedela - uprava zakonov

napísal 20027 príspevkov
https://www1.pluska.sk/spravy/z-domova/rozhorceny-bukovsky-otvorene-dovodoch-preco-nikdy-nepojde-politiky?itm_site=centrum&itm_template=hp&itm_modul=topbox&itm_area=spravy&itm_position=1

Teta, dufam, ze na neho teraz nezanevries ... :D

Poslať 24.05.2020 12:02:11   Re: Volna nedela - uprava zakonov

Obrázok užívateľa

napísal 15400 príspevkov
Citácia:
Ale podľa teba tu nejaký zákaz bol, lebo sa sťažuješ, že vtedy neprebehlo žiadne referendum. Tak sa pýtam zase - ako sa rušil ten nedeľný zákaz predaja?
musel by som preverit presny legislativny stav
ale pokial viem tak boli predpisy podla ktorych obchody fungovasli a tie sa zrusili a so zavedenim hypermarketov sa zaviedol nedelny (dokonca aj nocny - tesco) predaj
Ja to len vnimam ako zakaznik, legislativny proces v pozadi by som si musel pozhanat presne informacie
Legi zrejme vie viacej kedze tvrdi ze
Citácia:
Ty tomu totiz (velmi svojsky a mylne) hovoris "volna nedela" a myslis tym nejaku "slobodu", ale to ziadna sloboda nebola - bol to "VSEOBECNY ZAKAZ PREDAJA V NEDELU" !

Poslať 24.05.2020 13:01:33   Re: Volna nedela - uprava zakonov

napísal 20027 príspevkov
misojogi píše:
Legi zrejme vie viacej kedze tvrdi ze
Citácia:
Neviem viac, iba komentujem sucasne snahy vasim jazykom. :lol:

Poslať 24.05.2020 19:56:20   Re: Volna nedela - uprava zakonov

napísal 812 príspevkov
misojogi píše:
ale pokial viem tak boli predpisy podla ktorych obchody fungovasli a tie sa zrusili a so zavedenim hypermarketov sa zaviedol nedelny (dokonca aj nocny - tesco) predaj
Ale veď v BA fungovali minimálne potraviny Hviezda s nonstop predajom v noci aj v nedeľu, a tiež aj malé večierky s nočným predajom.
Ty teda teraz tvrdíš že nedeľný a nočný predaj sa zaviedol až so zavedením hypermarketov (po r. 2000)?
Ako teda vysvetlíš existenciu týchto subjektov v 90tych rokoch? Porušovali zákon?

Ktoré sú to tie "predpisy, podľa ktorých obchody fungovali" ?
A aký bolo to zrušenie voľnej nedele? Predpokladám, že vieš niečo konkrétne, keď si písal:
Citácia:
presne tak ked sa zrusovala volna nedela tak nebol o ziaden referendum ani ziadna diskusia
misojogi píše:
legislativny proces v pozadi by som si musel pozhanat presne informacie
Ale ja nič zháňať nebudem. ty si sa sťažoval, že keď sa "rušila voľná nedeľa" tak nebolo referendum ani diskusia. A ešte aj nick teta ťa podporil, že "presne tak...".
Tak predpokladám, že si nepísal nejaké výmysly, ktoré nevieš dokázať, ale že skutočne máš informácie o tom, že sa "zrušila voľná nedeľa" bez diskusie a referenda.
Určite by si predsa nepísal polopravdy s tým, že dúfaš, že si to nik nebude overovať.
tak ešte raz - určite si ja nič "pozáňať" nebudem, ja čakám od teba že doložíš nejaké konkrétne fakty o tom, ako sa "rušila voľná nedeľa".

Poslať 25.05.2020 0:39:02   Re: Volna nedela - uprava zakonov

Obrázok užívateľa

napísal 15400 príspevkov
Citácia:
tiež aj malé večierky s nočným predajom.
tie fungovali do 22:00 a bolo ich len zopar
a pokial viem Hviezda bola taka vynimka, inak nic (a aj ta tusim bola az v 90 rokov neviem kedy predtym som si nei sity ale asi nebola ani ta Hviezda - za komunistov)
Pozri ja neobvladam predpisy co boli v pozadi ale vidim ze co sa dialo ako obcan tejto krajiny ktory tu zil, ze pravidla aj prax sa prudko uvolnila a myslim si ze to nebolo dobre a nie je to dobre a preto som rad ze sa vraciame ku kludu a odpocinku
ale zasa nevidim to ako nic strasne a hororove preto sa cudujem ze to niekoho tak vytaca ako napriklad Legiho a teba - nevidim na to dovod preto ta moja domienka o medialnej masazi ktoru stale vidim v mediach (SME ale hlavne DennikN)
==============================
https://blog.postoj.sk/55322/nedelny-pokoj-je-vyhra-pre-celu-spolocnost
Citácia:
V ušiach mnohých slovo „zákaz“ vzbudzuje negatívne emócie. Pred 30 rokmi padol režim, ktorý mnohé veci „zakazoval“. Vytvára sa atmosféra, niektorými úmyselne, o zavádzaní totality. Témou však nie je zákaz, ale vytvorenie priestoru, aby s voľným dňom človek mohol slobodne rozhodnúť. Ak niekto tvrdí, že v nedeľu „má právo“ si kúpiť napr. záhradkárske potreby, zároveň oberá o právo na odpočinok iného. Múdry človek nehľadí len na vlastné potreby, na vlastné práva, ale je vnímavý aj na potreby a práva druhých. Som presvedčený, že v spoločnosti sa zhodneme, že jestvujú veci, ktoré si dokážeme nakúpiť počas zvyšných šiestich dní v týždni.
Nehovorím o zamestnaniach, ktoré sú nevyhnutné. O nich každý rozumný človek vie, že sú potrebné a nič proti nim nenamietam (nemocnice, hasičské stanice, záchranári, fabriky, ktoré svojou povahou si vyžadujú nepretržitú prevádzku napr. kovohuty atď.). Ďalej jestvujú služby, ktoré sú potrebné a užitočné pre nás všetkých aj v nedeľu a sme za tieto služby vďační (čerpacie stanice, reštaurácie, kiná, zabezpečenie športových a kultúrnych podujatí a pod.). Súhlasím aj s príplatkami pre týchto ľudí, pretože boli ukrátení o nedeľný pokoj, z ktorého my ostatní máme úžitok. Múdra spoločnosť si to váži a vie oceniť. Nedeľný pokoj neznamená, že zostaneme sedieť uväznení v domácnostiach. Som presvedčený, že na Slovensku nie sme na tom tak nízko, aby nás kultúrne a spoločensky museli zachraňovať nákupy v nedeľu. Nedeľný pokoj nám umožní, aby sme ovocie celotýždennej práce mohli vychutnať a osláviť naše vzťahy. Ešte väčšiu radosť budeme pociťovať, keď to umožníme aj iným.
Spoločné dobro
Niekto môže argumentovať, že štát by nemal zasahovať do toho, či predajne budú alebo nebudú zatvorené. Mal by o tom rozhodnúť zákazník resp. samotný trh. Avšak aj dnes jestvujú „zákazy“, ktoré nie sú výsledkom rozhodnutia zákazníka, ale zásahom štátu. Napríklad jestvuje zákaz predaja alkoholu a tabakových výrobkov osobám mladším ako 18 rokov, zákaz riadenia motorových vozidiel bez vodičského preukazu atď. Spoločnosť sa pritom riadi princípom spoločného dobra, ktorý je jedným z pilierov jej zdravého fungovania a sociálnej spravodlivosti. Princíp spoločného dobra však nie je absolútny. Nesmie viesť k nespravodlivostiam a k páchaniu neprimeranej krivdy na jednotlivcoch. Napríklad pri stavbách vo verejnom záujme (napr. dialnice) musí byť jednotlivec pri výkupe pozemku primerane odškodnený. V prípade nedeľného pokoja môžeme hovoriť o princípe spoločného dobra, ktorý nekrivdí jednotlivcov. Tovar alebo služby si môžu zakúpiť v iné dni. Navyše dostupnosť niektorých zamestnaní (napr. lekár, hasič, záchranár a pod.) je garantovaná aj v nedeľu.
Nepoctivé argumenty
Strašenie, že v prípade nedeľného pokoja ide o snahy zaviesť kresťanský štát, je nepodložené a zavádzajúce, ktoré argumentačne neobstojí (odkaz TU). Príklady sú krajiny, v ktorých rôznym spôsobom už desaťročia funguje systém nedeľného pokoja (Rakúsko, Belgicko, Nemecko, Francúzsko, Španielsko atď.). Nestali sa z nich viac kresťanské štáty (skôr naopak). Podobne nebstojí argument, že zavedením nedeľného pokoja utrpí naša demokracia, sloboda, či ekonomika. Stačí sa pozrieť, že v spomenutých krajinách kvôli nedeľnému pokoju neutrpela ani demokracia ani ekonomika. Platí zásada, že čo ľudia potrebujú a nekúpia v nedeľu, kúpia hneď v pondelok alebo v priebehu týždňa. Avšak neplatí, že vzťahy, čas, stretnutia a príležitosti, ktoré ponúka nedeľný pokoj, sa budú dať dobehnúť v priebehu týždňa. Ľahko sa môže stať, že prácu v nedeľu pre iných budú žiadať tí, ktorí si budú vychutnávať nedeľný pokoj.

Citácia:
Pozitívnym zistením je skutočnosť, že podľa nedávneho prieskumu, až 80% oslovených Slovákov súhlasí, aby aj po skončení pandémie zostali predajne zatvorené. Ešte oveľa pozitívnejším faktom je, že až 84 percentám mladých spotrebiteľom vo veku od 18 do 25 rokov nevadí súčasný stav zatvorených predajní. Taktiež niektoré veľké obchodné reťazce sa pozitívne vyjadrili k možnosti, že v nedeľu by ich predajne zostali zatvorené (Billa, Jednota, Kaufland - odkaz TU). Podobne sa vyjadruje únia zamestnávateľov a zväzy zamestnancov.
Slovensko však má ešte jednu skúsenosť a je taktiež pozitívna. Pred nejakým časom bol prijatý zákon o zatvorených predajniach počas štátnych sviatkov. Odporcovia namietali, že dôjde k ekonomickým stratám a k cestovaniu za nákupmi do okolitých krajín. Aká je realita? Zvykli sme si na to a prijali sme to (odkaz TU. Vieme si podľa toho naplánovať nákupy aj dovolenky.
https://blog.postoj.sk/55322/nedelny-pokoj-je-vyhra-pre-celu-spolocnost
-
https://blog.postoj.sk/55343/nesuhlasim-s-vami-doktor-bukovsky
-
Citácia:
Pán doktor, musím s vami polemizovať, ignorujete totiž fakty, keď hovoríte, že nemáme s čím porovnávať. Môžeme totiž veselo a kvalifikovane porovnávať - s Poľskom. Ak by ste sa chceli na vec pozrieť objektívne, máte práve tam veľmi aktuálnu možnosť. Poliaci zavádzajú zákaz nedeľného predaja pre obchodné prevádzky postupne od marca 2018 . V r. 2018 bol predaj možný 2 nedele v mesiaci, v r. 2019 jednu nedeľu v mesiaci. V r. 2020 bol pôvodne naplánovaný predaj na 7 nedieľ v roku.
Keby vás to úprimne zaujímalo, isto by ste si našli informácie, ktoré hovoria, že za roky 2018 a 2019 v Poľsku v sektore obchodu napriek voľným nedeliam plynule rástla zamestnanosť, mzdy, tržby aj zisky. Došlo k istým presunom pracovníkov napr. zo sektora obchodných mikroprevádzok (do 9 zamestnancov) do sektora cestovného ruchu.
Keby vás úprimne zaujímal problém, isto by ste sa dozvedeli, že okolo 90% pracovníkom obchodu, v drvivej väčšine matkám s nezaopatrenými deťmi, tento stav vyhovuje, vítajú ho, vykazujú štatisticky významnú spokojnosť so zlepšením svojho psychického aj fyzického zdravia (60-65% opýtaných).
Vaše tvrdošijné dôvodenie ignoruje názory výraznej väčšiny populácie, zvlášť pracovníkov obchodu, a sústreďuje sa len na presadenie vášho menšinového, akože nonkonformného, vami zanovito presadzovaného názoru,

Poslať 25.05.2020 0:48:17   Re: Volna nedela - uprava zakonov

Obrázok užívateľa

napísal 15400 príspevkov
Citácia:
sa "zrušila voľná nedeľa" bez diskusie a referenda.
poviem to inak
neviem presne predpisy ktore to sposobili ale vidim co sa dialo a ako sa zivot v tomto zmenil a bola to zmena bez diskusie cbez referenda a bez toho ze by si to ludia nejako blizsie vsimli, presne ako varena zaba a ked mi to zacalo vadit tak uz bolo neskoro sa ozvat , preto som rad ze vzniklo hnutie za volnu nedelu (celoeuropske) ktore sa snazi v tomto o klud a pokoj v nedelu pre vsetkych (pokial je to mozne) ....
Ty sa ma neviem preco snazis dotlacit do situacie ze chce odo mna citovat predpisy a vladne dokumenty a neviem co .... ktore neovladam
ale neberies do uvahy ze som zil v tejto krajine a zazil som to na vlastnej kozi a nesuhlasil som s touto spolocenskou zmenou ale doteraz som s tym nic nemohol urobit - teraz sa nieco urobit da a ja som rad -co je na tom zleho? nestaci ze 80% slovakov je s danou situaciou nespokojnych tiez? Preco to s Legim prezentujete pomaly ako narodny zlocin? Preco media doslova z toho hysacia? ()staci si teraz precitat clanky na SME a DennikuN
A dovod ktory vedie tych 10% odporcov volnej nedele je v podstate ich pohodlie aby mohli nakupovat v nedelu (kedze to nie je zaujem ani predavaciek ani majtelov hypermarketov - okrem vynimiek) - pripadne nejake ideove dovody (mozno - to dedukujem z prehnane silnej argumentacie)
Snazil som sa vydolovat od Vas nejake racionalne argumenty ale zatial som od teba ako realny dovod nasiel jedine obavu z rozbitia koalicie (co beriem ako argument, ale dufam ze sa tak nestane a ze sa najde nejake riesenie)

[ Príspevkov: 491 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 33  Ďalší

Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Aktuálne dianie v politike

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia