Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Téma pre teba

[ Príspevkov: 94 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalší
Autor Správa
Poslať 22.11.2005 13:39:37   

od 28.10.2004 17:21:54
napísal 1780 príspevkov
no neviem neviem. tak to mozno vnimas Ty. napriklad ja to vnimam tak, ze tym podivnym ospravedlnovanim vzniklo viac skody ako uzitku. minimalne v tom, ze tu vznikol priestor na velmi neprijemne otazky smerom na KC ako taku. co pochopitelne nikto, kto nema KC za posobiacu pod D.Sv. aj vo vykone papezskeho uradu, za nieco pohorslive.

katolici by mali tusit, v com tkvie nebezpecie podryvania autority ich vedenia v Rime. pre katolikov prostriedky vykonu uradu uzko suvisia s cielom vykonu. pardon, uz nesuvisia, dnes uz nie. nekatolikom zostava iba cudovat sa, preco v tom papezskom geste nemozno vidiet iba a iba prinos.

Poslať 22.11.2005 13:48:50   

od 03.10.2002 18:03:54
napísal 4013 príspevkov
trent.tomas píše:
katolici by mali tusit, v com tkvie nebezpecie podryvania autority ich vedenia v Rime.

tusia

trent.tomas píše:
pre katolikov prostriedky vykonu uradu uzko suvisia s cielom vykonu.

suvisia. su vsak prostriedky a prostriedky. treba si dat velky pozor aby sa pri ich klasifikacii nestala chyba a starostlivo zvazit nevyhnutnost ich nasadenie pre dosiahnutie ciela. ciel ich totiz nesvati

trent.tomas píše:
nekatolikom zostava iba cudovat sa, preco v tom papezskom geste nemozno vidiet iba a iba prinos.

v papezskom geste mozno vidiet vselico, staci sa lepsie pozriet.

PS. vidim ze zostavas verny svojej povesti a zacinas roztacat spiralu ako ked si tu bol naposledy. som zvedavy kto ti na to skoci

Poslať 22.11.2005 14:03:45   

napísal 1780 príspevkov
takze mam zmlknut?

ak mi dovolis reagovat, predpises mi aj to, co moze tvorit obsah mojej reakcie, aby si to niekto nahodou nevysvetlil rovnako ako Ty? dovolis mi aby mi to bolo jedno, dufam. ved nie si proti demokracii a slobodnemu prejavu.

k teme.
zaujimave. takze zrazu su prostriedky a prostriedky. musel prist "najvacsi papez dvadsiateho storocia", aby dal svetu jasny signal, co si ma o prostriedkoch KC v minulosti mysliet? na toto mi odpovedaj pliz.

Poslať 22.11.2005 14:25:29   

od 09.11.2001 1:00:00
napísal 13206 príspevkov
Legitimný pápež sa môže ospravedlňovať len za chyby jednotlivcov, ak veríme , že Cirkev je Kristovo Mystické Telo, ktoré ako také je neomylné.
Aj ospravedlňovanie za jednotlivcov z pohľadu dnešnej legislatívy na storočia, kedy platili úplne iné trestno-právne kódexy je veľmi amatérske a slúži len nepriateľom Krista.
Patrí aj medzi základné body kresťanského chovanie , že nepripomíname hriechy svojho bližného z minulosti a najmä ak ich Pán Boh už odpustil v spovedi.
Kto to robí , používa sado-masochistické praktiky.
Všimnite si ako určití ľudia stále pripomínajú hriechy Dr.Tisa, ktorý ich všetky oľutoval v poslednej spovedi. Boh mu všetko odpustil, ale ľudia mu nedodpustili, lebo hrajú sa na viac ako "bohov".

Poslať 22.11.2005 15:44:54   

od 16.06.2005 11:52:25
napísal 8572 príspevkov
Citácia:
Dr.Tisa, ktorý ich všetky oľutoval v poslednej spovedi. Boh mu všetko odpustil, ale ľudia mu nedodpustili, lebo hrajú sa na viac ako "bohov".

fiha, vy ste tisov spovednik? odkial viete co olutoval a co nie v poslednej spovedi? alebo uz spovedne tajomstvo neexistuje?

nejde o to ci mu ludia odpustili alebo nie. spravil nejake veci ktore ludia jednoznacne odsudzuju. a to ze su tie hriechy odpustene, z nich este nerobi cnosti a z tisa to nerobi svatca.

preco by sa nemohol papez ospravedlnit za veci ktore povazuje za OSOBNE zlyhania?

Poslať 22.11.2005 15:53:03   

od 03.10.2002 18:03:54
napísal 4013 príspevkov
trent.tomas píše:
takze mam zmlknut?

to som ti ani v najmensom nenaznacil, hovor kolko chces a ako chces

Citácia:
ak mi dovolis reagovat,

nuz reaguj

Citácia:
predpises mi aj to, co moze tvorit obsah mojej reakcie, aby si to niekto nahodou nevysvetlil rovnako ako Ty?

nepredpisem, hovor si co chces, snad to niekoho zaujima

Citácia:
dovolis mi aby mi to bolo jedno, dufam. ved nie si proti demokracii a slobodnemu prejavu.

budiz ti to jedno. svoj postoj k demokracii a slobodnemu prejavu som tu uz niekedy definoval a nebudem sa opakovat

Citácia:
k teme.
zaujimave. takze zrazu su prostriedky a prostriedky.

nie zrazu. vzdy boli prostriedky a prostriedky.

Citácia:
musel prist "najvacsi papez dvadsiateho storocia",

ja si osobne nemyslim ze bol najvacsi ale kedze prisiel tak prist asi musel.
nic sa nikdy nestalo bezdovodne.

Citácia:
aby dal svetu jasny signal, co si ma o prostriedkoch KC v minulosti mysliet?

cital som velmi pozorne formulaciu jeho "signalu o tom co si mysliet" a nasiel som tam trochu ine vyznamove nuansy .

Citácia:
na toto mi odpovedaj pliz

ucinene jest.[/quote]

Poslať 22.11.2005 16:48:49   

od 18.06.2002 13:45:59
napísal 1815 príspevkov
Oliver Oravec píše:
Legitimný pápež sa môže ospravedlňovať len za chyby jednotlivcov, ak veríme , že Cirkev je Kristovo Mystické Telo, ktoré ako také je neomylné.

ak ti jednotlivci konali v mene cirkvi a s jej autoritou, tak pospinili cest celej cirkvi. je jedno ci je omylna alebo nie, v jej mene sa stala chyba a tu treba pomenovat.

Citácia:
Aj ospravedlňovanie za jednotlivcov z pohľadu dnešnej legislatívy na storočia, kedy platili úplne iné trestno-právne kódexy je veľmi amatérske a slúži len nepriateľom Krista.

evanjelium platilo vzdy a ak bolo posliapane, hoci v sulade s platnymi kodexami, stala sa chyba.

Citácia:
Patrí aj medzi základné body kresťanského chovanie , že nepripomíname hriechy svojho bližného z minulosti a najmä ak ich Pán Boh už odpustil v spovedi.

to sa tyka osobnych hriechov bez sirsieho spolocenskeho dosahu. Tiso vsak bol verejny cinitel a jeho skutky neboli len jeho osobnou vecou. kazdy verejny cinitel sa ciastocne vzdava sukromia. takze to pripominanie je tu v poriadku.

Poslať 22.11.2005 18:28:05   

napísal 1780 príspevkov
coriolanus píše:
Citácia:
k teme.
zaujimave. takze zrazu su prostriedky a prostriedky.

nie zrazu. vzdy boli prostriedky a prostriedky

ak vzdy boli, tak preco az teraz to KC zrazu rozlisila???

presne ako vravis, nic nie je bezdovodne.
Citácia:
cital som velmi pozorne formulaciu jeho "signalu o tom co si mysliet" a nasiel som tam trochu ine vyznamove nuansy .

zial neodpovedal si. ze tam nieco (bohvieco)vidis, nie je odpoved na polozenu otazku

Poslať 22.11.2005 18:56:00   

napísal 13206 príspevkov
V ospravedlňovaní by sme museli ísť až k Adamovi a Eve, lebo aj oni zhrešili a aj ich hriechy mali hrozný sociálny dosah.
Vracanie sa do minulosti nemá hraníc a to nevedie k ničomu.
Aj osobné hriechy každého z nás majú sociálny, čiže spoločenský dosah. Keď zhreší niekto hriechom cudzoložstva neostáva to len v súkromnej sfére , ale má to veľký dosah. To máme ospravedlňovať niekoho hriechy
donekonečna ?
Čo dosiahol JPII svojimi ospravedlňvaniami ? Obrátili sa nekatolíci , navrátili sa odlúčení protestanti , židia moslimovia a iní ? Nezbadal som.
Práve opačne, katolicizmus tým hodne utrpel.

Poslať 22.11.2005 19:07:44   

napísal 1780 príspevkov
pavol ziak píše:
ak ti jednotlivci konali v mene cirkvi a s jej autoritou, tak pospinili cest celej cirkvi. je jedno ci je omylna alebo nie, v jej mene sa stala chyba a tu treba pomenovat.

ak pospinili, ak sa stala chyba. lenze prave to je to, co nas deli na dva tabory. ake pospinenie sa stalo? akaze chyba?
Citácia:
evanjelium platilo vzdy a ak bolo posliapane, hoci v sulade s platnymi kodexami, stala sa chyba.

ako bolo evanjelium posliapane? Kristus nebol jehovista, impotentny dobracik ktory by nepoznal aj tvrdsie jednanie.

platne kodexy ako sliapuce po evanjeliu? nekatolik ma jasnu odpoved, ale od katolikov, ktori vedia ako platne kodexy v Cirkvi vznikali, toto len tak prijat snad neocakavas.
Citácia:
to sa tyka osobnych hriechov bez sirsieho spolocenskeho dosahu. Tiso vsak bol verejny cinitel a jeho skutky neboli len jeho osobnou vecou. kazdy verejny cinitel sa ciastocne vzdava sukromia. takze to pripominanie je tu v poriadku

Tvoja posledna veta nijako nevyplyva z predoslych.

okrem toho, aj tie najspolocenskejsie dosahy sa v momente smrti stavaju predmetom osobneho zuctovania. delit skutky cloveka v Tvojom kontexte je nenalezite (lebo potom da sa tym obhajit aj kazdy nezmysel).
je prilis odvazne argumentovat posuvanim verejnych skutkov (Tisovych, papezov) do roviny, ktora automaticky predpoklada ich vinu. bez overenia nemozno pranierovat, inak sa sliape po principe spravodlivosti.

Poslať 22.11.2005 21:02:43   

napísal 1815 príspevkov
Oliver Oravec píše:
V ospravedlňovaní by sme museli ísť až k Adamovi a Eve, lebo aj oni zhrešili a aj ich hriechy mali hrozný sociálny dosah. Vracanie sa do minulosti nemá hraníc...

Vracanie sa do minulosti ma velmi presne a jasne hranice. hranice siahaju potial, pokial my/cirkev/stat/ine spolocenstvo vnimame nasu dejinnu kontinuitu, na ktorej staviame a na ktoru sa vyslovne odvolavame.

Citácia:
Aj osobné hriechy každého z nás majú sociálny, čiže spoločenský dosah. Keď zhreší niekto hriechom cudzoložstva neostáva to len v súkromnej sfére , ale má to veľký dosah.

no, sptravidla za hranicami dediny o tom nikto nevie....

Citácia:
Čo dosiahol JPII svojimi ospravedlňvaniami ? Obrátili sa nekatolíci , navrátili sa odlúčení protestanti , židia moslimovia a iní ? Nezbadal som.

-vsetko ma svoj cas
-JPII urobil iba prvy krok, za nim by mali nasledovat kroky nas ostatnych, biskupmi pocinajuc
-dolezite je aby sme sa najprv obratili my katolici. uz to samo osebe by bolo dobrym efektom.

Poslať 22.11.2005 21:12:23   

napísal 1815 príspevkov
trent.tomas píše:
ak pospinili, ak sa stala chyba. lenze prave to je to, co nas deli na dva tabory. ake pospinenie sa stalo? akaze chyba?

no dobre, delime sa na dva tabory.

Citácia:
ako bolo evanjelium posliapane? Kristus nebol jehovista, impotentny dobracik ktory by nepoznal aj tvrdsie jednanie.

isteze. ale Kristus nebol ani politik, a razne odmietal dosahovat svoj ciel politickou cestou - to len ako priklad.

Citácia:
platne kodexy ako sliapuce po evanjeliu? nekatolik ma jasnu odpoved, ale od katolikov, ktori vedia ako platne kodexy v Cirkvi vznikali, toto len tak prijat snad neocakavas.

no ved prave ze vieme ako tie kodexy neraz vznikali...

Citácia:
Tvoja posledna veta nijako nevyplyva z predoslych.
okrem toho, aj tie najspolocenskejsie dosahy sa v momente smrti stavaju predmetom osobneho zuctovania.

osobne zuctovanie je vec medzi clovekom a Bohom. ale pokial tu na zemi trva dosah jeho skutkov, je potrebne o nich hovorit, a pripadne sa aj za ne ospravedlnit (ak boli vykonane tak, ze zatazuju miestnu cirkev ci stat).

Citácia:
je prilis odvazne argumentovat posuvanim verejnych skutkov (Tisovych, papezov) do roviny, ktora automaticky predpoklada ich vinu.

Osobnu vinu tych ludi nech sudi Boh. To nechcem ani nepotrebujem sudit ja. To co my mozeme a musime sudit, je dosah tych skutkov - krivda alebo ina nepravost voci niekomu. To su veci ktore mozu existovat tak trochu nezavisle od osobnej viny konatela. Mohol ublizit hoci umysly mohol mat dobre.

Poslať 22.11.2005 21:18:52   

napísal 1780 príspevkov
vsetci (mi) tak pekne elegantne odpovedate, ze som stale tatar z toho, preco je dobre sa ospravedlnovat, ak samotny predmet ospravedlnovania je vysostne problematicky.

(ako inak mam naformulovat otazku v suvislosti s nadpisom temy, aby som sa dozvedel, ako mozno zlucit ponimanie viny dnes za nieco, co vinou predtym nebolo?)

Poslať 22.11.2005 21:29:11   

napísal 13206 príspevkov
Ani ateisti, ani moslimovia, ani židia , ani protestanti a iní sa neospravedlnili za svoje prehrešky proti ľudskosti..avšak vždy sa čaká masochizmus len od katolíkov.

Poslať 22.11.2005 21:42:44   

napísal 1780 príspevkov
standardnou odpovedou je, ze je cnostne necakat na druheho ale zacat u seba. a teda ze sluzi ku cti KC, ze sa ospravedlnila prva.

a to je akoze vsetko? pripustme, ze sa KC ma za co v predmetnej teme ospravedlnovat. nekaze vsak princip spravodlivosti, aby poziadany o ospravedlnenie na znak odpustenia ci dobrej vole tiez siahol ku nejakemu skutku kajucnosti?? lebo ak nesiahne (a ja o takom neviem, poucte ma, ze sa mylim), hops, volaco tu nie je koser. nik ani Kristus predsa neziada nekonecne sebabicovanie, najma ak je to uz na ukor vlastnej dostojnosti.

mam za to, ze predmetna tema nie je o tom, ci sa tu riesi nejaka cnost niektorej strany. stale sa pytam jednoduchu otazku, ako mozno v ramci jednej a tej istej institucie (KC) brat na autopranier nieco, co nim predtym nebolo nie preto, ze by chybala cnost pokory, ale preto, ze by sa tym podryla autorita takeho Boha, akeho ma ta institucia za garanta svojej cinnosti v case..

[ Príspevkov: 94 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalší

Obsah fóra » Téma pre teba

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

Môžete zakladať nové témy v tomto fóre