Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Viera a život

[ Príspevkov: 83 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší
Autor Správa
Poslať 16.01.2012 8:43:48   

od 12.06.2008 9:06:02
napísal 1512 príspevkov
legionar píše:
Aha. :)
Takze Boh, ktory 'povedal iba slovo a bolo svetlo', musi vymysliet takuto komplikovanu zachranu pre par vyvolenych a ostatnych 'gangrenou postihnutych' utopit ako macence ? :)
Ako to, ze VTEDY sa rozhodol pre totalne nicenie, a NESKOR uz radsej poslal svojho Syna na smrt, aby tie hriechy (=gangrenu) VYKUPIL ?
Ked je "nadcasovy" ?!

Aký živel by si vybral Ty, aby neponičil aj spravodlivých? Keď nad tým premýšľam, zdá sa mi to dokonalé.
Pred touto udalosťou vymodlil Abrahám milosť pre Sodomu, v ktorej sa diali nedobré veci.
Gn18, 25 Nech je ďaleko od teba, že by si takto robil, usmrcoval spravodlivého s bezbožným! Takto by sa rovnako vodilo spravodlivému i bezbožnému. To nech je ďaleko od teba! Ty, ktorý súdiš celú zem, nebudeš takto súdiť!"
A skutočne Abrahámova prosba bola vypočutá u Boha, ale ľudia nezmenili svoje správanie. A tak došlo k najhoršiemu.

Ježiš síce prišiel ako záchranca pre všetkých, ale nezachráni všetkých, lebo niektorí to jednoducho nechcú. Naša spoluúčasť je nevyhnutná.

Poslať 16.01.2012 9:18:01   

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18032 príspevkov
terézia píše:
Aký živel by si vybral Ty, aby neponičil aj spravodlivých?
Ja konkretne by som radsej presvedcil tych nespravodlivych !
Zlo sa zlom neda porazit - ked bojuju dve zla, vitazom je vzdy zlo !
Ked mam k dispozicii nekonecny cas, nekonecnu moc a som nekonecne trpezlivy a nekonecne milujem - tak po par rokoch vsetkych utopit ukazuje na MOJU biedu, nie na ich.
Pamatas - komu bolo vela dane, od toho sa aj vela OCAKAVA.

Keby uz predsa len na to doslo, ze by musel niekoho 'odstranit' - v Egypte to robil potichucky, v noci. Anjel smrti chodil medzi domy a VYBERAL.
Tragediou je, ze AJ TAM si to odniesli AJ ZVIERATA, ale zaujimave je, ze IBA DOBYTOK ! ( "i všetko prvorodené z dobytka" )
Kobylky mu, napriklad, nevadili ...

Poslať 16.01.2012 10:14:56   

od 12.06.2008 9:06:02
napísal 1512 príspevkov
legionar píše:
terézia píše:
Ja konkretne by som radsej presvedcil tych nespravodlivych !
Zlo sa zlom neda porazit - ked bojuju dve zla, vitazom je vzdy zlo !
Ked mam k dispozicii nekonecny cas, nekonecnu moc a som nekonecne trpezlivy a nekonecne milujem - tak po par rokoch vsetkych utopit ukazuje na MOJU biedu, nie na ich.
Pamatas - komu bolo vela dane, od toho sa aj vela OCAKAVA.

Boh tam predsa poslal troch prorokov a nič. Natoľko prepadli zlu, že už nevedeli rozoznať čo je dobré a zlé.
Konal aj Noe, ale odmenou mu bol iba výsmech.
Jednoducho nákazu bolo treba zastaviť.

Uvedomuješ si ako si zaťal do vlastných radov :wink: ?

Poslať 16.01.2012 10:19:28   

napísal 18032 príspevkov
terézia píše:
Absolutne nie :)

Boh tam jednoducho NEBOL !
"Prorokov" moze "posielat", kolko chce ...

P.S. Az troch ? :roll:
To je ako ked Jack O'Neill vravi, ze "nejdriv strilet, kyticky az pak" ... :)
Hovorime predsa o vsemocnom Bohu, ktory ma k dispozicii VECNOST !
Ked uz by sa chcel hrat iba na tych prorokov, mal ich poslat miliardu, sto miliard - proste tolko, kolko by bolo na to TREBA.

Poslať 16.01.2012 12:01:51   

od 24.01.2010 9:53:43
napísal 879 príspevkov
Boros píše:
Didymos píše:
Následne však ukazuje, že keby Boh mal takto okamžite trestať ľudstvo za ich hriechy, tak by hneď prakticky celé okamžite zaniklo (až na pár spravodlivých). A tak záverom je Boží prísľub, že to predsa tak nebude robievať.

Týmto príbehom je teda jednak poeticky opísaný Boží zármutok nad hriechmi ľudí, no zároveň sa odpovedá aj na otázku, prečo Boh netrestá hneď svet za jeho hriechy.
Takže tým pádom to je celé len rozprávka s morálnym ponaučením nič viac ? Chápem Ťa správne ?

Asi chápeš správne, s tým rozdielom, že to nie je rozprávka, ale odráža skutočnosti dávnej katastrofy (možno viacerých katastrof), ktorá sa udržala v pamäti ľudstva.
P.S.
Možno by bolo dobré pre všetkých, kým začnú písať dobre si prečítať a porozmýšľať o úvodnom príspevku.

Poslať 16.01.2012 13:03:23   

od 03.01.2010 15:35:19
napísal 2557 príspevkov
...

Poslať 16.01.2012 15:34:41   

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 22:41:06
napísal 11016 príspevkov
ako dakl povedal, chápeš to asi OK, akurát že by nebolo presné, úplné, adekvátne, atď. to len označiť za "rozprávka a nič viac". Sú tu 4 veci:

1. nejaké také prírodné katastrofy sa v Mezopotámii naozaj udiali (ako aj inde vo svete), takže tieto príbehy podľa všetkého reflektujú skutočné potopy, ktoré sa naozaj stali. Akurát teda je otázka, až do akej miery reflektujú historicky nejakú konkrétnu potopu. Je jasné, že úplne doslovne sa to nedá brať. Predstava, že by bola nejaká celosvetová potopa, kde by prežila len jedna rodina so všetkými druhmi zvierat v jednom korábe, atď., to by bolo nerealistické, to je zjavné. Ale už v nejakej miernejšej lokálnej forme sa mohlo udiať niečo trebárs aj s nejakým korábom, a pod. Takže to je prvá otázna vec, do akej miery to odráža nejakú konkrétnu historickú udalosť počas tých potôp. T.j. či len to, že nastala nejaká väčšia potopa, alebo aj to, ako sa tam aj nejakí ľudia zachraňovali v koráboch, a podobne.

2. zámer Biblie tu nebol ani tak v nejakom príbehu o potope, ako skôr až v podávaní nejakého duchovného/teologického posolstva a zároveň - a to je 3. mimoriadne dôležitá súvislosť - v snahe opraviť mylné teologické názory okolitých národov, ktoré tie vyjadrovali vo svojich mýtoch. Keď totiž porovnávame tieto prvé kapitoly knihy Genesis, totiž stvorenie sveta a potopu, s mýtmi tých okolitých národov, ako poéma o Atrahasísovi, Enuma eliš, epos o Gilgamešovi a podobné, tak zo strany Biblie vidíme nie snahu o vytváranie mýtov, ale skôr boj proti takýmto mýtom: demytologizácia či dokonca anti-mytologizácia. Napr. v mýtoch tých okolitých národov sú Slnko, Mesiac, atď. božstvami. Biblia však hneď v prvej kapitole vysvetľuje, že to všetko sú len stvorenia. Dokonca v snahe odlíšiť sa od takých mýtov sa tu úplne vyhýba aj samotným slovám "slnko" a "mesiac", ale hovorí len o dvoch svetlách. Podobne stvorenie človeka. Tie mýty okolitých národov opisovali stvorenie človeka všakovakými extrémami. Napr. že bol zabitý nejaký boh a z neho bol stvorený človek. Iné zasa kládli človeka na príliš nízku úroveň. atď. Biblia naproti tomu veľmi vhodne hovorí o pôvode ľudského tela zo zeme - teda z prírody - kým dušu mu vdýchol Boh a stvoril ho na svoj obraz. V starých mezopotámskych mýtoch bol človek stvorený na to, aby bohovia nemuseli pracovať (kopať kanály, zháňať jedlo, atď.) a tak si na to stvorili sluhov - ľudí, kdežto tuná Boh tvorí človeka na svoj obraz a dáva ho do raja, všetko stvorenstvo mu podmaňuje, atď. Skrátka už aj samotná snaha bojovať proti onakým mýtom vytváraným okolitými národmi (a obsahujúcim dosť nešťastné teologické omyly), bol dosť seriózny dôvod.

4. v tých časoch a kultúrach sa pravda vyjadrovala inými literárnymi druhmi ako máme dnes. Ináč sa vyjadrovala historickosť, atď. Ak pisateľ mal zámer len podať nejaké teologické posolstvo, tak potom historická stránka detailov daných príbehov by tu bola úplne irelevantná. Podobne ako nemožno obviňovať Ezopa, že si vymýšľal hovoriace zvieratá, keď písal svoje bájky. Jeho zámerom/cieľom totiž nebolo vymýšľať si hovoriace zvieratá, ale práveže podávať určitú pravdu, avšak s tým, že k tomu akurát použil iný literárny druh než by sme možno použili dnes my. Tak aj Biblia používala literárne druhy svojej doby, no to, čo sa pomocou nich zamýšľala vyjadriť, bola pravda. (a plus teda ešte viď. predošlé tri body).

Poslať 16.01.2012 18:11:30   

od 12.06.2002 13:13:24
napísal 5702 príspevkov
legionar píše:
terézia píše:
Absolutne nie :)

Boh tam jednoducho NEBOL !
"Prorokov" moze "posielat", kolko chce ...

P.S. Az troch ? :roll:
To je ako ked Jack O'Neill vravi, ze "nejdriv strilet, kyticky az pak" ... :)
Hovorime predsa o vsemocnom Bohu, ktory ma k dispozicii VECNOST !
Ked uz by sa chcel hrat iba na tych prorokov, mal ich poslat miliardu, sto miliard - proste tolko, kolko by bolo na to TREBA.
Clovek nemal vecnost. Ma len svoj zivot a v tomto cykle treba konat jeho napravu.

Nakaza sa siri na novych ludi, to je ohranicene dlzkou zivota.
Ak davas cloveku zodpovednost, tak clovek ma zodpovednost. A nesie ju pocas zivota. Trest pocas zivota ma vychovny dopad. Boh hovori a ked clovek neposlucha dobre slova, je zodpovedny za nasledok.
Boh nie je kruty ale sucitny a trpezlivo uci. Lud tvrdohlavo odmieta byt pouceny. Dostava nasledok aj to je daleko miernejsie ako bolo ohlasene. Staci len par spravodlivych a nebolo by nic z trestu.
Zial niet ani desat spravodlivych. Je len Lot s dcerami a zenou a ti su zachraneni.
Zena opat nesie zodpovednost. Slovo o zachrane je iste lebo sa naplna tak ako bolo povedane. Stava sa solnym stlpom.

Pre vsetkych po nej je to pomoc a znamenie, ze Boh mysli svoje slova vazne a su to slova vykonne. Stanu sa ako su oznamene.
Ak to beries ako hrozby uskutocni sa hrozba.
Ak to beries ako nadej, objavis, ze On skutocne kona a mysli to vazne so zachranou ludi.

Vazne je tu zly a vazne je to nepriatel a je to tak vazne, ze musis pocuvat Bozie Slovo aby si tu Zachranu mocnu a zjavne velmi ucinnu mohol prijat.

Je to nadej v boji, moze to stat zivot v tele ale nesmie to stat vecnost v Jeho laske.

Poslať 16.01.2012 18:18:31   

napísal 18032 príspevkov
Martin Petrovic píše:
Clovek nemal vecnost. Ma len svoj zivot a v tomto cykle treba konat jeho napravu.

Nakaza sa siri na novych ludi, to je ohranicene dlzkou zivota.
Ak davas cloveku zodpovednost, tak clovek ma zodpovednost. A nesie ju pocas zivota. Trest pocas zivota ma vychovny dopad. Boh hovori a ked clovek neposlucha dobre slova, je zodpovedny za nasledok.
Boh nie je kruty ale sucitny a trpezlivo uci. Lud tvrdohlavo odmieta byt pouceny. Dostava nasledok aj to je daleko miernejsie ako bolo ohlasene. Staci len par spravodlivych a nebolo by nic z trestu.
Zial niet ani desat spravodlivych. Je len Lot s dcerami a zenou a ti su zachraneni.
Zena opat nesie zodpovednost. Slovo o zachrane je iste lebo sa naplna tak ako bolo povedane. Stava sa solnym stlpom.

Pre vsetkych po nej je to pomoc a znamenie, ze Boh mysli svoje slova vazne a su to slova vykonne. Stanu sa ako su oznamene.
Ak to beries ako hrozby uskutocni sa hrozba.
Ak to beries ako nadej, objavis, ze On skutocne kona a mysli to vazne so zachranou ludi.

Vazne je tu zly a vazne je to nepriatel a je to tak vazne, ze musis pocuvat Bozie Slovo aby si tu Zachranu mocnu a zjavne velmi ucinnu mohol prijat.

Je to nadej v boji, moze to stat zivot v tele ale nesmie to stat vecnost v Jeho laske.
Nehnevaj sa na mna, ked si ponecham na to svoj (velmi nelichotivy) nazor ...
Vsetky indicie totiz poukazuju na to, ze takyto opis je od zakladu nespravny, ba az lzivy.

Poslať 16.01.2012 18:55:30   

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 21:29:16
napísal 3631 príspevkov
"...tam nikde nieje spomenutá svetová potopa."

Ale správy pochádzajú zo všetkých kútov sveta. Takže všade bola podľa Boroša len lokálna "giant flood"?

Poslať 16.01.2012 21:53:17   

Obrázok užívateľa

od 26.06.2007 16:11:56
napísal 6474 príspevkov
legionar píše:
terézia píše:
Ja konkretne by som radsej presvedcil tych nespravodlivych!

Zaujímavé, že ty by si volil presviedčanie, kým ty sám sa nedáš o ničom presvedčiť.
Nechceš veriť ani len takej základnej veci, že Boh je dobrý a spravodlivý.
A presvedčiť niekoho, aby sa odvrátil od svojich hriechov, je oveľa, oveľa ťažšie.
Ale presviedčanie to nie je taktika Boha,
veď pozri, ani teba nepresvedčuje.

Poslať 16.01.2012 22:05:43   

napísal 18032 príspevkov
prvosienka píše:
Zaujímavé, že ty by si volil presviedčanie, kým ty sám sa nedáš o ničom presvedčiť.
Zalezi na tom, kto presviedca, ze ? ;)
prvosienka píše:
Nechceš veriť ani len takej základnej veci, že Boh je dobrý a spravodlivý.
A presvedčiť niekoho, aby sa odvrátil od svojich hriechov, je oveľa, oveľa ťažšie.
Pre Boha to predsa nemoze byt problem.
prvosienka píše:
Ale presviedčanie to nie je taktika Boha,
veď pozri, ani teba nepresvedčuje.
Ved prave ! Co ineho hovorim ?

Poslať 16.01.2012 22:09:32   

napísal 18032 príspevkov
teta-txt píše:
"...tam nikde nieje spomenutá svetová potopa."
Ale správy pochádzajú zo všetkých kútov sveta. Takže všade bola podľa Boroša len lokálna "giant flood"?
Presne tak !
A nie "vsetkych", ale iba "mnohych".
Nepamatam sa napriklad na spravu o "potope sveta" z Himalaji.
A keby aj existovala, este vzdy je nutne patrat po tom, v akej nadmorskej vyske vtedy Himalaje boli. :)

Poslať 16.01.2012 22:10:40   

Obrázok užívateľa

napísal 6474 príspevkov
legionar píše:
Ved prave ! Co ineho hovorim ?

Hovoríš, že ich mal presvedčiť, a nie zoslať potopu.

Poslať 16.01.2012 22:14:15   

Obrázok užívateľa

napísal 6474 príspevkov
Inak, čo píše Didymos v tých spisoch, že pred 15000 rokmi pred Kristom bola hladina morí o 100 metrov nižšia, to neviem ako je možné, ale zrejme sa odvtedy roztopil všetok ľad z poslednej doby ľadovej. :D

[ Príspevkov: 83 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší

Obsah fóra » Viera a život

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia