Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Problematika "kultúry smrti"

[ Príspevkov: 327 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22  Ďalší
Autor Správa

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18916 príspevkov
stefan píše:
Pretože dobre vieš čo by to znamenalo, ak by si povedal "áno, je to možné" a tiež dobre vieš čo by to znamenalo ak by si povedal "nie, nie je to možné".
Tak na Tvoje "vyhodnotenie" tychto dvoch moznosti som aj ja zvedavy. :o
Ako si spravne poznamenal, ja nie som zatazeny vierou, takze naozaj netusim, "co by to znamenalo".

EDIT: Este dovetok.
Ta otazka sa, podla mna, tykala AJ potratov.
Ak si si to nemyslel, je to problem v schopnosti JASNE vyjadrit, o co Ti vlastne ide.
Myslim, ze nie som sam, kto v teme o potratoch konkretne tuto otazku vyhodnotil ako s potratmi vylozene suvisiacu.

od 05.08.2018 10:56:57
napísal 127 príspevkov
legionar píše:
EDIT: Este dovetok.
Ta otazka sa, podla mna, tykala AJ potratov.
Ak si si to nemyslel, je to problem v schopnosti JASNE vyjadrit, o co Ti vlastne ide.
Myslim, ze nie som sam, kto v teme o potratoch konkretne tuto otazku vyhodnotil ako s potratmi vylozene suvisiacu.
Samozrejme, to bola debata o potratoch (mal ju jerry so stefanom). Jasne som sa vyjadril ku existencii ateistu, ktory je proti potratom. Priklad o nedeli mal ilustrovat, ze takato stefanova argumentacia (aby dolozil, ze byt proti potratom nie je vec nabozenstva) vedie ku prinajmensom cudnym zaverom.

Zaujimave je toto. Nerozumiem, ked ma Stefan taku jasnu ideu o ateistoch a potratoch (t.j. ze zakaz potratov nie je vec nabozenstva), viackrat s nou prisiel, preco ju nepredlozil aj s odkazom na konkretne ucenie Cirkvi, z ktoreho by vychadzal. Usetrili by sme si cas a zbytocne pisanie; pozornost by sme viacej venovali teme, a nie osobam prispievatelov.

napísal 18916 príspevkov
jochanan píše:
...preco ju nepredlozil aj s odkazom na konkretne ucenie Cirkvi, z ktoreho by vychadzal.
To by mozno stacilo Tebe, ale rozhodne nie mne.
Odkaz na ucenie Cirkvi v debate s ateistom je irelevantny (ked uz mam pouzit Stefanov vyraz). :D

od 28.06.2014 20:30:22
napísal 398 príspevkov
jochanan
Citácia:
Zaujimave je toto. Nerozumiem, ked ma Stefan taku jasnu ideu o ateistoch a potratoch (t.j. ze zakaz potratov nie je vec nabozenstva), viackrat s nou prisiel, preco ju nepredlozil aj s odkazom na konkretne ucenie Cirkvi, z ktoreho by vychadzal. Usetrili by sme si cas a zbytocne pisanie; pozornost by sme viacej venovali teme, a nie osobam prispievatelov.
Ale veď už sme to písali. Je krádež otázka náboženstva? Je vražda otázka náboženstva? Je cudzoložstvo otázka náboženstva? Sú potraty v tej istej kategórii alebo nie?

Citácia:
Takze vobec nerozumiem, aky potencial mala mat ta Tvoja otazka a aku tretiu moznost som v zaujme integrity zvolil.
Zvolil si možnosť neodpovedať. Tak odpovedz aspoň sám sebe, máš na výber už iba dve možnosti:
1. Áno, pre neveriaceho človeka je nemožné prirodzeným spôsobom na základe vlastných skúseností zaujať v otázke potratov postoj, ktorý predkladá ako mravne nezávadný Cirkev.
2. Nie, pre neveriaceho človeka nie je nemožné prirodzeným spôsobom na základe vlastných skúseností zaujať v otázke potratov postoj, ktorý predkladá ako mravne nezávadný Cirkev.
Potenciál je v tom, že by si predsa len dokázal konečne vyjadriť svoj názor /nie len bezhlavo citovať rôzne dokumenty/ a pekne by si videl ako a kde sa mýliš.

jerry
Citácia:
Ak by som parafrázoval skôr spomenuté - to že poznám farára, čo zneužíval deti, neznamená automaticky, že väčšina farárov zneužíva deti.
Neznamená, ale znamená to, že máš právo túto tému otvoriť a riešiť ju. Ak by nikdy nikde taký farár nebol, tak by ani takáto téma zrejme neexistovala.

Citácia:
Samozrejme, že niekto môže získať taký názor. Niekto ho zase získať nemusí, niekto tretí môže na základe svojho poznania a skúseností prijať názor, že do vzniku CNS potrat vražda nie je. Niekto štvrtý môže na základe svojho poznania a skúseností prijať názor, že to vražda nie je do 3 mesiaca... atď. Čo ti dá odpoveď typu, že je to možné?
Možnosť tému rozvíjať ďalej. Ak sa nájde jeden taký, tak stojí za to vypočuť si jeho argumenty, lebo je šanca, že tí ostatní, ktorí sa riadia vznikom CNS alebo nejakým iným okamihom kvalitatívnej zmeny vo vývoji človeka možno len nevidia tie detaily, ktoré vidí on + ťarcha argumentu je skôr na nich. Alebo to môže byť naopak, dôležité je, že diskusia by prebiehala v jednej rovine, kedy by sa nemiešali náboženské a nenáboženské argumenty. Iba ak túto tému vieme viesť bez nánosu náboženských vplyvov, tak máme šancu ju posunúť na celospoločenskú úroveň a vedieť vecne diskutovať aj s ľuďmi, ktorí sú zvyknutí negovať všetko čo prichádza od Cirkvi /principiálne/. Samozrejme ak by nás na Slovensku bolo 80 % fanatických katolíkov, tak tiež by sme túto tému nemuseli viesť.... :)

napísal 18916 príspevkov
stefan píše:
Je krádež otázka náboženstva? Je vražda otázka náboženstva? Je cudzoložstvo otázka náboženstva? Sú potraty v tej istej kategórii alebo nie?
Melies stale hrusky s jablkami.
V tej Sparte, co som spominal, boli mladi chlapci NABADANI, aby kradli - dokazovali tak svoju sikovnost (ak ich nechytili), resp. neschopnost (ak ich chytili).
Vrazda v niektorych nabozenstvach je otazkou cti (=povolena, dokonca nutna!). Preco sam Boh PRIKAZOVAL Mojzisovi a Levitom ZABIJAT vlastnych otcov a bratov ?!
Cudzolozstvo JE otazkou nabozenstva, pretoze v mnohych inych spolocenstvach je kludne tolerovane. Existuju dokonca spolocenstva, kde slobodne devy volne sulozia s kolkymi chlapmi len chcu, lebo tam panuje presvedcenie, ze slobodne dievca nemoze otehotniet. :)
Potraty SU jednoznacne zalezitostou nabozenstva, pretoze SPOLOCENSKA DOHODA sekularneho statu ich v urcitych medziach toleruje, hoci Tvoje nabozenstvo nie.
Tak o com sa nas tu snazis presviedcat ?

Chybne su uz Tvoje PREMISY !

od 28.06.2014 20:30:22
napísal 398 príspevkov
Ako to bolo? Kto psa chce biť...

Pre teba to musí v tomto prípade byť bytostne naozaj stiesňujúce, nakoľko som práve pochopil, že žiješ v spoločnosti, ktorá brutálne riadi tvoj život na základe náboženstva.

napísal 18916 príspevkov
stefan píše:
Ako to bolo? Kto psa chce biť...

Pre teba to musí v tomto prípade byť bytostne naozaj stiesňujúce, nakoľko som práve pochopil, že žiješ v spoločnosti, ktorá brutálne riadi tvoj život na základe náboženstva.
Zase sa niekomu nieco zda o tom, co MNA bytostne stiesnuje ? :roll: :lol: :lol: :lol:
Zaradujes sa k Michalovi s tym ad-hominem ?
Kedy uz konecne budete schopni debatovat K VECI a nie K LUDOM ?

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 13127 príspevkov
Citácia:
Potraty SU jednoznacne zalezitostou nabozenstva, pretoze SPOLOCENSKA DOHODA sekularneho statu ich v urcitych medziach toleruje, hoci Tvoje nabozenstvo nie.
o tom ze v tejto veci tato spolocenska dohoda je ZLA a ze nie je zla z hladiska nabozenstva ale z hladiska ludskosti.

napísal 18916 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
o tom ze v tejto veci tato spolocenska dohoda je ZLA a ze nie je zla z hladiska nabozenstva ale z hladiska ludskosti.
To je prave ten Tvoj omyl (alebo tvrdohlavost?), ktory nevies pochopit.
Pretoze Ty automaticky kladies medzi ludskostou a SVOJIM nabozenstvom ROVNITKO !
Co ale nie je pravda ...

Obrázok užívateľa

napísal 13127 príspevkov
Citácia:
Pretoze Ty automaticky kladies medzi ludskostou a SVOJIM nabozenstvom ROVNITKO !
Co ale nie je pravda ...
aspon sme pomenovali problem o ktory tu ide
sice mozno si to myslim (myslim si ze nabozenstvo uci cloveka ludskosti), ale NEARGUMENTUJEM NABOZENSTVOM, ale argumentujem inak
argumentujem biologiou antropologiou apod ....
a naopak tvrdenie ze ide LEN o nabozensky pohlad striktne odmietam - presne preto som sa posekal s Jochananom

Spytam sa inak
na zaklade coho mozno urcit ze nejaka spolocenska dohoda je dobra alebo zla? ake je podla teba kriterium spravnej alebo nespravnej spolocenskej dohody?
Na zaklade coho si ty myslis ze aktualna u nas platna spolocenska dohoda je dobra. ???

napísal 18916 príspevkov
misojogi píše:
Spytam sa inak
na zaklade coho mozno urcit ze nejaka spolocenska dohoda je dobra alebo zla? ake je podla teba kriterium spravnej alebo nespravnej spolocenskej dohody?
Na zaklade coho si ty myslis ze aktualna u nas platna spolocenska dohoda je dobra. ???
Zle sa pytas. :)
Cize - pytas sa cisto nabozensky !
Pretoze spolocenska dohoda nema sama o sebe atribut dobra.
Proste JE taka, ako to tej spolocnosti momentalne vyhovuje.
Akonahle sa zacnes pytat na "objektivne KRITERIUM dobra", si v nabozenstve.

od 05.03.2014 13:26:50
napísal 151 príspevkov
misojogi píše:
Spytam sa inak
Legionar ti odpovedal dobre - na to, aby si určil, či je konkrétna spoločenská dohoda dobrá alebo zlá, musíš mať nejaký objektívny etalón dobra, voči ktorému tú dohodu porovnávaš.

Pre teba je súčasná spoločenská dohoda zlá, lebo tým objektívnym etalónom je u teba náboženstvo (boh) a dohoda je v rozpore s jeho popisom dobra.
Pre iného môže byť spoločenská dohoda, ktorá by absolútne zakazovala potraty zlá, pretože je v rozpore s jeho etalónom dobra, ktorým je slobodná vôľa a rozhodovanie ženy.

Čiže zase sa oblúkom vraciame k tomu, že je to o náboženstve.

Obrázok užívateľa

napísal 13127 príspevkov
Citácia:
na zaklade coho potom niektore spolocenske dohody oznacujeme za zle? napriklad uz notoricky spominanu Tretiu risu?sorry ze to spominam ale to je exemplarny pripad toho ze nie je spolocenska dohoda ako spolocenska dohoda
alebo spolocenska dohoda starych mayov ktori zaziva vytrhavali ludske srdcia, alebo spolocenska dohoda kanibalov ...alebo spolocenska dohoda schvalujuca incestne manzelstva (staroveky Egypt) atd atd atd ....

napísal 18916 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
na zaklade coho potom niektore spolocenske dohody oznacujeme za zle? napriklad uz notoricky spominanu Tretiu risu?sorry ze to spominam ale to je exemplarny pripad toho ze nie je spolocenska dohoda ako spolocenska dohoda
alebo spolocenska dohoda starych mayov ktori zaziva vytrhavali ludske srdcia, alebo spolocenska dohoda kanibalov ...alebo spolocenska dohoda schvalujuca incestne manzelstva (staroveky Egypt) atd atd atd ....
Lebo DNESNA spolocenska dohoda sa na to pozera INAK. :lol:
Ale vtedy a tam s tym suhlasila ! (Hitler bol zvoleny demokraticky, Kotleba ma DNES u nas 10% !)
Ja neviem, ci maju anjeli z Neba zletiet, aby Ti to vysvetlili a Ty si tomu aj porozumel.
V ludskych silach to, zda sa, nie je ... :roll:

Obrázok užívateľa

napísal 13127 príspevkov
ak su vsetky spolocenske dohody rovnocenne tak ake mame pravo sudit spolocensku dohodu ktora bola v nemecku v 30 a 40 rokoch?
Ake moralne opodstatnenie ma taky Norimbergsky proces?

analogicky ak su vsetky nazory rovnocenne a pravda neexistuje aky je rozdiel medzi jednym a druhym nazorom?
ja mam svoju pravdu a ty mas svoju pravdu - objektivita je v haji ....

Citácia:
Lebo DNESNA spolocenska dohoda sa na to pozera INAK. :lol:
a zajtrajsia sa na to bude zasa pozerat inak?
Napriklad ich schvali a nas odsudi? za to ze sme my ich sudili?

parafrazujem: ak nemas pevny bod tak zemegulou nepohnes ...... :-D

[ Príspevkov: 327 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22  Ďalší

Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Problematika "kultúry smrti"

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť