Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Problematika "kultúry smrti"

[ Príspevkov: 329 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 22  Ďalší
Autor Správa

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18958 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
Vysvetlivky:
zdravý rozum = to, čo si myslí misojogi.
objektívny pohľad = misojogiho pohľad.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

myslel som to trocha inak, ale momentalne sa dokazem uz len chechtat ako divy ....
ja uz nevladzem ....
No, pravdupovediac, nam, co to po Tebe citame, moc do smiechu nie je ... :roll:

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 13199 príspevkov
ja tu vnimam aj kus nedorozumenia
ze nieco napisem a je to uplne inak pochopene ze ako som to myslel
a niekedy je to aj moj preklep ale niekedy nepochopenie z odlisneho uvazovania

od 05.03.2014 13:26:50
napísal 172 príspevkov
misojogi píše:
A nemôže byť chyba nielen v nepochopení na našej strane, ale aj v chybnej úvahe na tvojej strane?

ty sám si vyhlásil (na adresu jochanana)
Citácia:
To so hlasas ty v oblasti moralky sa rovna tvrdeniu vo fyzike ze newtonove zakony platia len pre veriacich
a ja som ti na príklade ukázal, že tá tvoja "prirodzená morálka" (dávam do úvodzoviek, lebo ona je prirodzená len pre teba, čo si neuvedomuješ svoju subjektivitu a dávaš rovnítko medzi svoj pohľad a všeobecne platný objektívny pohľad) skutočne neplatí pre neveriaceho.
pričom newtonove zákony skutočne platia aj pre veriaceho , aj pre neveriaceho.

Čiže tvoj text bol chybný.

napísal 18958 príspevkov
misojogi píše:
a niekedy je to aj moj preklep ale niekedy nepochopenie z odlisneho uvazovania
To nie je odlisne uvazovanie, ale ZLE uvazovanie ... :D
Uvazovanie je proces logickeho myslenia a ma svoje pravidla.
To nie je ani "nazor", ani "presvedcenie".
Ty tu nieco tresnes, my Ti to vzapati logicky vyvratime - a Ty sa len "chechces", lebo vobec nechapes, co sa deje.

Obrázok užívateľa

napísal 13199 príspevkov
Citácia:
Čiže tvoj text bol chybný.
mozno som dost dobre nevysvetlil pojem prirodzenej moralky,lebo ta plati aj pre neveriaceho (aj neveriaci ma nejaku moralku, zasady a hodnoty)
Plus podotykam ze v spolocenskych vedach nemame take exaktne pojmy ako v fyzike, ale napriek tomu ma zmysel pojmy definovat a pouzivat (ak sme si vedomy tychto problemov)

Obrázok užívateľa

napísal 13199 príspevkov
Citácia:
A nemôže byť chyba nielen v nepochopení na našej strane, ale aj v chybnej úvahe na tvojej strane?
ano moze, ale skor to vnimam ako nedostatocne vysvetlenie
a moju neschopnost vysvetlit niektore veci dostatocne jasne a zrozumitelne

napísal 18958 príspevkov
misojogi píše:
mozno som dost dobre nevysvetlil pojem prirodzenej moralky,lebo ta plati aj pre neveriaceho (aj neveriaci ma nejaku moralku, zasady a hodnoty)
Toto mi pripomina stav fyziky na zaciatku minuleho storocia, kedy aj najvacsi genius (Einstein) nechcel ani za svateho uverit, ze kvantova fyzika je nahodna vo svojej podstate a nie iba akoze. :D
Ty tu sermujes pojmom "prirodzena moralka" a ani za svateho nechces pochopit, ze ta "PRIRODZENA moralka" je PRE KAZDEHO INAK PRIRODZENA !
Nanajvys nakoniec blahosklonne poznamenas, ze ti neveriaci (alebo hocikto iny mimo Tvojho kosiara!), ktori sice maju 'nejaku moralku', tak nemaju TU SPRAVNE PRIRODZENU MORALKU (=podla RKC).
A este tomu budes hovorit "spravne uvazovanie" a "dokaz", ze NEJDE O NABOZENSKY POHLAD, ale o "objektivnu pravdu" ... :roll:

Co na tom chces akoze "lepsie vysvetlit" ???
Ved je to apriori nebetycna blbost !

napísal 172 príspevkov
misojogi píše:
Áno, to máš pravdu.
Lenže ty automaticky predpokladáš, že morálka iného človeka je rovnaká, ako je tvoja morálka (lebo tú označuješ pojmom "prirodzená morálka").

Čiže áno, skutočne aj neveriaci má nejakú morálku, zásady a hodnoty, ale tie nemusia byť rovnaké, ako tvoja morálka, zásady a hodnoty. V niečom sa prekrývať môžu, v niečom môžu byť odlišné.
(a pochopil si to zrejme aj ty, keďže si nenápadne použil vo svojom texte slovo NEJAKÚ, čiže potichu už uznávaš, že asi to nebude tá istá morálka ako tvoja).

Posudzovanie mravnosti konania u veriaceho a neveriaceho bude preto zákonite iné. Lebo to posudzujú voči odlišnej "prirodzenej morálke". (tvoja "prirodzená morálka" nie je prirodzenou, nie je objektívnou pre mňa).

Ako začal celý tento pokec ohľadom Newtonových zákonov? ty si označil toto jochananove tvrdenie ako chybné:
jochanan píše:
Ty pouzivas pojem prirodzeno inac ako ateisti (resp. prochoice-isti), takze sa nemozes opierat o prirodzeny poriadok (pretoze u Teba je od Boha, u nich je to spolocensky konsenzus (a ten je momentalne nastaveny inac, nez by sa Tebe pacilo)).
A teraz sme si vlastne na základe tvojej interpretácie všeobecnej platnosti newtonovych zákonov a "všeobecnej platnosti prirodzenej morálky" potvrdili, že jochanan mal pravdu, - na rozdiel od skutočne všeobecne platných newtonových zákonov - tzv. "prirodzená morálka" (resp. to, čo si ty predstavuješ ako prirodzené) je síce prirodzenou pre teba (a pre veriacich) ale nie je prirodzenou pre mňa.
Čiže to jochananove tvrdenie bolo úplne pravdivé.
A uznal si to aj ty sám - tým, že si v tvojom citovanom texte nepoužil slová "PRIRODZENÚ morálku", ale si uviedol "NEJAKÚ morálku". Čiže potvrdil si jochananov citovaný text.

napísal 172 príspevkov
Dokonca si myslím, že tvoje tvrdenie sa dá pekne skombinovať s jochananovým tvrdením, lebo v podstate už s ním nie si v rozpore

jochanan a misojogi píše:
mozno som dost dobre nevysvetlil pojem prirodzenej moralky, ktoru mam od Boha; moralka plati aj pre neveriaceho (aj neveriaci ma nejaku moralku, zasady a hodnoty, ktorou je to spolocensky konsenzus (a ten je momentalne nastaveny inac, nez by sa mne pacilo))

Obrázok užívateľa

napísal 13199 príspevkov
to su Jochananove definicie a uvahy, nie moje ....

napísal 18958 príspevkov
misojogi píše:
Tvoje definicie su chaos sam o sebe.

1. premisa: Vsetko dobro pochadza od Boha
2. premisa: "prirodzena moralka", o ktorej tak basnis ako o jedinej spravnej, je dobra
3. zaver: Ta "prirodzena moralka" z bodu 2 POCHADZA OD BOHA

Ty ale tvrdis tiez, ze ta "prirodzena moralka" NEPOCHADZA OD BOHA, cize si neustale v zjavnom rozpore sam so sebou.
QED.

od 05.08.2018 10:56:57
napísal 149 príspevkov
legionar píše:
misojogi píše:
Tvoje definicie su chaos sam o sebe.

1. premisa: Vsetko dobro pochadza od Boha
2. premisa: "prirodzena moralka", o ktorej tak basnis ako o jedinej spravnej, je dobra
3. zaver: Ta "prirodzena moralka" z bodu 2 POCHADZA OD BOHA

Ty ale tvrdis tiez, ze ta "prirodzena moralka" NEPOCHADZA OD BOHA, cize si neustale v zjavnom rozpore sam so sebou.
QED.
Trochu "okraslim", co si napisal, aby to bolo nazorne podla predikatovej logiky.

Uz na strednej skole sa uci tento elementarny sylogizmus klasickej vyrokovej logiky (modus ponens):
A => B
A
--------
B

T.j. z predpokladov
1. A => B plati
2. A plati
vyplyva, ze:
B plati

Tvrdenie “Vsetko dobro pochadza od Boha” sa da preformulovat takto, aby bolo odete do satu predikatovej logiky: “Ak je nieco dobro, potom to pochadza od Boha”. Ten usudok teraz vyzera nasledovne (je "predikatovym zovseobecnenim" horeuvedeneho):

Ak je nieco dobro, potom to pochadza od Boha
Prirodzena moralka je dobro
-------------------------------------------------------
Prirodzena moralka pochadza od Boha

legionar píše:
To nie je odlisne uvazovanie, ale ZLE uvazovanie ...
Nejde len o zle uvazovanie (niektore komentare su vsetko mozne, len nie prikladom logickeho myslenia). V debatach nie je vzdy nutne sklznut do cisteho formalizmu a nieco dokazovat prostriedkami logiky. Pri tejto forme skupinovej komunikacie ide obvykle o obhajobu vlastnych nazorov a presviedcanie druhych argumentaciou. No co sa miestami objavovalo v tomto threade, bola prinajmensom nekorektna komunikacna vymena, casto obsahujuca argumentacne klamy (a kadeco ine). Pre mna to akosi prestava byt o obsahu, ale zacina byt skor o tomto ukaze: kazda osoba, ktora vstupuje do komunikacie, signalizuje, co si mysli, co pocituje, co vyznava/presadzuje, a co je zac…

napísal 172 príspevkov
misojogi píše:
Toto bola tvoja myšlienka:
misojogi píše:
Toto bola jochananova myšlienka:
jochanan píše:
Ty pouzivas pojem prirodzeno inac ako ateisti (resp. prochoice-isti), takze sa nemozes opierat o prirodzeny poriadok (pretoze u Teba je od Boha, u nich je to spolocensky konsenzus (a ten je momentalne nastaveny inac, nez by sa Tebe pacilo)).
A ja som ich spojil do jednej, keďže sám si nepriamo uznal (...NEJAKA moralka...) že má pravdu.
jochanan a misojogi team píše:
mozno som dost dobre nevysvetlil pojem prirodzenej moralky, ktoru mam od Boha; moralka plati aj pre neveriaceho (aj neveriaci ma nejaku moralku, zasady a hodnoty, ktorou je to spolocensky konsenzus (a ten je momentalne nastaveny inac, nez by sa mne pacilo))

Obrázok užívateľa

napísal 13199 príspevkov
Citácia:
to su dve rozne roviny pohladov

napísal 18958 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
to su dve rozne roviny pohladov
Michal, Ty si beznadejny pripad. :roll:

[ Príspevkov: 329 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 22  Ďalší

Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Problematika "kultúry smrti"

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť