Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Náučné témy


 [ Príspevkov: 240 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 16  Ďalší
Autor Správa
Poslať 11.09.2013 0:30:50   Re: Krst malých detí
 
Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 23:41:06
napísal 11035 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
aj medzi kc a ecav uz roky plati, ze v pripade konvertitov od jednych k druhym je ich krst platny.
(Ak sa mylim, opravte ma.)
nie celkom, o zmenu sa zasadil ev biskup Filo ktory presadil krst poliatim namiesto pokropenia
pokropenie totiz z katlcikeho hladiska vytvara neistu materiu.
smerom z RKC do ECAV krst nebol ani predtym ale opacnym smerom je to akceptovane len asi 10-20 rokov dozadu, starsie pripady su krstene podmienecne ....
Tiez kto vie upresnit este viac kludne moze ....
jj, KC uznáva, že aj nekatolíci môžu platne krstiť... už v polovici 3. storočia, keď vznikla kontroverzia, či také krsty sú platné, tak pápež Štefan I. sa vyjadril, že ak sú splnené požadované podmienky, tak sú platné, čo aj Tridentský koncil dogmaticky potvrdil, že aj heretici, ak splnia požadované podmienky (forma, matéria a úmysel činiť čo činí Cirkev) tak krstia platne (Tridentinum, sess. VII, can. 4; DS 1617; D 860).

v prípade ECAV bol však v minulosti problém len v onom, že používali aj krst kropením, ktorý by síce teoreticky mohol byť platný za istých podmienok, ale to je v praxi pochybné, či nastávajú, lebo keď len tak niekto frkne pár kvapiek vody na dotyčného, tak je otázne, či sa to vôbec dostane na hlavu dotyčného a neostane mu to len kdesi na vlasoch, či inde, či pod., keďže matériou krstu je ponorenie do vody, alebo liatie vody na hlavu...

preto slovenská ECAV (Filo et al.) sa v r. 1991 zaviazala, že nebudú krstiť kropením, ale tiež len liatim či ponorením ako katolíci, a teda sa s katolíkmi dohodli, že si budú navzájom uznávať krsty automaticky ako platné, keď sú takto udelené. - Text dohody je dostupný tu: http://www.kbs.sk/obsah/sekcia/h/dokumenty-a-vyhlasenia/p/ekumenicke-dokumenty/c/text-dohody-o-svatom-krste

Dovtedy sa však tiež nepokladal ich krst za neplatný, ale len za pochybný, a teda sa neudeľoval klasický krst znova, ale už len podmienečný krst - podľa onoho druhého paragrafu príslušného kánona CICm, ktorý tu už bol citovaný:
    CIC. Kán. 845, § 1. Sviatosti krstu, birmovania a posvätného rádu sa nemôžu opakovať, pretože vtláčajú znak.
    § 2. Ak po starostlivo vykonanom zisťovaní pretrváva rozumná pochybnosť, či sviatosti, o ktorých sa hovorí v § 1, boli skutočne alebo platne udelené, majú sa udeliť
    podmienečne.
Ten podmienečný krst sa od klasického líši tým, že do krstnej formuly je pridaná podmienka "ak nie si pokrstený", t.j. sa hovorí toto:
    „(Meno), ak nie si pokrs­tený, ja ťa krstím v mene Otca i Syna i Ducha Svätého.
Znamená to, že ak dovtedy nebol platne pokrstený, tak toto už bude platný krst. Ak však už pred tým bol platne pokrstený, tak toto už nie je krstom. Krst je proste možné prijať len raz.

Dnes sa už pri konvertitoch od ecav nepoužíva ani len podmienený krst. U iných protestantov ak by bolo preukázané, že boli splnené podmienky, tak by sa zrejme tiež nemuseli znova krstiť ani len podmienene. Ak by bolo neisté, tak sa pokrstia podmienene.

Isto neplatný krst majú jehovosti, ktorí nepoužívajú pri krstení trojičnú formulu, takže takým by sa normálne udelil krst, nepodmienene.
_________________
Už nemať žiadnej vlastnej prosby z lásky k slobode. Veď stačí nám žiť iba o chlebe a o vode a spávať bez podušky na bukovej lavici, len nech tí druhí majú šťastie, radosť na líci. (Janko Silan)
Hore
 Profil  
 
Poslať 11.09.2013 0:50:21   Re: Krst malých detí
 

od 25.02.2008 11:41:17
napísal 3749 príspevkov
nαjmεnší píše:
...
tvoje psychoanalyticke domyslanie naozaj nepozna hranic.

tieto prispevky idu ako cez kopirak jeden za druhym - nic sa nezmenilo za posledne roky.

plne predsudkov, sudenia, domyslania, bez akychkolvek faktov k teme, iba sudenie toho s kym prave nezdielate svoj nauceny nazor, bez myslenia a chapania.

Poviem vam ale co ocakavam od cloveka, ktory chape danej problematike.
Taky clovek trpezlivo vysvetluje ak sa jeho oponent myli.

Zial, keby som sa aj mylil vo svojich nazoroch, co uplne slobodne pripustam, pretoze ja debatujem a som otvoreny roznym nazorom, zatial co vy sudite, keby som sa aj mylil, tak vy pani ani zdaleka nerozumiete tomu co vlastne hovorite.
Pretoze clovek, ktory rozumie danej veci, trpezlivo uci.
Vy ste sa naucili nejake poucky, ktore sami neviete ani vysvetlit ani obhajit.

Neviete zdovodnit nadej, ktora je vo vas. (1Pt 3,15)

1Kor 13,4-6
4 Láska je trpezlivá, láska je dobrotivá; nezávidí, nevypína sa, nevystatuje sa,
5 nie je nehanebná, nie je sebecká, nerozčuľuje sa, nemyslí na zlé,
6 neteší sa z neprávosti, ale raduje sa z pravdy.

Mt 9,13
13 Choďte a naučte sa, čo to znamená: "Milosrdenstvo chcem, a nie obetu." Neprišiel som volať spravodlivých, ale hriešnikov."

S vasim domyslavym sudenim, ste na mile vzdialeny Jezisovmu milosrdenstvu.
A tak sami seba usvedcujete z nepravosti.

Viac k vasmu domyslaniu nema uz naozaj co povedat.
Ked niet rozumnych argumentov uchylujete sa k sudeniu, domyslaniu, znevazovaniu, zosmiesnovaniu a este k dalsim "niu"...

Inak nie je nahodou apologetika prave pre zdovodnenie vierouky.
A namiesto zdovodnenia, ku ktoremu ste boli vyzvany, ste iba stiahli chvost a vytiahli domyslanie o mojej osobe a ako standardne o mojom psychyckom stave :-)

Frederik, ty tu tvrdis ze tu ma niekto papier na vyklad pisma, ja neviem o nikom, kto tu taky je.
Takze neviem na zaklade coho by som ho akoze mal brat vaznejsie.
Ale zato na zaklade vasich odpovedi viem posudit kto odpoveda na zaklade pravdy ktoru ma a vie ju aj vysvetlit. Frederik a najmensi k tymto ludom nepatria.
Slusne tu odpovedal Miro a Vespa.
Miro stiahol chvost a Vespa prejavil snahu - to si naozaj cenim.
Zatial co frederik, anuk, najmensi a misojogi sa znizili k svojim pudovym reakciam ako vzdy.
Jedno mi je luto co som naozaj necakal ze aj misojogi sa k vam podobne znizi.

Tak tolko moja psychoanalyza :-)
A to by uz asi aj stacilo. Znova a znova sa mi potvrdzuje ze nema vyznam s vami nieco zacat debatovat, lebo vase pudy su silnejsie ako zdravy rozum.
Hore
 Profil  
 
Poslať 11.09.2013 1:21:19   Re: Krst malých detí
 
Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 23:41:06
napísal 11035 príspevkov
romanh píše:
tvoje psychoanalyticke domyslanie naozaj nepozna hranic.

tieto prispevky idu ako cez kopirak jeden za druhym - nic sa nezmenilo za posledne roky.

plne predsudkov, sudenia, domyslania, bez akychkolvek faktov k teme, iba sudenie toho s kym prave nezdielate svoj nauceny nazor, bez myslenia a chapania.
vieš čo nepozná hraníc? toto, ako sa tu snažíš urážať druhých, atď... vravíš, že vraj píšem BEZ MYSLENIA A CHÁPANIA... alebo že nedávam žiadne fakty k téme... a tak ďalej...

Akoby si ani nečítal, čo som tu písal... veď som ti už zacitoval viacero dokumentov, reagoval som na tvoje výroky, atď... to ty si neuviedol žiadne fakty k svojim výrokom, len nelogické domýšľanie, že keď to vraj niektorí robia, tak na tom asi niečo bude... - to je chybný argument, ako ti tu už bolo vyvrátené a niekoľko ráz zopakované, no ty sa tomu úplne vyhýbaš...

romanh píše:
Poviem vam ale co ocakavam od cloveka, ktory chape danej problematike.
Taky clovek trpezlivo vysvetluje ak sa jeho oponent myli.
Trpezlivo ti vysvetľujem už po ikstý krát, kde sa mýliš. Tvrdíš, že niekto prijal viac ráz krst, a teda na tom asi niečo bude. To je celý tvoj argument. My ti tvrdíme, že taký argument nedokazuje nič, lebo podobne mnoho ľudí aj kradne, dopúšťa sa manželskej nevery, atď... a to vari znamená, že na tom niečo je, že sa to smie?

Trpezlivo ti to tu opakujem, no ty ma tu len takto osočuješ... Neuviedol si doteraz žiaden argument proti ničomu, čo som tu uvádzal, zatiaľ čo ja som proti tvojim výrokom uviedol argumenty... Takže toľko k tomu...

No ty sa k mojim príspevkom ani nevyjadruješ, len to takto odpinkávaš... vravíš, že "nic sa nezmenilo za posledne roky" - nuž hej, takto si sa správal aj pred tým, žiaľ... kedy sa konečne začneš konkrétne vyjadrovať k tomu, čo píšeme a prestaneš to len takto bezargumentačne odpinkávať?

Ešte aj to tvoje neustále opakované tvrdenie, že si vraj domýšľame: v čom si vraj domýšľame a ako? Že sme uviedli jednu vec ako možnú - ale nie istú - alternatívu, v snahe pochopiť ťa, kde chodíš na takéto názory? Čo je na tom také zlé, že ťa chceme pochopiť, keď sám nekonkretizuješ... navyše to sme povedali len okrajovo a ani si to si nevyvrátil, no vyťažuješ to akoby nejaký dôvod k ignorovaniu všetkého, čo tu odznelo?

Ako môžeš tvrdiš, že nerozmýšľam, že som nič faktické k téme neuviedol? Veď to je čisté osočovanie z tvojej strany... Ja som ťa tu nijako neosočoval, no ty mňa hej...

Ja som ti reagoval konkrétne na tvoje príspevky, no ty na moje nie...
_________________
Už nemať žiadnej vlastnej prosby z lásky k slobode. Veď stačí nám žiť iba o chlebe a o vode a spávať bez podušky na bukovej lavici, len nech tí druhí majú šťastie, radosť na líci. (Janko Silan)
Hore
 Profil  
 
Poslať 11.09.2013 1:33:29   Re: Krst malých detí
 
Obrázok užívateľa

od 19.10.2009 22:07:40
napísal 14374 príspevkov
Citácia:
Ale zato na zaklade vasich odpovedi viem posudit kto odpoveda na zaklade pravdy ktoru ma a vie ju aj vysvetlit. Frederik a najmensi k tymto ludom nepatria.
Pobavilo. O tom, ako vies posudit, si nas uz dostatocne presvedcil.
Ja sa nepovazujem za ziadneho experta, netrufal by som si tak svojvolne vykladat Pismo, ako to robis ty, roman, ale napr. najmensi je katolicky teolog, co by aj menej pozornemu cloveku nemohlo ujst, ze vie, o com hovori.
Myslim, ze tu vacsina prispievatelov uznava jeho kvality a casto ho ziadaju o odborny vyklad v roznych teologickych otazkch.
Preto si od teba vyprosim take hlupe osocovacske poznamky na jeho adresu!

Ostatne uz odznelo vyssie, niet co dodat.
Poriadne si teraz prestrelil, roman. Je mi to luto. . .
Hore
 Profil  
 
Poslať 11.09.2013 2:50:59   Re: Krst malých detí
 
Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 15365 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
Citácia:
Inak nie je nahodou apologetika prave pre zdovodnenie vierouky.
A namiesto zdovodnenia, ku ktoremu ste boli vyzvany, ste iba stiahli chvost a vytiahli domyslanie o mojej osobe a ako standardne o mojom psychickom stave :-)
Miro stiahol chvost a Vespa prejavil snahu - to si naozaj cenim.
tomuto naozaj nerozumiem tak vadi Ti stiahnutie chvostu, alebo si to cenis ?
nejaky preklep?

Citácia:
misojogi sa znizil k svojim pudovym reakciam ako vzdy.
Jedno mi je luto co som naozaj necakal ze aj misojogi sa podobne znizi.
nechcel som Ta urazit, mrzi ma to
ale pocuvam urcite argumenty uz cca vyse 20 rokov dookola a jednoducho ma to uz nebavi
su velmi posobive ked ich clovek pocuje prvy krat, ale ked vies o tom troska viac tak nahle stracaju na svojej presvedcivosti

Dal si dobry priklad s tymi gombickam na koseli
On totiz dost zavisi na tom ake apriorne predpoklady zvolis pri skumani Biblie
Ak si zvolis doraz na individualitu(dosledok ducha doby) tak budes vsetky citaty z Pisma intepretovat v tomto zmysle a krst jedine dospelych sa ti bude zdat logicky a pochopitelny a jediny spravny
Ak si zvolis iny apriorny predpoklad vyjdu Ti podobne ako gombiky na koseli ine vysledky

a az ked pochopis ze volbou pristupu mozes dostat vysledky ake len chces tak si zacnes klast otazku ake su tie spravne apriorne predpoklady aby sme spravne chapali Pismo

A odpoved je ze samotni pisatelia Biblie ju urcite chapali spravne lebo boli pod vplyvom Ducha Svateho. Napriklad sv Jan apostol skoncil v Antiochii ako biskup a patriarcha. Jeho najmilsi a najlepsi ziak bol sv Ignac Antiochijsky, preto ho Jan ustanovil za svojho nastupcu po jeho smrti. z nazorov sv Ignaca mozeme dedukovat aj Janove nazory. Co je vsak iste je to ze by komunita nepripustila nieco co by bolo v zjavnom rozpore s tym co ucili apostoli .
a takych komunit bolo vela po celom svete. A ak sa aj niekto nasiel, a zacal hlasat nieco ine, tak ho ostatnych spomedzi seba vylucili a prestali si s nim odovzdavat odporucacie listy a komunikovat navzajom (ex-komunikacia vznikla z tohto a zaklady mas uz v Pisme)
Zarukou kvality komunity bolo aj prenasledovanie, nepatrili tam ludia ktori by neboli ochotni za svoj nazor riskovat zivot. Prave preto tito prvi krestania (do roku 370 plus dlzka ludskeho zivota) predstavuju idealne prostredie na zachovanie vsetkeho co apostoli ucili a odovzdali od Jezisa. prave oni nam zachovali samotny NZ a boli este stale plni Ducha Svateho na to aby vedeli rozoznat ktore vsetky spis z tej obrovskej hory co sa zachovala pocas prenasledovania bola autenticke ucenie apostolov a ktore su len sekundarne veci pripadne brak. Popretim tohto by si poprel samotne Pismo, preto sa hovori ze Pismo je tiez tradicia (a tiez aj z toho dovodu, ze samotne Pismo NZ nenapisali priamo apostoli ale ich ziaci ktori si zapamatali to, co apostoli hovorili - s vynimkou Jana)
Takze zvysne spisy prvotnej krestanskej komunity nam sluzia na spravne pochopenie Pisma, hoci samotne nemaju jeho vahu.
Dnes toto uznavaju aj protestanti(ti ktori si veci studuju) a samozrejme sa k tomu pridava aj vsetko dalsie co nam pomaha Pismo pochopit (ako archeologia, textova kritika atd atd atd)

jednoducho ak by si isiel proti zmyslu ako Pismo chapali prvi krestania(cize Posvatna Tradicia) tak ho urcite chapes nespravne. Rozhodcovsku ulohu v pripade pochybnosti ma prave ucitelsky urad Cirkvi.
Cirkev teda stoji v urcitm zmysle v sluzbe Pisma(rozvija ho) ale zaroven nad Pismom.(rozhodca v pripade sporneho chapania)
Samotne Pismo toto potvrdzuje ked hovori ze stlpom a oporou pravdy je cirkev(Sol.) A tiez ze Pismo je potrebne vysvetlovat (ako by som chapal ked mi ho nik nevysvetli Skt.)

Pismo sa najprv vyklada Pismom (tiez NZ), potom sa siaha do SZ(ale v predobraznom chapani) a nasledne sa to potvrdzuje Posvatnou Tradiciou( prvych 400 rokov krestanstva) nasledne sa skuma ako sa ta ci ona pravda chapala v prebehu dejin cirkvi, predovsetkym v zivote svatcov ale aj rozhodnutia koncilov - toto sa vola Tradicia Cirkvi. A nasledna synteza sa aplikuje do zivota dneska a z toho su skusenosti a svedectva dnesnych krestanov

Pisem a vysvetlujem to tak preto , lebo ked si zle zvolis apriorne predpoklady tak ti ako gombicky na koseli vznikne logicky iny vysledok
Al chces mat spravny vysledok musis najprv zapnut spravne prvy gombik, cize zvolit spravnu metodiku skumania Pisma

Ak si ale vytrhnes nejaky citat z kontextu na zaklade predpokladov ktore v sebe sice mas ale si ich neuvedomujes, tak lahko sklznes do subjektivneho a mozno aj nespravneho vykladu Pisma

tento postup sa tyka precizneho teologickeho dokazovania, pre bezne citanie Pisma staci ho citat "v lone Cirkvi" cize na zaklade viery v Cirkev a v jej bozsku prirodzenost a teda byt pripraveny akceptovat vsetko co cirkev uci

ziadal si odo mna dokazovanie
odpovedal som Ti ze pre spravny dokaz treba spravne zacat
a vysvetlit ako a preco treba takto (je to popis standardnej metody ako pracuju teologovia)
Viacere veci som ti tu napisal uz predtym
pripadne napis ak si mysli ze nieco vidis inak a hlavne preco ....

nestudoval som si vsetko az tak precizne do hlbky,ale co som si dal namahu prestudovat tak som bol az ohromeny kvalitou argumentacie katolickych teologov, vynikajuci v tomto je napr B16
niektore veci preto viem ale niektore veci proste cirkvi "len" verim, lebo som doteraz nemal cas a energiu si ich preskumat - verim vsak na zaklade toho ze som si overil ze Cirkvi naozaj hodno verit

aby si mal predstavu tak nastudovat si jeden problem, treba ratat cca dva roky fulltime
cize do hlbky sa naucit KKC je uloha na cely zivot.
Hore
 Profil  
 
Poslať 11.09.2013 2:59:52   Re: Krst malých detí
 
Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 15365 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
Citácia:
najmensi je katolicky teolog, co by aj menej pozornemu cloveku nemohlo ujst, ze vie, o com hovori.
Myslim, ze tu vacsina prispievatelov uznava jeho kvality a casto ho ziadaju o odborny vyklad v roznych teologickych otazkch.
mozem len potvrdit, Didy sa naozaj vyzna dokonca aj na teologa az nadpriemerne
preto nie celkom chapem co chcel ROMAN touto kritikou povedat

nejako mi z Tvojej strany Roman chybaju vysvetlene Tvoje postoje a nazory
hodil si ich do placu ako samozrejme, ale oni az tak samozrejme nie su .....
Hore
 Profil  
 
 

od 12.06.2002 14:13:24
napísal 5702 príspevkov
Bydlisko: Pezinok
Co ak si knaz-i tymto riesia svoje osobne obnovenie odovzdania sa Bohu?
Alebo je iste, ze maju dojem, ze ich povodny krst nebol platny?

V zmysle obnovenia by som to vedel pochopit najma ak doteraz boli najma slusni veriaci, uceni a studovani a disciplinovani a vsetko mozne podobne
a teraz mali nejaky silny osobny zazitok s Zivym Bohom, a to generuje dalsie otazky, ktore mozu objasnit ich rozhodnutie...

Ale to by mal vysvetlit niekto kto to vie.

Zatial by som sa urcite zdrzal katastrofickych obav a predpovedi roznych zlych dosledkov.
Rozhodne sem v ziadnom pripade nepatria osobne hodnotenia, tento neduh iba skodi.
Hore
 Profil  
 
 
Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 15365 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
Citácia:
Co ak si knaz-i tymto riesia svoje osobne obnovenie odovzdania sa Bohu?
Alebo je iste, ze maju dojem, ze ich povodny krst nebol platny?
ako povedal Solciansky: Ak si myslis ze Ta Duch Svaty vedie mimo cirkev tak potom to nie je Duch Svaty

Citácia:
V zmysle obnovenia by som to vedel pochopit najma ak doteraz boli najma slusni veriaci, uceni a studovani a disciplinovani a vsetko mozne podobne
a teraz mali nejaky silny osobny zazitok s Zivym Bohom, a to generuje dalsie otazky, ktore mozu objasnit ich rozhodnutie...

Ale to by mal vysvetlit niekto kto to vie.
Ja to viem pretoze som to zazil a presiel som si to
len mi dost vadi ked to niekto pouziva ako argument PROTI Cirkvi som na to proste citlivy
Cirkev je pre mna moja rodina a moju rodinu tu nikto urazat nebude
Hore
 Profil  
 
 

od 12.06.2002 14:13:24
napísal 5702 príspevkov
Bydlisko: Pezinok
Citácia:
Citácia:
Co ak si knaz-i tymto riesia svoje osobne obnovenie odovzdania sa Bohu?
Alebo je iste, ze maju dojem, ze ich povodny krst nebol platny?
ako povedal Solciansky: Ak si myslis ze Ta Duch Svaty vedie mimo cirkev tak potom to nie je Duch Svaty
Napis to viac po lopate. Akoze mimo cirkvi, ked to moze byt prave vnutorne prezite obratenie?

Nemyslim, ze by islo o obavy o neplatnost uz absolvovaneho krstu.
Hore
 Profil  
 
 
Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 9:21:13
napísal 6071 príspevkov
Bydlisko: gemer
Martin Petrovic píše:
Nemyslim, ze by islo o obavy o neplatnost uz absolvovaneho krstu.
ak bol neplatný aj ostatné prijaté sviatosti sú neplatné.
ak si ale niekto myslí, že zažil obrátenie, tak aj tak mu nepomôže sa znova pokrstiť, ak už raz bol.
ako keby som povedal že sa musím znova narodiť - a teda nové rodné číslo a ostatné (ale to by som musel zahodiť aj vysvedčenia a diplomy a podobne)
nezmysel.
_________________
ridendo verum
Hore
 Profil  
 
Poslať 11.09.2013 18:17:48   Re: Krst malých detí
 
Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 9:21:13
napísal 6071 príspevkov
Bydlisko: gemer
strata trpezlivosti v debate s oponentom je skutočne nepríjemná vec a v nervozite sa ľahko skĺzne k hnevu a ten je veľmi zlý radca.
(viem bo sa mi tiež stalo)
tak neviem - došli sme k nejakému uspokojivému výsledku alebo sa pokračuje v nepríjemných veciach?
_________________
ridendo verum
Hore
 Profil  
 
Poslať 12.09.2013 10:20:21   Re: Krst malých detí
 

od 25.02.2008 11:41:17
napísal 3749 príspevkov
Vespa píše:
tak neviem - došli sme k nejakému uspokojivému výsledku alebo sa pokračuje v nepríjemných veciach?
ja som uz navrhol smer, ktorym by sme sa mohli uberat.
A teda davam vyzvu tym papierovym teologom aby nasli dostatok trpezlivosti a krok za krokom vyuzili apologetiku a zdovodnili vieru ktoru zastavaju trpezlivo a s uctou voci tym "menej chapavym"...
Poprosim fakty a seriozne zdovodnovanie, odkazy, referencie a citaty - podla moznosti jazykovo zrozumitelne a ak sa opierame na vyrok niekoho poprosim ist dalej a zdovodnit aj tento vyrok - ist az ku samotnemu korenu.
Myslim si ze to zaujma nielen mna, ale mnoho, mnoho dalsich, ktori tu nahodou zabludia a toto forum sa bude moct zaskviet serioznymi prispevkami k veci.
Nech sa paci...
Hore
 Profil  
 
Poslať 12.09.2013 12:23:40   Re: Krst malých detí
 

od 25.02.2008 11:41:17
napísal 3749 príspevkov
nieco aktualne na zamyslenie, co sa da aplikovat aj na svedomie knaza, ktory sa dal pokrstit.
V podstate je to jednoduchsie vyjadrene co som ja hovoril predtym o svedomi.
Lebo ak nas svedomie odsudzuje - mame hriech.

http://www.sme.sk/c/6931200/papez-ateisti-mozu-byt-rovnako-moralni-ako-katolici.html
Citácia:
"Otázkou pre ľudí, ktorí neveria v Boha, je počúvať svoje svedomie. Pre ľudí bez viery bude hriech takisto proti ich svedomiu,
...
"Musíme sa spolu stretávať a konať dobro. 'Otče, ale ja neverím, som ateista!' Tak konaj dobro - aj tak sa tam spolu stretneme," dodal pontifik.
Myslite si teda ze ten knaz, co porusil vsetky predpisy, ktore spominate a ze ma byt vyluceny z cirkvi (niekto tu citoval prekliatie tridentskeho koncilu), ze ak to vykonal v sulade so svojim svedomim, ze sa nedostane do neba ?
Ale to si tak trochu potom oponuje tomu co hovoril papez o ateistoch a ich svedomi.
Kazdy ma nejaky stupen viery/neviery... ale ma urcite svedomie.
Pre mna to vyznieva jasne - hoci sa dal pokrstit proti uceniu cirkvi - proti Bohu nic neurobil za co by si zasluhoval vylucenie z neba - vo svojom svedomi je pred Bohom cisty ako lalia.
Hore
 Profil  
 
 

od 12.06.2002 14:13:24
napísal 5702 príspevkov
Bydlisko: Pezinok
Beriem to skor ako ked sa u nas obnovuju krstne sluby (co nie je nezmysel )
ibaze sa to teraz vykona v podobe uplneho obradu krstu.

Problem je, ked hovorime akoze za niekoho ale mal by sa vyjadrit on.
Hore
 Profil  
 
Poslať 12.09.2013 12:39:09   Re: Krst malých detí
 
Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 9:21:13
napísal 6071 príspevkov
Bydlisko: gemer
romanh píše:
A teda davam vyzvu tym papierovym teologom aby nasli dostatok trpezlivosti a krok za krokom vyuzili apologetiku a zdovodnili vieru ktoru zastavaju trpezlivo a s uctou voci tym "menej chapavym"...
Poprosim fakty a seriozne zdovodnovanie, odkazy, referencie a citaty - podla moznosti jazykovo zrozumitelne a ak sa opierame na vyrok niekoho poprosim ist dalej a zdovodnit aj tento vyrok - ist az ku samotnemu korenu.
no, už tu teda boli príspevky o tom, že krst len jeden
podmienečné krsty.
odmietanie prekrsťovania.
_________________
ridendo verum
Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
 [ Príspevkov: 240 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 16  Ďalší

Obsah fóra » Náučné témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Skočiť na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Slovenský preklad:phpbb.sk.

Zobraziť štatistiku návštevnosti: