Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Téma pre teba

[ Príspevkov: 299 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 16, 17, 18, 19, 20
Autor Správa
Poslať 09.08.2012 0:03:49   

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 21011 príspevkov
je Panov den (koniec sveta)
a Den Pana (den v tyzdni)
a su na to dva rozne grecke vyrazy

Poslať 09.08.2012 21:09:32   

od 30.11.2005 22:23:52
napísal 1043 príspevkov
misojogi píše:
Len či to v prvom storočí takto chápali. Fakt je škoda že Pánov deň nieje v novom Zákone ako Jahveho deň, bolo by to (snáď) bez väčších komplikácií.

Poslať 10.08.2012 9:17:09   

Obrázok užívateľa

napísal 21011 príspevkov
Citácia:
Pánov deň nieje v novom Zákone ako Jahveho deň

ale je
samotni Zidia do grectiny prekladali Jahve ako Kyrios (septuaginta)
opat sme to tu uz riesili

Poslať 10.08.2012 21:34:32   

napísal 1043 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
Pánov deň nieje v novom Zákone ako Jahveho deň

ale je
samotni Zidia do grectiny prekladali Jahve ako Kyrios (septuaginta)
opat sme to tu uz riesili
Jasné, nehádam sa.

Poslať 29.08.2012 12:54:46   

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 23:41:06
napísal 11052 príspevkov
benajah píše:
misojogi píše:
Len či to v prvom storočí takto chápali.
tak zrejme hej, keďže to tak máme jasne dosvedčené v spisoch apoštolských otcov, ktoré boli napísané približne v tom istom čase, čo Jánova apokalypsa.

Poslať 29.08.2012 20:58:38   

Obrázok užívateľa

napísal 21011 príspevkov
Citácia:
tak zrejme hej, keďže to tak máme jasne dosvedčené v spisoch apoštolských otcov, ktoré boli napísané približne v tom istom čase, čo Jánova apokalypsa.

benajah
fakt si to necital?
velmi podrobne sme to rozoberali a podla mna je to jasny nevyvratitelny dokaz
neviem co chces viac ...

Poslať 29.08.2012 21:26:32   

napísal 1043 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:

benajah
fakt si to necital?
velmi podrobne sme to rozoberali a podla mna je to jasny nevyvratitelny dokaz
neviem co chces viac ...
Stále, napriek opakovanému čítaniu mi na tom niečo nesedí. Akú to má logiku žeby Ján spomínal konkrétny deň v týždni. A keby mal videnie v stredu, ako by to označil.Prečo ten údaj ktorý nemá opodstatnenie.Preto mi logickejší pripadá Seberínyho výklad (približne rovnaký ako majú svedkovia) že sa Ján dostal vo videní do určitého dňa, obdobia.....

Spisy apoštolských otcov, na to je odpoveď taká že už začalo odpadnutie a výklady sa rôznili, tak ako dnes.

Poslať 29.08.2012 21:55:54   

Obrázok užívateľa

napísal 21011 príspevkov
Citácia:
Spisy apoštolských otcov, na to je odpoveď taká že už začalo odpadnutie a výklady sa rôznili, tak ako dnes.

zaujimave ze mali dost Ducha SVateho na to aby vedeli rozlisit co je a co nie je Biblia
(kanon knih NZ)

navyse tuna nejde o ich ucenie ale pouzivanie jazyka teda grectiny
kludne by sme teda mohli zobrat aj nejakeho suvekeho spisovatela ktory vobec nebol krestanom a pozriet sa v akom vyzname slov pouzival jednotlive grecke slova on ....

dalej treba zobrat do uvahy ze Didache nebol ojedinely spis nahodneho cloveka ale vseobecne rozsireny a uznavany spis v tej dobe medzi krestanmi
cize mal velku vahu aj ked nie az taku velku ako trebars evanjelia

podobne Ignac Antiochijsky ako ziak a oblubenec sv Jana bol siroko-daleko uznavany clovek vo vtedajsej cirkvi

co z toho vyplyva ?
drviva vacsina krestanov tej doby uznavala a pouzivala terminus technicus Den Panovi zasvateny

Citácia:
že sa Ján dostal vo videní do určitého dňa, obdobia.....

OK ale preco potom na to pouzil uplne iny grecky vyraz ? keby sa tym myslelo ze sa Jan vo videni dostal na koniec sveta tak by to znamenalo ze by pouzil grecky vyraz Panov den(koniec sveta)
ale on pouzil iny grecky vyraz ...

Citácia:
Akú to má logiku žeby Ján spomínal konkrétny deň v týždni. A keby mal videnie v stredu, ako by to označil.Prečo ten údaj ktorý nemá opodstatnenie.

odpoved znie: lebo Jan
vsimni si ako uvazoval ked pisal evanjelia:
zdroraznoval nielen prvy den po sobote ale aj osmy den ako den kedy sa Jezis zjavil
cize nedelu zdoraznil ako den kedy sa clovek stretava s Jezisom
Ma to teda urcity zmysel aj to ked oznaci nedelu ako den ked clovek dostane zjavenie - jednoducho ten den je clovek viac otvoreny Bohu a jeho posobeniu

a potom samotny text:
V Den Pana som dostal zjavenie na ostrove Patmos
vsimni ze aj ini evanjelisti zdoraznovali autentickost evanjelii tym ze uvadzali miesto a cas kedy sa to stalo ako podlozenie hodnovernosti svedectva
Je teda prirodzene ze aj Jan najprv uvedie kedy a kde mal zjavenie a potom o nom hovori ....
alebo si myslis ze aj na ostrov Patmos sa dostal len v zjaveni a v skutocnosti byval niekde inde ?
Opat mame svedectvio z mimobiblickej literatury ze na ostrove Patmos naozaj zil vo vyhnanstve pre vieru a tam aj zomrel ...

Poslať 30.08.2012 6:53:42   

napísal 1043 príspevkov
Pri doplneni som prispevok nechtiac vymazal.

Poslať 30.08.2012 6:58:17   

napísal 1043 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
že sa Ján dostal vo videní do určitého dňa, obdobia.....

OK ale preco potom na to pouzil uplne iny grecky vyraz ?.
To by som aj ja rád vedel.

Poslať 30.08.2012 7:03:04   

napísal 1043 príspevkov
misojogi píše:
Opat mame svedectvio z mimobiblickej literatury ze na ostrove Patmos naozaj zil vo vyhnanstve pre vieru a tam aj zomrel ...
Čo som čítal naposledy,tak sa z vyhnanstva vrátil do Efezu kde napísal (resp. nadiktoval)evanjelium. Autori knižky sa odvolávajú na svedectvo Papiasa. Ale mám dojem že ten Papias nieje hodnoverný napriek tomu že je tam udávaný rok 130 nl. A ak už on nieje jodnoverný, tak neviem.

Poslať 30.08.2012 22:25:08   

Obrázok užívateľa

napísal 21011 príspevkov
v kazdom pripade sa v knihe zjavenia uvadza miesto a cas kde sa zjavenie odohralo
Nejako by to chcelo troska viac argumentov v prospech toho ze sa jednalo o miesto a cas ktore sa Janovi v zjaveni zdali
porovnavanim roznych prekladovtam nejako nevidim dovod na Tvoju interpretaciu
skus ju uviest

ja som uviedol argument, ze pre evanjelistov bolo snadard uvadzat miesto a cas
kedze islo o svedectva ...
a teda Jan ked dostal zjavenie postupoval rovnako ako ked pisal evanjelium

Poslať 31.08.2012 6:44:32   

napísal 1043 príspevkov
misojogi píše:
Nejako by to chcelo troska viac argumentov v prospech toho ze sa jednalo o miesto a cas ktore sa Janovi v zjaveni zdali
porovnavanim roznych prekladovtam nejako nevidim dovod na Tvoju interpretaciu
skus ju uviest
Iba to že opisuje čo sa bude diať v tom Pánovom dni. No nie som presvedčený ani o tom Seberínyho výklade, má to svoje muchy, jednoducho neviem, chcem tým napísať len toľko že za povšimnutie stojí aj iný výklad, ale aj v prípade že by bolo na 100% isté že sa jedná o nedeľu, 1. deň týždňa, tak to neznamená (BIBLICKY) že by sme mali nedeľu svätiť. A o to tu išlo že v nedeľu sa majú obchody pozatvárať, s tým že aby ľudia mohli svätiť. Ja som len napísal že nie je ani jediný text z Písma ktorý by nariaďoval svätiť nedeľu, a bol mi udaný práve text zo Zjavenia 1:10. Ja ale trvám na tom že aj keby ten text bol myslený na nedeľu, tak ten text nehovorí o tom že by sme nemali v nedeľu robiť alebo že by sme mali nedeľu svätiť.

Poslať 31.08.2012 10:04:34   

Obrázok užívateľa

napísal 21011 príspevkov
Citácia:
Ja ale trvám na tom že aj keby ten text bol myslený na nedeľu, tak ten text nehovorí o tom že by sme nemali v nedeľu robiť alebo že by sme mali nedeľu svätiť.

to je pravda
v zmysle logiky ten text len hovori ze existoval medzi prvymi krestanmi den v tyzdni ktory sa takto volal
to co robili krestania cez ten den a ze ho chapali ako naplnenie soboty to vieme z mimobiblickych pramenov
to vsak ze je to aj priamo v Pisme aspon spomenute, chapem ako potvrdenie Pismom ze je to spravny vyklad

[ Príspevkov: 299 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 16, 17, 18, 19, 20

Obsah fóra » Téma pre teba

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

Môžete zakladať nové témy v tomto fóre