Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Literárna tvorba » Kútik literárnych prvotín

[ Príspevkov: 4 ] 
Autor Správa
Poslať 23.02.2008 21:26:21   Kráľovna noci ....

od 24.08.2006 21:15:23
napísal 1080 príspevkov
Kráľovná noci

Nadej je už stokrát pochovaná
a srdce v čiernej zemi zamknuté.
Telo bezvládne rozkladajúce,
hľadá čerstvé duše pre seba.

To čo je pekné prináša bolesť.
To čo je drahé prináša obavy.
To čo je vzácne prináša neistotu.
Tam kde je nadej prichádza aj sklamanie.

Život obkolesený životom,
je vzácnym darom.
Život bez života,
je len úbohým trestom.

Napi sa z potoku čiernej krvi,
prijmi tieto skazené dary.
Slabí majú umrieť ako porazení,
silní majú byt ospevovaní.
Nebuď taký precitliveli,
inak budeš ty ten slabí.
Zapáľ ich šťastné tela,
nech príjmu smútok,
tak ako to ona chcela.

naša kráľovná noci.

Poslať 25.02.2008 20:57:52   

od 25.09.2006 0:53:38
napísal 2957 príspevkov
Tieto verše mi pripomenuli hneď niekoľko vecí.
Najprv jednu knihu, čo sa mi "náhodou" priplietla do cesty asi pred dvoma týždňami. Volá sa Ako ďaleko je do Shanghaja, a je to otriasajúci príbeh súčasného mladého človeka (sotva 20-ročného) zo Slovenska, ktorý píše sám o sebe(vlastne prierez celým životom), počas svojho protialkoholického a protidrogového liečenia na špeciálnom oddelení psychiatrie. Píše štýlom naozaj literárne nadaného a intelektuálne obdareného človeka a navyše až obdivuhodne realisticky.
To, že svoj boj nakoniec prehral, píše jeho matka(mimochodom sama psychiatrička pracujúca s alkoholikmi) už v úvode. Ona sama sa podujala na vydanie tejto knihy, ktorú ešte doplnila o zopár fragmentov so synovej korešpondencie.
Odporúčam.

-Toto sa mi vybavilo hlavne ohľadom poslednej slohy.

K tým predošlým zase Vyznania sv. Augustína, ktorý tiež hľadal pravý život vo všetkom možnom (hriech-nehriech) a všade naokolo, až napokon si jeho duša našla svoj stred, z ktorého priam vytryskla jeho povestná veta: "Nespokojné je moje srdce, môj Pane, kým nespočinie v Tebe."

A napokon Guardini opisuje istú skúsenosť niektorých zvlášť hĺbavých ľudí, ktorí sú navyše melancholickej povahy(čo nemusí byť nutná súvislosť), ako skúsenosť akejsi -ako to nazval- metafyzickej prázdnoty. (Mystici by to asi naskôr prirovnali k určitému typu "duchovnej noci".) Táto ich často ženie do opakovaného pokusu vášnivo hľadať absolútno tam, kde jednoducho nie je; a to ich pochopiteľne opakovane frustruje.
Píše o tom v štúdii Ťažkomyseľnosť a jej zmysel. (Toto je však náročnejšie čítanie na rozdiel od vyššie uvedených vecí - ak teda u Augustína nerátam niektoré filozoficky poňaté kapitoly.)

Poslať 26.02.2008 12:39:18   

od 24.08.2006 21:15:23
napísal 1080 príspevkov
Som rád, že aspoň niekoho to zaujalo :) ....

... Hans tú knihu čo spomínaš si musím kúpiť, dúfam že v našom kníhkupectve ju nájdem :) ... (neviem prečo ale je tam samá R. Pilcherová a podobné ťažké filozofické knihy :lol:)

... tá druhá časť, respektíve ta myšlienka ma zaujala ... nieže by som absolútno hľadal tam kde nie je ... ale poznám zo svojho okolia takých ľudí .... čo ho tam hľadajú a potom sú neustále frustrovaný, skeptický a v neposlednom rade neobľúbený ...

Poslať 27.02.2008 4:00:21   

od 25.09.2006 0:53:38
napísal 2957 príspevkov
Tomáš Tomašových: Ako ďaleko je do Šanghaja, Belimex Bratislava 1996

[ Príspevkov: 4 ] 

Obsah fóra » Literárna tvorba » Kútik literárnych prvotín

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť