Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Aktuálne dianie v politike

[ Príspevkov: 887 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60  Ďalší

Kto je vas prezidentsky kandidat?
Hlasovanie končí za 30.03.2019 18:36:14
Zuzana Čaputová 53%  53%  [ 9 ]
Maroš Šefčovič 29%  29%  [ 5 ]
Nebudem voliť 18%  18%  [ 3 ]
Celkom hlasov : 17
Autor Správa
Poslať 10.06.2019 22:10:48   Re: Prezidentské voľby 2019

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 13032 príspevkov
asi sa musim zamysliet ...

Poslať 17.06.2019 9:14:34   Re: Prezidentské voľby 2019

Obrázok užívateľa

napísal 13032 príspevkov
Citácia:
V našom politickom systéme sa s prezidentom s výnimkou vládnych kríz nepočíta ako s tvorcom politiky. Má niekoľko silných kompetencií v oblasti justície, ktoré môže využiť na zablokovanie zlých presonálnych nominácií, ale to je tak všetko. Spoľahlivo fungujúca vládna väčšina dokáže bez problémov prelamovať prezidentské veto zákonov a aj často skloňovaný vplyv prezidenta na zahraničnú politiku štátu je skôr chimérou.

Všetky kľúčové agendy, ktoré vyplývajú s nášho členstva v EÚ, sa riešia z pozície vlády a podobne je to aj s bilaterálnymi vzťahmi s inými krajinami. Prezident sa síce zúčastňuje na prezidentských stretnutiach V4 či summitoch NATO, to však nie sú platformy, kde by sa robili nejaké kľúčové rozhodnutia.

Značná časť prezidentských povinností má ceremoniálny charakter a je viac o reprezentácii ako o reálnej politike.

Jednoducho, prezidentský úrad bol projektovaný pre politických matadorov. Politikov, ktorí strávili roky vo výkonných funkciách a tento post mal pre nich byť zakončením kariéry. To platilo v prípade Michala Kováča, Rudolfa Schustera aj Ivana Gašparoviča.

To, samozrejme, neznamená, že takáto hlava štátu je odkázaná na to, aby zostala len reprezentatívnou figúrkou. Aj príklad Miloša Zemana ukazuje, že ak sa na hrad dostane niekto s veľkou politickou autoritou a najmä skúsenosťami a dokonalou znalosťou hry, môže v niektorých situáciách poriadne zamiešať kartami. To sa už však bavíme o naozaj ťažkých politických váhach.
https://www.postoj.sk/44495/zuzana-caputova-verzus-jej-urad
Na Slovensku sa už v roku 2014 koncept prezidentského úradu ako seniorského postu pre skúseného politika prevrátil naruby. Prezidentom sa stal Andrej Kiska, ktorý dovtedy nielenže nemal žiadne politické skúsenosti, ale ani viditeľnú verejnú stopu.

Ako úspešný podnikateľ bol zvyknutý meniť veci jediným pokynom či rozhodnutím. V Grasalkovičovom paláci však veľmi rýchlo zistil, že takto to nefunguje. Frustrácia z toho bola zrejme aj podstatným dôvodom, prečo tento post už neobhajuje a radšej mieri do straníckej politiky, cez ktorú sa veci predsa len dajú meniť efektívnejšie.

Politicky mal Kiska len dva silnejšie momenty. Keď využil situáciu po Ficovej demisii a odmietol vymenovať na post ministra vnútra Joža Ráža a keď dal Ficovi najavo, že ho nevymenuje za ústavného sudcu. Na odchode Fica a Kaliňáka z vlády má zásluhu najmä Béla Bugár.

Inak však nedokázal svoje prezidentské obdobie vyplniť žiadnou silnejšou agendou, ktorej by sa systematicky venoval, stal sa jej hovorcom a využíval svoju funkciu na jej forsírovanie.

Chvíľu sa zdalo, že takouto jeho prezidentskou témou bude zdravotníctvo, potom rómska téma, ale nakoniec z toho nič nebolo.

Okrem konfliktu s Robertom Ficom, ktorý vygradoval po udalostiach po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, a sporadických symbolických gest v zahraničnej politike vypĺňali jeho funkčné obdobie najmä povinné jazdy a ceremoniálne akty. Nečudo, že päťdesiatnik Kiska s minulosťou výkonného manažéra nebol z tohto svojho údelu nadšený a nechcel ho ďalej predlžovať.

V rovnakej situácii bude aj Zuzana Čaputová, ktorá má pred nástupom do funkcie len o kúsok hlbšiu verejnú stopu ako Kiska. Ani ona nikdy nezastávala významnejšiu politickú funkciu a odrazu sa ocitla na poste pre politických veteránov. Štyridsiatnička, občianska aktivistka, politička s ideálmi a so zápalom meniť veci tak narazí na realitu funkcie, ktorá takýmto typom nemá veľmi čo ponúknuť. Ani vládne krízy sa nekonajú každý druhý týždeň.

Ak sa Zuzane Čaputovej toto prázdno nepodarí vyplniť nejakou silnou agendou či aktivitou, môže byť, podobne ako jej predchodca, veľmi rýchlo demotivovaná bezzubosťou svojho úradu.

Ten totiž nebol plánovaný pre tých, ktorí chcú meniť svet.

Poslať 17.06.2019 10:11:04   Re: Prezidentské voľby 2019

Obrázok užívateľa

napísal 13032 príspevkov
Baránek pripomenul, že novú prezidentku pochválil za jej inauguračný prejav, ktorý bol podľa jeho názoru “naozaj dobrý” (viac v článku).

“S istotou na 90% viem, že ho nepísala ona, ale to už je osud speech writerov. Navyše, stále si myslím, že by sme jej mali dať 100 dní a potom ju hodnotiť. Ale nedá mi – prečítal som si rozhovor, kde tvrdí, cit.: „Slovensko je v našom regióne najviac integrovaná krajina. Je preto len prirodzené, že som zástancom ďalšej integrácie.“ Aby nedošlo k omylu, slovo „ďalšej“ tu chápem ako „silnejšej“, teda zvyšovanie miery integrácie.”

“Asi som správne pochopil, že pani prezidentka a priori predpokladá, že zvyšovanie miery integrácie je proces pozitívny. Ale čo keď to tak nie je? Takýto algoritmus myslenia a konania je nezmyselný, nepoužiteľný a scestný. Prečo? Lebo je použiteľný výlučne pri empiricky overených a preverených udalostiach, resp. faktoch a pod.,” upozorňuje analytik Ján Baránek.

V tejto súvislosti uvádza príklad – “Slovensko je v našom regióne krajina s najmenšími škodami počas búrok, lebo má na počet budov najviac hromozvodov. Je preto len prirodzené, že som zástancom ďalšej montáže hromozvodov…” (Vonku je búrka, tak mi napadalo takýto príklad).” Integrácia národných európskych štátov v EÚ, resp. jej miera, je podľa Baránka stále ešte precedens, čo samé o sebe vylučuje splnenie vyššie uvedených podmienok. “Navyše, naše prostredie má historicky problematické vnímanie nadnárodných celkov – viď Rakúsko-Uhorskú monarchiu.”

Podľa jeho názoru prezidentka Čaputová síce na obhajobu svojho stanoviska dodáva, že integrácia „priniesla viac prosperity, či životného komfortu našim občanom.“ Baránek reagoval, že ide o nepresné tvrdenie. “Tú prosperitu a pod., prinieslo naše “členstvo” v EÚ. Miera integrácie je omnoho zložitejšou témou. Skrátka, nedá sa zamieňať „členstvo“ a „miera integrácie“.”

Prezidentka ďalej hovorí, že je za „užšiu spoluprácu v oblasti bezpečnosti, ochrany hraníc, riešenia migrácie…“ Baránek uviedol, že by ho zaujímalo, ako si predstavuje skĺbenie ochrany hraníc a problému migrácie. “Evidentne sa nestotožní s modelom Salviniho, potom je tu model nemecký (ktorý by jej v slovenskej verejnosti prešiel veľmi ťažko), alebo…? Tak to budem zvedavý… Ale nech som kompatibilný sám so sebou. Nech má tých 100 dní, takže zatiaľ iba toľko.”
https://www.hlavnespravy.sk/baranek-ako-chce-prezidentka-sklbit-zvysenie-integracie-ochrany-hranic-evidentne-sa-nestotozni-s-modelom-salviniho-potom-je-tu-model-nemecky-ktory-jej-u-nas-presiel-velmi-tazko-alebo/1789909

Poslať 18.06.2019 22:25:30   Re: Prezidentské voľby 2019

Obrázok užívateľa

napísal 13032 príspevkov
zaujimava diskusia o politike a Ficovi
Nerád, ale musím sa sám pochváliť,
že som Mečiara, Fica, Ruska & kopu ďalších správne odhadol už krátko po tom ako sa vynorili zo svojich bažín. Nenechával som si to iba pre seba, môžem doložiť aj zopár výstrižkov z denníka SME, kde som pred dotyčnými pánmi vždy verejne a pod vlastným menom varoval. Pri plnom vedomí, že veľkú časť voličov pred nimi neuchránim, pretože 1) ICH voliči nečítajú alebo rozhodne nečítajú denník SME; 2) ICH voliči veria iba IM, nie mne. Kým mňa babička od útleho detstva učila, čo si mám všímať na ľuďoch, aby som vedel, či sú dobrí či zlí, poznám obrovské množstvo ľudí, ku ktorým také rady neprenikli, a keď, tak si na ne v pravej chvíli ani nespomenú. Naletia tzv. charizmatickým podvodníkom a nedajú sa od nich odohnať, pokým doslova nepadnú na hubu a nezobudia sa zo svojho krutého omylu. Sociologický výskum tohto fenoménu je rozsiahly a obsahuje mnoho, zdanlivo protichodných zistení i názorov. Vo všeobecnosti sa však zhodujú v tom, že ako osy na cukor lezú ľudia, najmä tí menej rozhľadení, za sľubmi lepšej budúcnosti, pričom nie sú schopní posúdiť, aké sú reálne možnosti naplnenia dotyčných sľubov. Toto vedia majstrovsky využiť práve tí „veľkí čarodejníci“, o ktorých už bola reč.
Citácia:
Nie je mi však jasné, kto sú (alebo by mali byť) dobrí a zlí ľudia.

Dobrý je človek, ktorý vykonáva "všetko dobre" a zlý je ten, ktorý koná "zlo"?

Aká je presná definícia "dobra" a "zla"? Je to ako v rozprávke (dobrý princ a zlý drak)?

Ak sa mi niekto nepozdáva, tak je zlý (aj napriek svojim kladom)?

Ďalej: poznám ľudí, ktorí sú vzdelaní a rozhľadení, no vo voľbách dávajú šancu tárajom a trieskačom do stolov. Prečo? "Lebo veď nech je trocha srandy"! Faktom ale je, že nemalá časť voličov bizarných bytostí sú ľudia odtrhnutí od hlbšieho uvažovania. Dlhodobo veria, že "obrovská korytnačka vyšla z mora a na sebe nesie Zem".

Čím by bol Mečiar, či Fico bez korytnačkárov?
Citácia:
Iba pár spomienok na moju babku:
Dobrý človek sa díva do očí tomu. s kým hovorí;
dobrý človek hovorí vždy nahlas a nehovorí zle o tých, ktorí pri tom nie sú;
dobrý človek vždy dodrží slovo;
dobrý človek sa nevychvaľuje;
dobrý človek ti pomôže, keď vidí, že ti ubližujú;
dobrý človek neklame;
dobrý človek sa neposmieva slabším;
dobrý človek má rád kvety a zvieratá;
dobrý človek nikdy nekradne;
dobrý človek má veľa priateľov;
dobrý človek sa nikomu nevyhráža;
dobrý človek chodí na stretnutia načas;
dobrý človek dá žobrákovi almužnu;
dobrý človek si vie priznať chybu atď.
Naproti tomu zlý človek robí všetko opačne...

https://blog.sme.sk/diskusie/3549914/1/zadny-simpanzi-alfa-samec-by-nevydrzel-tolik-co-fco-doopravdy.html

Poslať 20.06.2019 9:27:11   Re: Prezidentské voľby 2019

Obrázok užívateľa

napísal 13032 príspevkov
chapal by som keby tento clanok napisal ateista, ale ked ho napise teolog tak tu je nieco chore

Je čas zrušiť Te Deum
https://komentare.sme.sk/c/22146583/je-cas-zrusit-te-deum.html?ref=njct

celkom rozumna je aj diskusia s mnohymi (aj protichodnymi) nazormi

Poslať 20.06.2019 9:58:27   Re: Prezidentské voľby 2019

Obrázok užívateľa

napísal 13032 príspevkov
Citácia:
Ohavný článok, aj keď sa pán teológ
tvári neutrálne, je to nenávisť(závisť?), voči tým čo nezlyhali tak ako on, ktorá viedla jeho myšlienky! Ja ako veriaci kresťan vítam múdre rozhodnutie pani prezidentky zúčastniť sa bohoslužby: Tédeum. Osobne som mal z toho veľmi príjemný, duchovno-estetický zážitok. Dôležité je však niečo iné, veď to poznáte. "Čo je dôležité, je očiam neviditeľné" V knihe knih sa píše(citujem iba po pamäti): tam kde sú dvaja alebo traja zhromaždený v mojom mene, tam som ja uprostred nich. Ja verím, že prítomní na bohoslužbe, mali možnosť stretnutia sa s živým bohom. Samozrejme tí, ktorí o to stáli, boh sa nikomu nevnucuje. A verím že milosť božia, ktorú pani prezidentka získala na tejto bohoslužbe ju bude sprevádzať celý čas čo bude v tomto úrade. Neveriaci sa na to môžu dívať ináč, mohli si napríklad vychutnať umelecku stránku prenosu. Orchester a zbor, starobylý hymnus: Teba bože chválime, v podaní zboru a symfonického orchestra bol úchvatný. Sakrálna tvorba je súčasťou našej kultúry, svojim umeleckým vyznením môže zaujať aj ľudí bez vyznania. Koniec koncov, je to súčasť našej kultúry, našej identity a zatracovať kvalitné umenie iba preto, že má sakrálny pôvod je barbarstvo. Koniec koncov, každý si mohol prepnúť na iný kanál. Osobne nevidím žiadné negatívum tohto počinu, prezidentku to vôbec k ničomu nezakazuje. Od skutočného teológa by som očakával skôr duchovno-teologický pohľad na túto bohoslužbu. A tu čo? Čistý marxizmus-leninizmus, presnejšie primitivizmus. Po teológii ani stopy, čisto politický postoj. Ako si predstavuje pán teológ to zrušenie Tédea? Vydáme zákaz pre prezidenta? Čím to vlastne poškodilo našu republiku, aké negatívne následky to malo, ktoré viedli pána teológa k vehementnej žiadosti o zrušenie? Je to iba osobná zášť pána teológa, ktoré viedli k napísaniu tohto pamfletu.

Čítajte viac: https://komentare.sme.sk#ixzz5rNRp6Rpg

Poslať 20.06.2019 11:59:57   Re: Prezidentské voľby 2019

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18858 príspevkov
misojogi píše:
chapal by som keby tento clanok napisal ateista, ale ked ho napise teolog tak tu je nieco chore

Je čas zrušiť Te Deum
https://komentare.sme.sk/c/22146583/je-cas-zrusit-te-deum.html?ref=njct

celkom rozumna je aj diskusia s mnohymi (aj protichodnymi) nazormi
Myslim, ze to popisoval celkom realisticky. (Aspon potial, co mi Piano dovolilo citat :) )
Alebo sme uz "zabudli", co vsetko sa dialo PRED (hociktorymi) volbami ? :) (v kostoloch, na urade vlady atd.)

Moj nazor je taky, ze ANO - sme sekularny stat a akykolvek nabozensky obrad (aj ked "dobre mysleny"), je v suvislosti s inauguraciou prezidenta v dnesnej dobe uz nevhodny.
Najma, ak sa tam ukazuju tvare z KBS !
Pretoze to zase iba pripomina, ktoreze cirkvi to mame "registrovane" a ktore nie, aku ulohu sa snazi jedna z tych cirkvi HRAT v politike a podobne ... :roll:
(Ateisticku cirkev stat napr. ODMIETOL registrovat, o islame ani nehovorim)
Niektori veriaci hned zacnu vyplakavat o nejakej "nenavisti k Cirkvi", ale sami si neuvedomuju, ze prave tento ich postoj k (sekularnemu) statu tu "nenavist" priam provokuje.
Pretoze pre nich je to "sekularny" iba nejake nepodstatne slovo, ktoreho vyznam mozno ani nepoznaju a ak ano, tak ho dokonale IGNORUJU ...
Bohuzial, robia to aj politici (z roznych pohnutok).
A potom sme svedkami, ako najvyssi predstavitelia statu bozkavaju papezovi prsten na verejnosti a podobne ... :roll:

Poslať 20.06.2019 17:40:26   Re: Prezidentské voľby 2019

Obrázok užívateľa

napísal 13032 príspevkov
Citácia:
Pretoze pre nich je to "sekularny" iba nejake nepodstatne slovo, ktoreho vyznam mozno ani nepoznaju a ak ano, tak ho dokonale IGNORUJU ...
zato ty toto slovo chapes zrejme tak ako keby cirkvi nemali ziadne pravo na verejny priestor

Poslať 20.06.2019 17:51:19   Re: Prezidentské voľby 2019

napísal 18858 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
zato ty toto slovo chapes zrejme tak ako keby cirkvi nemali ziadne pravo na verejny priestor
Verejny priestor ano, ale politicky priestor nie !
A presne toto si spicky KBS u nas spolahlivo mylia ... :D

Poslať 21.06.2019 7:50:21   Re: Prezidentské voľby 2019

Obrázok užívateľa

od 01.02.2005 22:23:17
napísal 393 príspevkov
Mišo, k tomu "teólogovi" som sa už raz vyjadril tu: http://areopag.sk/viewtopic.php?f=57&t=5450&p=294603&hilit=Jezn%C3%BD#p294603

Niet čo dodať. Ja články, kde je autor Samuel Jezný ani neotváram. Škoda času.

Poslať 21.06.2019 9:17:13   Re: Prezidentské voľby 2019

Obrázok užívateľa

napísal 13032 príspevkov
Citácia:
autor Samuel Jezný
zial ini citaju a myslia si ze aky odbornik ked mu davaju priestor v mediach a zatial ... :-( :cry: :oops:

Poslať 21.06.2019 13:52:27   Re: Prezidentské voľby 2019

napísal 18858 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
autor Samuel Jezný
zial ini citaju a myslia si ze aky odbornik ked mu davaju priestor v mediach a zatial ... :-( :cry: :oops:
Preco sa vyjadrujete k tomu KTO to pisal a nie k tomu CO pisal ?
Koho zaujima, ze sa nazyva "teolog" ?
Mna teda nie. Ja citam co je napisane a co to znamena ...

Ked napise Krempasky donebavolajucu blbost, tak to citam ako blbost a nie ako nieco, co napisal "odbornik na fyziku" ... :D

Poslať 21.06.2019 23:08:08   Re: Prezidentské voľby 2019

Obrázok užívateľa

napísal 13032 príspevkov
nuz ved prave to
pise donebavolajuce blbosti a oznacuje sa ako teolog a navyse neustale dostava priestor v SME (a ono nedostavaju hoci sa daleko lepsi odbornici)
-
jedine co mi napada ako adekvatna reakcia su vulgarizmy, takze radsej nepisem nic
mam napisat ze je to notoricky Manfred de Bill ?
oni to v tom SME robia snad naschval

Poslať 22.06.2019 6:44:42   Re: Prezidentské voľby 2019

Obrázok užívateľa

od 01.02.2005 22:23:17
napísal 393 príspevkov
Keď "teológ" Jezný píše o viere ... v skutočnosti štváč Jezný opľúva katolícku cirkev. Iný článok na jeho blogu ani nieje a tento druhý výrok vystihuje realitu.

Zaujímavé že ten konšpiračný web(SME.sk) ak chce písať o viere, tak nedáva priestor odborníkom na tému ale indivíduám ako Jezný(štváč), Havran(nenávistné príspevky), Kocúr(zradný kňaz), Balasz(kňaz čo chcel aj Maru aj faru), Prostredník(toho vyobcovali aj liberálni evanjelici a to už je čo povedať), Bezák(to ani nestojí za slovo).

To sú experti na témy o viere a titulujú ich teológovia. To ako keby pedofil písal o vývine dieťaťa, či dozorca s Treblinky o židovskej kultúre.

Pre mňa sú výplody týchto pánov pomyje a zvratky. Ja ich nekonzumujem, ale pozorujem, že sú takí, čo to "žerú".
Dobrú chuť páni intelektuáli.

Poslať 22.06.2019 8:34:34   Re: Prezidentské voľby 2019

Obrázok užívateľa

napísal 13032 príspevkov
Citácia:
pozorujem, že sú takí, čo to "žerú".
a dokonca maju vysoke percenta do buducich volieb, mne je z toho zle

[ Príspevkov: 887 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60  Ďalší

Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Aktuálne dianie v politike

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia