Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Aktuálne dianie v politike

[ Príspevkov: 943 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63  Ďalší

Kto je vas prezidentsky kandidat?
Hlasovanie končí za 30.03.2019 19:36:14
Zuzana Čaputová 53%  53%  [ 9 ]
Maroš Šefčovič 29%  29%  [ 5 ]
Nebudem voliť 18%  18%  [ 3 ]
Celkom hlasov : 17
Autor Správa
Poslať 07.10.2019 9:05:01   Re: Prezidentské voľby 2019

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 14140 príspevkov
Milan Knazko a jeho postreh
https://www.cas.sk/clanok/889825/milan-knazko-nalozil-slovenskym-politikom-drsny-odkaz-caputovej/?
Citácia:
Ako vnímate prezidentku Zuzanu Čaputovú?

Prajem jej veľmi, aby sa jej darilo. Pretože chcem, aby sa darilo tejto krajine. Viackrát som sa vyjadril pre francúzske aj české médiá, keď bola ešte len v prvom kole, že z toho výberu je to najlepšia možnosť. Zatiaľ nemám dôvod o tom pochybovať. Akurát si myslím, že pokiaľ ide o rezidenciu, nemala by nadviazať na smutno-smiešnu tradíciu cezpoľných prezidentov, ktorí si nechali zveľadiť svoje rodinné domy a rezignovali na rezidenciu. Pretože prezident je inštitúcia. A keď už táto vláda rozhodla, že rezidenciu v hodnote 7 miliónov bude mať predseda vlády a predseda parlamentu, a nerozhodla o tom, že predovšetkým musí mať rezidenciu prezident, tak to je ďalšie zlyhanie. To je niečo nepochopiteľné. S odôvodnením, že ona chce bývať tam, kde býva? Ona môže chcieť a môže tam aj bývať, ale inštitúcia prezidenta musí mať rezidenciu. Veď si predstavte, že príde francúzsky prezident Macron a ona mu bude chcieť prejaviť mimoriadnu protokolárnu pozornosť a pozve ho na obed do svojej rezidencie. Tak ho pozve do radovej zástavby do Pezinka? Nech sa čo najskôr spamätá, aj celé jej okolie.

Poslať 07.10.2019 10:08:34   Re: Prezidentské voľby 2019

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 19392 príspevkov
misojogi píše:
Milan Knazko a jeho postreh
https://www.cas.sk/clanok/889825/milan-knazko-nalozil-slovenskym-politikom-drsny-odkaz-caputovej/?
Citácia:
Ako vnímate prezidentku Zuzanu Čaputovú?
Ma pravdu.
Pocas tych dlhych rokov 'boja' premierov s prezidentami si narod akosi zvykol, ze "moc ma strana a vlada" a "prezident je iba figurka" a nie vrcholny predstavitel statu a najvyssi velitel vojsk.
Pokym toto myslenie nezmenime, budeme v Europe (a aj vo svete) iba za buranov ...

Poslať 16.01.2020 23:59:23   Re: Prezidentské voľby 2019

Obrázok užívateľa

napísal 14140 príspevkov
https://www.hlavnespravy.sk/politologicka-malova-ziadost-pellegriniho-kabinetu-odmietnutie-istanbulskeho-dohovoru-otvoreny-utok-prezidentku/2019621#
Citácia:
Žiadosť kabinetu Petra Pellegriniho (Smer-SD) o odmietnutie Istanbulského dohovoru je otvorený útok na prezidentku Zuzanu Čaputovú. V rozhovore pre agentúru SITA to povedala Darina Malová z Katedry politológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského. V stredu 15. januára Vláda SR schválila Návrh opatrení na zabezpečenie plnenia uznesení NR SR vo vzťahu k Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu. Podľa politologičky je to súčasťou predvolebnej kampane
„Toto rozhodnutie a načasovanie je otvorený útok na pani prezidentku, lebo ju tlačí smerom k rozhodnutiu, ktoré je proti jej hodnotám a s ktorými do Prezidentského paláca išla,“ zdôraznila Malová. Istanbulský dohovor podľa nej ratifikovali aj omnoho konzervatívnejšie krajiny, napríklad Írsko a Poľsko. Slovensko to podľa nej ťahá mimo krajiny Európskej únie a to môže zavážiť aj pri Čaputovej rozhodovaní. „Čo je dôležité a bude si to musieť aj pani prezidentka v rámci všetkých právnych noriem a možností veľmi dobre zvážiť, je tá možnosť, že nás vláda a SNS posúvajú smerom na východ a smerom mimo Európskej únie, čo môže ovplyvniť jej rozhodovanie. Kampaň sa začala ozaj nevyberanými prostriedkami,“ dodala politologička.
Citácia:
V príkrom rozpore s vyjadreniami tejto zjavne „progresívne“ naladenej politologičky stojí upozornenie kňaza Mariána Kuffu.

Ten sa pre konzervatívny Denník S vyjadril, že ide už o vlastizradu:

„My sme parlamentný štát, parlamentná demokracia, to je náš najvyšší orgán. Ten, ktorý môže zrušiť aj vládu, aj prezidenta,“ zdôraznil Kuffa a dodáva, že posledné slovo teda nemá prezidentka, ale parlament. A ten to „posledné slovo“ mal už dvakrát.

„Teraz ide len o to, či vláda a prezidentka budú rešpektovať rozhodnutie parlamentu, alebo nebudú… Ja to považujem za ťažký zločin, keď prezidentka a vláda nekonajú v tejto veci. Velezrada, vlastizrada. A za tým si stojím,“ povedal kňaz. Tvrdí, že ak si prezidentka alebo vláda svojvoľne odmietne rešpektovať vôľu parlamentu, ktorý predstavuje vôľu národa, je to vlastizrada.

Poslať 17.01.2020 9:55:54   Re: Prezidentské voľby 2019

napísal 19392 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
V príkrom rozpore s vyjadreniami tejto zjavne „progresívne“ naladenej politologičky stojí upozornenie kňaza Mariána Kuffu.

Ten sa pre konzervatívny Denník S vyjadril, že ide už o vlastizradu:

„My sme parlamentný štát, parlamentná demokracia, to je náš najvyšší orgán. Ten, ktorý môže zrušiť aj vládu, aj prezidenta,“ zdôraznil Kuffa a dodáva, že posledné slovo teda nemá prezidentka, ale parlament. A ten to „posledné slovo“ mal už dvakrát.

„Teraz ide len o to, či vláda a prezidentka budú rešpektovať rozhodnutie parlamentu, alebo nebudú… Ja to považujem za ťažký zločin, keď prezidentka a vláda nekonajú v tejto veci. Velezrada, vlastizrada. A za tým si stojím,“ povedal kňaz. Tvrdí, že ak si prezidentka alebo vláda svojvoľne odmietne rešpektovať vôľu parlamentu, ktorý predstavuje vôľu národa, je to vlastizrada.
Pockam si na jeho vyjadrenia, ked ten nas parlament (zase) "zrusi" vsetky cirkvi ... :lol:
Jedine, co moze aspon ako-tak odrazat "volu naroda", je referendum !
Vsetko ostatne je iba tzv. "spinava" politika a zaujmy roznych skupin ...

Poslať 18.01.2020 16:44:12   Re: Prezidentské voľby 2019

Obrázok užívateľa

napísal 14140 príspevkov
Citácia:
z hladiska demokracie mas sice pravdu, ale nie vzdy veci takto funguju
napriklad aj vznik CSR 1918 nebol skrz referendum, ale vôľou velmoci a mnohe ine historicke udalosti detto

Poslať 18.01.2020 19:54:40   Re: Prezidentské voľby 2019

napísal 19392 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
z hladiska demokracie mas sice pravdu, ale nie vzdy veci takto funguju
napriklad aj vznik CSR 1918 nebol skrz referendum, ale vôľou velmoci a mnohe ine historicke udalosti detto
To ale neodporuje tomu, co som povedal.
Precitaj si to pozorne. ;)

Poslať 19.01.2020 8:39:10   Re: Prezidentské voľby 2019

Obrázok užívateľa

napísal 14140 príspevkov
Citácia:
Pocas tych dlhych rokov 'boja' premierov s prezidentami si narod akosi zvykol, ze "moc ma strana a vlada" a "prezident je iba figurka" a nie vrcholny predstavitel statu a najvyssi velitel vojsk.
Pokym toto myslenie nezmenime, budeme v Europe (a aj vo svete) iba za buranov ...
my ale nemame prezidentsky system, takze prezident je naozaj iba figurka a povodne bol voleny parlamentom, priama volba prezidenta je z hladiska ustavnej teorie v nasom pripade (Slovensko) nekoncepcna.
Druha vec je ze v praxi to pomohlo trocha brzdit ambicie sudruha Fica a spol

Poslať 19.01.2020 11:32:56   Re: Prezidentské voľby 2019

od 05.03.2014 14:26:50
napísal 531 príspevkov
misojogi píše:
my ale nemame prezidentsky system, takze prezident je naozaj iba figurka a povodne bol voleny parlamentom, ...
Zaujímavé...
Pamätáš sa, ako si pred pár mesiacmi oponoval mne, keď som tvrdil to isté, čo ty píšeš teraz?
misojogi, 26.03.2019 16:43:58 píše:
Jerry

rozne pravomoci prezidenta sa preberali prave pri predoslych prezidentskych volbach, nasa ustava dokonca pripusta urcitu zmenu na umierneny prezidentsky system (prezident ma pravo sa zucastnovat zasadani vlady a mnohe dalsie pravomoci ktore teraz nie su vyuzivane)
Ked si vygooglis tak Prochadzka pomerne presne vtedy popisoval co vsetko a ako by spravil keby sa stal prezidentom a co este nasa ustava dovoluje ked sa chce ...

Poslať 19.01.2020 12:29:31   Re: Prezidentské voľby 2019

od 05.08.2018 11:56:57
napísal 165 príspevkov
misojogi píše:
my ale nemame prezidentsky system, takze prezident je naozaj iba figurka a povodne bol voleny parlamentom, priama volba prezidenta je z hladiska ustavnej teorie v nasom pripade (Slovensko) nekoncepcna.
Druha vec je ze v praxi to pomohlo trocha brzdit ambicie sudruha Fica a spol
Su pravne nazory, ze priama volba je nekoncepcna, rovnako ako su pravne nazory, ktore ju akceptuju. V statoch, kde sa uplatnuje prezidentska forma vladnutia, je priama volba hlavy statu samozrejma defaultka, no v poslednom obdobi badat tendenciu k priamej volbe prezidenta aj v parlamentnych formach vlady. Napr. zo 14 krajin EU, kde maju priamu volbu prezidenta, ak som to dobre zratal, je len 5 s prezidentskym alebo poloprezidentskym systemom vladnutia; v 9 krajinach je parlamentny system vlady.

Ako to vyzera, ked uraduje „koncepcny system“, tak staci sa pozriet, ako sa v sucasnom parlamente volili ustavni sudcovia, alebo ako parlamentny system nezvolil nastupcu M. Kovaca a vtedajsi premier V. Meciar sa stal zastupujucim prezidentom. Co potom ako zastupujuci prezident nastvaral, predpokladam, ze netreba rozpisovat.

Zeby bol u nas prezident figurka? Je pravda, ze nemame prezidentsku ani poloprezidentsku formu vlady. No hlava statu predsa moze v situaciach vymedzenych ustavou rozpustit NR. Okrem toho, ked sme si prezidenta zvolili priamou volbou, mozeme si ho priamo odvolat (ludovym hlasovanim, ktore vyhlasuje predseda NR). Ak by bol prezident v ludovom hlasovani odvolany, tak rozpusti NR do 30 dni od vyhlasenia vysledkov ludoveho hlasovania. Naviac z pravomoci prezidenta vyberam: rozhoduje o povereni vlady, je hlavnym velitelom ozbrojenych sil, moze vratit zakon NR s pripomienkami, vymenuva/odvolava/poveruje... Ak je toto figurka, potom asi zjednodusena „vec pohladu“...

Poslať 19.01.2020 19:30:54   Re: Prezidentské voľby 2019

Obrázok užívateľa

napísal 14140 príspevkov
Citácia:
Pamätáš sa, ako si pred pár mesiacmi oponoval mne, keď som tvrdil to isté, čo ty píšeš teraz?
uvedomujem si ze teraz som to napisal trocha jednostranne. nie je vzdy lahke najst presne slova .... hlavne ked realita je protichodna (cize pravdive mozu byt aj protichodne vyroky)

povodny zamer ustavy bol aby prezident bola hlavne reprezentacna funkcia ale zaroven tam su zakomponovane prvky ktorymi ak chce moze hybat a byt napriklad poistkou proti vlade ci parlamentu
aj priama volba aj tieto pravomoci (poistne prvky) su urcitym protikladom a domnievam sa ze ich ulohou je aby prezident bol poistkou proti zneuzivaniu moci
ale z hladiska teorie je to nekoncepcne a protikladne (takze kazdy si moze vybrat co sa mu paci a aku ma prave naladu)

Poslať 19.01.2020 20:43:36   Re: Prezidentské voľby 2019

napísal 165 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
uvedomujem si ze teraz som to napisal trocha jednostranne. nie je vzdy lahke najst presne slova .... hlavne ked realita je protichodna (cize pravdive mozu byt aj protichodne vyroky)

povodny zamer ustavy bol aby prezident bola hlavne reprezentacna funkcia ale zaroven tam su zakomponovane prvky ktorymi ak chce moze hybat a byt napriklad poistkou proti vlade ci parlamentu
aj priama volba aj tieto pravomoci (poistne prvky) su urcitym protikladom a domnievam sa ze ich ulohou je aby prezident bol poistkou proti zneuzivaniu moci
ale z hladiska teorie je to nekoncepcne a protikladne (takze kazdy si moze vybrat co sa mu paci a aku ma prave naladu)
V kvantovej fyzike mame napr. korpuskularno-vlnovy dualizmus, tam by ten prvy podciarknuty text presiel. Ale v makrosvete pre taketo tvrdenia (kvalifikujuce pravnu upravu) plati dvojhodnotova vyrokova logika: vyrok je bud pravdivy, alebo nepravdivy; ina moznost nie je. A ziadna fuzzy alebo viachodnotova logika, tu neriesime neurcite vyroky, ci bude zajtra snezit, alebo ci mimo slnecnej sustavy existuje zivot. Takze bud sa drz tvrdenia A alebo A‘.

Ku druhemu podciarknutemu textu davam do pozornosti dokument Ustavneho sudu „Prezident Slovenskej republiky a jeho postavenie v systéme deľby moci“. V nom ustavny sudca L. Orosz takto vysvetluje dovody pre priamu volbu hlavy statu:
Aj preto sa v ústavnom postavení prezidenta objavilo viacero koncepčne nedomyslených prvkov, ktoré predznamenávali celý rad interpretačných a aplikačných problémov pri uplatňovaní príslušných častí ústavného textu v ústavno-politickej praxi. Za problematické prvky pôvodnej ústavnej úpravy prezidenta SR možno považovať najmä:
...
- spôsob voľby prezidenta národnou radou vyžadujúci konsenzus najmenej trojpätinovej väčšiny všetkých poslancov pri každom aj opakovanom kole volieb, ktorý v spojení s okruhom nezastupiteľných právomocí prezidenta pri nevyzretosti politickej scény (nedostatku politickej a právnej kultúry politických elít) priam predznamenával vznik vážnych ústavno-politických kríz.
...

Dalej sa v dokumente pise:
V každom prípade však došlo k nie nevýznamnej zmene jeho postavenia v systéme deľby moci, keďže prostredníctvom ústavných zmien sa prezidentovi umožnilo mnohostrannejšie pôsobiť na riadne fungovanie ústavného systému, čo podporuje aj jeho priama legitimácia občanmi. Išlo o zmeny, ktoré nie sú v rozpore s konceptom parlamentnej formy vlády, naopak, ešte viac priblížili ústavné postavenie slovenského prezidenta zahraničným ústavným modelom vychádzajúcim z parlamentnej formy vlády z ostatného obdobia, ktoré neobmedzujú pôsobenie hlavy štátu len na výkon právomocí smerujúcich do sféry výkonnej moci, resp. plnenie reprezentatívnej funkcie (čo potvrdzuje aj text dôvodovej správy).

Poslať 20.01.2020 1:45:31   Re: Prezidentské voľby 2019

Obrázok užívateľa

napísal 14140 príspevkov
Citácia:
Ale v makrosvete pre taketo tvrdenia (kvalifikujuce pravnu upravu) plati dvojhodnotova vyrokova logika:
v m akrosvete to mozno plati ale urcite nie vo svete prava - kde su traja pravnici tam je najmenej 9 pravnych nazorov :-D

Poslať 20.01.2020 21:51:11   Re: Prezidentské voľby 2019

napísal 165 príspevkov
misojogi píše:
v m akrosvete to mozno plati ale urcite nie vo svete prava - kde su traja pravnici tam je najmenej 9 pravnych nazorov :-D
Ty vies byt srandista. :-) Iste, s pravnikmi je to tak - kolko pravnikov, tolko pravnych nazorov (plus nejake naviac). :-) Lenze toto je o inom, nie o pravnych nazoroch. To je o tom, ze realita je len jedna a ze o niecom nemozno povedat protichodne tvrdenia (ze to nejaku vlastnost ma a zaroven nema).

Z komunikacie namatkovo vyberam, co si v debate o postaveni prezidenta napisal:
misojogi píše:
26.03.2019 19:53:39 (1)
ja priznavam nie som pravnik, ale viem ze UZ SME ZAZILI situacie, ked prezident bol rozhodujuci a to aj v pozitivnom aj negativnom zmysle
(pripominam aj Ica Gasparovica aj A Kisku par prikladov som uz napisal a nechcem sa donemoty opakovat)
Zial doteraz si nereagoval ma moje konkretne priklady ked uloha prezidenta bola rozhodujuca a stale tvrdis ze prezident ziadne pravomoci nema, co jednoducho nie je pravda - ma a su dolezite

27.03.2019 17:36:03 (2)
ale v kazdom pripade to bola ilustracia toho ze prezident nie je len formalna figurka ale dokaze si dupnut i ked v tomto pripade to bolo v prospech Fica

19.01.2020 7:39:10 (3)

19.01.2020 18:30:54 (4)
To, co si napisal o prezidentovi v marci, nie je jednostranne, ani to nie je o tom, ze nie je vzdy lahke najst presne slova, a ani o tom, ze realita je protichodna. Pozri slova boldom v (1), (2), (3); su ukazkou kontradikcie: A je A'. Ak by sme pristupili na to, ze si mal pravdu aj v marci, aj teraz v januari, tak potom by sme mohli pisat naozaj cokolvek, podla toho, ako by sa nam to hodilo.

Mimochodom, netreba ani studovat pravne predpisy, staci pozriet stranky ako tato: https://www.slovensko.sk/sk/agendy/agenda/_prezident-slovenskej-republiky/ V marci si pisal (myslim ze) celkom konzistentne o tom, ake postavenie hlava statu v sucasnosti u nas ma. Comu nerozumiem, je ta otocka o 180 stupnov, na ktoru Ta upozornil jerry.

Poslať 20.01.2020 23:55:32   Re: Prezidentské voľby 2019

Obrázok užívateľa

napísal 14140 príspevkov
Citácia:
Comu nerozumiem, je ta otocka o 180 stupnov, na ktoru Ta upozornil jerry.
myslim si ze zamer tvorcov ustavy bol aby bol prezident reprezentativna funkcia, ale pre istotu mu dali urcite pravomoci ktore ked vie vyuzit tak prestava byt len rezprezentacnou babkou a vie si dupnut
a to sa prave teraz deje.

Poslať 21.01.2020 21:43:43   Re: Prezidentské voľby 2019

Obrázok užívateľa

napísal 14140 príspevkov
a sme doma stara mama ... takze prezident nie je len babka ..... a moze si dupnut,., do kelu ... :-(((
https://dennikn.sk/blog/1722247/istanbulsky-dohovor/?ref=box
je to blbe ak je to naozaj tak ... fakt blbe ....

[ Príspevkov: 943 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63  Ďalší

Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Aktuálne dianie v politike

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť