Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Literárna tvorba » Kútik literárnych prvotín


 [ Príspevkov: 11 ] 
Autor Správa
Poslať 19.08.2009 13:12:40   R-izmus
 
Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 22:41:06
napísal 11035 príspevkov
nemusíme predsa všetko viesť len formou vojen a útokov, trošku sa povznesme nad niektorými r-vecami, napr. tak, že si trochu s humorom zhrnieme naše pozorovania.


Už v úvode zdôrazňujem, že tento môj príspevok nie je typicky r-istický, keďže r-izmus sa týka hlavne nekorektných metód a nie korektného popisu.


R-IZMUS:
  obsahuje komplex jedinečných diskutérskych metód, ktoré medzi slušnými ľuďmi len tak ľahko nenájdete, a ktorého niektoré r-metódy si tu spomenieme.

R-POUŽÍVATELIA:
  r-metódy r-izmu sú výbornou pomôckou hlavne pre neomylných a dokonalých.Avšak prv než začnete r-metódy na nejakom fóre využívať, chcelo by to nejakú prípravu. Vzbudiť u bežných čitateľov prvotný dojem dôveryhodnosti, vzdelanosti a autority - vďaka tomu neskôr vaše r-metódy nielenže nebudú odhalené, ale ešte budú slúžiť k neustálemu posilňovaniu vašej autority u takých ľudí.


Taká najmenej konfliktná je teda r-klasika.

R-klasika:


  to naozaj nič nie je. spočíva proste v tom, že len ignorujete obsah príspevkov a jediné na čo reagujete, že z celého príspevku vyselektujete nejakú jednu frázičku, ku ktorej by ste vedeli čosi napísať/preskenovať, aby ste vyzerali, ako ste múdro reagoval - a nikto si ani nevšimne, že v skutočnosti ste na ten príspevok nereagoval, len na tú jednu frázičku, a zvyšok úplné ignore.

  Ešte prepodivnejšie, že niektorí majú z takých reakcií dojem, nielenže "ó, aký je múdry", ale aj "ale mu dal !". proste akoby podvedome hľadajú dôvod, prečo ste ten sken uviedli, a vyrozumejú to tak, že asi preto, lebo oponent tej fráze nerozumel, preto ste to uviedli. Nenapadne ich, že ste to uviedli len tak, aby reč nestála, aby to nevyzeralo že neviete nijako reagovať, a zároveň sa pochválili vašim skenerom.


Už o niečom inom sú priame r-útoky.

R-útoky:


r-útky zväčša slúžia len ako r-prostriedky na r-diskreditáciu oponenta (samotná r-diskreditácia oponenta je napokon tiež len r-prostriedkom k vyšším r-cieľoch, napr. k r-zahováraniam vlastných chýb).
R-PREKRÚCANIE:
  pri r-prekrúcaní treba príspevky oponenta demagogicky prekrútiť tak, aby dotyčný potom vyzeral už ako úplný idiot, chorý človek, diletant, alogický blázon, či pod.

R-SPOMÍNANIE:
  r-spomínie spočíva v tom, že si zrazu začnete spomínať a pripomínať čo najviac chýb ktorých sa oponent v minulosti dopustil. a ak vás žiadna chyba nenapadá (alebo sa vám máli), tak začnite ešte chyby vyfabrikovávať, napr. pomocou r-prekrúcania, alebo r-kontraAAH.R-SKUPINKOVANIE:
  r-skupinkovanie spočíva v tom, že zavediete delenie ľudí do niekoľkých skupiniek. vy ste v tej jedinej správnej, a všetky ostatné skupinky sú proti vám spiknuté a čokoľvek povedia je blud, a s kýmkoľvek súhlasia je bludár.
R-využitie r-skupinkovania:
  doslova na všetko, hlavne na r-skupinkovú diskreditáciu, na nepriamu r-skupinkovú diskreditáciu, na r-skupinkové dokazovania

R-skupinková diskreditácia:
  oponenta zaradíte priamo do niektorej z diskreditovaných skupiniek, vďaka čomu naňho môžte použiť akúkoľvek z R-skupinkových axióm, napr. že on ničomu nerozumie, jeho argumentom sa netreba ani zaoberať, je totiž vopred jasné, že je mylný, atď.

nepriama R-skupinková diskreditácia:
  poukážete na to, že s oponentom súhlasí nejaký člen zdiskreditovanej skupinky, čo je tiež r-skupinkovým dôkazom, jeho pomýlenosti.

R-skupinkové dokazovania:
  že máte pravdu, resp. že oponent sa mýli, ukážete tým, že s vami nesúhlasia zdiskreditované skupinky, alebo naopak, že s oponentom súhlasí niekto z diskreditovanej skupinky, a najideálnejšie je, keď on sám je z nejakej takej skupinky.


R-obrana:


Hoci r-útoky možno použiť prakticky stále, veľmi dôležitým bodom je nasledovná nemožná situácia: že vy, neomylný, sa pomýlite. A ešte k tomu si to nejaký omylný človek všimne a trúfne si oponovať.

Vtedy použite niektorú z r-obrán (ono slovo "obrana" tu asi ani nie je celkom správne). Možno ich použiť aj viac za sebou, napr. v tomto poradí:


R-UTUTLÁVANIE:

R-Cieľ: ututlať vlastnú chybu
R-Prostriedok: typický r-prostiedok: zhovaďovanie oponenta
Popis r-metódy:
  ak sa v niečom pomýlite a oponent na to príde a upozorní, chytro sa to pokúste r-zahovoriť, t.j. spustiť proces ktorým sa oponenta budete usilovať r-ponížiť, r-zosmiešniť, r-zhodvadiť, a hlavne za každú cenu r-zdiskreditovať. (účinné k tomu je napr. zmienené r-prekrúcanie, r-spomieky, r-skupinkovanie).
R-Účinok:
  je to vlastne spojenie r-príjemného s r-užitočným.
  Nielenže že perfektne oponenta zhovadíte v očiach nepozorných čitateľov, a urobíte z neho diletanta čo ničomu nerozumie, takže v kontraste s ním budete potom vyzerať ako ten, čo všetkému rozumie (čo je r-príjemné),
  ale ešte týmto všetkým ututlete fakt, že on vlastne upozornil na vašu chybu - to si však už potom nikto ani nevšimne, a keby si to náhodou aj niekto všimol, nebude to už brať vážne, keďže ste mu práve ukázali, že ten človek je predsa diletant a vy ste boh, takže jeho námietka bola určite nejaká blbosť, že to on len čosi nepochopil (a toto je r-užitočné).


Ak vás však oponent prekukne, že tými osobnými útokmi sa len snažíte zahovoriť to, ako on upozornil na vašu chybu, a bude to znova pripomínať, treba použiť r-zatĺkanie.R-ZATĹKANIE:
  keď vás (neomylného) oponent upozorní na chybu, jednou z metód ktoré možno použiť je r-zatĺkanie. Proste budete tvrdiť, že tam chyba nie je, že to len oponent je nechápavý, ak tam chybu vidí. Aj nech by oponent akokoľvek namietal, musíte suveréjne sebaisto trvať na tom, že chyba tam nie je. Je vhodné pritom ešte oponenta aj nejako r-zdiskreditovať. Hoci sa to možno zdá absurdná metóda, nebojte sa, že by to nefungovalo. Vašim fanúšikom je predsa jasné, že ste neomylný, a keď sa im aj niektorému sprvoti zazdá, že predsa má oponent pravdu, ak budete sebaisto tvrdiť, že nie, vás predsa pokladajú za múdrejšieho, tak vám naozaj uveria.

  Vhodné je to tiež chytro "posilniť" nejakým skenom, či latinským citátom, ktorý napohľad s témou súvisí. Vôbec nevadí, že ten citát je v skutočnosti o inom, a nijako vám v skutočnosti nedáva za pravdu. To vašim fanúškom nedôjde, oni vidia len to, že vy máte skeny, kým oponent nemá nič, ba dokonca je zdiskreditovaný.Ak oponent ani po týchto dvoch metódach to stále nevzdá,
a keďže zistil, že už s priamym vysvetľovaním chyby neuspeje,
keďže také si proste za žiadnu cenu nepriznáte teda nemá šancu,
oponentovi už potom ostáva len jediný spôsob: AAH,
t.j. že použije vaše "argumenty" proti niečomu inému,
o čom predpokladá, že už s tým súhlasiť nebudete,
a teda sám budete nútený uznať, že tie vaše "argumenty" boli naozaj chybné.


Nestrácajte nádej, r-izmus aj proti AAH pozná perfektnú r-obranu: r-kontra AAH.


R-KONTRA AAH:
  keď oponent na vás použil AAH, t.j. vaše chybné argumenty aplikoval proti vám, vtedy neváhajte, a spustite obšírne vysvetľovanie, že aký je oponent somár, veď čo práve použil, sú očividne chybné argumenty, a obsiahlo a dopodrobna (za pomoci latinských viet a skenov) vysvetlite, prečo to tak nemôže byť.
Efekt:
  vaše stádečko vás zas bude len žrať, ako bude vidieť ako rozumne vyvraciate oponentove výroky, ako dokazujete, aký je oponent hlupák, atď., a vôbec si nevšimnú, že čo oponent uvádzal (a čo práve vyvraciate), boli v skutočnosti vaše argumenty, o ktorých sa oponent celý čas snažil ukázať, že sú chybné, no vďaka vášmu presvedčivo sebavedomému r-zatĺkaniu atď. mu to nikto neuveril.

  Touto metódou ste si zároveň vyfabrikovali r-perfektnú r-matériu, ktorú môžte neskôr použiť pri r-spomienkach, keď si budete neskôr sústavne demagogicky pripomínať aký prachsprostý argument to váš oponent v minulosti použil, atď.


A ak by náhodou aj v tomto vás prekukol a na to upozrnil, ešte stále existuje r-záchrana vášho fiaska. A tou je R-kontra-analógia.


R-KONTRA-ANALÓGIA:
  budete proste trvať na tom, že vaše argumenty sú správne, kým oponentove absurdné, a že vôbec nevadí, že sú to také isté argumenty, pretože sú vzťahované na rôzne veci, ktoré predsa nemôžme analogicky porovnávať, lebo sú tam obrovské rozdilely medzi nimi - demagogicky vysvetlíte čitateľom. Tí samozrejme vám dajú za pravdu, medzi každými dvoma vecami na svete existujú rozdiely, a keď ešte k tomu i Neomylný tvrdí, že to tam je korektné a onam nie, tak asi to tak naozaj je.Tak napr. že je dogmaticky isté, že Pius 9 nemôže byť SM, lebo Christos dal prísľub "Ty si Peter...", avšak už Ján 23 môže byť, lebo to je iný pápež. A aká by to bola teda nehoráznosť, pri Piovi 9 čo i len pomyslieť na takú možnosť (a takého človeka treba za to riadne odsúdiť), avšak už pri J23 sebaisto prehlásiť, že to tak je, to už je dovolené. atď.
_________________
Už nemať žiadnej vlastnej prosby z lásky k slobode. Veď stačí nám žiť iba o chlebe a o vode a spávať bez podušky na bukovej lavici, len nech tí druhí majú šťastie, radosť na líci. (Janko Silan)
Hore
 Profil  
 
Poslať 19.08.2009 13:13:11   
 
Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 22:41:06
napísal 11035 príspevkov
Iný príklad:

R-používateľ píše:
horna premisa: Ak Michal Sedlacek chvali XY, tak XY vyhovuje sedlackovskemu doktrinalnemu nazeraniu.

dolna premisa: Avsak MS je protestantsky-letnicarsky, a XY je Anton Srholec.

Ergo: (koho chvali MS, ten s plnokrvnym katolicizmom nema nic spolocne)
použitá metóda: nepriame r-skupinkovanie (to vychádza z r-skupinkovej axiómy, že ak s vami súhlasí niekto zo zdiskreditovanej skupinky, tak aj vy ste tým zdiskreditovaní).
Vymedzenie inkriminovanej skupinky: a-katolík
_________________
Už nemať žiadnej vlastnej prosby z lásky k slobode. Veď stačí nám žiť iba o chlebe a o vode a spávať bez podušky na bukovej lavici, len nech tí druhí majú šťastie, radosť na líci. (Janko Silan)
Hore
 Profil  
 
Poslať 19.08.2009 13:13:29   
 
Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 22:41:06
napísal 11035 príspevkov
Ďalší príklad:


XYZ píše:
historix píše:
XYZ píše:
Mortuus bol poziadany dat mu suhlas, ale mu nedal a odovodnoval to zase nejakymi kecami.
XYZ, otvor uz ocka konecne !! ;-)
Didymos píše:
RARACH, VYZÝVAM ŤA, ABY SI TU PREDLOŽIL...
stale sa len tocime dookola, Historixu a jednoducho nic nechapes? Dobre, pridaj sa k Mortuusovi a lepte si tu svoje "dokazy", dokazujte si platnost NOM aj z detskej prdelky
metóda: r-ututlávanie
objekt r-ututlania: že XYZ napísal čosi, čo tu mal pred nosom, že to tak nie je
použitý prostriedok r-metódy: r-skupinkovanie
Priebeh:
použitá skupinková axióma: "nič nechápeš"
zatriedenie do skupinky: "dobre, pridaj sa k Mortuusovi"
vymedzenie skupinky: tí, čo dokazujú ... aj z detskej prdelky
r-prekrúcanie: dôkazy z detskej prdelky (kdesi dávno raz Mortus dal ukážku formálneho dôkazu, len pre zaujímavosť čitateľov, že ako vyzerajú formálne dôkazy, konkrétne sa tam dokazovalo pravidlo Dunsa Scota. tým Mortuus nemal žiaden zámer niekoho presviedčať o pravdivosti konklúzie...)
_________________
Už nemať žiadnej vlastnej prosby z lásky k slobode. Veď stačí nám žiť iba o chlebe a o vode a spávať bez podušky na bukovej lavici, len nech tí druhí majú šťastie, radosť na líci. (Janko Silan)
Hore
 Profil  
 
Poslať 19.08.2009 13:15:55   
 

od 11.06.2004 8:17:11
napísal 9875 príspevkov
Bydlisko: V domceku pod vodopadom
nechapes neboztiku, ze si len hanbu robis?
Hore
 Profil  
 
Poslať 19.08.2009 13:23:54   
 
Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 22:41:06
napísal 11035 príspevkov
Branislav píše:
nechapes neboztiku, ze si len hanbu robis?
neboj, nenechám sa r-ututlať Tvojou rečníckou otázkou..

čím si robím hanbu?

že tu uvádzam príklady podivných diskutérskych metód, s ktorými som sa stretol na areopágu?

nemenujem kto ich používa, ani či sú zlé alebo dobré, to nech si už domyslí čitateľ.

pre všetkých je dobré ich poznať, či pre tých, čo ich chcú použiť, aby vedeli ako majú postupovať,

alebo pre tých, voči komu ich budú používať, aby im na to neskočili, ak nechcú
_________________
Už nemať žiadnej vlastnej prosby z lásky k slobode. Veď stačí nám žiť iba o chlebe a o vode a spávať bez podušky na bukovej lavici, len nech tí druhí majú šťastie, radosť na líci. (Janko Silan)
Hore
 Profil  
 
Poslať 19.08.2009 13:29:38   
 
Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 22:41:06
napísal 11035 príspevkov
ale dobre, ak teda chceš, môžem už s uvádzaním príkladov prestať, aj tak sú všetky len k vyššie zmieneným metódam, ktoré som už popísal dosť, takže by nešlo o nič nové.

skôr bych teda poprosil, ak si niekto všimnete ešte nejakú inú r-metódu r-izmu, aby ste ju sem uviedli, lebo ja som tu dal len čo mi tak prvé napadlo z toho, čo som zažil na vlastnej koži
_________________
Už nemať žiadnej vlastnej prosby z lásky k slobode. Veď stačí nám žiť iba o chlebe a o vode a spávať bez podušky na bukovej lavici, len nech tí druhí majú šťastie, radosť na líci. (Janko Silan)
Hore
 Profil  
 
Poslať 19.08.2009 13:49:31   
 

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18993 príspevkov
Mozem veru pridat aj ja nieco nove :)

R-pohrdanie ako dosledok R-pozicie a R-skupinkovania.

Ak uz mate vybudovanu dostatocnu R-poziciu a vase R-stadocko je dostatocne zblbnute, mozete si kludne dovolit vyhlasit na hociktoru z nepohodlnych R-skupiniek tzv. R-interdikt.
(Vid. znama 'tema' nemenovaneho R-prispievatela)

:lol: :lol: :lol:

P.S. Sranda musi byt, aj keby sekery padali ... ;)
_________________
"Pre teba som ateista, pre boha som lojálna opozícia." (Woody Allen)
Hore
 Profil  
 
Poslať 19.08.2009 13:55:19   
 

od 11.06.2004 8:17:11
napísal 9875 príspevkov
Bydlisko: V domceku pod vodopadom
Didymos píše:
Branislav píše:
nechapes neboztiku, ze si len hanbu robis?
neboj, nenechám sa r-ututlať Tvojou rečníckou otázkou..


ty to radsej m-prekrutis :D
Hore
 Profil  
 
Poslať 19.08.2009 14:07:10   
 
Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 22:41:06
napísal 11035 príspevkov
Branislav píše:
Didymos píše:
Branislav píše:
nechapes neboztiku, ze si len hanbu robis?
neboj, nenechám sa r-ututlať Tvojou rečníckou otázkou..


ty to radsej m-prekrutis :D
:D
_________________
Už nemať žiadnej vlastnej prosby z lásky k slobode. Veď stačí nám žiť iba o chlebe a o vode a spávať bez podušky na bukovej lavici, len nech tí druhí majú šťastie, radosť na líci. (Janko Silan)
Hore
 Profil  
 
Poslať 19.08.2009 16:54:56   
 

od 30.06.2007 15:05:23
napísal 1111 príspevkov
Bydlisko: Slovensko
Inak veeeľmi zaujímavé, že tu Mortuusík tráviš dnes takmer 6 hodín (viď časový rozsah dnešných príspevkov - okrem tých skororanných) spisovaním svojich M-somariniek, namiesto aby si využil čas ku spracovávaniu sľubovaných dôkazov...

No nie je ti ľúto toho zabitého času, keď v podstate len dokolečka dokola Obrázok píšeš to isté???
_________________
Obrázok
Hore
 Profil  
 
Poslať 19.08.2009 17:01:48   
 

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18993 príspevkov
zmurkana píše:
Inak veeeľmi zaujímavé, že tu Mortuusík tráviš dnes takmer 6 hodín (viď časový rozsah dnešných príspevkov - okrem tých skororanných) spisovaním svojich M-somariniek, namiesto aby si využil čas ku spracovávaniu sľubovaných dôkazov...

No nie je ti ľúto toho zabitého času, keď v podstate len dokolečka dokola Obrázok píšeš to isté???


S tym musim aj ja suhlasit ... :(
Sluby su sluby - maju sa plnit !

Aj ked pre mna to 'zverejnenie pokladov' nema valny vyznam, kedze je mi uplne jedno, co kto kedy napisal o Bohu, o ktorom nikto nikdy nic konkretneho nevedel a nevie. :) (To je zase, samozrejme, iba moj pohlad na vec - ziadne 'tvrde' tvrdenie)
_________________
"Pre teba som ateista, pre boha som lojálna opozícia." (Woody Allen)
Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
 [ Príspevkov: 11 ] 

Obsah fóra » Literárna tvorba » Kútik literárnych prvotín

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Slovenský preklad:phpbb.sk.

Zobraziť štatistiku návštevnosti: