Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Literárna tvorba » Kútik literárnych prvotín

[ Príspevkov: 153 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Ďalší
Autor Správa
Poslať 08.07.2008 0:39:58   

od 29.05.2006 20:25:53
napísal 6174 príspevkov
Roman, toho smajlíka sa neboj, ten je tak psycho, že sa nedá povedať, či šibe jemu alebo tomu, komu to ukazuje. :D

Poslať 08.07.2008 0:50:50   

od 11.03.2007 23:06:57
napísal 649 príspevkov
roman napisa o dermekovi:Tato poviedka mu proste nevysla.... ale neberem nikomu jeho pohlad na umenie... ked sa paci, nech sa paci....

nejde o poviedku.andrej dermek tu opisuje skutocny pribeh ktory sa stal.

umenim v tom celom prispevku je mortuusov kontrast ako kompozicia.dermekov opis skutocneho pribehu je iba jednou jej castou.

Poslať 08.07.2008 7:19:40   

od 01.04.2004 16:52:15
napísal 1246 príspevkov
Čo je najväčšie mínus internetových diskusií?

Mne sa zdá, že táto téma to ukazuje.

Človeku by mali stačiť nanajvýš 2 - 3 príspevky (jeden základný a nanajvýš 2 dovysvetľujúce), v ktorých ostatným diskutujúcim vysvetlí, ako to vidí on. Grafomanom nebude stačiť ani 20 príspevkov a myška v kruhu zákonite čoskoro dostáva svalové kŕče.

A celá diskusia tým pádom tiež.

Pekný deň všetkým :D

Poslať 08.07.2008 11:54:20   

Obrázok užívateľa

od 18.04.2002 8:17:46
napísal 7621 príspevkov
amalka píše:
roman napisa o dermekovi:Tato poviedka mu proste nevysla.... ale neberem nikomu jeho pohlad na umenie... ked sa paci, nech sa paci....

nejde o poviedku.andrej dermek tu opisuje skutocny pribeh ktory sa stal.

umenim v tom celom prispevku je mortuusov kontrast ako kompozicia.dermekov opis skutocneho pribehu je iba jednou jej castou.

Takze nikto mal napokon predsa pravdu ked pisal ze je to reportaz... a nie umenie.... teda svedectvo v nejakej publikacii Dermeka ak dobre rozumiem samozrejme s dalsim dodatkom a vysvetlenim....

Lenze Mortuuus to tu dal ako umenie, ako nejaky kratky utvar ktory podla temy mal byt nejakou minipoviedkou....

Ak to teda Mortuus podal ako sta umenie tak tym urobil Dermekovi len medvediu sluzbu....

Poslať 08.07.2008 11:58:50   

Obrázok užívateľa

napísal 7621 príspevkov
carovna píše:
Čo je najväčšie mínus internetových diskusií?

Mne sa zdá, že táto téma to ukazuje.

Človeku by mali stačiť nanajvýš 2 - 3 príspevky (jeden základný a nanajvýš 2 dovysvetľujúce), v ktorých ostatným diskutujúcim vysvetlí, ako to vidí on. Grafomanom nebude stačiť ani 20 príspevkov a myška v kruhu zákonite čoskoro dostáva svalové kŕče.

A celá diskusia tým pádom tiež.

Pekný deň všetkým :D

carovna, niekto tu nieco zmanipuluje, vynatok z publikacie da ako umenie od Dermeka a my mame mat vestecke schopnosti ze to je len vynatok z niecoho ako ilustracia pre zrejme zobrazenie niecoho co zrejme Dermek v tej publikacii rozobera....

Nikto hned odhali ze to ziadne umenie nie je, teda to co tam dal Mortuus staby umelecke dielko ale reportaz ale je zahriaknuty ze nerozumie umeniu.... ja sa do toho tiez vlozim pretoze tie styri vety za umenie nemozem vydavat a oponujem....

Vsetko to spiskal Mortuus a teraz vy ste mudri a my nemudri....

Poslať 08.07.2008 13:40:53   CELOK,NIE LEN JEDEN ELEMENT

napísal 649 príspevkov
ale roman,....

ved to vnimaj trosku celostnejsie,nie iba vynatkovo.

je to kolaz vytvorena z pribehu a fotografie.

-dvoch prvkov.

pointa nie je len v pribehu ale v kontraste s tym co k nemu bolo

prilozene.

o tom je mortuusova koláž,alebo kompozicia ....

(cielom tu nebolo IBA informovat co sa stalo v" hornej dolnej"-NEJDE LEN O REPORTAZ.)

Poslať 08.07.2008 13:48:48   

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 23:41:06
napísal 11034 príspevkov
Baca Roman píše:
Je zaujimave ze mna prave dnes napadlo ze pan Dermek mohol taku vec napisat prave kvoli tomu ze nikdy nemal deti...
neviem, čo je na tom zaujímavé, už ťa tu ponapádalo viacero protichodných ideí... ale ani s touto si sa netrafil...

Baca Roman píše:
my mame mat vestecke schopnosti ze to je len vynatok z niecoho ako ilustracia pre zrejme zobrazenie niecoho co zrejme Dermek v tej publikacii rozobera....
no jó, koho by napadlo, že keď Dermek ten príbeh uvádzal, tak možno na ňom bude aj niečo k zamysleniu,
oveľa pravdepodobnejšie ti bolo predpokladať, že je za tým diabol...
BTW. mám to zo zbierky podnetov na zamyslenie od istého saleziána pracujúceho s ľuďmi na pokraji spoločnosti... a on dermeka uviedol ako svoj zdroj...
(inak, pravdepodobne všetko, čo v tejto téme v súvislosti s Dermekom odznelo, bolo od neho zachytené len ústne, ja som to zasa reprodukoval v čo doslovnejšej forme ako sa to dostalo ku mne, no napriek tomu mi je jasné, že presné detaily tu vôbec neboli dôležité... ale išlo len o pointu)
nepotrebuješ teda žiadne veštecké schopnosti, alebo sa ti azda všetko musí už hotové naservírovať?
práve umenie je známe tým, že často svoju myšlienku neuvádza explicitne, ale nabáda čitateľa, aby ju sám z toho vyabstrahoval...
HANS píše:
Autor ukazuje, aké veľké nešťastie môže plynúť zo života plne sústredeného na nepodstatnosti. Dieťa poškriabe kreslá, otec neadekvátne zasiahne - PRETOŽE NEVIDÍ NIČ LEN TIE POONDIATE KRESLÁ! Keď sa mu však otvoria oči tou srdcervúcou synovou replikou, spolu s týmto závojom z očí padá aj celý otcov vyumelkovaný svet. A on to neznesie. JE TO MEMENTO ABY SA ČLOVEK ZAČAL ZAMÝŠĽAŤ NA SKUTOČNÝMI HODNOTAMI SKôR, AKO TEN OTEC.
ita est.

Baca Roman píše:
Takze nikto mal napokon predsa pravdu ked pisal ze je to reportaz... a nie umenie.... (...) Lenze Mortuuus to tu dal ako umenie, ako nejaky kratky utvar ktory podla temy mal byt nejakou minipoviedkou....
a presne toto je tá pochabosť, ktorá zacyklila diskusiu...
aj keby bol ten príbeh iba vymyslenou poviedkou, nič to na veciach nemení...
Niktoš napísal, že umienie je to, čo má pointu, kým reportáž naopak pointu nemá.
(Ak vravíš, že niktoš mal v tomto pravdu, potom som to sem zaradil správne...)
Zároveň týmto niktoš vyprovokoval hádku o tom, čo je vlastne umenie a celé sa to už len motalo a motalo...
A už to bolo zasa mimo podstaty...

Vôbec nie je podstatné, ako si pomenujeme tento žáner...

Keby ste teda miesto špekulácie nad tým, ako príbeh zaškatuľkovať, rozmýšľali skôr nad tým, na čo príbeh poukazoval, vyhli by sme sa nezmyselnej motanici...

a ďalšej márnosti...

lebo aj o tom bol ten príbeh...

Poslať 08.07.2008 13:51:48   

napísal 649 príspevkov
roman pise:Lenze Mortuuus to tu dal ako umenie, ako nejaky kratky utvar ktory podla temy mal byt nejakou minipoviedkou....

nie.

kolaz napr. vo vytvarnom umeni je obraz, ktory vznikol lepenim roznych druhov papierov,reprodukcii,ustrizkov novin,fotografii,vignet a pod.

pointa je az v celku nie iba v jeho castiach.

Poslať 08.07.2008 13:55:29   

napísal 1246 príspevkov
Idzme sa radšej všetci prejsť :lol:

Roman, to nebol útok na nikoho konkrétneho, tiež súhlasím, že to nemá čo robiť v tejto rubrike, tiež súhlasím, že ten príklad nie je najšťastnejší, ale zasa tvrdiť, že nikomu nič nedá, ak nedal Tebe, je tiež mimo.

Proste to nikam nevedie, ako aj všetky debaty o tom, čo je umenie a čo už nie je. Ver mi, je to môj rezort :wink:
Nekonečné naťahovanie tejto témy je už proste stratou cenného času, ktorého nik z nás nemá nazvyš.

Poslať 08.07.2008 14:00:51   

napísal 1246 príspevkov
Citácia:
Niktoš napísal, že umenie je to, čo má pointu, kým reportáž naopak pointu nemá.
(Ak vravíš, že niktoš mal v tomto pravdu, potom som to sem zaradil správne...)

Mortuus, si v literárnych prvotinách. Ak by si to už tak veľmi chcel zaradiť správne, tak by to patrilo do "zaujalo ma v literatúre". Jednoducho sem sa uverejňujú veci, ak si sám ich autor 8)

Poslať 08.07.2008 15:02:05   

Obrázok užívateľa

napísal 11034 príspevkov
cárovná, si čarovná

no ako vidíš, ani tu nebol jasný konsenzus, kde to vlastne malo patriť,
a už vôbec je otázne, kto je vlastne autorom, atď.,
a pravdupovediac ani som to nepokladal za také podstatné...

(mimochodom, ten druhý kútik, čo spomínaš, som vtedy akosi prehliadol...)

no nešlo mi len o tento konkrétny príbeh... skôr o niečo všeobecnejšie...

bol som zvedavý i na reakcie ostatných,
hoci som sa obával, že nebudú žiadne, ako to tu už býva,
netušil som však, že sa to až tak celé zamotá...

Poslať 08.07.2008 15:50:35   

Obrázok užívateľa

napísal 7621 príspevkov
uz skutocne viac nejdem pisat ze ked tu skutocn udalost uvediem ako dielo tak to nema ziadnu pointu.....
Jedine tu ze ked niekto nieco v zivote zhovadi tak najlepsia vec je si dat rovno povraz.....

Poslať 08.07.2008 16:25:30   Re: CELOK,NIE LEN JEDEN ELEMENT

Obrázok užívateľa

napísal 7621 príspevkov
amalka píše:
ale roman,....

ved to vnimaj trosku celostnejsie,nie iba vynatkovo.

je to kolaz vytvorena z pribehu a fotografie.

-dvoch prvkov.

pointa nie je len v pribehu ale v kontraste s tym co k nemu bolo

prilozene.

o tom je mortuusova koláž,alebo kompozicia ....

(cielom tu nebolo IBA informovat co sa stalo v" hornej dolnej"-NEJDE LEN O REPORTAZ.)

Vies, tazko vnimat kolaz ked v ten den Mortuus poctivo zakolazoval takmer kazdy svoj prispevok aj v inej tem takze uz som mal chut mu ako novemu napisat ze uz vie na co je to tlacitko Img....

Teraz mi je uz samozrejme vsetko jasne, ked sa poodhalilo ze to ani nenapisal Dermek ale len citoval nejaky skutocny pribeh zo zivota v nejakej svojej knihe.

Mortuus spravil kolaz obrazkov a textu a malo to byt dielko ktore malo sokovat... Pre istotu citaciu este podpise podposom A. Dermek ako ked si niekto odcituje" uz ide zima.... atd..." a podpise Jan Kostra...

Takze my sa obuvame do Dermeka co sa hrozy to tvori kedze podpis ktory dodal Mortuus k tomu nabada... a napokon tie vycitky vlastne patria Mortuusovi ....

Aj Tarantino ma umenie ktore sokuje, sokuje brutalitou, ked sa tak ale vaznenad tym clovek zamysli tak je to len hranie sa so zakladnymi citmi cloveka, takze to nie je umenie ale manipulacia zo strany autora...

Poslať 08.07.2008 16:32:41   

Obrázok užívateľa

napísal 11034 príspevkov
Baca Roman píše:
uz skutocne viac nejdem pisat ze ked tu skutocn udalost uvediem ako dielo tak to nema ziadnu pointu.....
o tom, že ten príbeh opisuje skutočnosť, ktorá sa DEJE hovoríme už odzačiatku...

a aj pointa tu bola už niekoľko ráz explicitne prezradená,
ale ty akoby si bol už úplne slepý... :evil: !!!

inak si to neviem vysvetliť, sorry...
Tak "ešte raz zopakujem":
HANS píše:
Roman ... žiadne Petrove alebo Judášové komplexy či zlý duchovia - to tu neni na mieste. Nechoďme do všetkého s jednou šablónou.

Ešte raz zopakujem leitmotív: Autor ukazuje, aké veľké nešťastie môže plynúť zo života plne sústredeného na nepodstatnosti. Dieťa poškriabe kreslá, otec neadekvátne zasiahne - PRETOŽE NEVIDÍ NIČ LEN TIE POONDIATE KRESLÁ! Keď sa mu však otvoria oči tou srdcervúcou synovou replikou, spolu s týmto závojom z očí padá aj celý otcov vyumelkovaný svet. A on to neznesie. JE TO MEMENTO ABY SA ČLOVEK ZAČAL ZAMÝŠĽAŤ NA SKUTOČNÝMI HODNOTAMI SKôR, AKO TEN OTEC.

To je všetko...
tak veru...
Baca Roman píše:
Takze my sa obuvame do Dermeka co za hrozy to tvori kedze podpis ktory dodal Mortuus k tomu nabada... a napokon tie vycitky vlastne patria Mortuusovi ...
najľahšie je nebohých obviňovať z vlastnej slepoty...

Poslať 08.07.2008 17:06:12   

Obrázok užívateľa

napísal 7621 príspevkov
Hans pise, autor opakuje.... ja sa pytam teraz ktory autor, Dermkek? ved okolo toho sa to cele tocilo.... nikto nespomenul autora mortuus....

ze sa povedalo ze je to skutocny pribech? v Zaciatkoch? kde? ja to citam za na deviatej strane diskusie, aj to ze to vlastne ani Dermek nenapisal ale ze len uvadza tento pribeh v ramci svojich vyucovani alebo ako to uz nazvat pretoze jeden uvadza knihu, iny uvadza pocute....

Nik tu nie je slepy, cela ta dnes uz vieme pravdiva story bola prezentovana ako nieco co moze povedat, ja som pisal ze taka story moze mat len diabolske pozadie, a to som este nevedel ze nie je vymyslena ale pravdiva. Teraz ked uz viem ze je pravdiva, je moja povodna argumentacia o to neoblomnejsia, takuto paseku robi diabol....
Pouzit pravdivy pribeh na akesi sokujuce umenie ci uz kolazach lebo v inej forme bez zjavnej pointy vychodiska je viac nez problematicke... najma ak sa o to pokusa krestan...

[ Príspevkov: 153 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Ďalší

Obsah fóra » Literárna tvorba » Kútik literárnych prvotín

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť