od 22.03.2008 10:01:14 napísal 4298 príspevkov Bydlisko: Žilina
|
misojogi píše: kultura smrti https://standard.sk/287529/vyse-tridsattisic-mrtvych-eutanazia-pre-bezdomovcov-aj-tych-vo-financnej-tiesni-liberalna-kanada-sa-klze-po-sikmej-ploche/Citácia: Pre zdravotne znevýhodnených má kanadská vláda jednoduché riešenie: asistovanú smrť. Lekári ju ponúkajú ako rovnocennú možnosť liečby aj ľuďom, ktorí by pri adekvátnej paliatívnej starostlivosti dokázali žiť ešte roky.
Zdravotne postihnutá armádna veteránka Christine Gauthierová kritizovala kanadskú vládu za to, že jej prakticky odporučila riešiť svoje zdravotné problémy samovraždou.
Pracovník z vládnej agentúry Záležitosti veteránov Kanady (VAC) jej vraj ponúkol eutanáziu, keď sa sťažovala na príliš dlhú inštaláciu schodiskového výťahu pre jej invalidný vozík. Bývalá paraolympionička o tom vypovedala minulý štvrtok v kanadskom parlamente.
Po rokoch frustrujúceho meškania jej mal nemenovaný pracovník povedať: „Madam, ak ste naozaj taká zúfalá, môžeme vám hneď teraz poskytnúť lekársku pomoc pri zomieraní.“
Gauthierová sa podľa vlastných slov čudovala, že jej chcú dať injekciu, ktorá jej pomôže zomrieť, ale nedajú jej nástroje, ktoré by jej pomohli žiť. „Bolo naozaj šokujúce počuť takýto komentár,“ hovorí bývalá športovkyňa. Súčasné podmienky jej dokázateľne zhoršujú kvalitu života. Ak sa chce dostať domov, musí sa šúchať hore schodmi po zadku a ťahať za sebou invalidný vozík. Nejde pritom o precedens.
Škandál sa objavil týždeň po tom, čo kanadský minister pre záležitosti veteránov potvrdil, že najmenej ďalším štyrom veteránom podobne ponúkli prístup k zákonu o „lekárskej pomoci pri umieraní“ (MAiD). ========================================= presne o toto ide liecba eutanaziou je pre zdravotne poistovne najvyhodnejsia, a tie potom maju vysoke zisky a su efektivne Citácia: Najzraniteľnejší môžu smrť považovať za rozumnú, varuje lekár
Medicínsky asistovanú samovraždu v Kanade prvýkrát legalizovali v roku 2016. Sprvu sa MAiD týkala len nevyliečiteľne chorých pacientov, lebo ich smrť bola „rozumne predvídateľná“. Žiadateľov o nezvratnú medicínsku intervenciu navštívil v určenom čase lekár a podal im toxický koktail sedatív. Minulý rok sa zákon rozšíril aj o pacientov, ktorým prirodzená smrť bezprostredne nehrozí – ľudí s dlhodobým postihnutím. Predvídateľnosť smrti ako základná podmienka na prístup k eutanázii tým prestala platiť. To sa odráža na desivom počte úmrtí.
Na ilustráciu, minulý rok si takýmto spôsobom vzalo život viac než desaťtisíc ľudí – niečo vyše troch percent všetkých úmrtí v Kanade v tom roku. Od účinnosti zákona MAiD v roku 2016 je toto číslo vyššie ako 30-tisíc.
Tisíce ľudí, ktorí by mohli žiť ešte mnoho rokov, dnes úspešne žiadajú o samovraždu. Odkaz vlády je jasný: ak chcete umrieť, pomôžeme vám. V kanadských provinciách ako Quebec a Britská Kolumbia tvoria asistované samovraždy takmer päť percent úmrtí.
Od marca 2023 tieto čísla s istotou porastú.
Tamojší zákonodarcovia schválili, že od budúceho roka môžu asistovanú samovraždu vykonať aj ľudia trpiaci duševnou chorobou.
To už dvíhajú varovný prst aj lekári. Eutanázia by sa podľa nich mohla zmeniť na štandardnú „liečbu“ porúch duševného zdravia, pričom na farmakologickú a terapeutickú liečbu sa bude klásť malý dôraz. presne tak progresivci su nacisti dneska Možno najväčšia hrozba pre hendikepovaných od čias Hitlera
Šéf Kanadskej komisie pre ľudské práva začiatkom tohto roka varoval, že ľuďom so zdravotným postihnutím sa odopiera ich základná ľudská dôstojnosť a tlačia ich do situácie, keď smrť považujú za jediné riešenie.
Obhajkyňa ľudských práv Amanda Achtmanová, ktorá spolupracuje s organizáciou Kanadskí lekári za život, sa obáva, že spoločenská túžba vyhnúť sa utrpeniu a neschopnosť reagovať na utrpenie s náležitou starostlivosťou a súcitom poháňa rast asistovanej samovraždy.
Zatiaľ čo v iných krajinách, kde je eutanázia legálna, je zámerne oddelená od všetkých ostatných liečebných metód, v krajine javorového listu ju lekári spomínajú pacientom bežne ako rovnocennú voľbu iným možnostiam liečby a paliatívnej starostlivosti. Aj osobitná spravodajkyňa OSN pre práva osôb so zdravotným postihnutím v roku 2019 uviedla, že počas návštevy Kanady jej seniori povedali, že im ponúkli možnosť voľby „medzi opatrovateľským domom a lekárskou asistovanou samovraždou“.
Pacienti pritom nemusia mať smrteľné ochorenie, stačí aj život obmedzujúce postihnutie. Lekári túto možnosť navrhujú, aj keď pacienti tému samovraždy nenastolia, píše portál Forbes.
„Väčšina Kanaďanov si myslí, že je to služba súcitu ponúkaná ľuďom, ktorým už niet čo ponúknuť a ako východisko im je ponúkaná smrť. Pritom v skutočnosti sa systém uplatňuje tak liberálne a tak ľahko v takom krátkom časovom období, že zomierajú ľudia, ktorí by sa zotavili pri väčšej starostlivosti a prostriedkoch na život,“ povedala kanadská rodinná lekárka Ramona Coelhová pre agentúru AP.
Najkritickejšie to pomenoval riaditeľ Kanadského inštitútu pre inklúziu a občianstvo Tim Stainton, keď uviedol, že zákony o tejto medikamentóznej intervencii sú „pravdepodobne najväčšou existenčnou hrozbou pre ľudí so zdravotným postihnutím od čias nacistického programu v Nemecku v 30. rokoch 20. storočia“. je to bieda Ušetrí to desiatky miliónov dolárov ročne
Že je ekonomicky výhodné zbaviť sa imobilných a hendikepovaných, ilustrujú aj analýzy. Kancelária kanadského parlamentu, ktorá poskytuje nezávislú finančnú a ekonomickú analýzu, vydala v októbri 2020 správu, v ktorej sa uvádza, že MAiD zníži náklady na zdravotnú starostlivosť o viac ako 66 miliónov dolárov. V roku 2017 zas Aaron Trachtenberg, výskumník a lekár z University of Manitoba, a Braden Manns, zdravotnícky ekonóm a nefrológ z University of Calgary, publikovali dokument, v ktorom predpovedajú, že MAiD môže znížiť náklady na zdravotnú starostlivosť až o sto miliónov dolárov ročne.
„Obávam sa, že MAiD je jednoduchým riešením nedostatku postelí a hrozného nedostatku zdrojov, ktorým pacienti čelia,“ povedala doktorka Coelhová. Štatistiky neukazujú, koľkí ľudia, ktorí sa rozhodli pre asistovanú smrť, žili v chudobe. Hoc len jeden človek, ktorý by sa tak rozhodol pre zlú sociálnu situáciu, je podľa lekárov priveľa.
Americký publicista Ross Douhat v nedávnom komentári píše, že ak systém eutanázie využíva desaťtisíc ľudí ročne, ide už o dystopiu. „V týchto číslach môžete vidieť temné spôsoby, akými eutanázia interaguje s ďalšími problémami neskorej modernej doby – izoláciou spôsobenou rozpadom rodiny, šírením chronických chorôb a depresií, tlakom zo starnutia, spoločnosťami s nízkou pôrodnosťou, aby znížili svoje náklady na zdravotnú starostlivosť,“ myslí si Douhat.
Myšlienka, že ľudské práva zahŕňajú právo na sebazničenie, predstava, že ľudia v stave hrozného utrpenia a zraniteľnosti sú skutočne „slobodní“ urobiť rozhodnutie, ktoré ukončí všetky voľby, myšlienka, že liečiteľská profesia by mala zahŕňať smrť – to sú podľa novinára vo svojej podstate deštruktívne myšlienky. Mišo, zase trieskaš. V Kanade je 306 členný parlament a z toho len 33 kresiel majú liberáli, 100 nová demokratická strana a 166 konzervatívci. Takže ak sa tam deje deštrukcia spoločnosti majú to na účte konzervatívci a nie progresívci. Obávam sa že nevidíš do situácie ani u nás a ani vo svete. Je to boj dobra so zlom, alebo boj za Boha a proti diablovi. Politika s tým nemá čo robiť. Politiku len využívajú jednotlivé strany tohoto zápasu podľa toho ako sa im to hodí. Ty sám si príkladom toho ako sa lahko necháš zmanipulovať a chvílu si zástanca slobody prejavu, slova, zhromažďovania, prístupu k informáciam (t.j. jasne liberálny a progresívny postoj) a v zápätí túto tebou vyznávanú slobodu upieraš istým skupinám ludí (napr. LGBT, moslimovia, ....). Bolo by vhodné keby si si ujasnil na ktorej pozícii stojíš - vyznávaš slobodu, aj v prístupe k informáciam, alebo žiadaš obmedzovanie slobodného rozhodovania a chceš direktívne zásahy štátu?
_________________ Pamätaj že vo výšinách vždy svieti Slnko, bez ohladu na mračná ktoré prichádzajú a odchádzajú
|
|