Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Problematika "kultúry smrti"


 [ Príspevkov: 4 ] 
Autor Správa
Poslať 03.05.2018 11:10:32   Prečo európania vymierajú
 
Obrázok užívateľa

od 10.07.2015 18:28:11
napísal 1581 príspevkov
Ženy detí nechcú plno výhovoriek a feminizmus + kariéra.
Muži jedia nezdravé hlúposti. (týka sa to samozrejme aj žien)
Ženy aj muži sú vystavovaní neprimeranému stresu a majú nedostatok pohybu.
Také je to jednoduché...

https://najmama.aktuality.sk/clanok/263589/uznavany-odbornik-zeny-materstvo-odkladaju-muzi-stracaju-plodnost-co-bude-o-par-rokov/
_________________
Boh nemá náboženstvo. Mahatma Gandhi
Hore
 Profil  
 
Poslať 03.05.2018 12:21:28   Re: Prečo európania vymierajú
 

od 10.01.2017 11:23:02
napísal 350 príspevkov
S rastúcou civilizačnou vyspelosťou a životnou úrovňou klesá miera pôrodnosti, to je všeobecne známe. Nejaké morálne apely ohľadom vymierania Európy na tom nič nezmenia.

Cielenými opatreniami v oblasti ekonomiky by sa mohla pôrodnosť podporiť (viď napr. Nórsko 90-te roky vs. zvyšok Európy), ale to je na Slovensku scifi.
Hore
 Profil  
 
Poslať 03.05.2018 22:41:26   Re: Prečo európania vymierajú
 
Obrázok užívateľa

od 10.07.2015 18:28:11
napísal 1581 príspevkov
jery píše:
S rastúcou civilizačnou vyspelosťou a životnou úrovňou klesá miera pôrodnosti, to je všeobecne známe. Nejaké morálne apely ohľadom vymierania Európy na tom nič nezmenia.

Cielenými opatreniami v oblasti ekonomiky by sa mohla pôrodnosť podporiť (viď napr. Nórsko 90-te roky vs. zvyšok Európy), ale to je na Slovensku scifi.
To nemá nič spoločné s vyspelosťou. Aj si čítal ten článok?
_________________
Boh nemá náboženstvo. Mahatma Gandhi
Hore
 Profil  
 
Poslať 12.05.2018 0:48:35   Re: Prečo európania vymierajú
 
Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 12912 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
z clanku
Citácia:
Špecializácii reprodukčnej medicíny a neplodnosti sa venujem už skoro 40 rokov. V tej dobe, kedy sme začínali, bol priemerný počet spermií u zdravého muža 100 miliónov spermií. Muž, ktorý mal pod 100 miliónov mal spermií málo. A dnes? Dnes je norma Svetovej zdravotníckej organizácie 15 miliónov. To je zásadný pokles. Zo 100 na 15 miliónov za necelých 30 rokov. A to hovorím len o množstve, nie o kvalite. Aký bude ďalší vývoj? Čo bude o 20 rokov? Nič? Neviem veru...
Citácia:
Prečo myslíte, že tak výrazne u mužov klesá plodnosť a kvalita spermií?

Samozrejme, že pre tie veci, ktoré sú už tak známe, ale stále ich podceňujeme. Ide najmä o dnešný naozaj nezdravý životný štýl, fajčenie - to zakazujeme ihneď všetkým, takisto treba obmedziť alkohol a napríklad aj estrogény - fytoestrogény vo vode či potravinách, tie pre mužov vôbec nie sú dobré (napríklad v kravskom mlieku gravidnej kravy, v ľanových semienkach, v niektorých strukovinách, zrnách, klíčkoch, bylinkách, sú obsiahnuté v sóji, ale aj v pitnej vode, pozn.red.). Takisto treba byť viac opatrným na teplo, ak sú semenníky prehrievané, znižuje sa schopnosť spermiogenézy, teda tvorby spermií, takže - vyvarovať sa tesného a nepohodlného prádla či oblečenia, tepla, žiarenia v blízkosti a podobne.
Citácia:
Čo by mali napríklad už matky dnešných malých chlapcov robiť pre ich budúcu plodnosť? Vidíte aj Vy zmeny toho, aký je rozdiel medzi chlapcami kedysi a dnes? Myslím to, že sú mnohí aj fyzicky celkom inak stavaní, sú akoby viac ženskejší...

To je veľká pravda. Presne - pozrite sa, akú stavbu tela mali chlapci a muži pred 30-timi rokmi a ako vyzerajú dnes? Úplne inak. My sme boli lepšie stavaní, široké ramená, v najlepšom veku tehličky na bruchu a prečo? Lebo sme sa stále hýbali. Dnešní chlapci, a teda ale to aj deti celkovo, čiže aj dievčatá, sú absolútne bez pohybu, nehýbu sa skoro vôbec. Ešte aj na toho málo telocviku, čo máme, nosia takmer všetci ospravedlnenky. To je zásadná chyba. Tiež by mali zdravšie jesť, čo najmenej spracovaných jedál a fastfoodov. Jednoducho to všetko už spomenuté - naučiť ich, čo robiť a čo nie, čo jesť a čo nie, viesť ich k vyváženému životnému štýlu, kde sa obmedzuje aj alkohol, nefajčí sa a netrávi sa všetok čas pri mobiloch a počítačoch, ktoré brzdia nielen fyzickú aktivitu. Samozrejme, ani stres nie je dobrý, ale ten bol aj kedysi, treba sa ho len učiť správne odbúrať - a to sme opäť pri tom zdravom životnom štýle.
Citácia:
Už roky sa stretávate s pármi, ktoré chcú dieťa. Chodia za Vami najčastejšie práve preto, že dieťa odkladajú a neskoro sa spamätajú? Ako veľmi sa líšia dôvody, pre ktoré chodili kedysi a dnes?

Len za dnešný deň, čo som v práci, bola tretina pacientiek také, ktoré by chceli bábätko a všetky sa spamätali až po 35-tke. Pýtam sa ich - kde ste boli doteraz? Prečo až teraz? Jednoducho sa 'pozabudnú'. Rovnako tak muži. Mnohé ženy priznajú, že nemali partnera, s ktorým by mohli mať dieťa - buď vôbec, alebo sa ich partner doteraz na dieťa necítil. Iné uvadzajú sociálne dôvody - žili, cestovali, alebo pracovali na kariére.

Pred rokmi boli dôvody skôr zdravotné, neboli orientované tak ekonomicky ako dnes, pacientiek bolo menej a rozhodne neprišli až po 35-tke. V tej dobe to už bola stará žena, veď aj za starú prvorodičku sme predtým mali 30-ročnú ženu, potom sme ju posunuli na 35 rokov.
------------------------
Ľudia sú dnes čoraz menej rodinne založení. Dôležitejšie sú zážitky, cestovanie, kariéra, bývanie na úrovni. Stále je niečo prednejšie. A potom sa rozhodnú, že konečne už dieťa chcú a zrazu zistia, že to nejde, že je možno neskoro. Alebo ho chcú hneď a nechcú čakať. Prídu k nám a ja sa ich pýtam – koľko rokov to už skúšate? Odpoveď je zväčša – ešte sme neskúšali.
Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
 [ Príspevkov: 4 ] 

Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Problematika "kultúry smrti"

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Skočiť na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Slovenský preklad:phpbb.sk.

Zobraziť štatistiku návštevnosti: