Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Problematika "kultúry smrti"

[ Príspevkov: 329 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 22  Ďalší
Autor Správa

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18958 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
A on odkazy na oficialne dokumenty daval stale.
Takze, ak sa tam hovorilo o danom probleme, tak je to ucenie Cirkvi.
Inak by sme sa dostali do paradoxu, ze v oficialnych Cirkevnych dokumentoch sa vyhlasuju veci, ktore nie su ucenim Cirkvi.
ved presne to je ten paradox ktory ma vytaca, ze on oficialne cirkevne dokumenty pouziva takym sposobom (vytrhavanie z kontextu) ze z nich "dokazuje" nieco co je v skutocnosti V ROZPORE s ucenim Cirkvi
Prepac, ale co takeho je na CITACII Cirkevneho dokumentu PROTI uceniu Cirkvi ? :roll:
Uz som to vravel a opakujem - menej balastu a JASNEJSIE formulacie !
Potom nebudete mat problemy s "vykladmi". :lol: (ale na druhej strane okamzite stratite polovicu veriacich - co je zrejme aj jeden z dovodov takehoto "zahmlievacieho informacneho systemu")
Papez napr. jednoznacne vyhlasil: "Kto som ja, aby som ich sudil?" (=homosexualov)
Ale po svete behaju MILIONY krestanov, ktori to "citaju" po svojom. A budu sa do krvi hadat, ze ten ICH "vyklad" OFICIALNEHO papezovho vyroku je pravdivy.
Ty si na tom podobne ...

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 13200 príspevkov
Citácia:
Papez napr. jednoznacne vyhlasil: "Kto som ja, aby som ich sudil?" (=homosexualov)
tento vyrok zaznel v kontexte viacerych viet. Media to vytrhli a dali tomu trocha iny vyznam
No nie som tym prave nadseny :-(
.
a nie je to oficialny vyrok papeza ale bola to diskusia na palube lietadla s novinarmi

napísal 18958 príspevkov
misojogi píše:
a nie je to oficialny vyrok papeza ale bola to diskusia na palube lietadla s novinarmi
A to akoze nie je oficialny vyrok ??? :o
To povedala za neho jeho babicka ?
On sa akoze musi "postavit a vyhlasit":
"Ja teraz idem nieco oficialne vyhlasit ! Myslim si sice nieco ineho, ale co uz mam s vami robit ?"
Aku doveryhodnost moze mat taky papez, ktory nieco "oficialne vyhlasuje" a normalne hovori nieco uplne ineho ?

od 05.03.2014 13:26:50
napísal 172 príspevkov
Tiež nejak nevidím rozdiel medzi "oficiálnym" a "súkromným" vyjadrením.

Sú tu vyjadrenia, prednášané Ex Cathedra (vieroučne, záväzne pre celú cirkev), ktoré nie je možné rozporovať.
A ostatné vyjadrenia, ktoré také nie sú. Tie sa potom ešte delia na "súkromné" a "oficiálne"? :)

Skôr mám pocit, že to funguje spôsobom ...pápež povie niečo s čím súhlasíte = pápež hovorí za cirkev
...pápež povie niečo s čím nesúhlasíte = pápež hovorí svoje súkromné názory.

Obrázok užívateľa

napísal 13200 príspevkov
to mas ako s prezidentkou Caputovou
ked pise novorocny prejav alebo ustami hovorcu da vyhlasenie Prezidentskej kancelarie, tak to je oficialne
a ked sa s nou bavis na pive alebo v lietadle to je neoficialne

u papezov sa ako oficialne beru jeho verejne dokumenty , tj encykliky obezniky pastierske listy atd

u politickej strany ked Riso Sulik zvola tlacovku tak to je oficialne vyhlasenie
ked nieco povie na pive tak to je neoficialne

napísal 18958 príspevkov
misojogi píše:
to mas ako s prezidentkou Caputovou
ked pise novorocny prejav alebo ustami hovorcu da vyhlasenie Prezidentskej kancelarie, tak to je oficialne
a ked sa s nou bavis na pive alebo v lietadle to je neoficialne

u papezov sa ako oficialne beru jeho verejne dokumenty , tj encykliky obezniky pastierske listy atd

u politickej strany ked Riso Sulik zvola tlacovku tak to je oficialne vyhlasenie
ked nieco povie na pive tak to je neoficialne
A za kazdu "neoficialnu" blbost vsetci pekne "zaplatia" !
Ked uz inym nie, tak minimalne preferenciami.

od 05.08.2018 10:56:57
napísal 149 príspevkov
misojogi píše:
ale ja na rozdiel od neho mam o tom nieco nastudovane (plus mam nedokoncenu VS v tomto obore)
On podla mna akurat nasiel co mu vyhodil vyhladavac.(napr google)

Do istej miery ano hovorim za cirkev nakolko som si veci nastudoval, ale ja sa mozem odvolat na oficialne cirkevne struktury a viem za na 99% budu so mnou suhlasit.

mam prestudovane komplet ucebnice dogmatiky od Schmausa, knihy od Ratzingera, mam doma vsetky mozne katechizmy ktore vysli v slovencina a cestine
atd
Toto on zjavne nastudovane nema a nechape ani zaklady cirkevneho uvazovania

ja totizto hovorim do istej miery v mene Cirkvi, ale len preto ze tie veci mam nastudovane, nehovorim to ako oficialny hovorca a su mi jasne moje limity ale som si isty ze to co hovorim by potvrdil aj oficialny zastupca RKC a rovnako by skritizoval aj Jochanana i ked by to asi vedel lepsie vysvetlit

si si vedomy ze keby sme sa spytali lubovolneho knaza zo Slovenska alebo biskupa ci hovorcu KBS alebo nuncia tak by potvrdil moju verziu oficialneho stanoviska cirkvi? a moju verziu interpretacie cirkevnych dokumentov?
(okrem vynimiek ako napriklad Kocur, Lajcha, Prostrednik a podobni a aj tam by sa aspon cast priklonila k mojmu pohladu?)

opravnuje ma to ze sa v tom vyznam
ked mi neveris opytaj sa nejakeho knaza ci su v poriadku Tvoje nazory. No nie su ...
To je kratky vycuc, ktorym chcem poukazat na kamen urazu. Myslim, taketo tvrdenia nepriamo svedcia o jadre problemu; nim ani tak nebude ucenie Cirkvi, ale nieco ine. Velmi pravdepodobne, pokial by bola debata na inu temu, v ktorej "si tak doma", by bol vysledok rovnaky.

misojogi píše:
Ja ta napominam a staviam sa za pravdu.
To sotva, skor si riesis svoje ego.

misojogi píše:
ty sem hadzes utrzky oficialnych cirkevnych dokumentov (zial vytrhnute z celkoveho mysllienkoveho kontextu) ktore tym ze ide o oficialne dokumenty vytvaraju mylny dojem ze toto je oficialna cirkevna nauka

ved on dava oficialne dokumenty Cirkvi ale preve z nich dokazuje nieco co je PRAVY OPAK toho co cirkev uci
preto som dobiela :-)
Nemas pravdu, a preto Ti neostava nic ine, len zanovito tvrdit, ze veci vytrhavam z kontextu, pricom nie si v stave dolozit to konkretnym argumentom (napr. proticitatom z cirkevneho ucenia). Napokon, nech to posudi kazdy sam.

Snazil som sa vyberat citaty z KKC alebo koncilovych dokumentov. Opieral som sa najma o KKC, pretoze v nom Cirkev predklada svoje ucenie aj laikom. Je napisany pomerne zrozumitelne a uplne postacuje tomuto ucelu. Ked raz v nejakom cirkevnom dokumente napisu, ze ucenie o mravnosti spociva v tom, ze nasledujeme Krista, tak zmoct sa len na to, ze vytrhavam z kontextu, vyzera na mlatenie prazdnej slamy. Fakt sa Ti cudujem, pretoze v ucebniciach moralnej teologie je takmer ako mantra, ze mravny poriadok mame od Boha (pretoze tu posudzujeme ludske skutky vo vztahu k nadprirodzenemu cielu, preto cloveka musi osvietit svetlo Bozieho zjavenia). Ist proti tak jednoduchym veciam, a este cez ad hominem, to nevyzera na rozvazne konanie…

Obrázok užívateľa

napísal 13200 príspevkov
Citácia:
mravny poriadok mame od Boha
aj Newtonove zakony su od Boha Stvoritela, ale to neznamena ze newtonove zakony platia len pre katolikov

napísal 149 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
aj Newtonove zakony su od Boha Stvoritela, ale to neznamena ze newtonove zakony platia len pre katolikov
A co maju spolocne Newtonove zakony s posudzovanim mravnosti konania? O com sa tu celu dobu bavime?

napísal 18958 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
Ale to tvrdis iba Ty. :D
A iba na zaklade VIERY ! :lol:
Nikde som este nevidel NEnabozenske zdovodnenie toho tvrdenia ...

Obrázok užívateľa

napísal 13200 príspevkov
Citácia:
su od Boha Stvoritela
ano toto je nabozensky pohlad
ale samotne newtonove zakony platia aj pre neveriaceho :-)
-------------------------------------------------------------------------
Citácia:
A co maju spolocne Newtonove zakony s posudzovanim mravnosti konania? O com sa tu celu dobu bavime?
ze newtonove zakony rovnako ako prirodzena moralka nie su vecou len viery ale aj zdraveho rozumu a objektivneho pohladu
newtonove zakony proste platia rovnako aj pre veriaceho ci neveriaceho
a rovnako aj prirodzena moralka plati pre neveriaceho aj veriaceho

To so hlasas ty v oblasti moralky sa rovna tvrdeniu vo fyzike ze newtonove zakony platia len pre veriacich
preto som tak vedla z tvojich nazorov

napísal 18958 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
su od Boha Stvoritela
ano toto je nabozensky pohlad
ale samotne newtonove zakony platia aj pre neveriaceho :-)
-------------------------------------------------------------------------
Citácia:
ze newtonove zakony rovnako ako prirodzena moralka nie su vecou len viery ale aj zdraveho rozumu a objektivneho pohladu

To so hlasas ty v oblasti moralky sa rovna tvrdeniu vo fyzike ze newtonove zakony platia len pre veriacich
Michal, Ty uz naozaj netusis, o com to rozpravas ...

napísal 149 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:

Miso, na toto nenachadzam slov, totalne kapitulujem.

od 05.03.2014 13:26:50
napísal 172 príspevkov
misojogi píše:
newtonove zakony rovnako ako prirodzena moralka nie su vecou len viery ale aj zdraveho rozumu a objektivneho pohladu
Ak si myslíš, že toto skutočne platí, tak potom nerozumiem, čo riešiš s potratmi.

Newtonove zákony platia aj pre neveriaceho, nech robí, čo robí, nedokáže byť v rozpore s nimi. Nikto na svete.
Ak tá tvoja "prirodzená morálka" platí rovnako ako newtonove zákony, potom predsa žiadne potraty nemôžu nikde na svete existovať, je to len urban legend že nejaké sa vykonávajú. Takže je všetko v pohode, práve si vyriešil celý problém s potratmi. Žiaden potrat nedokážeme vykonať, lebo je v rozpore s "prirodzenou morálkou" ktorá platí rovnako ako Newtonove zákony (čiže bez ohľadu na rozhodnutie človeka).

Citácia:
prirodzena moralka nie su vecou len viery ale aj zdraveho rozumu a objektivneho pohladu
Vysvetlivky:
zdravý rozum = to, čo si myslí misojogi.
objektívny pohľad = misojogiho pohľad.

A to, čo si o danom probléme myslím ja (alebo napr. aj legionar) je nezdravý rozum (=hlúposť) a neobjektívny pohľad.

PS: a povedal som si, že k meritu veci už s ním diskutovať nebudem... a nedodržal som to :D

Obrázok užívateľa

napísal 13200 príspevkov
Citácia:
Vysvetlivky:
zdravý rozum = to, čo si myslí misojogi.
objektívny pohľad = misojogiho pohľad.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

myslel som to trocha inak, ale momentalne sa dokazem uz len chechtat ako divy ....
ja uz nevladzem ....

[ Príspevkov: 329 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 22  Ďalší

Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Problematika "kultúry smrti"

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť