Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Problematika "kultúry smrti"

[ Príspevkov: 195 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 13  Ďalší
Autor Správa

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18916 príspevkov
misionar3 píše:
legionar píše:
misionar3 píše:
chápeš to čisto mechanisticky na úrovni ateizmu a osvietenstva z konca 19.stor.
Z velkosti mozgu a biologických funkcii nedokážeš určiť rozdiel medzi človekom a žvieraťom. Rozdiely sú práve v duševnej a duchovnej činnsti. Opica nikdy nedkáže abstrakne myslieť, predvídať dôsledky svojich činov ani napísať program pre počítač, či skomponovať operu.
To nedokazu ani primitivni obyvatelia dzungle. Nie su to snad LUDIA ?
Pojdem este dalej, aby sme nechodili az do dzungle: Nedokaze to ani 99.99% ciganov! Zvysok si dopln sam ... ;) :D
Ako potom obstoji ta Tvoja 'definicia' cloveka ?
Tak to si úplne vedľa. Aj ludia z pralesa aj cigáni o vedia. Takže?
To Tvoje "Takze?" znamena, ze svoje predosle tvrdenie povazujes za dokazane ? :)

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 13123 príspevkov
Citácia:
Ale prečo by človek a zvieratá mali byť dané na jednu úroveň keď ani zvieratá v prírode nie sú vzájomne na jednej úrovni?
ja som myslel ze Ty ich davas na jednu uroven, tak potom sme sa asi nepochopili .... :oops:
Citácia:
To, že človek je aj zviera je fakt.
suhlasim, ale asi si zabudol jednu slabiku a tak som doplnil, dufam ze tak ako si to myslel ty ... a teda spravne, nie v rozpore s Tvojim nazorom
Citácia:
Stačí vymedziť na svete miesta kde človek v prírode nemá čo robiť a príroda si sama poradí.
za ochranu prirody som aj ja ,....
dokoncamam aj rad zvierata (hlavne ked su na mojom tanieri :-D )
Citácia:
To je podobná blbosť to so zvieratami. To, že sme síce všetci zvieratá neznamená, že disponujeme rovnakými schopnosťami.
ja ludom jednoznacne davam najvyssiu prioritu 8)

Obrázok užívateľa

napísal 13123 príspevkov
LiveD
precital som si este raz tvoj a moj prispevok (uz menit nebudem)

takze otazka ohladom zvierat teraz stoji asi tak ze aku principialnu kvalitu ma clovek oproti zvieratam
ci rozdiel je len v kvantite alebo aj v podstatnej skokovej kvalite

a zaroven je to otazka definicii kategorii:
cim sa podla teba lisi rastlina a zivocich? cim sa lisi ziva a neziva priroda?

a dalsia otazka
su vlastnosti ktore pripisujeme zvieratam len nasa projekcia ludskych vlastnosti?(podobne ako bajky) alebo su to objektivne porovnatelne zalezitosti?
napriklad je rozdiel medzi inteligenciou cloveka a trebars havrana len v kvantite? alebo je tam principialny rozdiel v kvalite?

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3939 príspevkov
legionar píše:
misionar3 píše:
legionar píše:
misionar3 píše:
chápeš to čisto mechanisticky na úrovni ateizmu a osvietenstva z konca 19.stor.
Z velkosti mozgu a biologických funkcii nedokážeš určiť rozdiel medzi človekom a žvieraťom. Rozdiely sú práve v duševnej a duchovnej činnsti. Opica nikdy nedkáže abstrakne myslieť, predvídať dôsledky svojich činov ani napísať program pre počítač, či skomponovať operu.
To nedokazu ani primitivni obyvatelia dzungle. Nie su to snad LUDIA ?
Pojdem este dalej, aby sme nechodili az do dzungle: Nedokaze to ani 99.99% ciganov! Zvysok si dopln sam ... ;) :D
Ako potom obstoji ta Tvoja 'definicia' cloveka ?
Tak to si úplne vedľa. Aj ludia z pralesa aj cigáni o vedia. Takže?
To Tvoje "Takze?" znamena, ze svoje predosle tvrdenie povazujes za dokazane ? :)
nie, ale tvoje považujem a nepravdivé ;)

Obrázok užívateľa

od 10.07.2015 17:28:11
napísal 1581 príspevkov
misojogi píše:
LiveD
precital som si este raz tvoj a moj prispevok (uz menit nebudem)

takze otazka ohladom zvierat teraz stoji asi tak ze aku principialnu kvalitu ma clovek oproti zvieratam
ci rozdiel je len v kvantite alebo aj v podstatnej skokovej kvalite

a zaroven je to otazka definicii kategorii:
cim sa podla teba lisi rastlina a zivocich? cim sa lisi ziva a neziva priroda?

a dalsia otazka
su vlastnosti ktore pripisujeme zvieratam len nasa projekcia ludskych vlastnosti?(podobne ako bajky) alebo su to objektivne porovnatelne zalezitosti?
napriklad je rozdiel medzi inteligenciou cloveka a trebars havrana len v kvantite? alebo je tam principialny rozdiel v kvalite?
Pomôžem si wikipediou:

Za rastliny (Plantae, zast. Vegetabilia) sa spravidla považujú eukaryotické organizmy, ktoré majú primárne (na rozdiel od živočíchov a húb) autotrofný spôsob výživy. Zjednodušene povedané ide teda o organizmy, ktoré budujú a vyživujú svoje telo spravidla premenou anorganických látok na organické.

Zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Rastliny

Živočíchy (Animalia) alebo staršie mnohobunkovce či metazoá (Polycytozoa, Metazoa; hovorovo a najmä ak sú väčšie: zvieratá) sú mnohobunkové eukaryotické organizmy živiace sa prevažne heterotrofne a spravidla schopné aktívneho pohybu aspoň v niektorej fáze svojho života (hoci niektoré druhy zostávajú na jednom mieste po celý život - sú prisadnuté). Inými slovami sú to všetky mnohobunkové eukaryoty, ktoré nie sú klasifikované ako rastliny, huby ani Chromista.

Zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/%C5%BDivo%C4%8D%C3%ADchy

A čo sa týka toho či živé a neživé má nejaký rozdiel to je veľmi problematické na to ti môžem dať jedno video ako úvahu:

https://www.youtube.com/watch?v=QOCaacO8wus
Titulky v tom videu si spustíš tak, že klikneš na CC. To ti dá anglické a vedľa toho máš ikonku ozubeného koliečka tam si dokážeš navoliť slovenské. Toto video ti to opíše a ukáže graficky krásne to čo by som ti tu ja vypisoval zbytočne.

A k tvojej najzásadnejšej otázke. Rozdiel medzi človekom a ostatnými zvieratami je v tom, že on má jeden orgán vyvinutejší ako ostatní. Mozog. Keď si zoberieš všetky zvieratá a začal by si ich porovnávať zistíš, že vždy sa ti na vrchole toho rebríčku objaví nejaký jeden druh zvieraťa čo v danej oblasti prevýši všetky. My sme to dokázali vývojom mozgu. Ale to nič nemení na fakte, že sme také isté zvieratá ako všetky ostatné. Tiež keď pred teba dám PC, notebook, tablet, jednočipový mikroprocesor tak sa asi so mnou nebudeš dohadovať či sú to počítače. Jednoducho sú to počítače len každý má iné funkčné možnosti. Tak je to aj so zvieratami. My patríme medzi zvieratá. Aj keď sa to niektorým nepáči je to proste fakt. Fakty sú faktami bez ohľadu na niekoho pocity. A to, že my v jednej veci prevyšujeme ostatné zvieratá ešte z nás nerobí niekoho čo je odčlenený z prírody a niečo viac. Len sa zamysli nad tým ako prežívame, čo potrebujeme k prežitiu napr. vodu, jedlo, teplo, kyslík, pohyb, sex, rôzne vitamíny, minerály, svoju svorku. V čom sme tak veľmi odlišní oproti primátom? Zatiaľ čo ich tlupy sa bijú palicami tak my máme akurát sofistikovanejšie palice ako napr. nože, meče, zbrane, atómovky. Teda dokážeme vyrobiť efektívnejšie nástroje. Ale to nič nemení na fakte, že sme zvieratá. Zatiaľ čo primáty sa učia jeden od druhého pozorovaním, my sme k tomu pridali text a x ďalších foriem vyúčby. Proste sme zvieratá na kvalitatívne vyššej úrovni. Ale to nás nijak nevyčleňuje. Vieš kedy by si mohol povedať, že človek je iný? Je niečo viac? Keď nebudeme závislý na tom istom čo zvieratá. Potom môžme byť kľudne aj samostatná kategória.

Obrázok užívateľa

napísal 1581 príspevkov
Ešte taký detail človek nie je aj zviera. Človek je zviera. Neviem prečo máš potrebu tam dávať AJ. No veď doplň to tvoje aj.. Aké aj okrem zvieraťa ešte je?

napísal 18916 príspevkov
misionar3 píše:
Povazovat neznamena dokazat.
Cim si dokazal, ze moje tvrdenie, ze "99.99% ciganov jakziv nenapise program, alebo nezlozi operu", nie je pravdive ? :)
(Ok - mozes tvrdit, ze to nemam spocitane a teda to cislo nesedi. :) Tak si pre ucely tejto diskusie mozeme zvolit mensie cislo, trebars 50%. Na podstate otazky to nic nemeni, pretoze to cislo uz plati pre vsetky bytosti, ktore dnes nazyvame "ludmi".)
Nemozes povedat, ze "EXISTUJE taky, co to v mene clovecenstva dokaze", pretoze to by bolo zle pouzitie kvantifikatora - Ty si tvrdil, ze CLOVEK je tak zadefinovany (=VSETCI LUDIA).
A ja som Ti na to oponoval, ze takato definicia cloveka neobstoji, musis vymysliet lepsiu.

Obrázok užívateľa

napísal 13123 príspevkov
l1ve_D píše:
Ešte taký detail človek nie je aj zviera. Človek je zviera. Neviem prečo tam máš dávať potrebu AJ. No veď doplň to tvoje aj.. Aké aj okrem zvieraťa ešte je?
No ved ja totizto nespochybnujem tvoj pohlad ze clovek je spaty s prirodou a ze teda je aj zviera
ale to ze jeho mozog predstavuje taky kvalitativny skok ze mozeme hovorit o niecom novom, o dalsom vyvojovom stupni

samozrejme klasifikacia druhov je vzdy vec definicie
napriklad medzi rastlinami a zivocichmi je rozdiel v tom ze zivocich okrem anorganickych latok potrebuje aj organicke a druhy rozlisovaci moment je schopnost pohybu minimalne v niektorom obdobi zivota
zasa rozdiel medzi anorganickymi vecami a zivymi vecami je v tom ze neziva vec napriklad kamen nepotrebuje ziadnu vyzivu
takze mame
anorganicke (napr kamen-nepotrebuje pre svoju existenciu latky z okolia)
organicke (napr strom-potrebuje anorganicke a vie zuzitkovat aj organicke)
zivocich (napr pes-potrebuje latky z okolia a plus ma vlastny pohyb )

pricom mozeme redukovat vyssie na nizsie (opacne to nejde)
napr ked neuvazujeme pohyb tak pes patri do skupiny organickych
ked neuvazujeme ani latkovu vymenu(napr pre ucely fyzikalnych zakonov) tak napriklad gravitacii podlieha rovnako pes strom aj kamen

....
Ty si samozrejme mozes zadefinovat aj ine kriteria, ale tieto su viacmenej osvedcene a uznavane a myslim si ze aj celkom rozumne

od 14.12.2017 16:55:21
napísal 218 príspevkov
misojogi, ty cloveka definujes najma cez mozog, ze je to kvalitativny skok a pod. Ale zase... Neplati to pre mozog kazdeho cloveka. Co ti, co maju IQ < 75? Alebo taki autisti a inak postihnuti ludia. Napriek tomu som videl zvierata, co dokazu neuveritelne veci. Staci popozerat youtube a najdes psa, co spieva, rozprava. Rozprava aj havran a to k veci, nie nahodne slova.
Neviem... uz sa tej teme o zvieratach a cloveku venuje dost velky priestor tu. Asi v 2-3 temach. Nech je to ako chce a nech mas akykolvek nazor, tak:
1) musis brat do uvahy, ze aj zvierata su bozie stvorenstvo, nielen ludia
2) aj podla biblie boli zvierata a celkovo priroda zverene cloveku do ruk, aby sa o nu STARAL
3) nesmies tyrat zvierata, ani muchy, chrobaky, nic, ani sa k nim zle spravat. To robi len hovado.
Pamatam sa na debatu Raracha z Bazaru, ktory tvrdil, ze "tyrat zvierata nie je hriech", lebo to nie je
v KKC, ani taka dogma neexistuje a pod. A co tak zdravy rozum pouzit? Ved prave to sa snazite vysvetlit,
ze toto racio a nejaka prirodzena moralka z ludi robia nieco viac - tak nech ju pocitia aj zvierata!!!
4) ak uz musim jest maso zo zvierat (ako ja), tak vyhladavam maso a vajcia z chovov, kde tie zvierata netrpia.
V tomto pripade podporujem slovenske produkty. Zavrhujem polske. Asi chapeme preco.
5) k prirode a k zivotu celkovo treba mat UCTU. Tym je povedane vsetko. Clovek je znamy tym, ze je casto zhovadily
a ze casto klesa na nizsiu uroven ako je zviera. Preto boli koncentracne tabory, gulagy a preto je bezdovodne tyranie
zvierat. Poznam osobu, ktorej robi radost zrazit autom macku, ked nejaku zbada na ceste... Nechapem....

Obrázok užívateľa

napísal 1581 príspevkov
misojogi píše:
l1ve_D píše:
Ešte taký detail človek nie je aj zviera. Človek je zviera. Neviem prečo tam máš dávať potrebu AJ. No veď doplň to tvoje aj.. Aké aj okrem zvieraťa ešte je?
No ved ja totizto nespochybnujem tvoj pohlad ze clovek je spaty s prirodou a ze teda je aj zviera
ale to ze jeho mozog predstavuje taky kvalitativny skok ze mozeme hovorit o niecom novom, o dalsom vyvojovom stupni

samozrejme klasifikacia druhov je vzdy vec definicie
napriklad medzi rastlinami a zivocichmi je rozdiel v tom ze zivocich okrem anorganickych latok potrebuje aj organicke a druhy rozlisovaci moment je schopnost pohybu minimalne v niektorom obdobi zivota
zasa rozdiel medzi anorganickymi vecami a zivymi vecami je v tom ze neziva vec napriklad kamen nepotrebuje ziadnu vyzivu
takze mame
anorganicke (napr kamen-nepotrebuje pre svoju existenciu latky z okolia)
organicke (napr strom-potrebuje anorganicke a vie zuzitkovat aj organicke)
zivocich (napr pes-potrebuje latky z okolia a plus ma vlastny pohyb )

pricom mozeme redukovat vyssie na nizsie (opacne to nejde)
napr ked neuvazujeme pohyb tak pes patri do skupiny organickych
ked neuvazujeme ani latkovu vymenu(napr pre ucely fyzikalnych zakonov) tak napriklad gravitacii podlieha rovnako pes strom aj kamen

....
Ty si samozrejme mozes zadefinovat aj ine kriteria, ale tieto su viacmenej osvedcene a uznavane a myslim si ze aj celkom rozumne
Nemyslím si viď včely. Ešte sme vďaka mozgu neprekonali ani tak jednoduchého tvora ako je včela v organizácii a v udržiavaní rovnováhy v prírode. Teda sme pod ňou a tak hlboko. Bez včiel môže zahynúť príroda. Ale bez človeka nezahynie príroda. Tá by si to, že tu chýba nemusela ani všimnúť. Lebo to potom keď už by sme mali byť dôslední tak také včelstvo je potom ešte samostatná kategória nad človekom. Teda vývojový stupeň zviera potom človek a nad človekom včela. ;)

Obrázok užívateľa

napísal 13123 príspevkov
Citácia:
musis brat do uvahy, ze aj zvierata su bozie stvorenstvo, nielen ludia
2) aj podla biblie boli zvierata a celkovo priroda zverene cloveku do ruk, aby sa o nu STARAL
3) nesmies tyrat zvierata, ani muchy, chrobaky, nic, ani sa k nim zle spravat. To robi len hovado.
s tym suhlasim a dokonca to mas aj v spovednom zrkadle .... v JKS
Citácia:
Lebo to potom keď už by sme mali byť dôslední tak také včelstvo je potom ešte samostatná kategória nad človekom. Teda vývojový stupeň zviera potom človek a nad človekom včela. ;)
vzdy zalezi na kriteriach

Obrázok užívateľa

napísal 1581 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
musis brat do uvahy, ze aj zvierata su bozie stvorenstvo, nielen ludia
s tym suhlasim a dokonca to mas aj v spovednom zrkadle .... v JKS
Citácia:
Lebo to potom keď už by sme mali byť dôslední tak také včelstvo je potom ešte samostatná kategória nad človekom. Teda vývojový stupeň zviera potom človek a nad človekom včela. ;)
vzdy zalezi na kriteriach
Kritérium je jasné. Včely konajú rozumnejšie a organizovanejšie ako človek. Nepotrebujú dokonca na to ani tak výkonný mozog ako človek. Teda včela je na vyššom stupni ako človek. ;)

Obrázok užívateľa

napísal 13123 príspevkov
Citácia:
Včely konajú rozumnejšie a organizovanejšie ako človek.
preco si to myslis?
ja si myslim ze to plati len vo velmi uzkom rozsahu cinnosti, clovek je daleko vsestrannejsi ....

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3939 príspevkov
legionar píše:
misionar3 píše:
Povazovat neznamena dokazat.
Cim si dokazal, ze moje tvrdenie, ze "99.99% ciganov jakziv nenapise program, alebo nezlozi operu", nie je pravdive ? :)
(Ok - mozes tvrdit, ze to nemam spocitane a teda to cislo nesedi. :) Tak si pre ucely tejto diskusie mozeme zvolit mensie cislo, trebars 50%. Na podstate otazky to nic nemeni, pretoze to cislo uz plati pre vsetky bytosti, ktore dnes nazyvame "ludmi".)
Nemozes povedat, ze "EXISTUJE taky, co to v mene clovecenstva dokaze", pretoze to by bolo zle pouzitie kvantifikatora - Ty si tvrdil, ze CLOVEK je tak zadefinovany (=VSETCI LUDIA).
A ja som Ti na to oponoval, ze takato definicia cloveka neobstoji, musis vymysliet lepsiu.
Nezhodneme sa, alebo som sa nevyjadril celkom jasne. Nie je podstatné či človek napíše,alebo nenapíše program, skomponuje symfóniu..., ale že má tú schopnosť. Schopnosť tvorivo pracovať a abstraktne myslieť a tú má každý človek - aj tí cigáni a primitívi v pralese. akurát ju nevyužívajú alebo ju majú nerozvinutú. Tým považujem za mnou uvedenú definíciu za správnu. Ked niekto nenapíše program to neznamená že nemá tú schopnosť, alebo ju nemôže získať štúdiom.

napísal 18916 príspevkov
Misionar3:
Prepac, ale s tym sa neda suhlasit. Nie vsetci ludia "maju tu schopnost". Objektivne.
Ja VIEM, ze ziadnu schopnost zlozit operu nemam.

To je velmi pofiderna definicia, to si urcite uvedomujes.
Mohli by sme k nej napriklad pridat tvrdenie, ze clovek dokaze byt na dvoch miestach sucasne, nie ?
Ved bilokacii niektorych svatych verite.
Ako to, ze to nedokazu aj ostatni LUDIA? Uplne objektivne to nedokazu, nie ze by len "nevyuzivali svoje schopnosti" ...
Ani lietat sam neviem ...

[ Príspevkov: 195 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 13  Ďalší

Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Problematika "kultúry smrti"

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť