Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT


 [ Príspevkov: 258 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 14, 15, 16, 17, 18  Ďalší
Autor Správa
Poslať 23.01.2019 19:15:02   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY
 
Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 22:29:16
napísal 3894 príspevkov
Včera bola posledná ozlúčka vo farnosti Mojmirovce so zosnulým miestnym pánom farárom a dekanom v jednej osobe. Bola to prakticky slávnosť a podľa niektorých vyjadrení usnul v povesti svätosti. Ani neviem dobre vyjadriť, aký je to dar, keď sa v osobe, ktorá má od Krista kňazské povolanie, spojí kňazstvo s múdrosťou a svätosťou Ducha Svätého.
Hore
 Profil  
 
Poslať 23.01.2019 19:40:39   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY
 
Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 12562 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
Stiahnuť knihy od autora Jan Duda
http://terezialiska.tk/author/jan-duda

Citácia:
ale veď križiacke výpravy sa netýkali len nutnej obrany, išlo aj o útok.
vylodeni v Normandii 4.6.1944 bolo tiez utok, myslis si ze ho mozeme preto kritizovat?
viest vojnu je vzdy zlozitejsie a krestanska europa prehravala .... islo o vsetko
Vies co? chod do Syrie do Rojavy tam su krestania a povedz im ze proti ISIS sa smu len branit a nesmu utocit - uvidis kam ta poslu, do akych teplych krajin ...
...

Citácia:
ostatné - môžeme ísť naskrz jednotlivými cirkevnými rozhodnutiami, keď chceš a skúmať pri každom, čo je a čo nie je v poriadku. Ale má to skutočne význam?
toto je ale moralka a konkretne pripady
skus kritizovat principy na ktory tie pripady stoja, lebo na realnych pripadoch vzdy najdes nejaku nepodstatnu zadrapku

Citácia:
odpustky... podobne ako očistec v inej téme
vies o tom ze odpustky vzniklli este v prvotnej cirkvi a islo vlastne o pokanie? a duchopvna pomoc pre cloveka ktory pokanie konal? Mas nejake namietky voci pokaniu?
lebo odpustok je len pre Teba nezvycajna forma, ale jadro je dobre a podla mna aj suhlasne s tvojim myslenim, ved ty tu najviac hovoris o pokanii

..
.
.
.
Hore
 Profil  
 
Poslať 24.01.2019 11:52:17   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY
 

od 25.02.2008 11:41:17
napísal 3748 príspevkov
Na stránke http://terezialiska.tk/author/jan-duda je prvé vydanie z 1996.
Na linku je druhé prepracované vydanie z roku 2007. Dá sa to tam tiež stiahnuť.
https://www.yumpu.com/xx/document/read/37032791/katolicke-manzelske-pravo-ruzomberok-2007-jan-duda

Odpustky súvisia podľa RKC s pokáním, ale len pre pojem "časný trest"
http://www.katechizmus.sk/?action=getp&nazov=ODPUSTKY&pstring=1471-1479
KKC 1472 Toto očistenie oslobodzuje od takzvaného „časného trestu“ za hriech... Obrátenie, ktoré pochádza z vrúcnej lásky, môže dôjsť až k úplnému očisteniu hriešnika, takže už nezostane nijaký trest.
KKC 1473 Odpustenie hriechu a obnovenie spoločenstva s Bohom má za následok odpustenie večných trestov za hriech. Ale časné tresty za hriech zostávajú.
KKC 1478 ... odpustenie časných trestov, ktoré si zasluhuje za svoje hriechy.
KKC 1498 Odpustkami môžu veriaci získať pre seba i pre duše v očistci odpustenie časných trestov, ktoré sú následkami hriechov.

nejaký článok od Kodeta prebratý z Ríma
http://www.vojtechkodet.cz/temata/karmel/jak-spravne-porozumet-odpustkum.html
Citácia:
Od 7. – 11. století se začíná rozvíjet ušní zpověď, a tedy i soukromé pokání. A zde dochází k rozlišení mezi „vinou“ hříchu a „trestem“(nápravou) za hřích, který musí být odpykán. Kajícník dostal rozhřešení a potom činil pokání, které bylo dáno přesnými tarify za spáchané hříchy (knihy pokání). Po vykonaném pokání kajícník věděl, že jeho trest za vykonaný hřích je smyt.

A právě v 11. století vznikají první odpustky. Biskup, pro prosebnou modlitbu Církve, začíná odpouštět v celku nebo v části formy pokání uložené kajícníkům kněžími. Zde vlastně vzniká tzv. částečný nebo plnomocný odpustek. Dělalo se to pro to, aby uložené pokání mohlo být v přístupnější a snadnější formě.

Od 13. století už je používání odpustků uzákoněno a postupně přeformulováno, kdy odpustky přestávají být vázány na formu uloženého pokání, protože přestože kajícník chce napravit to, co způsobil hříchem, tak pouze vlastním snažením, tedy oním „trestem“ nemůže odstranit všechny následky svých hříchů, a proto potřebuje pomoc Církve, která čerpá z lásky samotného Pána, z jeho milosrdenství a ze svatosti svých světců a doplňuje, to co on není schopen napravit. To je to, co Pavel VI. říká, když těsně po 2. vatikánském koncilu vyhlásil dokument Indulgentiarum doctrina, v níž se předložilo široké vysvětlení významu odpustků a jejich praxe mezi věřícími: „Když totiž věřící získávají odpustky, chápou, že vlastními silami by nebyli schopni napravit zlo, které způsobili…“
Díky tomuto oddělení od formy pokání, tak je možné tyto odpustky vyprošovat nejenom živým, ale také zemřelým. Naši snahou a přímluvou církve prosíme Boha, aby odpustil zemřelým jejich hříchy a zahladil jejich následky. Od 15. století je tato praxe již oficiálně vykonávána.
Když bychom se pokusili o jakousi syntézu, tak rozhřešením, které kněz nabízí ve jménu Krista a Církve, se odpouští vykonané hříchy, ona vina hříchu. Použijeme-li výrok prorokův, tak na ně Bůh více nevzpomíná, hodí si je za záda a je od nich vzdálen, jako je vzdálen východ od západu (srv. Iz 55,7-9).

Ale co nutně nepřináší svátostné rozhřešení, jak se snaží objasnit tridentský koncil ve svém dokumentu Decretum de indulgentis (4. 12. 1563), tak je odpuštění následků hříchů. Tedy nezůstávají hříchy, nýbrž to, co v nás hříchy vytvořily. A to má dopad osobní a dopad na celé společenství.
To čo sa píše v článku je síce pekné, ale náprava toho čo spôsobil hriech je súčasťou pokánia a nie nejakého trestu.
Pokánie je potrebné urobiť nielen v mysli, ale aj uskutočniť v reálnom živote, urobiť všetko preto, aby bol hriech zastavený. To je pokánie. Pokánie nerobíme len v mysli a ústami, ale aj skutkami.
To čo sa píše v článku je miešanie jabĺk s hruškami. Kde zdá sa, že v minulosti začali ľudia nesprávne chápať časť pokánia, kde je treba napraviť následky a nazývajú to trestom. Lenže to nie je trest. To je súčasť pokánia. Už Ján Krstiteľ keď krstil ľudí, tak ich krstil, až keď priniesli ovocie pokánia - teda pokánie urobili nielen v hlave a ústami, ale najmä skutkami.
A tu vidíme, že cca od 7. storočia, kedy prichádza ústna spoveď sa táto časť pokánia skutkom začína vnímať ako trest. Opäť ide o dôsledok nesprávnej tradície a nepochopenia ľudí. %Ludia si mysli, že je to trest, keď majú napraviť to čo zničili. To ale nie je trest. Ide o prirodzenú súčasť pokánia.
A potom vidíme, že v 11. storočí začal nejaký biskup tento "trest" odpúšťať. A tak vznikol dvojitý trest. Trest za hriech a trest, ktorý má dnes označenie ako "časný trest".
Dôsledok toho vidíme dnes, kedy človek ide na spoveď, vyzná svoj hriech, kňaz mu uloží skutok pokánia - pokutu - časný trest - v podstate určí ako má urobiť nápravu za svoj hriech. A často sa stáva, že človek kvôli tomu ani neurobí skutočnú nápravu, ktorú by za normálnych okolností mal urobiť. Stáva sa, že si myslí, že keď urobil tento skutok pokánia, ktorý mu určil kňaz, tak už nemusí nič iné robiť. Napr. vrátiť ukradnuté, obnoviť zničené, ukončiť hriešny stav, ...
A týmto rozdelením pokánia skutkom a označením to ako pojem trest, tak na to sa potom postupne nabalila tá predstava, že je očistec, kde sú nedokonalé duše.

Takže sme odhalili koreň toho celého problému s očistcom a odpustkami. Tým je pojem "časný trest". Ktorý v podstate trestom nie je, ale je to normálna súčasť pokánia.
Neexistuje časný trest. Je len jediný trest pred Bohom - smrť - a ten podstúpime my sami, alebo ho za nás v plnosti podstúpi Ježiš Kristus.
Hore
 Profil  
 
Poslať 25.01.2019 11:25:09   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY
 
Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 12562 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
Citácia:
Kde zdá sa, že v minulosti začali ľudia nesprávne chápať časť pokánia, kde je treba napraviť následky a nazývajú to trestom. Lenže to nie je trest. To je súčasť pokánia.
je to vec definicii pojmov, ty mas protestantske definicie pojomov a preto si aj dospel k zaverom ku ktorym si dospel (kontakt s protestantami ci u zosobny alebo kniha moze tak zaposobit na clovek . viem z vlastnej skusenosti - a musis si potom ujasnit definicie a predstavy chapania)

Ja som sa preto snazil o tzv invariantny pohlad pohlad na veci ()je to slovo z matematiky a znamena ze sa snazim pochopit veci bez ohladu na pojmovy aparat a viem transformovat ze z jedneho definicneho oboru do druheho
cize napriklad si napises a oznacis
pokanieP a pokanie RKC
a nasledne si upresnujes definicie, co nie je jendoduche pretoze vacsinou sa predpoklada ze definicie uz vies - takze robis nieco ako reverzne inzinierstvo a spatne z pouzitia dedukujes definiciu (pretoze zial nikto ti ju nepovies)
a ked si takto pozries vsetky pojmy tak sa vies zorientovat
Ak tu tu niekolko ludia viac krat zopakovalo zo chapanie pojmu ocistecP (cize tvoje chapanie) nie je rovnake ako chapanie pojmu ocistecRKC tak minimalne by si si mal dat otazku ze v com sa Tvoje chapanie odlisuje od chapania RKC a preco ti nepomohla ani definicia ktoru si si nasiel v KKC (preto lebo pojem ocistec je vysvetleny pojmamy ktore ty chapes ako pojemP a zatial co definicia je robena cez pojemRKC) takze celkom logicky dojdes k inemu zaveru
Hore
 Profil  
 
Poslať 25.01.2019 11:30:05   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY
 
Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 12562 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
Citácia:
A často sa stáva, že človek kvôli tomu ani neurobí skutočnú nápravu, ktorú by za normálnych okolností mal urobiť. Stáva sa, že si myslí, že keď urobil tento skutok pokánia, ktorý mu určil kňaz, tak už nemusí nič iné robiť. Napr. vrátiť ukradnuté, obnoviť zničené, ukončiť hriešny stav, ...
toto je chyba aj z hladiska RKC, lebo skutok ktory ti urci knaz je len na nastartovanie ale hlavne dielo by mala spravit bozia milost ktora ti pomoze pochopit a uskutocnit zmenu a samozrejme k tomu patri aj naprava veci
ale ako som povedal, je to vec definicii pojmov a kedze mas odlisny pojmovy aparat tak ti obcas unikne zmysel toho co studujes, pretoze slova su rovnake ale maju odlisne definicie
Hore
 Profil  
 
Poslať 25.01.2019 13:59:04   Re: DUCHOVNÝ ZÁPAS - PILIERE A POMOCKY