Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Viera a život

[ Príspevkov: 448 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 30  Ďalší
Autor Správa
Poslať 15.06.2012 1:22:40   

od 09.10.2003 16:17:16
napísal 453 príspevkov
misojogi píše:
Ak chces aby Tvoja vycitka voci RKC bola korektna tak by si mal uviest ze
RKC slavi a chce slavit 7 dnovy tyzden, ale z (pre Teba) nepochopitelnych dovodov
to oznacuje matucim vyrazom "kazdy 8 den"

KONEČNE !

Poslať 15.06.2012 1:26:09   

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 20985 príspevkov
daval som to sem pred pol rokom
ale pridavam znova specialne pre Dusana Seberinho

http://www.postoy.sk/neprerieknes_kriveho_svedectva

Originálny text: “Thou Shalt Not Bear False Witness“, preklad krátený.

http://billcork.wordpress.com/2010/04/14/thou-shalt-not-bear-false-witness/

ZAMYSLENIE: Čo znamená 'Nepreriekneš krivého svedectva'?

Autor: Postoy - 20 April, 2012 - 10:58

V dnešnej dobe sa o desať Božích prikázaní nedbá. Stačí zapnúť televízor a nájdete tam hromadu modlárstva, brania Božieho mena nadarmo, vrážd, krádeží, klamstva, smilstva, žiadostivosti…

Kresťania bedákajú nad týmto stavom. Je ľahké ukazovať prstom na tých, ktorí nedodržiavajú všetky tie prikázania, ktoré dodržiavame my. Ale občas sa treba pozrieť do zrkadla, či v niektorom aj my nezlyhávame.

636

Začal som sa nad tým zamýšľať v dobe, keď ateistickí aktivisti Hitchens a Dawkins vyzývali na zatknutie pápeža kvôli údajnému krytiu zneužívania detí.

http://www.svetkrestanstva.sk/2010/04/zatknite-papeza-ziadaju-britski-ateisti.html

Niektorí kresťania (protestantskí, pozn. prekl.) keď sa o tejto iniciatíve dozvedeli, skákali od nadšenia: “Nepáči sa mi, čo tamtí dvaja bežne hovoria a robia, ale v tomto majú pravdu!” Boli ochotní uveriť obvineniam tlače a pár ateistov, ktorým išlo o senzáciu. Keď som poukazoval na fakty, každý môj argument odmietli s tým, že sa iba snažím byť “apologétom pre Katolícku cirkev”. Vravel som im o reakcii Benedikta XVI., o jeho volaní po pokání a skúmaní sa vo svetle Božieho zákona a o prichádzajúcom súde. Lenže to u nich iba pridalo olej do ohňa: „Je to zlý spôsob pokánia, zlý pohľad na Boží zákon, zlý súd!” Neboli ochotní tomu mužovi uznať čokoľvek, alebo pripustiť, že by s ním mohli byť v čomkoľvek zajedno.

Vo svojej zanietenosti za „všetky Božie prikázania” tuším jedno opomenuli: „Nepreriekneš krivého svedectva proti blížnemu svojmu.“ Ale nejde mi iba o týchto konkrétnych ľudí. Je to typické pre „apologétov” z mnohých kresťanských spoločenstviev, ktorí svoje vlastné postoje zvyknú budovať tak, že rúcajú to, čo prezentujú ako postoje iných. Akoby apologetika bola stolovou hrou, kde sa body dajú získať len tak, že ich zoberiete inému.

Myslím, že prikázanie proti krivému svedectvu sa vzťahuje aj na takéto situácie. Možno to preformulovať nasledovne: “Keď si v debate, neprekrúcaj názory ani skutky druhej osoby.”

"Prikázanie proti krivému svedectvu možno preformulovať nasledovne: Keď si v debate, neprekrúcaj názory ani skutky druhej osoby.”

Keď vyučujem Úvod do svetových náboženstiev, na prvej hodine študentom vravím, že nie je mojím cieľom doviesť ich k náhľadu, že všetky náboženstvá sú rovnaké (akože ani nie sú). Mojim cieľom je doviesť ich k tomu, aby dokázali hovoriť o viere niekoho iného takým spôsobom, že onen človek sa v tom opise svojej viery aj spozná a súhlasí, že jeho vierouku sme podali presne.

Keď ste katolíkom, dokážete opísať učenia protestantov presne, a nielen opakovať staré osočovania a skreslenia? Keď ste protestantom, dokážete to isté, keď debatujete o katolicizme? Dokážete vaše citáty o tom, v čo verí ten druhý, dostať z jeho vlastných zdrojov, a nie z útočných webstránok, ktoré vám dajú hotovú výzbroj (hoci pochybnú)?

“Robte iným to, čo chcete, aby oni robili vám.” Sotvakoho dovediete k myšlienke, že jeho pozícia je nesprávna, ak jeho pozíciu ani len nedokážete verne opísať – mierite na nesprávny terč. Zhotovili ste si „slameného panáka”. Toho môžete rúbať koľko chcete, a váš diskusný partner bude môcť povedať: “Jasné, máš pravdu, to je nesprávna pozícia. Takú nezastávam ani ja.” Alebo: “Ak nedokážeš poctivo hovoriť mojich presvedčeniach a viere, prečo by som mal tvoje argumenty brať do úvahy?”

„Nepreriecť krivého svedectva” znamená hovoriť o druhých pravdu. A Pavol hovorí, že musíme hovoriť pravdu v láske (Ef 4,15). Čo myslíte, ako by naše diskusie postupovali, keby sme si toto zobrali k srdcu? O koľko plodnejšie by boli naše snahy o evanjelizáciu či apologetiku, keby sme nasledovali jeho radu! Potom by o nás mohli ľudia povedať to, čo vraveli o kresťanoch prvotných: „Pozrite, ako sa milujú!”

William J. Cork
Autor je adventistickým pastorom, žije v Houstone.

Originálny text: “Thou Shalt Not Bear False Witness“, preklad krátený.

http://billcork.wordpress.com/2010/04/14/thou-shalt-not-bear-false-witness/

napísal 453 príspevkov
A tak rozmýšlam, či je ešte niečo, čo by malo byť na túto tému povedané.
Lebo keď prestanem prikladať polienka, koalícia zmĺkne a ohník pohasína...

Tak teda malá rekapitulácia.

Snažil som sa upozorniť na to, čo mnoho kresťanov nepozná.
Ale ako vysvitlo, teológovia to poznajú. Ibaže to odmietajú.

Kto sledoval toto vlákno nemohol si nevšimnúť dve okolnosti.

Bol to dialóg katolíckej koalície s netypickým protestantom.
(Typický protestant nepoužíva Božie meno a ignoruje šabat.)

Základnou charakteristickou črtou tohto dialógu bolo, že

- katolícka koalícia používala výroky cirkevných otcov a encykliky
- a protestatntský opozičiar argumentoval Božím Slovom – Bibliou

No a v tom je medzi nami rozdiel.

Ešte dva postrehy:
- Kedykoľvek som uviedol nový fakt, koalícia mi za to nadávala. Čím vzdelanejší – tým masnejšie nadávania. Ale počítal som s tým.

- Niekoľkým z prispievateľov by motor bez problému naskočil. Majú len zahádzané sviečky.

Poslať 15.06.2012 1:31:51   

Obrázok užívateľa

napísal 20985 príspevkov
Dušan Seberíni píše:
misojogi píše:
Ak chces aby Tvoja vycitka voci RKC bola korektna tak by si mal uviest ze
RKC slavi a chce slavit 7 dnovy tyzden, ale z (pre Teba) nepochopitelnych dovodov
to oznacuje matucim vyrazom "kazdy 8 den"

KONEČNE !

no dobre ale ty si na svojej stranke napisal nieco ine a obvinujes RKC zo zavadzania 8 dnoveho cyklu co je nepravda

mimochodom matuci je pre Teba preto, lebo nepoznas katolicku terminologiu
a nedal si si dostatocnu namahu aby ju si v tomto konkretnom bode spoznal a pochopil

snad som Ti napisal dost na to aby pre teba tato nepochopitelna terminologia prestala byt matuce a zacala byt zrozumitelna a jasna
:-)

alebo skus napisat comu este na tom nerozumies :-)

Poslať 15.06.2012 2:06:47   

Obrázok užívateľa

napísal 20985 príspevkov
Citácia:
Základnou charakteristickou črtou tohto dialógu bolo, že

sypem tu citaty z Pisma ako zeravy
jedina moja chyba ze neuvadzam suradnice
ale keby si tak dobre poznal bozie slovo ako hovoris tak by si vedel ze som z bozieho slova citoval neustale ....
len som tam neuviedol skratku napr Jn 3.16 a pod
ale len som uviedol prislusne slova ci parafrazu

Precitaj si prosim moje prispevky este raz a pozorne
a zistis ze moja argumentacia bola biblicka a vychadzala z bozieho slova
dokonca som aj uviedol kde sa v NZ pouziva slovo nedela v dnesnom slova zmysle cize den tyzdna a preco je odlisna od vyrazu Panov den v zmysle koniec sveta
ale toto si veselo odignoroval tak isto ako ignorujes vyroky Pisma NZ ktore sa Ti nehodia do kramu ako napr Kol 2,16
kde sa pise ze Boh neodpociva v sobotu ale sobota kedze je dana pre cloveka je len tienom veci buducich

Mimochodom ked si Ty argumentoval proti RKC cisarom Konstantinom to ti ako nevadilo ?
A ze ked sme Ti jasne ukazali ze su to len rozpravky starej matere tak si hodil mrtveho chrobaka ?

Analogicky ked ty si hodil encykliku RKC ako argument proti RKC tak to ako bolo OK
ale ked som ja uviedol z nej dalsie citaty ktore jasne ukazali ze Tvoje obvinenie je nepravdive a vysvetlil som ako to bolo myslene zo strany RKC, tak to uz som ako zly ze ano ?

doteraz si si to krivdiace obvinenie na svojej stranke neopravil !!!

Vyroky cirkevnych otcov som pouzil aby som vyvratil Tvoje obvinenie ze sa to stalo za vlady cisara Konstantina
NESTALO SA !!!

Dokonca ziaci apostolov ktori sa s nimi osobne poznali svatili nedelu a kritizovali svatenie soboty
toto som uviedol aby som vytvoril podnet na otazku: Ako je mozne ze to tak bolo ked udajne NZ tvrdi ze mame nadalej svatit sobotu

nasledne som ukazal ze z NZ sa da odvodit nedela, ze z nich priamo vyplyva
ak si moju biblicku argumentaciu nepochopil je mi to naozaj luto, ale pripominam ze som tu tu vysvetloval najmenej 20 krat
skus sa radsej spytat comu si vlastne neporozumel

a este jedna otazka
Veris ze Boh je Trojica?
Veris ze Jezis je Bohoclovek?
Ani slovo Bohoclovek ani slovo Trojica sa nikde v NZ nenachadza
napriek tomu su to hlboko biblicke pojmy pretoze oba pojmy predstavuju syntezu cca 200 roznych vyrokov z Pisma

Podobne v NZ nemas vetu: svatte nedelu a prestante svatit sobotu
ale mas tam dost biblickych vyrokov na to aby bolo zrejme ze sobota je v NZ nahradena nedelou
vid uz spominany Kol 2,16, ale aj mnohe dalsie

takze Tvoje obvinenie z nebiblickosti je krive !!!!
namiesto toho by si si mal dat otazku, preco ignorujes biblicke vyroky ktore sa Ti nehodia do kramu a preco ich pri citani preskakujes a potom sa ti zda ze ostatni nie su biblicki
ale co s Tebou ked Ty si nedocital prispevok druheho do konca ?
preskocil si polovicu viet ?
potomsa druhy mozes aj rozdrapit ale ty ostanes v pohode , lebo si ako magnetofon ktori si stale opakuje ako nekonecna paska len to svoje a nepocuva lebo magnetofon toho nie je schopny

Poslať 15.06.2012 2:07:32   Sobota, šabat, či nedeľa ? = ZÁVER

napísal 453 príspevkov
Sobota, šabat, či nedeľa ?

Vyzerá to ako hlúpučká téma, násilne vtiahnutá zo SZ a bigotne naťahovaná.
Pravda je však iná. Túto hlúpučkú tému za 18 dní zhliadlo vyše 3000 čitateľov.
Ale nejde o frekventovanosť na vlákne.
Ide o čosi dôležité.
Smrteľne dôležité.

Boh Jehovah stvoril človeka slobodného
Prv ako ho stvoril pripravil pre neho bývanie
V raji

Človek neposlúchol
A vidíme z dejín ľudstva že neposlúcha dodnes
Preto musel náš pradedo s pramamou z raja von
Boh si raj zašpiniť nedá
Ale trvá na tom že človek má bývať v raji
Ibaže si ho zašpiniť nedá

Preto pripravil nových šesť dní
(pre Boha je tisíc rokov ako jeden deň)
počas ktorých dal každému slobodnú voľbu
zatriediť sa

U niektorých
len v myšlienkach na nemocničnom lôžku
u niektorých
hlaholením na tribúnach a námestiach
a u niektorých
len tak ako u lotra na kríži

Ale príležitosť dostal každý
lebo Boh trvá na tom že človek má bývať v raji
Ibaže si ho zašpiniť nedá

Najkrajším sitom
je šabat

je to

stretávať sa s NÍM v časnosti
a kto na site ostane kto cez sito neprepadne
ten bude
bývať s Bohom vo večnosti

Ibaže Boh dal každému slobodnú vôľu
a rešpektuje že
kto sa s NÍM v časnosti stretávať nechce
ani vo večnosti sa s NÍM stretávať nebude

Boh rešpektuje že
kto v časnosti Božiu vôľu plniť nechce
a ani vo večnosti ju plniť nebude

Šabat Jehovaha je krásna príležitosť
Ale aj nekompromisné sito

Šabat Jehovaha je krásne pozvanie
Ale aj nekompromisné oddelenie

Poslať 15.06.2012 2:19:17   

Obrázok užívateľa

napísal 20985 príspevkov
BTW Seberiny
Tvoj vyhladavac v Pisme nevie vyhladat slovne spojenie nove stvorenie ?

naozaj mas pocit ze ten pojem je nebiblicky ?
Alebo nove stvorenie podla Teba zacalo v utorok?
alebo zeby vo stvrtok?

Ty sa nepovazujes za nove stvorenie v kristovi?
Ty nie si pokrsteny?

Vies co znamena slovo krst?
Doslova babtizein(ponorit napr ruky do vody)
ale teologicky je to pohrobenie do Krista (od slova hrob)
a nasledne vstanie z mrtvych
To ze RKC pouziva light formu(cca 1000 rokov) je druha vec

vies co sa s Tebou stane? co sa v tebe zmeni ?

Aku skutocnost prijmas ? Vies to ?

Chapes ze ked Jezis vstal z mrtvych tak sa zmeni vesmir ako celok?
alebo je to pre Teba len nejaka bocna a nezaujimava skutocnost ako to raz napisal jeden kazatel - fanusik soboty
Ale sv Pavol mal na to zjavne iny nazor
vies aky nazor mal na to sv Pavol ? na zmrtvychvstanie ?
Bolo pre Pavla zmrtvychvstanie len vedlajsia a nedolezita udalost ?
Odpovedz

ak toto povazujes za nebiblicku argumentaciu tak neviem co uz mam s tebou robit ? ! ! ! ! ! ! ! !

Jedine Ti odporucit aby si si precital Pismo !!! a potom este raz moje prispevky

Poslať 15.06.2012 2:33:12   

Obrázok užívateľa

napísal 20985 príspevkov
Citácia:
lebo Boh trvá na tom že človek má bývať v raji
Najkrajším sitom je šabat - je to stretávať sa s NÍM v časnosti
a kto na site ostane kto cez sito neprepadne
ten bude bývať s Bohom vo večnosti

Ibaže Boh dal každému slobodnú vôľu
a rešpektuje že kto sa s NÍM v časnosti stretávať nechce
ani vo večnosti sa s NÍM stretávať nebude

Takze Ty tvrdis ze rozhodujucim sitom na konci sveta bude svatenie Sabatu
Vies to dokazat z Pisma ? Podla Pisma mal Jezis na to zjavne iny nazor
a hovoril zjavne ine kriteria ...Vies ake kriteria daval Jezis ked hovoril o konci sveta ?

Dalej tvrdis ze ten kto svati sabat(v zmysle sviatok) v iny den a sice v nedelu ze ten sa nestretava s Bohom ?
Vies co povedal Jezis na tuto temu ?
ano spravne: povedal totiz:
Citácia:
Ako som sa s Vami po zmrtvychvstani stretaval kazdu sobotu az do nanebovstupenia a ako som Vam poslal Ducha Svateho v sobotu tak sa s Vami budem stretavat len v sobotu a ostatne dni mate smolu vtedy s Vami nebudem a ani nevypocujem Vase modlitby

vies mi povedat kde s uvedeny vers z Pisma nachadza ? v ktorom evanjeliu alebo liste ? A ktory vers ?

Poslať 15.06.2012 2:34:49   

Obrázok užívateľa

napísal 20985 príspevkov
mimochodom aj zidia beru sobotu daleko slobodnejsie ako Ty
rozpraval som sa svojho casu s par ludmi zo zidovskej nabozenskej obce na tuto temu ....

Poslať 15.06.2012 2:43:27   

Obrázok užívateľa

napísal 20985 príspevkov
Citácia:
Sobota, šabat, či nedeľa ?

Vyzerá to ako hlúpučká téma, násilne vtiahnutá zo SZ a bigotne naťahovaná.
Pravda je však iná. Túto hlúpučkú tému za 18 dní zhliadlo vyše 3000 čitateľov.

omyl
pozri si ako to funguje ;-)

ale verim Ti ze tych 3000 citatelov su prevazne Tvoji fanusikovia :-)
je to mlciaca vacsina a ja Ti ich rad prenecham :-D

Poslať 15.06.2012 7:51:41   

od 13.06.2012 11:29:19
napísal 5 príspevkov
misojogi píše:
je tam diskusia adventistickych teologov na temu soboty

v kocke zhrnute
https://sites.google.com/site/nejotazky ... ebo-nedele

Zdravím všechny přítomné,
Jsem autorem studie "Sobota nebo neděle", na kterou byl uveřejněn odkaz v citovaném příspěvku.

Dovoluji si malé upřesnění:
NEJSEM již dlouho členem Církve adventistů s. d. (i když jsem na semináři této církve studoval a byl jejím členem). Žádný adentistický teolog by podobnou studii veřejně nepublikoval :-) Závaznost soboty pro křesťanskou církev jsem po důkladném studiu shledal jako mylné a nebiblické učení.

Své studie na toto a další témata mám publikovány na stránkách: http://biblickestudie.cz.

K otázce dikutované v tomto vlákně, zde naleznete:
Stručný článek, kde shrnuji základní argumenty: http://biblickestudie.cz/studie/sobota_strucne.pdf
Detailní studie o sobotě (na níž zde byl již odkaz): http://biblickestudie.cz/studie/sobota_nedele.pdf
Rozbor dalších argumentů: http://biblickestudie.cz/studie/sobota_ford.pdf
V současné době pracuji na překladu knihy Sobota v Kristu od D. Ratzlaffa (včetně studie o Kol 2,16): http://biblickestudie.cz/preklady.php

Výše uvedené studie odrážejí výsledek mého osobního studia tématu soboty. Nikomu svůj názor nevnucuji, ani není mým záměrem na kohokoli "útočit". Odpovím rád na případné slušně míněné připomínky či dotazy.

Váš bratr v Kristu
Pavel Škoda

Obrázok užívateľa

od 15.05.2006 9:21:13
napísal 6071 príspevkov
Dušan Seberíni píše:
[/size]

No a v tom je medzi nami rozdiel.

by som si dovolil upozornit, ze cirkevni otcovia cerpaju z pisma a tradovaneho podania apostolov.
a to je asi najvacsi rozdiel medzi katolickou (a par dalsimi cirkvami) a protestantmi.
(dufam ze sa nepohorsia ludia nad prirovnanim, ze je rozsdiel mat naporcovane maso a kupit celu kravu)
Pavlovi Skodovi vzdavam take sukromne ocenenie za prispevok :)
3 000 citatelov - nerata tych par ludi co to cita stale dookola? :D
Duch Svaty prisiel v sobotu? :-O
a naozaj - ak som to spravne pochopil, tak sabath neznamena den, ale cinnost.
a preto ani nie ze ktory den, ale co cez den budes robit.
esrgo farizejske snahy o to, aby sme ratali dni su menej dolezite, nez to, aby sme s Bohom uzivali zivot (oddych?) tu na zemi a potom vo vecnosti.

Poslať 15.06.2012 9:30:38   

Obrázok užívateľa

napísal 20985 príspevkov
Citácia:
Duch Svaty prisiel v sobotu? :-O

ta vety bola tazka ironia aby som naznacil myslienku

ved si to predstav v tom istom case sa dvaja ludia modlia
jeden je v USA pred polnocou a druhy je na Slovensku po polnoci

a jedneho Pan Boh vypocuje so zaujomom a druheho posle do paze s tym ze nemam na neho cas lebo nie je sobota
ved to je absurdne !!!!

a este srandovnejsie situacia vyzera na lodi ktora krizuje v blizkosti datumovej hranice Pan boh cvilu pocuva a chvilu daneho cloveka posiela do prec podla toho kde sa prave nachadza

Citácia:
snazit sa Pana Boha napchat do klietky s nazvom sobota a diktovat mu co ma kedy robit
ved to je absurdne

snazim sa tym ukazat ze sobota nie je atribut Boha ale sobota je ako hovori samo Pismo dar od Boha pre cloveka (halo DS zasa citat z bozieho slova !!!) aby si oddychol stisil sa a mohol v klude pocuvat bozi hlas
a ma aj socialny rozmer - budovanie spolocenstva
individualne sa clovek moze stisit hocikedy ale spolocenstvo na to potrebuje vyhradeny cas ....

sobota je dobra myslienka a kto chce nech si kludne svati aj sobotu
problem je v krcovitosti s ktorou je prezentovana a v zatracovani ostatnych ktori na zaklade Pisma maju iny nazor

preto ma obcas pristup Du Seberinyho vytaca a reagujem ostrejsie ako by som si prial ....
vidim totiz ze si nedal namahu aby aspon pochopil ostatnych ktori maju iny nazor, ale mechanicky si opakuje svoje

Poslať 15.06.2012 9:50:33   

Obrázok užívateľa

napísal 20985 príspevkov
Aj ini studuju Pismo
a castokrat sa stane ze zistia nieo ine ako DS

http://bohu-a.svetu.cz/21720-doruceny-m ... niovi.html

diskusia sobota versus nedela na inom webe
odporucam precitat

Citácia:
Uživatel podepsaný jako "dušan seberíni" mi okomentoval článek "Sobota nebo neděle:"

Väčšina prekladov v Sk 20:7 zámerne zlyháva. Buď píšu "v prvý deň týždňa", alebo "prvý deň po sobote". V gréčtine tam nie je ani "deň" ani "týždeň"! Text Sk 20:7-13 dokazuje, že v tej dobe zhromaždenia v nedeľu neboli!!!
1 - Deň začínal aj končil večer po západe slnka. Čiže začali po sobote po skončení šabatu - teda už v nedeľu.
2 - Nešlo o pravidelné zhromaždenie, ale o rozlúčku s Pavlom.
3 - Toto zhromaždenie trvalo približne od 19,30 celú noc do skorého rána. Biblia nám nikde nedáva návod na takéto bohoslužobné sedenia, kde by sme sa museli modliť, aby sme zmožení únavou nevypadli z okna ako Eutychus.
4 - Skoro ráno - ešte stále v nedeľu - Pavlov misijný team opustil Troadu. Teda práve vtedy, keď mali sedieť v zhromaždení - keby sa v tej dobe boli stretávali v nedeľu ...
5 - Koho toto nepresvedčí, pomôže matematika. Začali večer a do skorého rána to bolo asi 9 hodín ... Boh je Bohom poriadku a noc dal na odpočinok.

Moje odpověď: Děkuji moc za komentář. Myslim, ze bychom se měli shodnout v následujícím:

- Řeckým slovem Heis se da oznacit "prvni den v týdnu" - den v tom obecnejsim slova smyslu, nemyslim denni dobu ale kalendarni den od vecera do vecera (na to proste mame svedectvi z jinych mist Bible - ve stejném významu je toto slovo použito i v následujících odkazech: Mt 28,1; L 24,1; J 20,1; J 20,19; 1K 16,2)
- Hlavnim nametem setkani bylo lamani chleba - t.j. slaveni Pamatky Vecere Pane! Nikoliv rozlouceni s Pavlem. Ze se pri tom Pavel loucil muze znamenat i to, ze Pavel prizpusobil svuj odjezd shromazdeni, nez naopak. Preci jenom, kdo je dulezitejsi a kdo se ma komu prizpusobovat: Pavel Bohu nebo Buh Pavlovi? Pavlův odjezd je duvodem, proc se shromazdeni protahlo, ne duvodem, proc se shromazdeni uskutecnilo.
- Nevime, kdy behem "prvniho dne" shromazdeni zacalo (v sobotu po setmeni, v nedeli rano, nebo v nedeli opdoledne? Nevime, bible to nespecifikuje) a ani tim padem, kdy to skoncilo - prostě ráno buď v neděli, anebo také v pondělí. Ať tak či tak, shromáždění je spjato s nedělí.
- Vime, ze Pavel chtel odjet "druhy den" - t.j. den po prvním dnu.

Jestlize se podivame, co skutecne Pismo rika - a pomineme to, co Bible nerika, musime uznat, ze Pismo nerika nic vice nez v tomto mem malem shrnuti.

S pozdravem v Kristu Váš
VM...

Předmětná pasáž:

První den v týdnu jsme se sešli k lámání chleba. Pavel s nimi rozmlouval, protože chtěl druhý den odejít, a protáhl svou řeč až do půlnoci. V horní místnosti, kde jsme byli shromážděni, bylo mnoho lamp. Nějaký mladík jménem Eutychos seděl na okně. Když Pavel dlouho smluvil, zmáhal ho hluboký spánek. Přemožen spánkem spadl dolů z třetího poschodí. Zdvihli ho mrtvého. Pavel sešel dolů, padl na něho, objal ho a řekl: "Neznepokojujte se, neboť jeho duše je v něm." Pak vystoupil nahoru, lámal chléb a jedl, a dlouho do rána s nimi rozmlouval; a tak odešel. Chlapce přivedli živého a byli velice povzbuzeni.

alebo inde
Citácia:
David Protest napsal(a):
Tvrdím jen, že pokud nesvětíte Sobotu, nedodržujete
přikázání a nejste tudíž následovníkem pána Ježíše.

Vážený bratře Davide Proteste, napsat někomu, že není následovníkem Ježíše, to je fakt "soda" :-( .
Jenom bych Vám chtěl připomenout, co napsala Ellen Gould Whiteová na adresu tvrdých a nesmiřitelných, těch s tvrdými srdci, během konání konference v Minneapolis v roce 1888: "Viděla jsem vzácné lidi, kteří by přijali pravdu , ale odvrátili se od ní kvůli způsobu, jakým bylo s pravdou nakládáno - nebyl v ní Kristus. A to je to, oč vás po celou dobu žádám: chceme Ježíše… Nechte zákon, ať se postará sám o sebe. My už se jím zabýváme tak dlouho, že už jsme vyschlí jako pohoří Gilbóa… Důvěřujme Ježíšovým zásluhám… Kéž nám Bůh pomůže a potře naše oči mastí, abychom prohlédli."
je to typicky postoj niektorych fanusikov soboty zial :-(((((
nastastie su aj ini .....

Poslať 15.06.2012 10:19:14   

Obrázok užívateľa

napísal 20985 príspevkov
dalsia zaujimava diskusia na tuto temu je tu
http://www.evangnet.cz/diskuze/vlakno/forum/cce/otazka_zvenci//4128

toto nema chybu z uvedenej diskusie
suhlaim s tym
:D :D :D :D :D

Citácia:
V Rusku je nějaký typ adventistů a ty nepracují ani v sobotu ani v neděli, něco podobného vyučuje i maďarský hnuťovírák Šándor Nemeth
- v sobotu se má odpočívat a v neděli chodit na bohoslužbu.
Tak docela dobrý nápad, ne?
Adventista se nažere a evangelík zůstane celej :D..
a ještě si krásně biblicky zdůvodníme sobotní lenošení
a nedělní nákup po bohoslužbě

[ Príspevkov: 448 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 30  Ďalší

Obsah fóra » Viera a život

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia