Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Literárna tvorba » Kútik literárnych prvotín

[ Príspevkov: 19 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Autor Správa
Poslať 20.08.2008 14:54:07   Si protivna, mama!

od 14.01.2008 16:47:10
napísal 495 príspevkov
"Si protivna, mama!"

Takýmito slovami a s hnevom povedala Mária mame, keď jej nechcela vyhovieť už viackrát v jej túžbach.
Mame sa objavila slza v očiach. Po chvíľke, keď sa aj dcéra upokojila, povedala: „Máš pravdu! Veľmi, až veľmi som ťa milovala, lebo som chcela, aby si žila. Chcela si sa skôr narodiť, no robila som všetko, aby som ťa udržala v deväťmesačnom väzení. Po narodení, po nakŕmení a prebalení, nechala som ťa hodiny plakať. Dve hodiny som nad tebou stála, kým si neuložila všetky hračky, každú na svoje miesto. Mohla si vidieť moju tvrdosť, až hnev, aby som ťa donútila vziať zodpovednosť, ale i trest za svoje prečiny. Šlo mi srdce puknúť od bolesti, keď som ti musela povedať NIE, i keď som vopred vedela, že ma za to budeš ešte viac nenávidieť. Bola som neúprosná, keď som žiadala, aby si sa naučila prosiť, odprosovať a potom aj poďakovať.“
„Áno, mama, už sa sama rozpamätávam, že si bola pre mňa tá najprotivnejšia mama na celom svete. Kým iné deti mali na raňajky cukríky, nám deťom si dávala ovsené vločky, maslo a chlieb. Iní mali na desiatu keksíky a pepsi, nám si dávala sendvič natretý syrečkom a bylinkový čaj. Rovnako aj večeru si nám varila vždy inú, ako mali spolužiaci.
Obmedzovala si nám slobodu. Boli sme ako väzni vo väznici. Vždy si musela vedieť, kde sme, čo robíme. Chcela si poznať našich kamarátov. Vypla si zvonček na bráne, aby prišli až ku dverám. Kým iní randili už v 12-ke, my sme museli čakať až do dospelosti. Keď sme povedali, že sa vrátime o hodinu, mohli sme prísť skôr, ale nikdy nie neskôr. Po návrate zo školy, kým spolužiaci behali, lietali, my sme sa museli prv učiť, domáce úlohy krasopisne napísať. Museli sme vedieť poriadne umývať riad, ustielať postele, variť, prať, žehliť, vynášať smeti a iné kruté veci. Módne oblečenie? O tom sme nesmeli ani snívať.
Vždy si žiadala, aby sme hovorili pravdu a celú pravdu, nikdy neklamali. A ani sa pri tebe nedalo, lebo si mala oči aj vzadu. A tá modlitba!? Každé ráno, večer, pred jedlom i po jedle, pred i po učení. Každý deň, a potom tak aj žiť. Myslím, že keď si večer ľahla do postele, namiesto spánku si rozmýšľala, akú prácu pre nás na zajtrajší deň ešte vymyslíš. Bol to naozaj ťažký život.
Cez priotvorené dvere, ba aj cez stenu sme dobre počuli, že si sa o nás radila s otcom. Deti totiž majú veľmi dobré uši. Teda, vašou rodičovskou vinou, ale zvlášť tvojou mama, ochudobnení sme o mnoho kovbojských, nemravných a viere škodlivých programov.
V škole som neprepadla, zlú poznámku do žiackej nedostala, za krádež, alebo za nejaký zločin potrestaná nebola, vrahyňou svojho nenarodeného dieťaťa som sa nestala. Manželstvo nerozvádzame, deti prijímame, rovnako vychovávame. Svoj rodičovský domov dnes opúšťame ako vzdelaní, čestní, Boha a ľudí milujúci.“

(autor: knaz. Pravda vyjadrena v sne)

Poslať 20.08.2008 15:39:51   

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18808 príspevkov
Moj dojem: Strasne.

Nie preto, ze myslienka by bola zla.
Ale jej realizacia je absolutne mimo.

Kde zostala laska a odpustenie ?
Kde moznost sebarealizacie osobnosti ?
Kde moznost zlyhat a predsa zostat milovanym ?

Z mojich vlastnych pozorovani dedukujem, ze prave takyto pristup priam generuje zlo !
(Pristup, kde sa pozaduju 100% vykony a zlyhanie sa nepripusta. Jedno ci v skole, sporte, domacich pracach, randeni, dochadzke domov, alebo 'vo viere'.)

Tipujem, ze sa (najma dnes) z tych 'odchadzajucich' tak 3/4 stanu 'ako z retaze odtrhnutymi' a v duchu si ten nadpis nesu o sebou ...

Poslať 20.08.2008 15:44:42   

napísal 495 príspevkov
Je to obrazne vystihnuta pravda, skus vylovit hlavnu myslienku..

Poslať 20.08.2008 15:52:16   

od 29.05.2006 20:25:53
napísal 6174 príspevkov
Bianco, to malo byť v okruhu tém o jedno nižšie "Zaujalo ma v literatúre".
Toto je kútik literárnych prvotín. :wink:

Poslať 20.08.2008 15:57:10   

napísal 18808 príspevkov
bianco píše:

Pravda ?
Alebo iluzia ?
Lebo v realnom zivote to malokedy zafunguje.

"Rovna cesta vedie do pekiel."

Je to pekne, ale plati aj, ze 'ziadna cesta nie je 100% rovna', nic nie je 'cierno-biele', atd. ...

Poslať 20.08.2008 16:13:14   

napísal 6174 príspevkov
legionar píše:
nic nie je 'cierno-biele', atd. ...

Ani čierna a biela? :wink:
Mimochodom čiernobiely televízor je čierno-biely.Zebra je čierno-biela... . :wink:

Poslať 20.08.2008 16:18:37   

napísal 495 príspevkov
legionar píše:
bianco píše:

Pravda ?
Alebo iluzia ?
Lebo v realnom zivote to malokedy zafunguje.

"Rovna cesta vedie do pekiel."

Je to pekne, ale plati aj, ze 'ziadna cesta nie je 100% rovna', nic nie je 'cierno-biele', atd. ...

Bocis.. podstata spociva v inom..
Ak ma byt ciel organizatorom vsetkych cinnosti, je to pribeh o pravde.

Poslať 20.08.2008 16:50:48   

Obrázok užívateľa

od 18.04.2002 8:17:46
napísal 7621 príspevkov
myslienka dobra, ale forma pritiahnuta znacne za pacesy.... ale proti gustu ziaden disputat.... :D

Poslať 20.08.2008 17:02:01   

napísal 18808 príspevkov
Baca Roman píše:
myslienka dobra, ale forma pritiahnuta znacne za pacesy.... ale proti gustu ziaden disputat.... :D

Presne to som povedal aj ja ... :D

Poslať 20.08.2008 17:06:14   

napísal 18808 príspevkov
bianco píše:
Bocis.. podstata spociva v inom..
Ak ma byt ciel organizatorom vsetkych cinnosti, je to pribeh o pravde.

Bianco, ak ma byt cielom LASKA, nemoze pouzivat metody NENAVISTI.

Poslať 20.08.2008 18:10:08   

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 23:41:06
napísal 11034 príspevkov
no toto... :o

veď ja som mal tú istú mamu a tých istých spolužiakov ako to dievča - takže dokelu, ja mám sestru a ani som o tom nevedel :o

ech... čo sa už človek na staré kolená nedozvie... :o

Poslať 20.08.2008 18:19:27   

napísal 6174 príspevkov
Teraz som si to prečítal.Tá mama bola ale prísna.To by som ja svojím deťom neurobil. :(
Inak mňa v detstve nikto do ničoho nenútil a aký som teraz dobrý charakter. :wink:

Poslať 20.08.2008 18:20:15   

napísal 6174 príspevkov
Mortuus píše:
no toto... :o

veď ja som mal tú istú mamu a tých istých spolužiakov ako to dievča - takže dokelu, ja mám sestru a ani som o tom nevedel :o

Zlý záver, správny záver je, že ty si to dievča. :D

Poslať 20.08.2008 18:32:57   

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 23:41:06
napísal 11034 príspevkov
nikto píše:
Zlý záver, správny záver je, že ty si to dievča. :D
čože, ja som dievča?

ech... čo sa už človek na staré kolená nedozvie... :o

Poslať 21.08.2008 7:46:29   

napísal 495 príspevkov
legionar píše:
Bianco, ak ma byt cielom LASKA, nemoze pouzivat metody NENAVISTI.

Mas pravdu, ale kto z nas objektivne vie, co LASKA je? Kazdy ju vidi v niecom inom.
Ked si uvedeny pribeh porovnam s dnesnou situaciou, ked su deti vychovavane vsade inde, len nie doma a ak predsa, tak - ake nasledovaniahodne vzory vidia vo svojich rodicoch, potom sa netreba cudovat rozvodom kazdeho 4 (?) manzelstva, kriminalite, znasilneniam, sikanovaniu, nezaujmu o rodicov v starobe, eutanaziam, atd, atd...
...To je odraz tej LASKY, ktora im bola dana v rodine.

[ Príspevkov: 19 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší

Obsah fóra » Literárna tvorba » Kútik literárnych prvotín

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia