Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

[ Príspevkov: 318 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22  Ďalší
Autor Správa
Poslať 15.12.2014 18:46:54   Re: Istota (existencie Boha)

od 22.06.2014 8:16:03
napísal 646 príspevkov
Kedysi bolo normalne mat otrokov, bolo mozne predat dceru alebo manzelku za peniaze, oko za oko, bolo ok mucit podozrivych z carodejnictva, nasilne krstenie pod hrozbou smrti, boli zakazane pitvy, tvrdilo sa, ze cernosi nemaju dusu- vsetko bud za cias SZ alebo so suhlasom Cirkvi. Takze neviem, o akej konstantnej moralke hovoris.

Poslať 15.12.2014 19:24:56   Re: Istota (existencie Boha)

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 9:21:13
napísal 6071 príspevkov
hladajuca píše:
Kedysi bolo normalne mat otrokov
vieš, čo je všetko v biblii o otroctve - najmä v porovnaní s ostatnými národmi vtedajšej doby?
hladajuca píše:
bolo mozne predat dceru alebo manzelku za peniaze
nie vždy.
hladajuca píše:
oko za oko
LEN oko za oko - nie 20 očí za jedno.
hladajuca píše:
bolo ok mucit podozrivych z carodejnictva
nie vždy a podľa predpisov - miernejších.
dokonca cirkevné právo bolo miernejšie ako štátne.
aj vo vzťahu k iným veciam z dnešnej doby by ma zaujímal film: http://www.csfd.cz/film/206423-odpocitavani/
hladajuca píše:
nasilne krstenie pod hrozbou smrti,
zaujímal by ma zdroj, dnes som práve o odsudzovaní násilia pri privádzaní k viere.
hladajuca píše:
boli zakazane pitvy
http://katkryptolog.blogspot.sk/2012/10/kto-v-skutocnosti-zakazoval-pitvat-ludi.html
hladajuca píše:
tvrdilo sa, ze cernosi nemaju dusu
zdroj? - toto by ma naozaj zaujímalo - už len preto, že sa predpokladá, že pár prvých svätých bolo čiernych.
hladajuca píše:
vsetko bud za cias SZ alebo so suhlasom Cirkvi.
naozaj?
tak si pozri zdroje tvrdení a konkrétne udalosti a reakcie - nie vytrhané veci z kontextu, polopravdy, ba až účelové klamstvá.
zvlášť tvrdenie o tom, že černosi nemali dušu sa mi zdá príliš prehnané - bo že žena či ryšaví nemajú dušu som už počul a viem, aké je tvrdenie "je to historická pravda" nezmyselné.

Poslať 15.12.2014 20:10:23   Re: Istota (existencie Boha)

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18731 príspevkov
Vespa píše:
hladajuca píše:
Kedysi bolo normalne mat otrokov
vieš, čo je všetko v biblii o otroctve - najmä v porovnaní s ostatnými národmi vtedajšej doby?
A koho zaujimaju "ostatne narody", ked hovorime o SVATOM PISME, o rozhovore s Bohom a o Jeho "nemennych" zakonoch moralky ? :roll:
Zeby relativizmus ??? ;) Vyvoj moralky ?
Vespa píše:
hladajuca píše:
bolo mozne predat dceru alebo manzelku za peniaze
nie vždy.
Takze obcas je to OK ? ;)
Vespa píše:
hladajuca píše:
oko za oko
LEN oko za oko - nie 20 očí za jedno.
"Poculi ste, ze ..., ALE JA VAM HOVORIM, ..."
Hlavne, ze sa "nic nezmenilo" ... :)

Poslať 15.12.2014 21:08:28   Re: Istota (existencie Boha)

napísal 646 príspevkov
ja nemam v umysle ociernovat cirkev. Len poukazujem na to, ze aj cirkevne pravidila a moralka sa v case menia. Ved vy sami tvrdite, ze Bozia pedagogika, vedenie DS... takze sami vidite, ze len ludia sa casom ucia, co je "spravne". No a ja len o tom istom hovorim, ze ludom nie je znama nemenna pravda. Ona existuje, existuje aj spravodlivost, akurat ze my ludia k tomu nemame pristup. Ked tak len relativny.
A opakujem- ja NEMAM v umysle kydat na cirkev, tak prosim neexistuje ziadny dovod ju predomnou obranovat.
Ja len vravim to iste co vy- nase vnimanie pravdy a spravodlivosti sa casom vyvija. Kdezto Roman tvrdi, ze za cias SZ platili tie iste eticke pravdila ako dnes. To jednoducho nie je pravda. Tot vsjo, o co mi ide.

Poslať 15.12.2014 21:45:32   Re: Istota (existencie Boha)

napísal 18731 príspevkov
hladajuca píše:
ja nemam v umysle ociernovat cirkev...
A opakujem- ja NEMAM v umysle kydat na cirkev ...
Vsak ani ja !
Staci, ked poviem pravdu ... :D
Je pravda ociernovanim, alebo kydanim ?
Bohuzial, v tom najlepsom pripade sa nakoniec dozvieme, ze "aj tam su len slabi ludia" atd. atd.
A HNED VZAPATI - MY "vlastnime Pravdu" !

No co si uz len ma o tom clovek pomysliet ? :roll:

Poslať 16.12.2014 1:23:04   Re: Istota (existencie Boha)

Obrázok užívateľa

od 18.04.2002 8:17:46
napísal 7621 príspevkov
hladajuca píše:
Kedysi bolo normalne mat otrokov, bolo mozne predat dceru alebo manzelku za peniaze, oko za oko, bolo ok mucit podozrivych z carodejnictva, nasilne krstenie pod hrozbou smrti, boli zakazane pitvy, tvrdilo sa, ze cernosi nemaju dusu- vsetko bud za cias SZ alebo so suhlasom Cirkvi. Takze neviem, o akej konstantnej moralke hovoris.
Prepac ale myslim ze si mi neodpovedala na otazku. ktory zakon z desatora po dvetisic rokoch prestal platit?

Poslať 16.12.2014 9:03:26   Re: Istota (existencie Boha)

Obrázok užívateľa

napísal 6071 príspevkov
Výchova k spravodlivosti je prvá vec - z nej vyplýva výchova k milosrdenstvu - bez spravodlivosti milosrdenstvo nemôže fungovať.
nemenná pravda je, že sa človek/Boží ľud má vychovať pre Lásku.
Preto sa niekedy (v mladosti/hlúposti) zakazuje a prikazuje
časom sa ale človek naučený rozlišovať dobro a zlo dostáva od zákazov a príkazov k návrhom.
už nie "nesmieš" ale "mal by si"
teda stupňovanie nárokov.
najprv zákaz bezuzdnej pomsty (LEN oko za oko) a potom zvýšenie nárokov (ale ja hovorím)
to nie je zmena podstaty, to je zmena kvality - pretože podstatou vždy bolo "milovať nepriateľa"
preto aj otroctvo malo byť len dočasné ( jubilejný rok mal byť aj rok amnestie pre otrokov)
to nie je vývoj k zmene toho najvnútornejšieho, ale vývoj k dokonalejšej aplikácii zásad.

na prvý pohľad to vyzerá ako zmena - ale v jadre je to to isté.
brzdy už sú zložitejšie s ABS, ale podstata je tá istá - schopnosť zastaviť auto - to čo mali aj pred 100 rokmi.

Poslať 16.12.2014 16:44:05   Re: Istota (existencie Boha)

napísal 646 príspevkov
Roman Bača píše:
hladajuca píše:
Prepac ale myslim ze si mi neodpovedala na otazku. ktory zakon z desatora po dvetisic rokoch prestal platit?
Napriklad nezabijes- kedysi nezabijes platilo len pre Zidov/krestanov. Neveriacich si mohol zabit, aj na Bozi prikaz, alebo napr pocas kriziackych vyprav, ci upalit carodejnicu.
Nezosmilnis- zidia mali dovolenie od Boha znasilnovat zeny porazenych kmenov.
Otroci sa povazovali za veci.
Takze vidis, moralka sa vyvija v case aj v cirkvi. Pritom aj vtedy si ludia mysleli, ze Desatoro dodrzuju...ano, zo svojho pohladu ho dodrzovali. Akurat my ho dnes vnimame inak a o 500 rokov (ak sa ludstvo nedajboze este tolko dozije) si ho budu vykladat zas inak.

A presne to je ta zmena. moralka sa meni a vyvija. Preto nemozeme povedat, ze teraz mame istu a nemennu Pravdu a recept na Lasku a Stastie. Mame len relativne pojmy a riadime sa zvykmi, ktore su v nasej kulture. A to nam nedava pravo vydavat svoje nazory za Vecne a nemenne.

Poslať 16.12.2014 17:35:41   Re: Istota (existencie Boha)

Obrázok užívateľa

napísal 6071 príspevkov
ešte raz si naštuduj to otroctvo u židov, lebo sa veľmi pletieš.
nezabiješ - to isté.
neznamená to nepopravíš, alebo nezabiješ vo vojne.
ideš po povrchu a nevnímaš podstatu - to ťa mýli.

Poslať 16.12.2014 18:34:33   Re: Istota (existencie Boha)

napísal 646 príspevkov
a ako je mozne, ze Boh dovoluje zabijat civilistov vo vojne a znasilnovat zajate zeny? To co Boh prikazoval v SZ malo riadne daleko od zabitia v sebaobrane.
a poprava, to ma byt akoze spravodlivy trest- preco Boh zakazuje potraty a povoluje trest smrti?
To teda nie je vysoka moralka...
a krestania samozrejme mali otrokov a spravali sa k nim brutalne.

Poslať 16.12.2014 19:29:57   Re: Istota (existencie Boha)

napísal 18731 príspevkov
Vespa píše:
ešte raz si naštuduj to otroctvo u židov, lebo sa veľmi pletieš.
nezabiješ - to isté.
neznamená to nepopravíš, alebo nezabiješ vo vojne.
ideš po povrchu a nevnímaš podstatu - to ťa mýli.
Nie, nemyli sa.
To iba Ty zahmlievas skutkovu podstatu veci ... :)
"Nezabijes vo vojne" sa urcite nerovna "pobili vsetkych nepriatelov vratane zien, deti A DOBYTKA" !
To urcite nie je iba "zjemnovanie vychovy" ...

Poslať 17.12.2014 11:16:56   Re: Istota (existencie Boha)

Obrázok užívateľa

napísal 6071 príspevkov
mali dobyť územie.
vrátane vyčistenia.
pozri si, prečo Dávid nemal stavať chrám.

Poslať 17.12.2014 11:37:50   Re: Istota (existencie Boha)

napísal 18731 príspevkov
Vespa píše:
mali dobyť územie.
vrátane vyčistenia.
pozri si, prečo Dávid nemal stavať chrám.
Vsak prave: MALI dobyt - a VYCISTIT. (=zabijat)
Na prikaz Boha ?
TOHO Boha, ktory je (vraj) aj Bohom krestanov ? (=kedze NZ nepoprel ani jedno slovo zo SZ, iba ho "naplnil")
Slovna ekvilibristika ? Zahmlievanie skutocnosti ? Relativizmus ?

AK plati, ze Boh sa "nezmenil", POTOM platia aj vsetky vyhrady voci SZ.
AK sa Boh "zmenil", POTOM neplatia niektore vyroky z evanjelii.

Tak si vyber ... :)

Poslať 17.12.2014 14:37:19   Re: Istota (existencie Boha)

napísal 646 príspevkov
vespa, ty popieras, ze Boh prikazoval zidom vrazdit nevinne zeny a deti a este aj ten dobytok? a ze samotny Boh povrazdil nevinny egyptsky lud- ich deti?
ved samotny Boh sa dosputal genocidy a vrazdil deti a dnes bojujete proti interrupcii. to JE vyvoj moralky!
raz je vrazda nevinnych egyptskych deti "spravodliva" (mimochodom je to dosledok toho ze BOH zatvrdil faraonovo srdce) a inokedy je to hriech (to tvrdite dnes)
kedysi boli vojnove zlociny uplne ok, dnes uz je to problem.
jednoznecne vidime, ze doslo k zmene vnimania moralky a rovnake ciny posudzujeme rozne!
ja nechapem, ako mozete vobec tvrdit, ze moralka starovekych zidov je to iste co mame dnes. je tam VYVOJ! sak sami mate termin Bozia pedagogika, tak co riesite vlastne. Mate to vo svojom uceni. Ale len aby ste boli proti mne popierate vlastne ucenie. Lebo sak uz len preto ze nieco pisem ja to je automaticky cele zle. A toto sa nestalo prvykrat, co sme v takejto situacii.

Poslať 17.12.2014 16:12:59   Re: Istota (existencie Boha)

Obrázok užívateľa

napísal 6071 príspevkov
toho Dávida ste si isto pozreli...
1Krn 28,3 - Ale Boh mi povedal: »Nebudeš stavať dom môjmu menu, lebo si muž bojovný a vylieval si krv!«
čo teda chápeme tak, že Boh síce vie, že zabíjanie je niekedy nevyhnutné, ale nemôžeme tvrdiť, že to považuje za niečo samozrejmé.
teda - áno, zabíja sa, ale nie je to ideál.

skúsim to príkladom.
spalovací motor v aute je niečo samozrejmé.
napíšem: jazdite autami opatrne.
o 100 rokov bude normálny elektromotor/vodíkový pohon - a niekto bude vykrikovať, aký som bol nemorálny, lebo som vravel, jazdite autom.
zmenila sa morálka, alebo podmienky uplatňovania morálky?

a mimochodom - hladajúca - ak píšeš VY, tak nevrav, že si tiež MY...

[ Príspevkov: 318 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22  Ďalší

Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia