Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Problematika "kultúry smrti"

[ Príspevkov: 12 ] 
Autor Správa

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 12824 príspevkov
https://svetkrestanstva.postoj.sk/47024/preco-staty-utocia-na-spovedne-tajomstvo-a-preco-ho-cirkev-brani
Citácia:
Autori nóty pripúšťajú, že zmysel spovedného tajomstva ľudia často nechápu, preto sa ho snažia v texte objasniť. „Ono je nevyhnutné pre svätosť sviatosti a pre slobodu svedomia penitenta, preto si penitent musí byť v každom momente istý, že sviatostný rozhovor ostane tajomstvom spovede,“ konštatuje nóta a zdôrazňuje, že cirkev spovedné tajomstvo chráni svojou morálnou a právnou silou natoľko, že spovedník musí byť pripravený aj na obetu vlastného života – nielen kvôli lojalite k penitentovi, ale najmä voči Bohu.

Kódex kanonického práva stanovuje, že kňaz, ktorý priamo porušuje spovedné tajomstvo, upadá do exkomunikácie; kto ho porušuje nepriamo, má byť potrestaný podľa závažnosti deliktu (kán. 1388).
z diskusie
Citácia:
Spovedne tajomstvo je silna "institucia". Ak sa RKC "vzda" spovedneho tajomstva, ludia jednoducho prestanu hovorit pri spovedi veci, ktore nechcu aby pocula 3. osoba.
cize narusi sa spoved ako taka (znizi sa dovera) ale realne to nepomoze veci (nezvysi sa pocet vyriesenych kriminalnych pripadov ani sa nezabrani samovrazadam, zneuzitiam atd)

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18761 príspevkov
Myslim, ze take veci ako 'nepomahal som s domacimi pracami', 'hadal som sa so zenou', 'skaredo som nadaval' a pod. by ludia kludne hovorili dalej. :)
A tie 'ostatne' (napr. 'znasilnil som susedku', 'ukradol som v podniku stavebny material na chatu', atd.) uz nepatria ani tak do spovede, ako pred sud.
Pred obciansky sud.
Preto ludia tlacia na zrusenie spovedneho tajomstva v pripadoch, kedy naozaj ide o trestnu cinnost.

A dovolim si tvrdit, ze Boh by s tym nemal ziaden problem.
Pretoze Boh ziadnu "usnu spoved", ani "spovedne tajomstvo" nikomu NEPRIKAZAL a ani NEPOVOLIL !

Obrázok užívateľa

napísal 12824 príspevkov
Citácia:
Pretoze Boh ziadnu "usnu spoved", ani "spovedne tajomstvo" nikomu NEPRIKAZAL a ani NEPOVOLIL !
jadro spovede mas naozaj v Pisme (len tam nemas pomenovanie - slovo spoved) vonkajsie detaly nie su take dolezite

napísal 18761 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
jadro spovede mas naozaj v Pisme (len tam nemas pomenovanie - slovo spoved) vonkajsie detaly nie su take dolezite
Ma ho tam iba ten, kto ho tam CHCE mat. :)

Obrázok užívateľa

napísal 12824 príspevkov
nie, je to ciste vec logiky, Jezis totiz slubil svojim ucenikom moc odpustat hriechy kedze aj on sam ich odpustal ...
a klucove je terminus technicum (ustalene slovne spojenie s presnym vyznamom v tej dobe) moc zvazovat a rozvazovat na zemi aj aj nebi.
Komu odpustite hriechy budu mui odpustene a komu zadrzite budu mu zadrzane
To ze tato pravomoc dana Jezisom potom dodatocne bola nazvana spoved je nepodstatna zalezitost
rozhodujuce je predsa, ze tú pravomoc dostali

od 05.03.2014 14:26:50
napísal 61 príspevkov
Ak budeme logicky uvažovať - ak by aj bolo spovedné tajomstvo pri závažných trestných činoch zrušené, ľudia, ktorí sa obávajú trestného stíhania by potom túto svoju trestnú činnosť pri spovedi neprezradili (lebo by vedeli, že bude nasledovať trestné oznámenie, zatknutie a súd).
Teraz sa s tým priznajú len preto, lebo sú si istí, že to ten kňaz neposunie na políciu.

Takže vlastne je to z tohto pohľadu jedno, či to tajomstvo existuje, alebo nie.

napísal 18761 príspevkov
jerry píše:
Ak budeme logicky uvažovať - ak by aj bolo spovedné tajomstvo pri závažných trestných činoch zrušené, ľudia, ktorí sa obávajú trestného stíhania by potom túto svoju trestnú činnosť pri spovedi neprezradili (lebo by vedeli, že bude nasledovať trestné oznámenie, zatknutie a súd).
Teraz sa s tým priznajú len preto, lebo sú si istí, že to ten kňaz neposunie na políciu.

Takže vlastne je to z tohto pohľadu jedno, či to tajomstvo existuje, alebo nie.
Nie je to jedno z jedneho dovodu: ze tu existuje kasta ludi, ktori nepodliehaju rovnakym zakonom, ako vsetci ostatni.

napísal 18761 príspevkov
misojogi píše:
nie, je to ciste vec logiky, Jezis totiz slubil svojim ucenikom moc odpustat hriechy kedze aj on sam ich odpustal ...
a klucove je terminus technicum (ustalene slovne spojenie s presnym vyznamom v tej dobe) moc zvazovat a rozvazovat na zemi aj aj nebi.
Komu odpustite hriechy budu mui odpustene a komu zadrzite budu mu zadrzane
To ze tato pravomoc dana Jezisom potom dodatocne bola nazvana spoved je nepodstatna zalezitost
rozhodujuce je predsa, ze tú pravomoc dostali
To je logicky nezmysel.
Pretoze, ak aj by to nebola dodatocna vlozka, nijako z toho nevyplyva nutnost spovede - a uz vobec nie spovede TAJNEJ.

Obrázok užívateľa

napísal 12824 príspevkov
Citácia:
nijako z toho nevyplyva nutnost spovede
nutnost spovede spociva v tom ze clovek chce mat odpustene hriechy
Jezis v tych slovach len dal apostolom pravomoc to ucinit
ale unika mi ze co chces vlastne dokazat
z uvedenych Jezisovych slov podla mna jasne vyplyva pravomoc odpustat hriechy
a ako si to apostoli a ich nastupcovia zorganizovali je hadam ich vec ...

a to nehovorim o tom ze spoved je vynikajuca vec z hladiska psychohygieny ako uznali aj viaceri psychologovia

napísal 18761 príspevkov
misojogi píše:
z uvedenych Jezisovych slov podla mna jasne vyplyva pravomoc odpustat hriechy
a ako si to apostoli a ich nastupcovia zorganizovali je hadam ich vec ... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Ved to ... :roll:
Kedy sa Jezis musel cloveka PYTAT, aky hriech spachal ?
Ak im dal moc odpustat hriechy (co je sakra VELKA a ZODPOVEDNA vec!), ako to, ze im NEDAL moc 'vidiet' tie hriechy aj bez toho, aby sa museli SPOLAHNUT na to, co im ti hriesnici nabulikaju v POVINNEJ SPOVEDI (lebo bez spovede sa k Eucharistii proste nedostanes!) ? :D
Ano - pekne si to ti 'nastupcovia' zorganizovali ... :evil:

Obrázok užívateľa

napísal 12824 príspevkov
Citácia:
Kedy sa Jezis musel cloveka PYTAT, aky hriech spachal ?
to je zasa tvoja sukromna interpretacia, zasa si sa zameral na nieco co nie je podstatne. Naopak uz aj z hladiska SZ je dolezite hriechy VYZNAT (ty odpustas kazdy vyznany hriech .... a nespominas viac.)

napísal 18761 príspevkov
misojogi píše:
to je zasa tvoja sukromna interpretacia, zasa si sa zameral na nieco co nie je podstatne. Naopak uz aj z hladiska SZ je dolezite hriechy VYZNAT (ty odpustas kazdy vyznany hriech .... a nespominas viac.)
Iste - presne ako je aj "sukromna iterpretacia" tych "organizatorov viery" ... :roll:
Aj Mohamed vyhlasil, ze ON je ten 'posledny Bozi prorok' a 'zorganizoval si vieru' podla seba.
Preco mu neveris ? :lol: :lol: :lol:

"Vyznat hriechy" je dolezite iba pre tych "organizatorov viery" - pre nikoho ineho !
Bohu staci, ze do Teba vidi - a Tebe staci, ze On do Teba vidi ... ;)

Vsetky nabozenstva (a najma ich organizacie) na svete su iba ludskymi manipulaciami s inymi ludmi.

[ Príspevkov: 12 ] 

Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Problematika "kultúry smrti"

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť