Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Aktuálne dianie v Katolíckej Cirkvi

[ Príspevkov: 408 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 28  Ďalší
Autor Správa

Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 22:07:40
napísal 12224 príspevkov
Miso, legi-uvedomujete si, ze ste uz mimo temu, vsak?

Pripominam, ze nazov temy znie Manipulácie zo strany médií o aktuálnom dianí v Cirkvi

To, co tu uz po xty raz opakujes, legi, sem nijako nepatri.

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 12333 príspevkov
OK oddelte to ako samostatnu temu

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 9:21:13
napísal 6071 príspevkov
inak niečo všeobecne o novinároch
http://ekonomika.sme.sk/c/6898193/medialny-odbornik-od-sme-by-som-cakal-iny-pristup.html
Citácia:
Dajme bokom fakt, že podnikanie v mediálnej brandži je rovnaké ako akékoľvek iné, a že ak chcete zarábať, jednoducho musíte predávať to, čo ľudia kupujú. Áno, vždy to je vec ponuky a dopytu, ale vy ten dopyt nejakým spôsobom ovplyvňujete.

Poslať 12.09.2013 21:20:44   Re: Revízia rímskej kúrie

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18600 príspevkov
presunuté z viewtopic.php?f=57&t=5332 SF

http://www.sme.sk/c/6932388/vatikan-pripusta-zmenu-celibatu.html
A uz je to tu.

Poslať 12.09.2013 21:24:46   Re: Revízia rímskej kúrie

Obrázok užívateľa

od 15.09.2009 13:08:27
napísal 5229 príspevkov
...nehnevaj sa, legi, ale sme? Mohol by si uviest aspon relvantny zdroj. Ale to by slo tazsie, vsak?

Poslať 12.09.2013 21:29:07   Re: Revízia rímskej kúrie

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 9:21:13
napísal 6071 príspevkov
legionar píše:
http://www.sme.sk/c/6932388/vatikan-pripusta-zmenu-celibatu.html
A uz je to tu.
no, pred cca 1 000 rokmi bol dovtedy viac-menej povinný zavedený ako totálne povinný.
to už je zas tisícročie za nami?
takže nás čaká asi ďaľších 1 000 rokov debát či áno a či nie...
no, kňazi pracujú s večnosťou, takže času je dosť...
ale zas podľa toho, čo SME dokáže niekedy dať ako článok...

Poslať 12.09.2013 21:57:12   Re: Revízia rímskej kúrie

napísal 18600 príspevkov
anuk píše:
...nehnevaj sa, legi, ale sme? Mohol by si uviest aspon relvantny zdroj. Ale to by slo tazsie, vsak?
http://www.leparisien.fr/societe/vatican-le-celibat-des-pretres-n-est-pas-un-dogme-11-09-2013-3127853.php

Poslať 12.09.2013 22:37:46   Re: Revízia rímskej kúrie

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 23:41:06
napísal 11028 príspevkov
legionar píše:
už? a čo už je tu také, čo doteraz nebolo? veď keby si si prečítal celý článok, tak na spodku máš:
    Dezignovaný štátny sekretár nepovedal nič nové, len to, čo Cirkev hovorí už storočia,“ povedal pre SME hovorca biskupov Jozef Kováčik.
Čiže nič nové pod slnkom, keď celé, čo tam SME z Františkových spisov vytiahlo, bola veta, že celibát nie dogma, ale disciplína. A to predsa nikto nikdy nepopieral, naopak, veď KC povoľuje vo východných rítoch svätiť za kňazov aj necelibátnikov (aj keď po vysviacke sa už nesmú oženiť ani tam, a za biskupov môžu tiež ísť len celibátni kňazi) - takže aj na tom vidíme, že to nie je dogma, ale len otázka disciplíny... Naopak, čo tam SME prehlásilo, že vraj JP2 zakázal o celibáte čo i len akademickú diskusiu, to skade SME berie? Alebo čo tam uvádza o Pavlovi VI. jeho dokument o celibáte je tuná v slovenskom preklade: http://www.kbs.sk/obsah/sekcia/h/dokumenty-a-vyhlasenia/p/dokumenty-papezov/c/sacerdotalis-caelibatus ktorý odstavec z toho majú na mysli?

SMEčko si proste zasa len vymýšľa neexistujúce senzácie vytiahnutím nejakého výroku, ktorý pritom nie je nič nové. Čo im aj Kováčik povedal. Ale oni aj tak z toho idú robiť senzáciu, a niekto to ešte ako senzáciu dáva aj na toto fórum, hoci už z tej Kováčikovej odpovede mu mohlo trknúť, že zasa ide len o planý poplach médií - čo už aj zo skúsenosti s takýmito médiami vieme, že skoro vždy prekrúcajú a vyrábajú novoty a senzácie z niečoho, čo žiadnou novotou nie je...

A celkovo, že len veľmi máličko citujú a väčšina článku sú len ich vlastné slová, ktoré sú len prekrúčskými "výkladmi" toho málička, čo zacitivali...

Poslať 12.09.2013 23:10:20   Re: Revízia rímskej kúrie

Obrázok užívateľa

napísal 12333 príspevkov
ja len pripominam co sme tu mali rozsiahlu debatu o tom ze celibat bol od sameho zaciatku cirkvi a hlavne v zaciatkoch sa chapal este prisnejsie ako dnes
mozno by niekto mohol vyhladat tu diskusiu ....

Poslať 12.09.2013 23:16:56   Re: Revízia rímskej kúrie

Obrázok užívateľa

od 15.09.2009 13:08:27
napísal 5229 príspevkov
...ja len pripomeniem, ze otazka celibatu sa nijako netyka tejto temy!
Co ma celibat spolocne s reviziou rimskej kurie? Odhliadnuc od toho, ze clanok je sam o sebe zavadzajuci, patri uplne inam...

Poslať 13.09.2013 0:39:39   Re: Revízia rímskej kúrie

Obrázok užívateľa

napísal 12333 príspevkov
Citácia:
otazka celibatu sa nijako netyka tejto temy!
asi poprosime admina aby to oddelil do samostatnej temy

od 16.06.2005 11:52:25
napísal 8572 príspevkov
kym to zase cele odstrihnu, pripisem to sem, lebo mam pocit ze to uz potom zas nenajdem....

Citácia:
co mate furt proti tomu sme? je to uplne rovnako doveryhodny zdroj ako napriklad postoy.sk - do bodky. treba si clanok precitat, kvazi podsuvane akoze samozrejmosti vyhodit a zbytok spracovat.

z celeho clanku su pre mna podstatne len vyhlasenia parolina. ze tie nie su az take bombasticke ako nadpis clanku to je uz SAMOZREJME, s tym vsetci pocitaju. ale tak so zaujmom som si precital citacie a hotovo.

argumentacia zastancov celibatu u katolickych knazov sa mi zda trosku alibisticka - kym je celibat postaveny ako povinny, budu ho obhajovat ako tu najsamozrejmejsiu a najspravnejsiu vec pod slnkom, akonahle by prislo k akemukolvek uvolneniu (trebars do stavu aky maju vychodne obrady - ze pred vysviackou sa ozenit kandidat na knaza moze) tak budu ti isti ludia tvrdit, ze vsak to predsa nikdy nebola dogma, len vec tradicie a discipliny, takze vlastne sa nic nezmenilo... zda sa mi, ze to nie su autenticke postoje ale racionalizacia ex post na zaklade statusu quo. takyto pocit mam z mnohych obhajcov povinneho celibatu...

(aby sa nepovedalo, ze ja len spoza buka, tak moj postoj je taky, ze je to vnutorna zalezitost tej-ktorej cirkvi ako si usporiada zivot svojich knazov - podla mna ako celibatny knaz ma urcite vyhody proti zenatemu, ktore mu dovoluju lepsie vykonavat svoje poslanie, tak isto to plati aj naopak. akakolvek "povinnost" jednym ci druhym smerom moze byt problematicka, ale pokial ma katolicka cirkev dostatok knazov, ktory sa dobrovolne rozhodnu pre celibat, potom je vsetko v najlepsom poriadku. mimochodom, viete si predstavit ze by bolo pre protestantskych duchovnych povinnym zalozit si rodinu? (mimochodom zidia to tak maju, rabin MUSI byt zenaty) tak isto ako by sa katolici pozerali so zdvihnutym obocim na takuto prax, tak isto nekatolikom vrta v hlave povinnost celibatneho stavu. ale ako vravim, celibatny ci nie, kvality knaza su zavisle od inych faktorov.)

napísal 18600 príspevkov
Takze manipulacie, hej ? :lol:
Preco bol moj prispevok ADMINOM SVOJVOLNE OZNACENY za manipulaciu a zaradeny do temy o manipulaciach ! Ze on si "mysli", ze tam patri ?

V teme o revizii v Kurii som povedal, ze "uz je to tu".
Co ste pod tym pochopili ? ;)
Ja iba to, ze Vatikan ustami svojich dvoch najvyssich zastupcov vyjadril presvedcenie, ze "o celibate sa da diskutovat".
Je zaujimave a priznacne, ako vacsina z vas zareagovala.
Ze VRAJ "vlastne nepovedali nic noveho". :roll:
Hoci doteraz odtial prichadzali IBA vyjadrenia typu "O celibate v KC sa diskutovat jednoducho NEBUDE! Bodka.".
A ze sa to netyka REVIZIE KURIE ?
Co uz ineho by sa jej potom malo akoze tykat ? :roll:
Kozmeticke zametanie 'nejasnych penazi' vatikanskej banky pod koberec ?
Lebo iba to by snad este boli "horlivci" schopni ako-tak akceptovat ako "reviziu".
Vsetko ostatne sa pokusia bud "uviest na pravu mieru (ako tot jeden hovorca nedavno)", alebo "spochybnit oznacenim za manipulaciu, pripadne utok na Cirkev".

Papez celemu svetu jasne hovori, ze Cirkev potrebuje reviziu - ale ked to povie niekto iny, tak je to "manipulacia", alebo "utok" ...

Tak KOHO mame potom my, co sme "mimo KC", citat ?
Papeza, alebo vseliakych "hovorcov" ? :roll: :evil:

Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 22:07:40
napísal 12224 príspevkov
Nie, nie, tu ide len o to, ze skutocne ide o manipulativny clanok, lebo niektore media zase len vytrhli nieco z kontextu a robi z toho senzacnu spravu. . .u sme je to normalna prax, je jedno, ci len preberu spravu od inych, alebo sa blysne njaky K.S.

Ale kazdopadne-otazka celibatu a revizia rimskej kurie spolu nijako nesuvisia, hoci niekto si to moze takto spajat. Ide len o reviziu v kurii, nie o reformu v cirkvi.

napísal 18600 príspevkov
frederik píše:
Ale kazdopadne-otazka celibatu a revizia rimskej kurie spolu nijako nesuvisia, hoci niekto si to moze takto spajat. Ide len o reviziu v kurii, nie o reformu v cirkvi.
Ja slovo "revizia" chapem ako "novy pohlad na stare veci".
A to sa tam zo strany papeza v mnohych ohladoch deje - len slepy by to nevidel ...
Otazkou uz len zostava, ako daleko sa to "stihne" dostat.

[ Príspevkov: 408 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 28  Ďalší

Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Aktuálne dianie v Katolíckej Cirkvi

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia