Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

[ Príspevkov: 318 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22  Ďalší
Autor Správa
Poslať 07.12.2014 16:48:31   Re: Istota (existencie Boha)

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 12826 príspevkov
Citácia:
Po tolkych rokoch a prispevkoch si este stale nepochopil, ze moje otazky nie su smerovane na krestanov, ale na Boha ?
naozaj mi to teraz ani nenapadlo

Citácia:
A mozem miestoprisazne vyhlasit, ze On mi este nikdy ani na jednu neodpovedal.
verim Ti
ale mozem povedat ze ani ja som nedostal odpovede sposobom akym mozno ocakavas ty ...
lež inym

Poslať 07.12.2014 17:08:56   Re: Istota (existencie Boha)

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 21:10:44
napísal 1630 príspevkov
Citácia:
Odpovedal. Mozno si vsak cakaval,ze ti pride odpoved mailom, faxom ci telegramom alebo si sadne k tebe a odpovie ti ako si ty predstavujes. Ee, tak takto to nefunguje.

Poslať 07.12.2014 21:09:10   Re: Istota (existencie Boha)

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18761 príspevkov
tomix píše:
Citácia:
Odpovedal. Mozno si vsak cakaval,ze ti pride odpoved mailom, faxom ci telegramom alebo si sadne k tebe a odpovie ti ako si ty predstavujes. Ee, tak takto to nefunguje.
Uvedomujes si, co hovoris ? :)
1. Ty nemozes VEDIET, ci mi Boh odpovedal, alebo nie. Ale kludne to TVRDIS.
2. Ak mi neodpovedal TAK, ako som to SCHOPNY pochopit, tak ta odpoved nestala za nic a pre mna v podstate NEEXISTUJE. Pretoze odpoved je osobna, to nie je fyzikalny zakon, ktory plati, aj ked o nom neviem.

Poslať 07.12.2014 22:32:26   Re: Istota (existencie Boha)

Obrázok užívateľa

napísal 1630 príspevkov
1.) ja na rozdiel od teba viem o com viem hovorim. Ako viem,ze mi Boh odpoveda? Ak sa s Bohom bavim o nejakej veci, myslim tym konkretnej veci a ak dostanem konkretnu hoc nepriamu odpoved, nemam dovod si mysliet,ze to nie je odpoved od Boha. Ci uz je to negativna alebo pozitivna odpoved. A navyse mam skusenost a nie raz,ze v istej veci, v ktorej som rezignoval a v podstate som sa jej vzdal, mi Boh posobom, ktory bol statisticky nemozny aby sa tak dana vec stala cistou nahodou, obnovil nadej,ze by z toho mohlo byt viac nez len zbozne prianie. Takze obilgatne "Proste a dostanete" funguje. Niekedy dokonca aj ked o to neprosime, ale Bohu nie je nic nemozne...
2.) Cakas,ze sa ti bude odpoved bude zakazdym pacit a bude odpovedat taku aku chces a tak ako chce? To sa pleties. A ak nerozumies odpovediam a nevyhovuje forma odpovedi mozno by si mal nieco prehodnotit....Mozno aj svoj postoj k Bohu a k Cirkvi...

Poslať 07.12.2014 23:00:51   Re: Istota (existencie Boha)

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18761 príspevkov
tomix píše:
1.) ja na rozdiel od teba viem o com viem hovorim. Ako viem,ze mi Boh odpoveda?
Este raz a pomaly: :)
"Ty nemozes vediet, ci MNE odpovedal, alebo nie. Ale TVRDIS to."
Je tak tazke pochopit dany text ? :roll:
Ze hovoris o niecom uplne inom.
Mna predsa vobec nezaujima, ci a ako odpovedal TEBE ...

tomix píše:
2.) Cakas,ze sa ti bude odpoved bude zakazdym pacit a bude odpovedat taku aku chces a tak ako chce? To sa pleties. A ak nerozumies odpovediam a nevyhovuje forma odpovedi mozno by si mal nieco prehodnotit....Mozno aj svoj postoj k Bohu a k Cirkvi...
Ano, cakam. Pretoze On ma moc spojit sa so mnou, ja nie.
Nikdy a nikde sa od malych deti neocakava, ze samy najdu svojho otca, ked sa stratia.
Ale od otca sa to priam vyzaduje !
Je to JEHO povinnost a zodpovednost.
Ak to nerobi, nie je dobrym otcom ...

Poslať 08.12.2014 0:43:57   Re: Istota (existencie Boha)

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 12826 príspevkov
Citácia:
Ano, cakam. Pretoze On ma moc spojit sa so mnou, ja nie.
Nikdy a nikde sa od malych deti neocakava, ze samy najdu svojho otca, ked sa stratia.
Ale od otca sa to priam vyzaduje !
Je to JEHO povinnost a zodpovednost.
Ak to nerobi, nie je dobrym otcom ...
nie som si isty ze sa da to takto postavit voci Bohu ...
ale asi chapem co mas na mysli ...

Poslať 08.12.2014 16:14:06   Re: Istota (existencie Boha)

od 22.06.2014 8:16:03
napísal 646 príspevkov
Vcera som si listovala v Korane a tam sa pisalo, ze Boh dava odpovede ludom len do urcitej doby, alebo mas obmedzene mnozstvo pokusov sa s nim spojit a uverit mu. Ak tym testom neprjdes, sam Boh sposobi, ze sa ti zavrdi srdce a uz ho nenajdes, ani keby si chcel. Mozno je to tak aj v krestanve, ved je to vlastne ten isty Boh JHWH.
Ved aj v Tore sa pise, ze to BOH zatvrdil faraonovo srdce, aby nepocuval Mojzisa a aby potom Boh mohol zoslat tie rany.
Mozno teda na tom nieco bude. Ze Boh si vybera, komu da moznost uverit a komu nie. bez Ducha nemoze nik uverit a toho moze zoslat jedine Boh, nie clovek sam.
To je presne to o com som pisala davnejsie. Keby sa Boh zjavil kazdemu, neverim, ze by sa nasiel co i len jeden jediny clovek, ktory by ho odmietol. Lenze Boh sa zjavuje len vyvolenym.
On ked sa aj zjavil vo fyzickom tele ako Jezis, predsa nepochopil kazdy, ze je Boh! A podla mna aj mnohi zo zidov ktori neuverili, tak nie preto, ze by boli zli, ale dokazy pre nich neboli dostatocne jasne na to, aby zavrhli tu vieru, v ktorej odmalicka vyrastali. Preco Boh nedal tymto ludom poznanie, aby videli, kto je Jezis v skutocnosti? (prafaraza: Blahoslaveny si Peter, lebo toto ti nezjavilo telo ale Duch Svaty- cize na to aby clovek pochopil kto je jezis treba nadprirodzene vedenie- preco ho nedostali vsetci?) Namiesto toho sa na nich dnes pozerame tak, ze to boli zli a zatvrdili ludia. Lenze oni boli len verni svojej viere.
Pritom to, ze boli skepticki je prirodzene, ved aj dnes mame x mesiasov a tiez im vacsina ludi len tak neuveri. A Jezis vo svojej dobe tiez nebol jediny. Tak nakolko mozme vtedajsich zidov odsudzovat za to, ze ho neprijali? A pritom to malo byt to najjasnejsie a najzrozumitelnejsie zjavenie v dejinach. Len pre nas je to jasne z rertospektivy, ked uz apriorne prijimame teologiu a vieme, ako to skoncilo. No keby sme boli vtedy tam, nakolko by sme boli sami od seba presvedceni, ze Jezis je Boh?
Takze mi z toho vyplyva, ze bud Boh nedokaze komunikovat tak, aby mu kazdy rozumel, alebo zamerne niekomu vieru odopiera.
A to nie je o slobodnej voli. Slobodna vola je vyberat si medzi moznostami, o ktorych VIEM, ze su realne. Ak nieco povazujem za nerealne, NEMOZEM si to slobodne vybrat.
Ak sa mam rozhodnut medzi tym, ci budem mat kona alebo jednorozca, tak si "slobodne" vyberiem kona, kedze jednorozca som nikdy nevidela. Keby som mala dokaz, ze jednorozec existuje, tak az potom si mozem skutocne slobodne vybrat medzi tymi dvomi.
Rovnako je to s Bohom a ateizmom. Nezalezi to od slobodnej vole, ale od toho, co clovek dokaze rozumom pochopit a co mu je pristupne. Nuz a preco sa Boh nespravi pristupnym kazdemu, to je uz tazka otazka.
No a ked sa do toho zacnu pliest tisice nabozenstiev, kultov a siekt a kazda jedna ti tvrdi, ze prave ona je ta jedina spravna a ak ju odmietnes, niet ti pomoci lebo "mas tvrde srdce a chces hresit", tak sa to cele komplikuje na entu.

Poslať 08.12.2014 20:24:54   Re: Istota (existencie Boha)

Obrázok užívateľa

napísal 1630 príspevkov
Citácia:
Tak nakolko mozme vtedajsich zidov odsudzovat za to, ze ho neprijali?
Citácia:
Keby sa Boh zjavil kazdemu, neverim, ze by sa nasiel co i len jeden jediny clovek, ktory by ho odmietol.
Citácia:
ale dokazy pre nich neboli dostatocne jasne na to, aby zavrhli tu vieru, v ktorej odmalicka vyrastali. Preco Boh nedal tymto ludom poznanie, aby videli, kto je Jezis v skutocnosti?
Zidia a nielen Zidia Jezisovej mali tu obrovsku vyhodu co mi nemame a to,ze mali moznost vidiet Jezisa na vlatne oci a mali moznost vidiet aj Jeho znamenia. Ale ak s niekym nepohne ani to,ze niekoho pred vlastnymi ocami vylieci chorych, vzkriesi zmrtvych (Naim,Lazar ) , vyhanal Zlych - ako zrozumitelnejsie mozes k ludom prehovorit? Ak spravis zazrak zazrakov co este viac by mal clovek viac ocakavat?. Ale sama citas,ze aj napriek tomu pochybovali a obvinovali ho ,ze je posadnuty diablom a mnohe ine veci.

Jezis nechcel aby zavrhli svoju vieru, kedze Jezis sam vo viere Zidov vyrastal a sam ju zachovaval hoci nemusel kedze viera Zidov pochadzala od Jeho Otca. Jezis prisiel obnovit vztah s Bohom, chcel aby Zakon, ktorym Otec dal Zidom nedodrziavali pre Zakon samotny, ale aby farizeji zbavili ludi drakonickych bremien na zaklade ich drakonickeho a najme vymysleneho vykladu Zakona a sami sa nim neriadili. Jezis im nehovoril nic ine, len aby pochopili zmysel Zakona a vysvetloval zmysel Zakona na prikladoch cize podobenstvach.

Poslať 08.12.2014 20:27:32   Re: Istota (existencie Boha)

Obrázok užívateľa

napísal 1630 príspevkov
Ziadia chapali Mesiasa, ktory mal prist ako politickeho Mesiasa, ktory ich mal zbavit utlaku cudzich narodov nie ako Spasitela, ktory mal spasit ich samych, ich duse...

Poslať 15.12.2014 1:29:26   Re: Istota (existencie Boha)

Obrázok užívateľa

od 18.04.2002 8:17:46
napísal 7621 príspevkov
hladajuca píše:
Vcera som si listovala v Korane a tam sa pisalo, ze Boh dava odpovede ludom len do urcitej doby, alebo mas obmedzene mnozstvo pokusov sa s nim spojit a uverit mu. Ak tym testom neprjdes, sam Boh sposobi, ze sa ti zavrdi srdce a uz ho nenajdes, ani keby si chcel. Mozno je to tak aj v krestanve, ved je to vlastne ten isty Boh JHWH.
Je to nepravdepodobne.

hladajuca píše:
Ved aj v Tore sa pise, ze to BOH zatvrdil faraonovo srdce, aby nepocuval Mojzisa a aby potom Boh mohol zoslat tie rany.
Mozno teda na tom nieco bude. Ze Boh si vybera, komu da moznost uverit a komu nie. bez Ducha nemoze nik uverit a toho moze zoslat jedine Boh, nie clovek sam.
Nesuhlas, uver a dostanes Ducha Svateho. Nie dostanes Ducha Svateho a potom uveris. Toru ani Koran necitaj.

hladajuca píše:
To je presne to o com som pisala davnejsie. Keby sa Boh zjavil kazdemu, neverim, ze by sa nasiel co i len jeden jediny clovek, ktory by ho odmietol. Lenze Boh sa zjavuje len vyvolenym.
Jezisa odmietli ludia v priamom prenose pri citani evanjelia. Je pravda ze Boh si vybera sluzobnikov na sluzbu, vid Pavol, Peter. Ak ide o zjavenie Boha v plnej slave tak je len velmi pravdepodobne ze by nik necuvol. Ale aj tam je to otazne ked aj anjeli odmietli Bohu sluzit a videli ho z tvare do tvare. .

hladajuca píše:
On ked sa aj zjavil vo fyzickom tele ako Jezis, predsa nepochopil kazdy, ze je Boh! A podla mna aj mnohi zo zidov ktori neuverili, tak nie preto, ze by boli zli, ale dokazy pre nich neboli dostatocne jasne na to, aby zavrhli tu vieru, v ktorej odmalicka vyrastali. Preco Boh nedal tymto ludom poznanie, aby videli, kto je Jezis v skutocnosti? (prafaraza: Blahoslaveny si Peter, lebo toto ti nezjavilo telo ale Duch Svaty- cize na to aby clovek pochopil kto je jezis treba nadprirodzene vedenie- preco ho nedostali vsetci?) Namiesto toho sa na nich dnes pozerame tak, ze to boli zli a zatvrdili ludia. Lenze oni boli len verni svojej viere.
Vies co je rozhodujuce? Laska k pravde. Kto ma lasku len k sebe tak pravdu nerozozna ani keby kracala popri nom. To je vsetko. Boh to vie. Preto hovori Kto neberie svoj kríž a nenasleduje ma, nie je ma hoden. Tiez, "Kto chce ísť za mnou, nech zaprie sám seba, vezme svoj kríž a nasleduje ma. Dalej: Keď nájde veľmi cennú perlu, ide, predá všetko, čo má, a kúpi ju. Boh je to najcennejsie co mozme ziskat . Kto sa vracia naspat, kto miluje zivot, kto miluje dokonca matku otca deti atd viac ako Boha tak nie je hodny aby dostal priazen od Boha a Jezisa. Tu stroskotavaju mnohi. Boh nechce kusok teba, chce ta celeho pretoze aj on sa ti dava cely. Cesta k Bohu vedie cez Jezisa. Prijimam Jezisa ako spasitela, ziskavam Boha. Inak to nejde.

hladajuca píše:
Pritom to, ze boli skepticki je prirodzene, ved aj dnes mame x mesiasov a tiez im vacsina ludi len tak neuveri. A Jezis vo svojej dobe tiez nebol jediny. Tak nakolko mozme vtedajsich zidov odsudzovat za to, ze ho neprijali? A pritom to malo byt to najjasnejsie a najzrozumitelnejsie zjavenie v dejinach. Len pre nas je to jasne z rertospektivy, ked uz apriorne prijimame teologiu a vieme, ako to skoncilo. No keby sme boli vtedy tam, nakolko by sme boli sami od seba presvedceni, ze Jezis je Boh?
Takze mi z toho vyplyva, ze bud Boh nedokaze komunikovat tak, aby mu kazdy rozumel, alebo zamerne niekomu vieru odopiera.
A to nie je o slobodnej voli. Slobodna vola je vyberat si medzi moznostami, o ktorych VIEM, ze su realne. Ak nieco povazujem za nerealne, NEMOZEM si to slobodne vybrat.
Duch Svaty potvrdzuje pravdivost ze Jezis je Mesias a ze sa obetoval za nas, ze je Boh. Tak ako si to spomenula ze to dostal poznane Peter ze mu to nezjavilo telo a krv, teda rozumkovanie ale Duch Svaty. Preto aj pri hlasani evanjelia Duch usvedcuje srdcia tych co pocuvaju slovo evanjelia. Niektori ho prijimaju, ini odmietaju. Toto sa deje len pri ohlasovani Jezisa. Nie falosnych mesiasov . Preto vyhovorka o nerozpoznani neplati, plati len to co samotne evanjeliu pise, prijatie ci odmietnutie Jezisa ako Mesiasa. Tato myslienkova uvaha ktoru robis dava predpoklad ze Jezis aj ostatni falosni proroci su v rozlisovani to iste. Lenze to nie je pravda. Napriklad uz Jezis ked ohlasoval evanjelium tak uzdravoval chorych a vyhanal zlych duchov co bol znak mesiasa ktory uvadzany aj u prorokov ktory prichod Mesiasa ohlasovali.

hladajuca píše:
Ak sa mam rozhodnut medzi tym, ci budem mat kona alebo jednorozca, tak si "slobodne" vyberiem kona, kedze jednorozca som nikdy nevidela. Keby som mala dokaz, ze jednorozec existuje, tak az potom si mozem skutocne slobodne vybrat medzi tymi dvomi.
Rovnako je to s Bohom a ateizmom. Nezalezi to od slobodnej vole, ale od toho, co clovek dokaze rozumom pochopit a co mu je pristupne. Nuz a preco sa Boh nespravi pristupnym kazdemu, to je uz tazka otazka.
No a ked sa do toho zacnu pliest tisice nabozenstiev, kultov a siekt a kazda jedna ti tvrdi, ze prave ona je ta jedina spravna a ak ju odmietnes, niet ti pomoci lebo "mas tvrde srdce a chces hresit", tak sa to cele komplikuje na entu.
Tato tvoja uvaha sa opiera rozum ako kriterium rozlisovania co si mam vybrat v pripade nabozenstva. To plati pri inych veciach a rozum nemusim vylucit ani v hladani Boha a jeho praveho zjavenia ale Pismo dava ine kriterium najdenia Boha, srdce. Samozrejme nie srdce ako sval ale ako ustredne vnutro cloveka naklonene k dobru a hladaniu dobra a pravdy. Preto prave v blahoslavenstvach Jezis hovori o pokornych srdcom ktori uvidia Boha. Mozem sem dat cele blahoslavenstva pretoze tie jasne ukazuju kriteria pre najdenie Boha, to tiez potvrdzuje to co som pisal ze to nesuvisi s rozumom ale so srdcom.:
Blahoslavenstvá - 3 Blahoslavení chudobní v duchu, lebo ich je nebeské kráľovstvo.
4 Blahoslavení plačúci, lebo oni budú potešení.
5 Blahoslavení tichí, lebo oni budú dedičmi zeme.
6 Blahoslavení lační a smädní po spravodlivosti, lebo oni budú nasýtení.
7 Blahoslavení milosrdní, lebo oni dosiahnu milosrdenstvo.
8 Blahoslavení čistého srdca, lebo oni uvidia Boha.
9 Blahoslavení tí, čo šíria pokoj, lebo ich budú volať Božími synmi.
10 Blahoslavení prenasledovaní pre spravodlivosť, lebo ich je nebeské kráľovstvo.
11 Blahoslavení ste, keď vás budú pre mňa potupovať a prenasledovať a všetko zlé na vás nepravdivo hovoriť; 12 radujte sa a jasajte, lebo máte hojnú odmenu v nebi. Tak prenasledovali aj prorokov, ktorí boli pred vami.

Placuci su ti co su v tazkej situacii a utiekaju sa k Bohu, budu poteseni,
lační a smädní po spravodlivosti, lebo oni budú nasýtení, toto je asi gro toho co rozvadzas a davas tomu rozmer rozumoveho vyberu medzi konom a jednorozcom. Toto je stav srdca, pokial ho Boh vidi tak tuto tuzbu naplni, ak nie je, Boh nemoze reagovat.
Napokon este Blahoslavení čistého srdca, lebo oni uvidia Boha. Ciste srdce je srdce ktore prahne po cistote vo vsetkom, tento stav vylucuje hriech a ked aj je ma tuzbu s hriechom skoncovat a zachovat sa cisty. To je snaha srdca unikat hriechu a nemat s nim nic spolocne. Boh toto srdece ocistuje ale preto ze srdce tuzi byt ocistene. Kto toto popiera nema sancu sa spojit s Bohom a Boh nema sancu v nom prebyvat pretoze Boh hriech odmieta apriori.

Poslať 15.12.2014 13:02:04   Re: Istota (existencie Boha)

Obrázok užívateľa

od 03.04.2014 0:44:52
napísal 654 príspevkov
Roman Bača píše:
Kto sa vracia naspat, kto miluje zivot, kto miluje dokonca matku otca deti atd viac ako Boha tak nie je hodny aby dostal priazen od Boha a Jezisa. Tu stroskotavaju mnohi. Boh nechce kusok teba, chce ta celeho pretoze aj on sa ti dava cely.
To je na tom najtazsie, odovzdat sa dacomu, o com ani nevie, ci existuje.
Cize mam len jeden kratky život a aj ten možno obetujem niecomu, co su možno iba fantasmagorie.

Poslať 15.12.2014 15:18:33   Re: Istota (existencie Boha)

od 22.06.2014 8:16:03
napísal 646 príspevkov
Drahy Roman, Tora je predsa prvych 5 knih Mojzisovych, prva cast Stareho zakona. To nesmiem citat Stary Zakon? Fajn. Aspon vidno, ako odsudzujes nieco, co ani nevies, co je. Len si aprirorne proti vsetkym a vsetkemu a ani si nedas namahu zistit, proti comu vlastne protestujes.
K tomu co si pisal uz nejdem nic pisat, lebo by sme sa len zacyklili. Stale by sme tocili dokola to iste len inymi slovami. Kazdopadne dakujem za tvoj pohlad. (neunuvaj sa pls pisat, ze to nie je tvoj pohlad, ale Bozia pravda :p).

Poslať 15.12.2014 16:29:45   Re: Istota (existencie Boha)

Obrázok užívateľa

napísal 7621 príspevkov
hladajuca píše:
Drahy Roman, Tora je predsa prvych 5 knih Mojzisovych, prva cast Stareho zakona. To nesmiem citat Stary Zakon? Fajn. Aspon vidno, ako odsudzujes nieco, co ani nevies, co je. Len si aprirorne proti vsetkym a vsetkemu a ani si nedas namahu zistit, proti comu vlastne protestujes.
K tomu co si pisal uz nejdem nic pisat, lebo by sme sa len zacyklili. Stale by sme tocili dokola to iste len inymi slovami. Kazdopadne dakujem za tvoj pohlad. (neunuvaj sa pls pisat, ze to nie je tvoj pohlad, ale Bozia pravda :p).
Krestanske oznacenie je Pentateuch, nie Tora. Tora je oznacenie ktore pouzivaju zidia. Spominala si Koran a Tora. Preto som automaticky predpokladal ze citas zdroje ktore nie su z krestanskeho prostredia. Zidia pouzivaju aj Talmud a podobne. To som mal na mysli. Takze nejde o to necitat stary zakon ale citat Svate Pismo a nie zidovske vydania stareho zakona aj ked by sa mali zhodovat a hlavne Koran. Podstata upozornenia bola nehladat duchovne poznanie niekde inde mimo krestanskeho pisma a krestanskych autorov, to bol gro mojho upozornenia a nie necitat stary zakon.

Ak nestojis o komentovanie svojich prispevkov nechapem preco si potom na diskusnom fore.

Poslať 15.12.2014 16:38:27   Re: Istota (existencie Boha)

Obrázok užívateľa

napísal 7621 príspevkov
Cloe-Clement píše:
Roman Bača píše:
Kto sa vracia naspat, kto miluje zivot, kto miluje dokonca matku otca deti atd viac ako Boha tak nie je hodny aby dostal priazen od Boha a Jezisa. Tu stroskotavaju mnohi. Boh nechce kusok teba, chce ta celeho pretoze aj on sa ti dava cely.
To je na tom najtazsie, odovzdat sa dacomu, o com ani nevie, ci existuje.
Cize mam len jeden kratky život a aj ten možno obetujem niecomu, co su možno iba fantasmagorie.
Ty sa predsa nemozes odovzdat niecomu co neexistuje! Pripadne mas pochybnosti o jeho existencii. Boh tomu kto uveri dava jasne zadostucinenie ohladne vedomosti ze jestvuje, ze je realny, ze to co stoji v Pisme je pravda. Z tohto pochadza nasa viera, z empirickej susenosti ze Boh je moj spasitel, veriaci to preziva duchovne. Je to duchovna skusenost. Skuste a presvedcte sa aky dobry je Pan. To nie je uver v nieco co ani nevies ci existuje ale skuste a presvedcte sa! Krestan toto moze zakusovat nescetne krat v mnohych situaciach, pri uvereni, pri prijimani, pri spovedi je to asi aj najvacsia skusenost s Bozou laskou. Samozrejme ze nasa viera moze kolisat pripadne pochybnosti mozu prist ale zaklad je v uvereni v osobu Jezisa Krista. Dostanie Ducha Svateho. Oslobodenie z otroctva hriechu, sloboda z odpustenia hriechov, to vsetko je duchovna skusenost , to nie su psychologicke procesy ci nieco z tela.

Poslať 15.12.2014 17:26:38   Re: Istota (existencie Boha)

Obrázok užívateľa

napísal 7621 príspevkov
hladajuca píše:
No Roman, neviem, ci si niekedy cital Stary zakon. Alebo ci si sa ucil o dejinach Cirkvi. Potom by si videl, ze moralka sa jednoznacne vyvija a co platilo pred 2500 alebo 500 rokmi uz neplati dnes. To fakt potrebujes vymenovat konkretne priklady?
To by som rad vedel co z desatora po 2500 rokoch prestalo platit.

[ Príspevkov: 318 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22  Ďalší

Obsah fóra » Katolícka spiritualita - DUCHOVNÝ ŽIVOT

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia