Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Problematika "kultúry smrti"


 [ Príspevkov: 1308 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 84, 85, 86, 87, 88  Ďalší
Autor Správa
Poslať 03.09.2019 16:35:26   Re: Gender ideológia
 
Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 11:01:14
napísal 3926 príspevkov
Bydlisko: Žilina
misojogi píše:
https://www.hlavnespravy.sk/kuffa-o-liberalnych-krestanoch-ti-su-este-horsi-nez-liberali-liberali-sa-aspon-priznavaju-ze-neveria-v-boha/1873051
Otec Marián Kuffa v svojej poslednej kázni vystríhal ľudí pred liberálnymi kresťanmi, ktorí nás v tejto dobe špinia viac ako liberáli samotní.
Preto nás aj teraz opäť vystríha pred liberálmi, ku ktorým sa oproti minulým rokom pridali už aj liberálni kresťania. “Tí sú ešte horší než liberáli. Liberáli sa aspoň priznávajú, že neveria v Boha. Ale liberálni kresťania povedia, že veria v Boha ale na druhú stranu povedia, že nenávidia Krista, ktorý k nám hovorí cez biskupov a kňazov. Kto vás počúva, mňa počúva. Kto vami pohŕda, mnou pohŕda. Tam máš odpoveď.”

A to je dnes aj naša úloha a túto úlohu si chce splniť aj on. “A chcem ju čestne spraviť. Či sa to páči liberálom, nezaujíma ma to. A liberálnym kresťanom? Tí budú tvrdšie súdení, lebo oni veria v Boha. Liberálni kresťania, tak mútia vodu a tak špinia a podrážajú nám nohy,” hovorí Kuffa a dodáva, že za to všetko čo robia, budú prísnejšie súdení, lebo mali väčšie poznanie ako liberáli.

“Farizeji mali obrovskú chybu, že si mysleli, že sú svätejší než Kristus a zákoníci si mysleli, že sú múdrejší než Kristus a poúčali samotného Krista. A tak to aj dneska robia liberálni kresťania.”
Pri všetkej úcte k dielu o.Kuffu toto prestrelil. Mal by vedieť že 1. Liberál je človek vyznávajúci a uznávajúci slobodu pre seba a ostatných. V tom zmysle je liberálom každý kto verí že Boh nás stvoril slobodných a dal nám slobodnú vôlu.
2. mýli si kresťana a katolíka. Ak niekto vyznáva Krista ale neuznáva kňazov, biskupov a pápeža je kresťan ale nie katolík. O. Kuffa ako katolícky kňaz sa nemôže vyjadrovať a ani nijako zaväzovať nekatolíkov. Ak tak robí potom sa na neho vzťahuje presne to čo hovorí a tých farizejoch.
_________________
Pamätaj že vo výšinách vždy svieti Slnko, bez ohladu na mračná ktoré prichádzajú a odchádzajú
Hore
 Profil  
 
Poslať 04.09.2019 8:46:55   Re: Gender ideológia
 
Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 12826 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
jerry píše:
Bežný kresťan je kresťan, ktorého názory sú rovnaké ako má Kuffa (a misojogi :) )
Ak má názory odlišné, už to bežný kresťan nie je.
:D :lol: :oops: ;)
Pobavilo ale nie je to celkom tak
Krestanstvo okrem ineho ma urcité definovane pohlady (vyjadrene v katechizme)
tzv liberalni krestania su PROTI niektorym z tychto oficialnych nazorov a v podstate su (okrajovou sice ale hlucnou) mensinovou opoziciou
Patria sem ludia ako Pavlus Prostrednik Kocur Lajcha a dalsi (pripadne ludia okolo zakazaneho Teofora) alebo Havran Jezny Kovac
Ako hlavny problem vidim v tom ze su neustale prezentovani v mediach ako (ti spravni) zastupcovia krestanstva ale ich nazory nie su krestanske (skor protikrestanske)
Havran je dokonca ateista ale namiesto toho aby to cestne a ferovo priznal tak sa neustale v mediach hra na teologa.
A je to dookola ta ista pesnicka
Havran nieco napise , potom napise Jezny potom Kovac a nasledne spravia rozhovor s Prostrednikom po ktorom sa este vyjadri na blogu Kocur.
V mediach tak vznikne dojem ze rozni odbornici sa vyjadrili a su v zasade zajedno
Co na tom ze pretlacaju takto nasilne nieco co je 90% krestanom proti srsti? Ved prave o to ide: chcu medialne manipulovat
Mna osobne to dost vytaca.
Kuffa sice mozno to obcas prezenie vo vyjadreniach ale v zasade vyjadruje nazory "z ludu" a hlavne vyjadruje aj cirkevne nazory (v sulade s Cirkvou)
Citácia:
1. Liberál je človek vyznávajúci a uznávajúci slobodu pre seba a ostatných.
Sice existuju takito ludia a je to fajn ale v politike to plati len teoreticky
Len si spomen na liberalizmus Francuzkej revolucie (to nekonecne vrazdenie gilotinou pripadne genocida vo Vendee, to su ciny na urovni nacistov, no francuzi to dodnes oslavuju- je to rovnake ako keby nemci mali pamatny den v ktory by oslavovali znicenie Lidic alebo bombardovanie Coventry alebo Noc dlhych nozov a podobne zverstva)
Viem ze aj krestania sa v dejinach vselicoho dopustili ale apon to neoslavuju a nevychvaluju sa tym
Hore
 Profil  
 
Poslať 04.09.2019 8:49:28   Re: Gender ideológia
 
Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 12826 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
oficialne cirkevne nazory o genderizme
https://www.kbs.sk/obsah/sekcia/h/dokumenty-a-vyhlasenia/p/dokumenty-vatikanskych-uradov/c/ako-muza-a-zenu-ich-stvoril
https://www.kbs.sk/pdf/VAT/VATTeorGenderVoVychove2019.pdf
Kongregácia pre katolícku výchovu

(a študijné inštitúty)

AKO MUŽA A ŽENU ICH STVORIL

NA CESTU DIALÓGU

OHĽADOM OTÁZKY GENDER TEÓRIE VO VÝCHOVE

ÚVOD

1. Čoraz viac sa rozširuje názor, že čelíme niečomu, čo by sa dalo nazvať výchovnou krízou, zvlášť v oblasti citovej a sexuálnej výchovy. V mnohých prípadoch sa totiž pripravujú a navrhujú také výchovné postupy, ktoré „odovzdávajú zdanlivo neutrálny koncept osoby a života, no v skutočnosti odrážajú antropológiu, ktorá protirečí viere a správnemu zmýšľaniu“.1 Antropologická dezorientácia, ktorá vo veľkej miere charakterizuje kultúrne ovzdušie našej doby a ktorá má tendenciu zmazať rozdiely medzi mužom a ženou, považované iba za dôsledky historicko-kultúrnych podmienok, bezpochyby prispela k deštrukcii rodiny.

2. V tejto situácii stojí výchovné poslanie pred výzvou, ktorá „vyplýva z rozličných foriem ideológie, všeobecne nazývanej gender, ktorá ,neguje rozdielnosť a prirodzenú reciprocitu muža a ženy. Projektuje spoločnosť bez pohlavných rozdielov a vyprázdňuje antropologický základ rodiny. Táto ideológia zavádza výchovné projekty a legislatívne smernice, ktoré podporujú osobnú identitu a citovú intimitu radikálne odčlenenú od biologickej diverzity medzi mužom a ženou. Ľudská identita je ponechaná na individualistickú voľbu, ktorú možno časom zmeniť.ʻ“ 2

3. Zdá sa jasné, že túto otázku nemožno izolovať od širšieho horizontu výchovy k láske,3 ktorá má ponúkať – ako upozornil Druhý vatikánsky koncil – „pozitívnu a rozvážnu sexuálnu výchovu“ v rámci neodcudziteľného práva všetkých na výchovu, ktorá má „zodpovedať svojmu cieľu a prispôsobiť sa rozdielnosti pováh, pohlavia i jednotlivých národných kultúr a tradícií. Zároveň má mať porozumenie pre bratské nažívanie s ostatnými národmi a viesť ku skutočnej jednote a k pravému pokoju na zemi.“ 4 Kongregácia pre katolícku výchovu už ponúkla ohľadom tejto témy niekoľko usmernení v dokumente: O ľudskej láske. Výchovné smernice – náčrt sexuálnej výchovy. 5

4. Kresťanská antropológia vidí v pohlavnosti základnú zložku osobnosti, spôsob jej bytia, prejavovania sa, komunikovania s druhými, cítenia, vyjadrovania a prežívania ľudskej lásky. Z tohto dôvodu predstavuje pohlavnosť integrálnu súčasť rozvoja osobnosti a jej výchovného procesu. „Od pohlavia sa totiž odvíjajú základné charakteristiky ľudskej osoby, ktoré v biologickej, psychologickej a duchovnej rovine z nej robia muža alebo ženu, a tým veľmi podmieňujú jej postupné dozrievanie a jej začlenenie do spoločnosti“.6 V procese rastu „táto rozdielnosť, spojená s komplementaritou dvoch pohlaví, úplne zodpovedá Božiemu plánu, podľa povolania, ku ktorému je každý pozvaný“.7 Preto „citovo-sexuálna výchova musí zohľadňovať celú osobu a vyžaduje si integráciu biologických, psycho-afektívnych, sociálnych a duchovných prvkov“.8
Hore
 Profil  
 
Poslať 04.09.2019 11:53:23   Re: Gender ideológia
 
Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 11:01:14
napísal 3926 príspevkov
Bydlisko: Žilina
misojogi píše:
Krestanstvo okrem ineho ma urcité definovane pohlady (vyjadrene v katechizme)
Presne ako som napísal: aj ty si pletieš katolíkov s kresťanmi. Katolíci sú podmnožina kresťanov. V katechizme sú definované pohľady len katolíkov a nie všetkých kresťanov. Kresťania ktorých menuješ ako "liberálni kresťania" sú naozaj taký a je to ich vec. Nie sú to katolíci a ani to nikde netvrdia.
_________________
Pamätaj že vo výšinách vždy svieti Slnko, bez ohladu na mračná ktoré prichádzajú a odchádzajú
Hore
 Profil  
 
Poslať 04.09.2019 12:06:50   Re: Gender ideológia
 
Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 12826 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
Kocur alebo Lajcha su odideni katolicki knazi
Citácia:
aj ty si pletieš katolíkov s kresťanmi.
ja si to nepletiem ale taky DennikN alebo SME to podsuva (hoci priamo nepovie) tym ze ich nechava vyjadrovat sa ku vsetkemu a to aj ked im to neprinalezi. Co sa ma co napriklad taky Havran vyjadrovat k vnutornym veciam v RKC? Alebo Jezny apod?
Hore
 Profil  
 
Poslať 04.09.2019 14:41:43   Re: Gender ideológia
 

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18761 príspevkov
misojogi píše:
Kocur alebo Lajcha su odideni katolicki knazi
Citácia:
aj ty si pletieš katolíkov s kresťanmi.
ja si to nepletiem ale taky DennikN alebo SME to podsuva (hoci priamo nepovie) tym ze ich nechava vyjadrovat sa ku vsetkemu a to aj ked im to neprinalezi. Co sa ma co napriklad taky Havran vyjadrovat k vnutornym veciam v RKC? Alebo Jezny apod?
Asi vas chce vratit na tu spravnu cestu, z ktorej ste zisli. :lol:
Ved aj jemu Jezis povedal, aby siel a siril "radostnu zvest", ci nie ?
Tak siri ... :lol: :lol: :lol:
_________________
"Pre teba som ateista, pre boha som lojálna opozícia." (Woody Allen)
Hore
 Profil  
 
Poslať 05.09.2019 1:06:18   Re: Gender ideológia
 
Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 12826 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/odmitam-demonizovani-homosexualu-rika-halik-cirkev-ma-sama-k/r~3ee1cccac8b211e999160cc47ab5f122/
Citácia:
Vy sám se účastníte pražského pochodu Prague Pride?
Pochodovat v tom průvodu by mne ani ve snu nenapadlo. To, co jsem viděl na videozáznamech a kdysi náhodně osobně v Německu, zcela odporuje mému hodně konzervativnímu estetickému vkusu. Chápu jednoho britského gentlemana, který prohlásil, že jediný den v roce, kdy se stydí za to, že je gay, je právě při tomto karnevalu.
Citácia:
To, čeho by si kritici měli všimnout, je to, jak se veřejné projevy komunit LGBT posouvají od původního protestu do oblasti komerční karnevalové zábavy. To se stalo kdysi i s protesty mládeže a hnutím hippies. Z původního protestu proti konzumu a konformitě se stalo módní komerční zboží. Průmysl zábavy postupně polyká i antiglobalizační a environmentální protesty, politiku.
Citácia:
Lidé, kterým chybí radost, používají zábavu jako náhradní drogu. Skutečná radost je ale duchovní kvalita, k té se spíš promeditujete v poustevně než protleskáte na stadionu.
Hore
 Profil  
 
Poslať 05.09.2019 1:13:24   Re: Gender ideológia
 
Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 12826 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
Citácia:
Český primas nicméně upozorňuje na výrok papeže z listopadu 2014, ve kterém hlava katolické církve v kontextu homosexuálů uvádí: "Tato revoluce zvyků a mravů často mávala vlajkou svobody - svobody v uvozovkách -, ale ve skutečnosti vedla k duchovnímu a materiálnímu zpustošení bezpočtu lidských bytostí, zejména těch nejzranitelnějších."
Těm, kdo se nevyznají v učení a postojích papeže Františka, nabízím tento klíč: papež je konzervativní v zásadách, "nemění dogmata", avšak je vstřícný a milosrdný v pastorační praxi. Toto je ostatně i můj postoj, i když mne, starého konzervativce, někteří omylem mají za "progresistu".
Například můj postoj k homosexuálům se velmi změnil od té doby, kdy mnohé jejich životní příběhy poslouchám ve zpovědnici. Zvlášť když jsem poznal také příběhy homosexuálních křesťanů, vyhnaných zbožnými rodiči z domova, i těch, kdo z těch důvodů spáchali sebevraždu. Nechci unáhlenými výroky nést spoluvinu na těchto tragédiích.
Myslím, že kdyby kardinál Duka trávil víc času ve zpovědnici než na narozeninových večírcích politiků i hradních úředníků, možná by tyto věci viděl jinak a asi bychom si zase víc rozuměli.
Hore
 Profil  
 
Poslať 07.09.2019 20:31:25   Re: Gender ideológia
 
Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 12826 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
Info pre tých, ktorí používate Facebook: dávajte si pozor, čo tam "vešiate":

KRESťANSKú POLITIčKU VYšETRUJE POLíCIA, PRETOžE ZDIEľALA VERšE
Z BIBLIE O HOMOSEXUáLOCH NA SOCIáLNEJ SIETI FACEBOOK

Členka parlamentu vo Fínsku Päivi Räsänen skritizovala evanjelickú
luteránsku cirkev za jej účasť na Pride pochode v Helsinkách, pričom
zverejnila pasáž z Biblie. Teraz ju vyšetruje polícia.

Politička na sociálnej sieti napísala: „Ako môže byť základ
doktríny Cirkvi, Biblia, v súlade s vyvyšovaním hanby a hriechu ako
predmetu hrdosti?“

K tomu pripojila fotku citátu z Biblie z Listu Rimanom 1 :24-27:

„Preto ich Boh vydal nečistote podľa žiadostí ich srdca; a tak
hanobili svoje vlastné telá tí, čo Božiu pravdu zamenili za lož,
uctievali stvorenia a slúžili radšej im ako Stvoriteľovi, ktorý je
zvelebený naveky. Amen.

Preto ich Boh vydal nehanebným náruživostiam. Ich ženy zamenili
prirodzený styk za protiprirodzený. A podobne aj muži zanechali
prirodzený styk so ženou a zahoreli žiadostivosťou jeden k druhému:
muži s mužmi páchali nehanebnosť. Tak si sami na sebe odniesli
zaslúženú odplatu za svoje poblúdenie.“ (Rim 1;24-27)

Následkom tohto statusu údajne začala fínska polícia vyšetrovanie
kvôli „nenávistnej reči“ Räsänenovej, členke Kresťanskej
demokratickej strany a bývalej ministerky vnútra, uvádzajú Fox
News[1].

„Predbežné vyšetrovania už boli ukončené. Polícia poskytne bližšie
informácie, keď bude vyšetrovanie ukončené alebo predložené
žalobcovi, ktorý sa rozhodne, či vznesie obvinenie. Viac informácii
nateraz nebudeme poskytovať,“ uviedol Pekka Hätönen, zodpovedný za
vyšetrovanie v rámci Policajného oddelenia v Helsinkách, uvádzajú
Helsinki Times[2].

NEBOJáCNA PRO-LIFE POLITIčKA RäSäNENOVá VYVOLALA KONTROVERZIU Už
V ROKU 2013 PO TOM, čO NAZNAčILA, žE JEJ KRAJINA JE VIAC ZAMERANá NA
OCHRANU ZVIERAT AKO NA OCHRANU NENARODENýCH DETí.

„Zákon o ochrane zvierat poskytuje lepšiu ochranu zvieratám, ktoré
majú byť uspaté, než zákon o potrate poskytuje nenarodenému
dieťaťu,“ uviedla počas služby v Luteránskej cirkvi.

„Je zakázané spôsobiť zvieraťu bolesť, keď ho zabíjajú, ale nikto
sa neodváži čo i len diskutovať o bolesti dieťaťa pri potrate.
Potrat je obhajovaný na základoch, že plod nie je ľudská osoba, aj
napriek tomu, že je biologickým ľudským jedincom už od momentu
počatia.“

Reagujúc na správy, že môže byť za uvedenie biblickej pasáže
vyšetrovaná, politička na Twitteri uviedla: „Nebojím sa o seba,
verím, že sa táto vec nedostane pred štátneho zástupcu…Avšak
znepokojuje ma, že ak bude Biblia citovaná ´menej známymi´ osobami,
môže to byť považované za nezákonné. Verím, že to nepovedie
kresťanov k seba-cenzúre.“

Autor Rod Dreher pre The American Conservative[3] povzbudil
političku, „aby zostala silná.“

„Vo Fínsku, keď sa viac menej dotazujete, či by cirkev mala
schvaľovať homosexuálny Pride pochod, môže Vás začať vyšetrovať
polícia,“ napísal Dreher. „AK BY STE TO UROBILI V SPOJENýCH ŠTáTOCH,
POLíCIA BY VáS NEOTRAVOVALA, ALE PODľA TOHO, číM SI ZARáBATE, BY
TAKéTO KOMENTáRE MOHLI VIESť K PREPUSTENIU Z PRáCE A ZNIčENIEU
KARIéRY. A tak mi povedzte: s uplatňovaním takejto sociálnej
kontroly, akí slobodní vlastne sme v skutočnosti?“

https://www.foxnews.com/world/bible-verse-lgbt-hate-crime-investigation

Links:
------
[1] https://www.foxnews.com/world/bible-verse-lgbt-hate-crime-investigation
[2]
https://www.helsinkitimes.fi/finland/finland-news/domestic/16687-police-open-investigations-into-social-media-posts-of-al-taee-raesaenen.html
[3]
https://www.theamericanconservative.com/dreher/anti-christian-persecution-in-finland/
Samozrejme, pokiaľ to nechcete robiť cielene
Hore
 Profil  
 
Poslať 08.09.2019 9:57:27   Re: Gender ideológia
 
Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 12826 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
Citácia:
Skočíme na chystanú manipuláciu liberálnych médií?
Bratislava 8. septembra 2019 (HSP/Foto::TK KBS-Peter Zimen)

Podľa našich informácií sa liberálne médiá chystajú už tradične spochybňovať a odrádzať ľudí od účasti na Národnom pochode za život. Aj prieskumami. Skočíme im na to?

Pochod za život

Je amorálne snažiť sa cez médiá pretláčať ľuďom do hláv ten „jediný správny“ ideologický názor, médiá majú popisovať realitu, nie ju tvoriť. Je tiež neprijateľné využívať prieskumy verejnej mienky na manipuláciu ľudí. No žiaľ deje sa to a znovu sa to chystá. Otázka je, či na to skočíme.

Ako to môže fungovať? Strana, mimovládka, alebo médium prieskumnej agentúre zadá zrealizovanie prieskumu s konkrétnymi otázkami. Je kľúčové, ako sa otázka položí, aké obsahuje slová – pozitívne či negatívne, aké je ich poradie, či hovorí o sprísňovaní niečoho alebo o zlepšovaní, či je medzi možnosťami v prípade politických prieskumov uvedená aj strana, ktorej treba zdvihnúť preferencie, na akom mieste je uvedená atď. Agentúra vyberie vzorku ľudí, ktorým otázky položí a odpovede dá do tabuľky. A ak výsledky nevychádzajú ako treba, vraj sa môže stať, že sa vzorka respondentov správne zmenší o tých, ktorí nám nevyhovujú.

Príkladom cielene postavenej otázky, ktorej výsledkami sa pred viac ako rokom oháňal Denník N po Kotlebovom návrhu zákona na sprísnenie potratov, bola táto: „Ste za alebo proti prijatiu zákona, ktorý by na Slovensku sprísňoval vykonávanie umelých potratov?“

Liberálne médium teda položilo cez agentúru Focus ľuďom manipulatívnu otázku o sprísnení potratového zákona. Každému, kto používa zdravý rozum, je jasné, že

ľudia nemajú radi reštrikcie, a preto prirodzene povedia, že nechcú prísnejší zákon. Akýkoľvek.
pri takejto otázke je podstatné, či ľudia poznajú zákon, na ktorého sprísnenie sa ich pýtate, alebo majú len svoje domnienky o ňom.
A tak extrémnym liberálom vyšlo čo potrebovali.

To, že ľudia naozaj nevedia, čo v potratovom zákone je a nie je, ukázal ďalší prieskum Focusu o niekoľko mesiacov neskôr. Záver – čísla prieskumu progresivisticky-liberálneho Denníka N nič nehovoria o realite, lebo ľudia nevedia, o akom zákone sa vyjadrovali, čo umožňuje a čo nie.

Útoky prídu. A my poďme na pochod

Ktovie s čím prídu pred Národným pochodom za život liberálne médiá, mimovládky, „na slovo vzatí“ sociológovia, feministické aktivistky a dokonca aj tí, ktorých si na úradoch platíme z daní. Budú pred kamerami krútiť, presviedčať, ukazovať kadejaké čísla a rozprávať „argumenty“, len aby čím menej ľudí prišlo demokraticky vyjadriť svoj názor takým silným spôsobom, akým je verejná účasť na pochode. Pri predchádzajúcich dvoch pochodoch sa im ľudí odradiť nepodarilo, a to je dobre.

Vieme, že útoky sa chystajú, perá sú nabrúsené, kamery nabité. Iste sa chystajú reportáže o tom, koľko stojí cesta na Národný pochod za život, aké to bude drahé a zbytočné, o tom, že Slovensko by malo byť „slušné“ a riešiť mnohé „dôležitejšie“ problémy, o tom, že nemáme brať ženám „slobodu“ zabiť (!) svoje dieťa, o tom, že „prieskumy“ ukazujú, že ľudia nechcú lepšiu ochranu nenarodených detí atď.

Je na nás, či na to skočíme, alebo sa postavíme za realitu a prídeme.

Jozef Kuchár
https://www.hlavnespravy.sk/skocime-na-chystanu-manipulaciu-liberalnych-medii/1878969
Hore
 Profil  
 
Poslať 08.09.2019 11:01:40   Re: Gender ideológia
 

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18761 príspevkov
misojogi píše:
Vy to proste nepochopite a budete si mliet to svoje az do skonania sveta. :lol:
Nie je to o "manipulacii", ale o VYVOJI spolocnosti.
Manipulaciou prieskumu by sa napriklad mohla nazvat otazka:
"Chcete podporovat vrazdy nenarodenych deti?"
Je jasne, ze na nu bude odpovedat iba "tvrde jadro" pro-life a ti ostatni ju odignoruju a NEZUCASTNIA SA, lebo takto postavena otazka je nezmyslom.
(Na rozdiel od realne odpovedatelnej otazky o "sprisneni stavajucej legislativy" !)
A hned budete mat 100% v prieskume !!! :lol: :lol: :lol:
_________________
"Pre teba som ateista, pre boha som lojálna opozícia." (Woody Allen)
Hore
 Profil  
 
Poslať 10.09.2019 8:34:32   Re: Gender ideológia
 
Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 12826 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
velmi zaujimavy clanok
https://archiv.ihned.cz/c1-66636640-nacionalismus-neni-cesta-do-nebe-ale-do-pekla-rika-plzensky-biskup-tomas-holub
“ … pravda člověka osvobozuje. Nemohu dvě věci nazývat stejným jménem, když stejné nejsou. Je pravda, že jedním z velkých hříchů církve z minulosti je netolerance třeba k sexuálním menšinám. Jenže tolerance se přece nebuduje na základě
názvosloví, ale skrze respekt k lidem. A respekt nemůže být založen na něčem, co zakrývá pravdu.”

“...Existují proudy, které se domnívají, že současný svět primárně ohrožuje hodnoty křesťanství. A že základní pozice je obrana, a nikoliv hluboká zakotvenost v radosti evangelia, a tím pádem schopnost vést dialog s lidmi, kteří věc vidí jinak. Myslím, že to souvisí s tím, jak hluboko je kdo zakotven v křesťanských ideálech. Kdo je zakořeněn málo, má tendenci agresivně vystupovat vůči myšlenkám, které jsou od jeho vlastních rozdílné.”

https://archiv.ihned.cz/c7-66636640-oedef-1ca3145a138d2e3

Nacionalismus není cesta do nebe, ale do pekla, říká plzeňský biskup Tomáš Holub

Plzeňský biskup Tomáš Holub
autor: HN – Libor Fojtík

Petr Honzejk, komentátor HN
6. 9. 2019 00:00
pastedGraphic.png
CÍRKEV HOLUB TOMÁŠ ROZHOVOR
Nemá smysl stavět ideologické barikády proti genderu. Je zhoubné, když církev řeší jen otázky sexuální morálky. Nacionalismus je cesta do pekel. Biskup s minulostí prvního českého vojenského kaplana jde svou cestou a schytává to ze všech stran. Od příznivců Dominika Duky i sympatizantů Tomáše Halíka.
HN: Dělá vám dění v církvi radost, nebo starosti?
Obojí. Je to doba velmi intenzivní a tříbící. Ožívají vize, ale i radikalismy a strachy. Je s tím spojena spousta nadějí, ale i obav.

HN: Z čeho máte obavy?
Z toho, že by církev by mohla rezignovat na to zásadní, co akcentuje papež František. Tedy na to, že by měla být "putujícím lidem měnící se krajinou dějin". Může se prosadit představa, že církev může hlásat radostnou zvěst tím, že se bude dívat dozadu, a nikoliv dopředu. A že tedy nebude vnímat změny ve společnosti a výzvy − od politických po klimatické. To by bylo zlé.
HN: Nyní se odehrává "boj o gender". Český arcibiskup Dominik Duka podpořil krakovského arcibiskupa, který tvrdí, že po zemi kráčí nový mor − ne rudý, ale duhový. Co si o tom myslíte?
Je potřeba hledat střední pozici, a že se člověk má střežit toho, aby byl v nějakém ideologickém táboře. Tady může opravdu jít o dvě vyhraněné ideologické pozice. Mně hovoří ze srdce oficiální vatikánský dokument o genderu, kde se mluví o tom, že je potřeba vést dialog o těchto záležitostech na vědecké úrovni, a nikoliv na úrovni sloganů. Všechno, co zavání sloganem, dialog zabíjí.
Tomáš Holub (52)
Citácia:
◼ Současný plzeňský biskup se v roce 1998 stal prvním českým vojenským kaplanem. Prošel misemi v Bosně a Hercegovině. Dodnes s úsměvem říká, že mu jeho vojenská minulost někdy komplikuje situaci. Například když se snaží v souladu s papežem Františkem více zapojovat do rozhodování v církvi ženy. "Vojenská minulost mě směruje k jasným, liniově orientovaným cestám. Ženy naproti tomu mluví o předivu vztahů, které je třeba vzít vážně, o tom, že 'povolené ztráty' jsou ve skutečnosti mnohem menší, než si myslím. Ti, kdo mě znají, vědí, že to pro mě není vždycky jednoduché a nebývám zrovna příjemný."
◼ Ve skutečnosti je ovšem v české katolické církvi obtížné najít jiného kněze, který by dokázal efektivně propojovat všechny strany vyhrocené diskuse o hodnotových otázkách. Tomáš Holub byl po jmenování Dominika Duky arcibiskupem pražským jeho poradcem a od roku 2011 generálním sekretářem České biskupské konference. Nyní ale třeba v otázce ratifikace Istanbulské úmluvy proti násilí na ženách, kterou Duka striktně odmítá, zastává umírněný postoj. "Její záměr je podle mého správný, ale je pravda, že tam jsou problematické formulace. Otázka je, co je menší zlo. Mně se velmi líbila forma, kterou zvolilo Chorvatsko. Tedy že úmluvu ratifikovalo a na národní úrovni přijalo deklaraci, že žádná ze záležitostí, které se v úmluvě popisují, nemůže být vnímána z pozice genderové ideologie. To je chytrý způsob, jak se k problému postavit. A doporučuji ho i pro nás."
◼ Holub absolvoval postgraduální studium na Papežské lateránské univerzitě v Římě a v Institut für Theologie und Frieden v Hamburku. Doktorát z morální teologie obdržel za práci na téma etických aspektů boje proti terorismu ve světle učení o takzvané spravedlivé válce. Nejvíce mu vadí stádnost a neautentičnost.
"Někdy to bývá tak, že někteří psi, když honí zajíce, štěkají ne proto, že vidí zajíce, ale proto, že štěkají ostatní psi. Stejné nebezpečí může být v církvi. Někteří se k ní mohou hlásit ne proto, že vidí Krista, ale kvůli ostatním. A ti pak podstatu a autentičnost ohrožují."
HN: No právě. Není rétorika arcibiskupů přestřelená? Přirovnávat aktivisty za práva lidí s odlišnou sexuální orientací k bolševikům, kteří mají na svědomí miliony lidských životů.
Právě proto říkám, že slogany vždycky rozdělují a církev má přitom spojovat. Chápu, že jsou lidé, kteří jsou přesvědčeni, že existuje ohrožení, a proti němu vystupují. To patří k dynamice dějin. Je ale třeba naslouchat a hledat pravdu jako způsob společného kráčení, a ne stavět barikády.
Musíme si uvědomit, že jakákoliv myšlenka, když není konfrontována s pravdou, se může splašit a stát se ideologií.
Může se to stát konzumismu, může se to týkat antiekologických záležitostí, může se to stát myšlence genderu. Může se to ale stát i náboženství.
HN: Splašilo se náboženství?
Určitě se stávalo, že se náboženství splašilo. To historie potvrdila mnohokrát. Netýká se to samozřejmě jen křesťanství, týká se to i islámu a tak dále. Zkrátka všech případů, kdy se náboženství stává ideologií. I dnes mohou být v církvi lidé, kteří se v atmosféře strachu dostanou na úroveň sloganů, které mají charakter ideologický víc než dialogický.
HN: Z druhé strany − myslíte, že opravdu existuje něco jako genderová ideologie?
Ano. Jde například o pokusy odtrhnout gender, tedy "kulturní pohlaví", od pohlaví biologického. Biologické pohlaví v tomto pojetí není realitou, na kterou je nutné brát zásadní zřetel. A to je přece už čistá ideologie. Pokud se navíc začne tato negace považovat za podklad k tomu, jak má vypadat výchova v dnešní společnosti, je to vážný problém. Jestliže někdo v ničem nerespektuje rozdílné role muže a ženy a skrývá svůj nerespekt za boj proti diskriminaci, je to ideolog, to se nedá nazvat jinak.
HN: Jak "rozdílné role muže a ženy" vidíte vy?
O tom je právě nutné vést vědeckou debatu. Musíme diskutovat o tom, co jsou kulturní, tedy měnitelné role, co jsou danosti závislé na rozdílnosti biologického pohlaví, co jsou věci, které vznikají v náboženském kontextu, a tak dále. Je třeba na jednu stranu rozlišovat gender, který se kulturně vyvíjí, od biologického pohlaví. Zároveň ale obojí nelze od sebe oddělit. To, že biologické pohlaví hraje významnou roli, je nutné brát vážně. Už proto, že ze vztahu muže a ženy vzniká nový život, to je biologicky dané. S tím pak souvisí i pozice rodiny jako místa, které zajišťuje, že nevymřeme.
HN: Mělo by být právně možné homosexuální manželství?
Institucionalizace modelů soužití je věc společného hledání. Ale ve výsledku to nesmí ohrozit rodinu jako jedinečné místo vzniku nového života a výchovy nových generací.
HN: Homosexuální manželství by rodinu nějak ohrozilo?
Kdybychom řekli, že manželství je i homosexuální svazek, tak se originalita rodiny jako místa, kde vzniká nový život, může relativizovat. Už jen tím, že se dvě rozdílné věci budou nazývat tím samým jménem.
HN: Pořád nerozumím tomu, jak může existence homosexuálních manželství změnit vnímání mé vlastní rodiny.
Jsem přesvědčen, že to, jak se věci nazývají, je podstatné. Manželství je oprávněně vnímáno jako místo, kde vzniká nejen partnerský vztah, ale i nový život. To u homosexuálních svazků není možné. Jsou to zkrátka dvě reality, které v sobě obsahují jinou potencialitu. Myslím ale, že důležitější je pozitivní zdůraznění rodiny jako onoho výjimečného, privilegovaného místa než negativní vymezování.
HN: Když homosexuálové chtějí, aby se jejich svazek jmenoval manželství, proč jim prostě neudělat radost?
Protože jsem křesťan, který věří tomu, co říká evangelium: že pravda člověka osvobozuje. Nemohu dvě věci nazývat stejným jménem, když stejné nejsou. Je pravda, že jedním z velkých hříchů církve z minulosti je netolerance třeba k sexuálním menšinám. Jenže tolerance se přece nebuduje na základě názvosloví, ale skrze respekt k lidem. A respekt nemůže být založen na něčem, co zakrývá pravdu.
HN: Takže jak byste to udělal?
Dejme homosexuálnům veškerá práva, která ve vzájemném vztahu mají v manželství partneři, ale neříkejme tomu manželství.
HN: Vyrovnala se církev dobře s případy sexuálního zneužívání ve svých řadách?
Je to proces. Cesta, kterou papež František navrhl, je správná a dostatečně radikální. Ale není to uzavřeno. I my jsme v České biskupské konferenci diskutovali o směrnicích, které mají na základě zkušeností postupy v těchto případech zpřesnit. Máme zřízené kontaktní místo, jdeme správným směrem. Teď jde o to, aby ty věci měly dynamiku, aby se to zbytečně nevleklo.
HN: Obracejí se na vás lidé, jimž se něco takového stalo?
Několik lidí mě kontaktovalo. Jedna konkrétní věc se týkala mé diecéze, tam už došlo k oznámení orgánům činným v trestním řízení, oznámení do Říma a postavení dotyčného mimo službu do vyřešení případu. Víc nyní říci nemohu. Další případy se upřesňují v tom smyslu, jestli existují důkazy, protože je tady samozřejmě i riziko falešného obvinění.
HN: Co jste si říkal, když vystoupil arcibiskup Dominik Duka s tvrzením, že se takové věci dějí všude, nejen v církvi, takže vlastně dohromady o nic nejde?
Budu citovat papeže Františka. Ten řekl, že církev není tím, kdo by měl mluvit o procentech, ale o tom, aby se zneužívání nedělo v našich řadách.
HN: Napadá mě − neexistuje v katolické církvi něco jako obsese sexuálními otázkami?
To je jedna z opravdu velmi smutných věcí, které se církvi staly. Je zvnějšku vnímána jako ta, která místo hlásání radostné zvěsti řeší primárně záležitosti se­xuální morálky. To je něco, co je velmi smutné.
HN: Dá se s tímto obrazem církve něco dělat?
Věřím, že ano. Jde o to, abychom se snažili žít ve světě a ukazovali, že morálka je výsledkem vztahu s Bohem. A hlavně že to nebudeme jen říkat, ale že to na nás bude vidět. Je to otázka osobních svědectví. A že to je možné, ukazuje papež František docela jednoznačně.
HN: Často se mluví o úpadku Západu. Vidíte něco takového?
Určité rysy úpadku existují. Jestliže západní civilizace docela radikálně vymírá, nesporně to znak úpadku je.
HN: Čemu to přičítáte?
Ztrátě radosti ze života. Tím myslím z takového života, který se nežije sebestředně, ale ve společenství. Základní problém, který Západ ohrožuje, je koncentrace na sebe. Chcete­-li sobectví. Největší výzvou pro celé lidstvo je spojit rozměr materiálního úspěchu a prosperity se zachováním dobrých vztahů.
HN: Do pozice obránců Západu se nyní nominují nejrůznější nacionalistické partaje. Je to správná cesta?
Ne. Pro mě Západ představuje například společný evropský projekt. A nacionalistické skupiny se právě tento projekt pokoušejí zničit. U nich je problém sobectví dobře vidět. Neomezují se sice na individuum, ale na nějakou specifickou skupinu − národní nebo rasovou. To je jen jiná forma redukce vztahů ve prospěch materiálna. A to je cesta do pekel, nikoliv do nebe.
HN: Některé národní církve nebo i někteří naši církevní představitelé se k těmto směrům přimykají.
To, co probíhá ve společnosti, probíhá i v církvi. Existují proudy, které se domnívají, že současný svět primárně ohrožuje hodnoty křesťanství. A že základní pozice je obrana, a nikoliv hluboká zakotvenost v radosti evangelia, a tím pádem schopnost vést dialog s lidmi, kteří věc vidí jinak. Myslím, že to souvisí s tím, jak hluboko je kdo zakotven v křesťanských ideálech. Kdo je zakořeněn málo, má tendenci agresivně vystupovat vůči myšlenkám, které jsou od jeho vlastních rozdílné.
HN: Je česká církev ostře rozdělená na "obranáře" a otevřené lidi?
To je schematické vidění, někteří by chtěli církev do téhle pozice posunout. Ze života biskupské konference ale vím, že to není tak, že by tady byly tábory, které proti sobě bojují. Máme jiné akcenty, to je pravda, ale říci, že v církvi existuje hluboká propast, je zavádějící.
HN: Kde vidíte sám sebe, kdybychom na jednu stranu postavili Tomáše Halíka a na druhou Dominika Duku?
Snažím se být někde ve středu a schytávám to pak od sympatizantů obou stran.
HN: Jací jsou čeští věřící?
Něco jako "český věřící" neexistuje. To je konstrukt sociologie. Existují jen osobnosti, které hledají svůj vztah k Bohu a společnosti. Někdo může být konzervativní v jedné oblasti a otevřený v oblasti jiné. Varianty jsou mnohdy roztodivné. Víra je prostě kombinací velmi intimní zkušenosti s tím, v jakém prostředí lidé vyrůstají, jak jsou intelektuálně vybaveni, co se jim přihodilo za štěstí a neštěstí. Pro mě jako biskupa je ohromně zajímavé vnímat tu pestrost.
HN: Papež také říká, že je potřeba naslouchat mladým lidem, protože se od nich můžeme dozvědět něco, co nevíme. Co se dozvídáte od mladých lidí vy?
Mladé lidi velmi pohoršuje neautentičnost a zneužití moci. V jakékoliv oblasti, na jakékoliv úrovni. Na to jsou hrozně hákliví. A já se někdy cítím zahanben, když mi jejich perspektiva ukáže, že jsem něco dělal úplně blbě a vůbec mě to nenapadlo. Klasický příklad je otázka ekologie. Naslouchání mladým mě vede k zahanbení, že kašlu na třídění odpadu nebo že používám auto tam, kde bych ho používat nemusel. Mají pravdu.
HN: A proč se tedy církev nevěnuje autenticky a slyšitelně takovým záležitostem, které mladé zajímají, jako je třeba klimatická změna?
Církev se tomu věnuje mnohem víc než v minulosti. Encyklika Laudato si' papeže Františka je toho jasným důkazem. Je to velká výzva. Problém je zřejmě v tom, že koncentrace na spásu duše jednotlivce církvi ubrala vnímavost pro celek, který se týká celého stvoření, protože to se bralo jako samozřejmost. A tohle změnit není úplně na lusknutí prstem. Já se pokouším něco konkrétního dělat aspoň ve své diecézi. Teď se snažím, abychom na všech majetcích, které jsme získali, udělali audit půdy. Abychom půdu nezneužívali a hospodařili s ní zodpovědně. Vnímavost pro svět jako universum, jako dar Boží, musí dostat větší akcent.
HN: Na začátku jsem se ptal, zda máte větší radost, nebo obavy z dění v církvi. Jak to je s děním v české společnosti?
To mi dělá starost takřka bez náznaku radosti. Základní pilíře, na kterých stojí svobodná a pravdivá demokratická společnost, se v některých okamžicích chvějí v základech. Chvěje se respekt vůči pravdě, vůči právu.
A když v čele institucí sedí lidé, kteří tento základní respekt nemají, chvějí se i tyto instituce.
HN: Kdo za to může?
Můžeme za to všichni. Snaha o soukromé štěstí nás za třicet let tak oslepila, že jsme osobní zodpovědnost za společnost nechali těm druhým. Není možné všechno svádět na ty, kteří nyní vládnou. Je sice pravda, že vzory na vrcholných pozicích fungují a mají vliv, ale jsou vždy odrazem těch, kteří si je vybrali.
HN: Jak to změnit?
Změna je možná jen prostřednictvím osobního obrácení − prostřednictvím převzetí spoluzodpovědnosti za společnost jako takovou.
HN: Jak to dopadne?
Kristus vstal z mrtvých, takže dobře.
Hore
 Profil  
 
Poslať 10.09.2019 15:02:49   Re: Gender ideológia
 

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18761 príspevkov
Pekne slova - ale v podstate k nicomu !

"Manzelstvo je miesto, kde vznika novy zivot".
Prave taketo tvrdenie mi pripomina IBA SLOGAN, o ktorych hovoril. :)
Pretoze si dovolim tvrdit, ze to uz davno neplati. (a to este o nejakom "genderi" nikto ani nechyroval)

Novy zivot vznika iba PRI SEXE ! (a este v skumavkach, ale to su zatial iba pokusy :) ).

Staci sa pozriet na statistiky (aj KRESTANSKYCH krajin!).
Dozvieme sa, ze mimomanzelsky narodenych deti je uz v niektorych krajinach okolo 40% !
A to ani nehovorim o tych, co sa rodia v DRUHOM (a dalsom!) manzelstve. (vid. statistiky rozvodov)
Takze mozeme kludne dalej svojim detom rozpravat rozpravky - ale ony velmi rychlo zistia, ze sa nezakladaju na skutocnosti.
Ako sa mienite potom pred nimi ospravedlnit ?
Co im poviete, ked zistia, ze ste ich "klamali" ? :)

Ze to tak proste "ma byt" (podla Biblie) a ony ziju v podstate v "nerealnom skazenom svete" ?
Ze sa narodili do "neuplnej rodiny" a preto su menejcenne ?
Ze ich kamarat je "zly", lebo je homosexual ?
Ze cele to "ucenie" je pre ich realny zivot na tejto Zemi v podstate k nicomu ?
_________________
"Pre teba som ateista, pre boha som lojálna opozícia." (Woody Allen)
Hore
 Profil  
 
Poslať 10.09.2019 15:05:08   Re: Gender ideológia
 

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18761 príspevkov
Napadol ma k tomu pekny vtip:

Teta, preco vy nemate deti ?
Lebo mi ich bocian nepriniesol.
A ineho vtaka ste neskusali ?
_________________
"Pre teba som ateista, pre boha som lojálna opozícia." (Woody Allen)
Hore
 Profil  
 
Poslať 10.09.2019 17:03:19   Re: Gender ideológia
 
Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 12826 príspevkov
Bydlisko: Bratislava
potesi
https://www.aktuality.sk/clanok/722560/norov-skritizovali-za-odoberanie-deti-strasburg-dal-za-pravdu-slovensku/
Hore
 Profil  
 
Zobraziť príspevky z predchádzajúceho:  Zoradiť podľa  
 [ Príspevkov: 1308 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 84, 85, 86, 87, 88  Ďalší

Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Problematika "kultúry smrti"

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

Skočiť na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Slovenský preklad:phpbb.sk.

Zobraziť štatistiku návštevnosti: