Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Literárna tvorba » Kútik literárnych prvotín

[ Príspevkov: 6 ] 
Autor Správa
Poslať 26.11.2008 15:22:30   Maliar lásky

od 20.04.2007 12:56:25
napísal 3487 príspevkov
/publikovala som túto úvahu síce v lete na redemptoristoch ...ale pre tých, ktorí ju nečítali a majú záujem o sfarbenie tejto smutnej jesene/

Maliar lásky

Bolo to vtedy, keď si v plynutí večnosti vzal do rúk štetec...
Nebol to však obyčajný štetec. Tento štetec bol totiž utvorený Tvojou nekonečnou nežnou láskou. Božie Srdce Ti šepkalo, že vesmír, ktorý Ťa obklopoval, nie je úplne nekonečným. Že mu predsa len niečo chýba, aby jeho nekonečnosť bola dokonalá tak, ako si dokonalý Ty.
Tvoja láska vzápätí namiešala farby na maliarsku paletu: modrú farbu si vzal z pohľadu Tvojich nádherných očí. Túto azúrovú hlbokú modrú farbu si potom naniesol štetcom na oblohu. Farbu svetla, ktorým si chcel osvietiť priestor bez hraníc, si nabral zo Srdca, ktoré Ti vtedy búšilo v hrudi. Tak si umiestnil na modrú oblohu svietiace slnko, ktorého svetlo bolo len zlomkom svetla Tvojej lásky. Bielo-žlté svetlo, ktoré stieklo zo slnka, pretože sa nechcelo doň vtesnať, si pozbieral štetcom a rozprestrel až za horizont oblohy trpezlivým maľovaním miliárd hviezd a komét. Odrážali sa Ti vtedy v očiach všetky súhvezdia, galaxie, spolu s tým, čo dodnes ostalo neobjavené, o čom vieš len Ty...Prišla na rad zem, planéta, po ktorej mal o zlomok večnosti kráčať Tvojou láskou utvorený a milovaný človek. Modré oceány, moria a rieky, potôčiky či vodopády, si utvoril tak, že si z oblohy zotrel hlboký azúr. Zelené lesy, lúky a polia, si naniesol farbou nádeje. A kvietky, zvieratká malé i veľké, vtáčiky, či farebnú dúhu? Všetky tieto ostatné farby sa ti namiešali samé, keď si mal na mysli Evu, Máriu, či Ježiša, vyvoleného Syna, a všetky ostatné ženy i mužov, ktorí raz budú kráčať po nádherných lesoch, lúkach, či len tak sedieť na brehu večne sa vlniaceho mora. Videl si tiež, ako kvet patrí k žene, ako ju dopĺňa. Ako sa teší pri speve škovránka, alebo smúti, keď kladie kyticu kvetov na hrob svojho manžela či syna. Videl si aj to, s akou radosťou kupuje manžel svojej milovanej kyticu drobných kvietkov, len tak, z lásky, pre radosť, lebo chce vidieť úsmev na jej tvári. Videl si aj všetkých synov a dcéry, ktoré obdarúvajú svoje mamy kyticami kvetov z vďaky za ich lásku, za bezsenné noci strávené pri ich postieľkach...
Bol si tak zahĺbený do maľovania láskou, že si nezabudol na žiadny detail. Nezabudol si ani na farbami a žltým drobným peľom žiariace tyčinky a piestiky všetkých kvietkov, ani na biele kožúšky tuleních mláďat, namaľoval si i čierne bodky na krídlach lienok, či lesklú perlu vo vnútri perlorodky v hlbinách oceána. Dal si si záležať aj na živej farbe priesvitnej slanej slzy, kotúľajúcej sa po smutnej tvári, či ihrajúcich sa farbách tajomnej polárnej žiary. Keď si prácu dokončil, usmial si sa. Sadol si si spokojne na rozkvitnutú lúku pod veľkým vodopádom a premýšľal nad farbami, ktoré namiešaš o chvíľu, keď budeš maľovať človeka...
Otče drahý. Namaľoval si nám, ľuďom, nádherný a tajomný vesmír a v ňom našu prekrásnu zem, spievajúcu od vekov Tvoju pieseň lásky všetkému stvoreniu. Je v ňom odraz Teba, si v ňom Ty sám vo svojej nádhere a vznešenosti, živý a tak hmatateľne prítomný – vo všetkom. Neha, vznešenosť a dokonalosť farieb Kráľa večnosti. Láska, ktorá všetko halí pod svoj Plášť. Pane, keď sú teda farby zeme odrazom Tvojej lásky, čo potom raj? Pošepneš?

Poslať 27.12.2008 11:02:11   

od 10.10.2008 16:40:10
napísal 679 príspevkov
krásne

Poslať 08.11.2009 17:24:37   

napísal 3487 príspevkov
Chcem sa len pochváliť :oops: :oops: :oops: táto moja skromná úvaha je publikovaná v Pútniku Svätovojtešskom na rok 2010, ak niekto odoberá.
Prajem pekné čítanie. Mám z toho obrovskú radosť, môj prvý honorár...a možno aj posledný :wink: len Boh vie. :P

Poslať 09.11.2009 1:33:40   

Obrázok užívateľa

od 26.06.2007 17:11:56
napísal 6474 príspevkov
Gratulujem Norika, :P
je to naozaj pekné.
A pútnik preskúmam.

Poslať 09.11.2009 8:48:31   

od 10.10.2008 16:40:10
napísal 679 príspevkov
ako som dostal do ruk putnika tak som to tam nasiel hovorim si ved toto poznam to je norika srdce sa mi potesilo gratulujem

Poslať 09.11.2009 9:11:51   

napísal 3487 príspevkov
:P

[ Príspevkov: 6 ] 

Obsah fóra » Literárna tvorba » Kútik literárnych prvotín

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť