Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Literárna tvorba » Kútik literárnych prvotín

[ Príspevkov: 10 ] 
Autor Správa
Poslať 09.03.2008 0:47:56   vyslovené

od 30.07.2002 5:50:16
napísal 1538 príspevkov
Slovo. Vyslovené.

Vo mne,
v mojej duši
i naokolo

vytváraš svojím bytím
krajinu rozprávkovú
neúprosne

zmena je zákon

by za cenu krvi a potu
odňal si žitiu
prázdnotu a nudu.

Reset -

a tvoríš novú šancu?
Dnes komu?
Na úkor koho?
Či ide to samospádom?

Radíš lásku.
Spojení sme
v ten istý vesmír,

ja, môj milý,
vrah, prostitútka
i nevinné deti

snáď i rastliny a zvery
a všetko,
čo bolesť vládze cítiť,

Tvoje telo,
ktoré sa hmýri a mení

požiera sa. By mohlo prežiť.

Môj Boh.

Poslať 11.03.2008 20:37:31   neskôr

od 25.09.2006 0:53:38
napísal 2957 príspevkov
a tvoríš novú šancu?
Dnes komu?
Na úkor koho?
Či ide to samospádom?

...

Spojení sme
v ten istý vesmír,...

...

Tvoje telo,
ktoré sa hmýri a mení

Môj Boh.

Tu som len ilustračne vypichol zopár zvlášť ošemetných miest.

Vody supernaturalizmu sú zradné, môžu sa totiž pomerne bez problémov infiltrovať do pravej Kristovej náuky. Stačia k tomu povedzme isté individuálne predpoklady, sklony.

Nepíšem to len tak, neskôr by som to chcel na fóre bližšie rozviesť. Aj ja mám s týmto ponímaním menšie problémy, hoci nie tak zjavné ako ty, lebo sú trocha v inej rovine.

Pravda týmto nehovorím že máš hneď problémy, ale ja vidím problematickosť takéhoto chápania z hľadiska KC.

Poslať 13.03.2008 7:38:16   

napísal 1538 príspevkov
nepísala som to z pozície supernaturalizmu, skôr z pozícií úprimnosti, aj smútku, že vidím, čo vidím, mám poprieť to, čo vidím?

Alebo môžem to vyjadriť, aby som sa prípadne porozprávala o tom, ako to vidia (ale nielen opakujú poučky) iní?
Mám rada ľudí. Som katolíčka. Vážim si však akékoľvek "človeka dobrej vôle". Som otvorená dialógu o čomkoľvek, ak ide o úprimný dialóg v láske. Za najvyššiu hodnotu považujem lásku. Mojím presvedčením je tiež, že ona je podstatou kresťanstva.

Poslať 13.03.2008 9:51:57   

od 11.03.2007 23:06:57
napísal 649 príspevkov
mne sa basen paci ,beriem ju zo vsetkym,vnimam ju ako odpoved na jednu predchodziu basen, ktora bola donedavna kustik pred nou(n.š),
ak je to tak-je to potom velmi dobra a adekvatna odpoved.
tym padom odzrkadluje (zcasti) vyrazove prostriedky ineho autora a odpoveda takym sposobom na jeho basen.

ja mam na nu akurat velke diki pre autorku.

Poslať 13.03.2008 10:42:36   

od 11.03.2007 23:06:57
napísal 649 príspevkov
ale mozno som" vedla jak ta jedla" :lol: a autorka nevyjadrila to ,co som tam pochopila ja :wink: .....nevadi poezia je vzacna kamaratka....dava vela moznosti :wink:

Poslať 13.03.2008 16:19:56   Dobrá vôla k dialógu.

napísal 2957 príspevkov
Citácia:
skôr z pozícií úprimnosti, aj smútku, že vidím, čo vidím, mám poprieť to, čo vidím?

Vidieť a cítiť je dobrá vec - možno aj vyjadrovať Boha na základe tohto.
ja tu osobnému vyjareniu žiadne medze nestanovujem - to aby bolo jasné.

Lenže netvárme sa, že báseň má okrem svojho jedinečného podania a mnohých úrovní aj svoju obsahovo-ideovú náplň; ktorá je už podstatne konkrétnejšia.

skúsim objasniť:

RESET...

a tvoríš novú šancu?
Dnes komu?
Na úkor koho?
Či ide to samospádom?

- Toto sú otázky, na ktoré má každý nárok, teda aj katolík. To že svedčia o značnom nepochope základov kresťanstva, je zrejmé a ja sa cítim povinný na to upriamiť pozornosť.
Nemýľ sa zvedavec* - vôbec mi nejde o "jednotné poučky" - ale o jednotný zmysel áno. Môžeš oponovať, že najvyšším jednotiacim zmyslom je Láska (ako máš aj pod čiarou), ale odvolať sa na lásku celkom nestačí.
Totiž niekto si pod pojmom láska predstavuje aj zvrátenosť, niekto aj "boha" v akého neveríme. Ďalší zas niečo iné a pod. Preto je popri "poetickom videní sveta" nanajvýš vhodné zapojiť aj rozum.

Lebo najprv opisuješ všetko ako vesmírne spojené a potom zrazu toto:

Tvoje telo,

ktoré sa hmýri a mení

Môj Boh.

Mám chápať vesmír ako Božie telo? (Pripúšťam že možno si to celé zle vykladám, že si myslela Kristovo mystické telo, ..len potom by mi nešiel do hlavy ten prechod zo slohy o vesmíre do tej poslednej slohy.)

ps: ak ťa tieto kritické výhrady vyvádzajú z miery, prosím radšej predýchaj, napi sa studenej vody :wink: a potom reaguj.

Poslať 13.03.2008 16:21:37   

napísal 2957 príspevkov
__

Poslať 13.03.2008 17:42:00   

napísal 1538 príspevkov
nie je to odpoveď na báseň, ktorá tu bola pred časom (a zaujímalo by ma, Amálka, ktorú si myslela)

HANS, Tvoju odpoveď nemusím predýchavať (je z Tvojej pozície úprimná), predýchavam iné, čo zažívam a toto je vyjadrenie mojich pocitov.

Nemyslím, že moja báseň je poetická. Skôr drsná. A faktom je, že

SVET sa hmýri a mení

požiera sa. Aby mohol prežiť.

Rozum? Na niektoré veci nenachádzam odpoveď. Rozumovú. Ani takú, ani onakú. Môžem len veriť, či pátrať. A veci viery môžem len prijať, ale nie podložiť ich dôkazmi, teda tým, čo uspokojí rozum. Môžem dúfať. A keď moja nádej je životom popretá?

Tak komunikujem. Ale pri tom rozhovore by som mala byť asi predsa len úprimná..neúprimné východiská nevedú k pravdivým odpovediam, a to ani vtedy, keď by som MALA vidieť a vnímať inak- podľa názoru kohokoľvek.

Poslať 13.03.2008 18:09:53   

napísal 2957 príspevkov
Moja reakcia môže byť úprimná LEN z mojej strany. Tu mi stále rozonuje taký podtón - že je 'pravdiva z mojej strany'.
Toto už nemôžem celkom zobrať, nakoľko ja nehovorím len o tom, že ako to vidím ja. Ak nepripúšťaš to, že pohľad Sv. písma a učenia Cirkvi je v istých veciach(nie formálnych) - jednoznačný, to je tvoja vec, ale mňa to úplne ľahostajného ako vidíš nenechá. (Ak nepripúšťaš).

Nemám vôbec za potreby niekomu len tak "vŕtať" do diela. Poukazujem týmto v podstate len na jednu jedinú vec.

Že keď nemáme dostatočne ujasnené a takto aj prijaté záchytné body vierouky (čo možno znie tak školsky lenže vierouka je Slovom Božím, neustále {v merite} tá istá, neustále živá) - tak môžme dosť ľahko úplne poblúdiť.

Začínaš takto: Slovo - vyslovené.

Iné slovo však bolo vyslovené o SVETE a iné o človeku.
My nepodliehame zákonu sveta, ako podliehajú tí, čo nepoznajú Boha.

Toto nie je žiadny 'môj názor', ani nadraďovanie sa. Od tohoto sa odvíja veľa. Ľudský duch potrebuje z tejto Pravdy žiť.
Človek v kresťanstve, v Kristovy privedený opäť "domov" je INÉHO RÁDU , NEŽ SVET. Nepožiera sa zákonom sveta, je mu len "okrajovo" podrobený (telom).
Človek je duch a duša v tele, ak toto povedomie zmizne -upadne viera.

Poslať 14.03.2008 17:31:06   

napísal 1538 príspevkov
"My nepodliehame zákonu sveta, ako podliehajú tí, čo nepoznajú Boha."

nie?

Ani v utrpení? Ak niektorý človek pichne do mňa nôž, nebudem rovnako ako tí druhí cítiť bolesť?

Ak ma niekto okradne, on získa a ja stratím - možno aj niečo veľmi dôležité. Zákon sveta.

Ak ma podrazí priateľ, nebudem cítiť zákonitosti sveta? Bolesť?

Ak niektorý smrteľný vírus ma napadne, nebudem musieť bojovať s jeho snahou prežiť? Buď ja, alebo on!

[ Príspevkov: 10 ] 

Obsah fóra » Literárna tvorba » Kútik literárnych prvotín

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť