Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Literárna tvorba » Kútik literárnych prvotín

[ Príspevkov: 32 ]  Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalší
Autor Správa
Poslať 16.08.2007 1:04:09   "Táto choroba nie je na smrť"

od 25.09.2006 0:53:38
napísal 2957 príspevkov
umieram
večnosť pýta si takú daň
daň svojej hodnoty
len prázdne ruky

Život darujúci
nečaká nič
okrem teba

a každému
- čo povstal z neho -
chce znova a znova
sám zaplatiť
zloženku neba

všetko chcem pre toto stratiť
ožívam

Poslať 16.08.2007 15:10:59   

Obrázok užívateľa

od 26.06.2007 17:11:56
napísal 6474 príspevkov
Krásna báseň. Jej hĺbka svedčí o hĺbke tvojej viery. :)

Poslať 16.08.2007 16:31:03   

od 30.06.2007 16:05:23
napísal 1111 príspevkov
Vyhnali ste si literárneho kritika - odborníka - tak čo už - pochvaľujte sa :D

Poslať 16.08.2007 16:48:54   marginálne pre zmurkanu

napísal 2957 príspevkov
Keď ma chvália, sa spravidla hanbím;
pri kritike zvážim jej racionálnosť - keď obstojí argumentom, pripustím;

nuž ale rozbory "odborníkov" si nevšímam.

Poslať 16.08.2007 16:59:02   

od 30.11.2005 19:42:30
napísal 3134 príspevkov
Hansi nadhodil si filozoficky problem prveho stupna.

Vies aky je rozdiel, ked posudzuje kritiku autor a ked posudzuje kritiku tretia osoba?

Ja myslim ze zasadny.

V prvom pripade hrozi, ze sa da rovnitko medzi Odbornik a Konvenuje mi.

Poslať 16.08.2007 17:07:48   

napísal 1111 príspevkov
konvenuje mi = hodí sa mi, vyhovuje mi :wink:

Poslať 16.08.2007 17:33:51   

napísal 2957 príspevkov
Takto. Viem, že isté riziko čo spomínaš tam hrozí.(Možno väčšie ako si človek práve myslí). To može byť problém hneď dvojaký. Ješitná tvrdohlavosť neustúpiť na jednej strane(t.j. držanie si svojej pozície za každú cenu, čiže nepokora sebaklam), na druhej strane je nepochopenie kritiky z hľadiska jej racionality, pádnosti. Vtedy sa človek bráni podobne neústupčivo, ako v prvom prípade, len s tým rozdielom, že ani len nepochopil kritika - čo v prvom prípade neplatí. Autor sa vedome neklame, ale irituje ho že ho skrátka niekto "napáda". A to už potom podľa neho najskôr nebude ani odborník, lebo mi to akosi "nesedí".

No ale s tou treťou stranou... Myslím, že keď, tak je potrebná hlavne pre druhý menovaný typ(lebo prvý pre svoju pýchu a priori nepripustí najskôr nič), lebo mu môže viac vec osvetliť, pochopiť oprávnenosť kritiky, priblížiť z iného aspektu - a takto ju je potom daný autor schopnejší prijať.

Ale myslím že človek s priemerne nadpriemerným iq, môže relatívne pohodlne zvážiť, pádnosť kritiky. A sám aj reagovať. Aj bez rovnítka.

Toľko zatial. Sorry, že ti to rozpisujem jak hotentótovi, ale niekedy vidím následné nežiaduce "efekty" v podobe príspevkov, ktoré vôbec neregujú na zmysel napísaného. Veď poznáš..

Poslať 16.08.2007 19:46:03   

napísal 1111 príspevkov
Jasné, že je "nežiadúcim efektom" pripomínať vám nick Abulafiu, ktorého máte na svedomí - viacerí :roll: samozrejme.

Poslať 16.08.2007 19:57:43   

od 29.05.2006 20:25:53
napísal 6174 príspevkov
zmurkana píše:
Jasné, že je "nežiadúcim efektom" pripomínať vám nick Abulafiu, ktorého máte na svedomí - viacerí :roll: samozrejme.

Človek, čo stupí do osieho hniezda bude zaisto dobodaný.Môže niekto predstierať, že to nevedel?
(Už som ako Ján K. :D )

Poslať 16.08.2007 20:33:01   

napísal 1111 príspevkov
Neviem, či som dobre pochopila Hansa, ale vychádza mi toto:

Existujú iba 2 druhy objektov kritiky - teda autorov:

1 = ješitný, ktorému vlastná pýcha nedovolí prijať žiadnu kritiku
2 = odmietajúce racio, ktoré nepochopilo kritika, pretože ho tento irituje

Tieto sú však s podpriemerným IQ.

Avšak - existuje aj "nadpriemerný", ktorý si je sám schopný na svoje dielo reagovať a teda aj skritizovať. Pretože je nadpriemerný IQ.

Zaujímalo by ma, kam sa on v tomto delení zaradil :wink: ?

Poslať 16.08.2007 22:00:15   

od 11.03.2007 23:06:57
napísal 649 príspevkov
tvoje basne ,nie su jednohubky-pocitovky,naladovky,vonavky...nie,tvoje vyjadrenia citam viac krat,pomaly a musim byt velmi potíšku(vnutornym rozpolozenim)-a vzdy najdem obrovsku pravdu za slovami.....za slovami do ktorych sa moze hoc kto zadrapit.....ale to v tomto pripade nie je podstatne venovat pozornost zadrapeniam......da sa vychutnavat pravda za slovami,ak chces,ak nie,zadrapuj si clovece do cohokolvek.

pocuvaj,clovece,pocuvaj.....chce to svoj cas,vazne chce to svoj cas....... :wink:

Poslať 16.08.2007 23:39:14   

napísal 2957 príspevkov
Nie celkom dobre si to pochopila zmurkana. Konkretne v tomto:
zmurkana píše:
2 = odmietajúce racio, ktoré nepochopilo kritika, pretože ho tento irituje

nie preto že ho tento irituje, ho nepochopilo "odmietajúce racio" - ale fakt, že autor odmieta racio kritika(z dôvodu že ho nevie pochopiť) a toto ho sekundárne aj irituje, nahradza alebo vyjadruje iracionalnym "argumentom" typu: "on ma napada" a pod. Takze si obratila kauzalitu.(nie nepochopilo pretože irituje, ale správne: irituje ho, pretože nepochopilo)
zmurkana píše:
Tieto sú však s podpriemerným IQ.

Pochopiteľne, že ješitnosť a nepochopenie racia druhého, nesvedčí o valnom intelekte. Keď je náhodou prítomná pýcha(ktorá neni to isté, čo jej "derivát" ješitnosť) - tak vtedy intelekt síce môže byť vysoký, ale je perverzný.

zmurkana píše:
Avšak - existuje aj "nadpriemerný", ktorý si je sám schopný na svoje dielo reagovať a teda aj skritizovať. Pretože je nadpriemerný IQ.

Komolíš. Nepísal som, sám schopný na svoje dielo reagovať, ale sám reagovať na kritiku svojho diela, bez uvádzanej "asistencie" tretieho.
Toto je vec normálnej reflexie toho čo píšem(svojho diela), s tým, že som o tom schopný polemizovať - ale len pádne argumenty zavážia, nič viac.
A písal som "priemerne nadpriemerný" iq stačí, - čo nie je vôbec žiadna výsada, ale pomaly elementárny predpoklad, že sa tu vôbec púšťam do debaty.(Keď ešte zoberiem do úvahy fakt, aký je asi v dnešnej spoločnosti ten "priemerný iq", tak to len dvakrát podčiarkuje čo hovorím.)

P.s.: A to že sa tu (na fóre) bežne nereaguje na zmysel napísaného, ale na vlastné fantasmagórie - nemá s abulafim -teraz- nič spoločné. To je opäť len fakt.

Poslať 18.08.2007 20:02:09   

napísal 1111 príspevkov
HANS píše:
Takze si obratila kauzalitu.(nie nepochopilo pretože irituje, ale správne: irituje ho, pretože nepochopilo)

A v konečnom dôsledku - je tam rozdiel :D ?
Citácia:
Komolíš. Nepísal som, sám schopný na svoje dielo reagovať, ale sám reagovať na kritiku svojho diela, bez uvádzanej "asistencie" tretieho.
Toto je vec normálnej reflexie toho čo píšem(svojho diela), s tým, že som o tom schopný polemizovať - ale len pádne argumenty zavážia, nič viac.
A písal som "priemerne nadpriemerný" iq stačí, - čo nie je vôbec žiadna výsada, ale pomaly elementárny predpoklad, že sa tu vôbec púšťam do debaty.(Keď ešte zoberiem do úvahy fakt, aký je asi v dnešnej spoločnosti ten "priemerný iq", tak to len dvakrát podčiarkuje čo hovorím.)

Takže v rámci vlastného posúdenia - u elementárne priemerne nadpriemerného iq - nie je potrebná žiadna tretia osoba, keď ide o pochvalnú kritiku - ostatné je úplne nepodstatné - veď hej :wink: - končím...

Poslať 19.08.2007 17:14:41   

napísal 2957 príspevkov
zmurkadlo pochopilo co chcelo, ale nepochopilo co malo. to je dobre, preto ze to neirituje nikoho :P

dakujem za "kritiku", aj ked je dojmologická a teda nepodstatná. :wink: :wink:

Poslať 19.08.2007 21:12:59   

Obrázok užívateľa

od 26.06.2007 17:11:56
napísal 6474 príspevkov
zmurkana píše:
Vyhnali ste si literárneho kritika - odborníka - tak čo už - pochvaľujte sa :D

:lol: :lol: vraj literárny kritik - odborník :lol: :lol:

šak napíš niečo aj ty, aj teba pochválim, ak to bude stáť za to :wink:

[ Príspevkov: 32 ]  Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalší

Obsah fóra » Literárna tvorba » Kútik literárnych prvotín

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť