Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Problematika "kultúry smrti"

[ Príspevkov: 1049 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 66, 67, 68, 69, 70
Autor Správa
Poslať 26.09.2018 23:54:40   Re: Gender ideológia

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 11979 príspevkov
Miklos pokracuje
Keď to príde k nám, budem kričať ako prvý

Ad: Keď Ivan Mikloš stráca cit pre mieru.

26. sep 2018 o 11:26 Ivan Mikloš Odoberať autora na email

Autor bol ministrom financií SR, pôsobí ako poradca ukrajinského premiéra Volodymyra Hrojsmana.

Tak som sa dozvedel, že strácam cit pre mieru. Je to možné, každému sa to môže stať, no nemyslím si, že sa mi to stalo v prípade môjho článku, na základe ktorého to o mne tvrdí Matúš Ritomský.
Prečítajte si tiež: Keď Ivan Mikloš stráca cit pre mieru

Názory na politickú korektnosť a na to, či je užitočná, alebo skôr nebezpečná, sú a budú rôzne, a to aj medzi zástancami slobody a liberálnej demokracie.

Nemal som a nemám ambíciu presvedčiť ľavicových liberálov o svojom postoji, na začiatok by však možno stačilo, keby som sa s pánom Ritomským zhodol na pravidlách a princípoch korektnej diskusie.

Je totiž nekorektné vložiť mi do úst (do pera) niečo, čo som nepovedal (nenapísal),a potom ma za to rozdupať na franforce.
Korektná diskusia

Presne to totiž Matúš Ritomský urobil, keď mi pripisuje názor, že „Čaputová a Štefunko nás ohrozujú rovnako ako Kotleba".

To som nikdy nepovedal ani nenapísal a ani si to nemyslím. Dokonca si viem predstaviť, že Zuzanu Čaputovú by som aj volil za prezidentku, aj keď Progresívne Slovensko voliť určite nebudem.

Mimochodom, v článku, na ktorý reaguje Matúš Ritomský, som ako o protagonistoch politickej korektnosti písal explicitne o „(väčšine) západných médií a celebrít“ a vôbec som nezmienil (a ani nemal na mysli) žiadne slovenské médiá, celebrity ani politické strany.

Nepísal som (zatiaľ) v tejto súvislosti o Slovensku, ale o svete, najmä o tom západnom. Sme totiž jeho súčasťou a mali by sme sa pozerať aj za vlastné humná.

Viackrát som už písal (tu a tu), že politickú korektnosť považujem za nebezpečný jav, ktorý sa síce u nás ešte (chvalabohu) neudomácnil, ale v USA a západnej Európe sa rozmohol v miere doteraz nevídanej, čo veľmi dobre ilustruje okrem iného aj prípad Sereninej karikatúry. Práve na to som sa snažil svojím článkom upozorniť.

Ak väčšina západných elít (vrátane väčšiny mainstreamových médií) považuje túto karikatúru za rasistickú a sexistickú, ale veľká väčšina obyčajných ľudí (napríklad 99,3 percenta českých respondentov) to tak nevidí, tak tu máme nielen problém, ale aj vysvetlenie (jednej z príčin) poklesu dôveryhodnosti štandardných médií a nárast vplyvu alternatívnych informačných zdrojov.

Takže áno, slobodu a liberálnu demokraciu neohrozujú len fašisti a komunisti, ale aj protagonisti politickej korektnosti.

Nič na tom nemení skutočnosť, že to robia (a to verím) s tými najlepšími úmyslami. Veď to poznáme, cesta do pekla býva často dláždená dobrými úmyslami.
Netolerantné univerzity

Intolerancia k iným ako „politicky korektným“ názorom dosiahla už takú mieru, že na väčšine amerických univerzít už iní ako ľavicovo liberálni rečníci nemôžu vystúpiť, pretože im to agresívni progresivisti jednoducho nedovolia.

Nehovorím pritom o vystúpení žiadnych extrémistov. Fareed Zakaria uvádza, že univerzity stiahli napríklad pozvánky pre Condoleezzu Riceovú alebo Charlesa Murraya a v iných prípadoch nedovolili študenti konzervatívnym hosťom prehovoriť alebo dokončiť svoje vystúpenia.

Zámerne uvádzam tento príklad univerzít, pretože Matúš Ritomský argumentuje, že „éra sociálnych sietí a anonymných trolov generuje neslušné prejavy medzi podporovateľmi táborov naprieč politickým spektrom“.

To je síce pravda, ale liahňou elít sú univerzity a ja neviem o žiadnom prípade, keď by napríklad na amerických univerzitách nedovolili študenti vystúpiť ľavicovým liberálom alebo akýmkoľvek protagonistom politickej korektnosti.
U nás zatiaľ nie

Takže na záver. Nikdy som netvrdil, že ľavicoví liberáli sú rovnakou hrozbou pre slobodu a liberálnu demokraciu ako fašisti alebo iní extrémisti.

Zároveň som presvedčený, že politická korektnosť, tak ako sa rozmohla v západnom svete, sa stáva hrozbou nielen pre slobodu (čo je už viditeľné), ale minimálne nepriamo aj pre liberálnu demokraciu (čo možno až také zrejmé a viditeľné ešte nie je).

Pritom platí, že medzi najsilnejších protagonistov politickej korektnosti patria ľavicoví liberáli. Znovu (pre istotu) dodávam, že tí slovenskí (zatiaľ) nie. Ak sa prejavia, ozvem sa.

Čítajte viac: https://komentare.sme.sk/c/20923103/ked-to-pride-k-nam-budem-kricat-ako-prvy.html#ixzz5SFOxIgdG

Poslať 27.09.2018 0:06:44   Re: Gender ideológia

Obrázok užívateľa

napísal 11979 príspevkov
Keplova
KOMENTÁR ZUZANY KEPPLOVEJ
Fico a Mikloš konečne našli spoločnú tému

Ale choďte s politickou korektnosťou! Čo naozaj ohrozuje slobodnú diskusiu.

26. sep 2018 o 17:01 Zuzana Kepplová Odoberať autora na email

Zuzana Kepplová, komentátorka denníka SME.(Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)
SME - Jozef Jakubčo

Vieme presný dátum, keď bola v Slovenskej republike oficiálne ukončená politická korektnosť.
Prečítajte si tiež: Nepobúrila vás Serenina karikatúra? Asi ste normálni

Udialo sa tak vyhlásením expremiéra Fica na sneme Smeru v decembri roku 2016. Vyzval vtedy, aby spolustraníci „nazývali veci správnymi a zrozumiteľnými slovami“, a dodal, že „dosť bolo tolerancie, predsa platia zákony“.

Takto bolo u nás odzvonené nešváru zo Západu dokonca ešte skôr, než stihol prísť!

Pripomeňme si kontext tohto Ficovho boja: v marci do parlamentu zasadli politické strany, ktoré sa v štvanici proti migrantom nerozptyľovali ani faktami ani základnou slušnosťou. A uspeli. Fico preto vyzval kolegov, aby odteraz hovorili, ako im huba narástla, pretože to politicky vynáša.

Pozornosť však preniesol z migrantov na domácu pôdu a tradične sa zastrájal, že „treba urobiť poriadky v osadách“. Akoby mu niekto dovtedy bránil okrem vlastnej neschopnosti.

Že sa vopred potrebujeme vyvarovať akejsi upiatej precitlivenosti na menšiny, je asi také urgentné ako Dankove zákony zamedzujúce islamizácii krajiny.

Nuž, ale verejnosť rada bojuje proti slameným panákom. Tak, ako sa v Česku stal boj s politickým islamom témou, ktorá rozhoduje aj komunálne voľby, na Slovensku sa darí brojeniu proti ľavicovým liberálom na amerických univerzitách.

To sú témy, ktoré Dobšinský – rozprávkar, nie moderátor – zachytil v príbehu o sekerníčkoch. Čiže rodine, ktorá oplakáva nešťastie, ktoré sa stane tak o dve generácie, ak vôbec.

Tak, ako sa v Česku stal boj s politickým islamom témou, ktorá rozhoduje aj komunálne voľby, na Slovensku sa darí brojeniu proti ľavicovým liberálom na amerických univerzitách.„

Pri toľkej ostražitosti nám však popod nos chodia hrozby priam hmatateľné.

Ak dnes ktosi kriví slobodu prejavu, sú to politici neochotní znášať kritiku. A preto hľadajú spôsob, ako skrotiť oponentov aj médiá.

K obmedzovaniu slobodnej debaty tiež smerujú úpenlivé výzvy aj hrozby peklom, aby sme, preboha, cirkvi neškodili a neprepierali pedofilné škandály. Lebo dobré meno inštitúcie je vraj dôležitejšie ako kauza jednotlivca.

Ďalej reč národniarov, že doping či Skripaľ sú len prejavmi rusofóbie, je tiež špecifickým domácim príkladom politickej korektnosti. Čiže nadštandardnej ochrany, ktorú by v jazykových prejavoch mal požívať mýtický garant slovanskej jednoty a sily.

Napríklad aj v dokumentoch ako bezpečnostná stratégia SR... Hlavne nemenovať a, božechráň, vyhosťovať!

Veď hej, pri riešení vlastných démonov by sme sa zapotili. Preto radšej na piesku cvičme – spolu s Ficom aj Miklošom - ofenzívu proti politickej korektnosti zo Západu.

Čítajte viac: https://komentare.sme.sk/c/20923541/na-barikadach-s-ficom-aj-miklosom.html#ixzz5SFS09NF5

Poslať 27.09.2018 7:15:36   Re: Gender ideológia

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18267 príspevkov
Miso, to su co za "prispevky" ?
Robis tu z toho vetesnictvo ...

Poslať 27.09.2018 7:30:39   Re: Gender ideológia

Obrázok užívateľa

napísal 11979 príspevkov
ze Miklos je proti politickej korektnosti ma prijemne prekvapilo
a navyse doteraz ho SME vzdy len velebilo ....

takze kauza stoji za pozornost ...

Poslať 27.09.2018 10:48:47   Re: Gender ideológia

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18267 príspevkov
misojogi píše:
ze Miklos je proti politickej korektnosti ma prijemne prekvapilo
a navyse doteraz ho SME vzdy len velebilo ....
takze kauza stoji za pozornost ...
Ak ano, nevidel som v tom prispevku Tvoj komentar, nazor, zhodnotenie - nic.
Iba suche skopirovanie textu a link.
Myslis, ze my sme tu "kauzu" ( :) ) nezaregistrovali ?

Poslať 27.09.2018 20:12:13   Re: Gender ideológia

Obrázok užívateľa

napísal 11979 príspevkov
Citácia:
nevidel som v tom prispevku Tvoj komentar, nazor, zhodnotenie - nic.
som pozitivne prekvapeny, aky nazor na vec ma Miklos, povazujem ho za rozumneho cloveka i ked podla mna prilis probruselsky na moj vkus, ale ako ekonom je spickovy.

Poslať 27.09.2018 20:16:44   Re: Gender ideológia

Obrázok užívateľa

napísal 11979 príspevkov
Citácia:
Iba suche skopirovanie textu a link.
povazujem tuto kauza za velmi dolezitu, podla mna je dobre branit sa vcas pred politickou korektnostiou ktoru povazujem za velke zlo, preto na to upozornujem aj ked viaceri to asi zaregistrovali tiez.
Najhorsie su na tom studenti na VS kde uz dnes existuje doslova vymyvanie mozgov, z toho co sa uz dnes deje na Slovensku a cechach ked pocujem takmi vlasy vstavaju dupkom .... taka Zuza Keplova zo SME je ziarivy priklad takehoto brainwashingu od utlej mladosti.
Podla mna treba bit na poplach, nieco take ako ked v dedine horelo tak sa zacalo zvonit aby ludia isli pomahat hasit lebo inak lahla popolom cela dedina.
Toto je obdobna situacia a najviac ma desi ze mnohi este stale nevidia ze je za 5 minut dvanast .

Poslať 03.10.2018 10:12:36   Re: Gender ideológia

Obrázok užívateľa

napísal 11979 príspevkov
Jan Kosturiak pise
Citácia:
Skús pracovať Eugen

Posted on 30. september 2018 by admin in Blogy // 0 Comments

Z internetu, televízie, rádia, zo všetkých strán sa nám prihovára Eugen (link na tento paškvil nedávam). Cestuje po Slovensku a ukazuje nám mosty, cesty a iné dobrodenia Európskej únie. Milý Eugen. Európska únia nevytvára peniaze, za ktoré sa na Slovensku stavia. Iba ich prerozdeľuje a to veľmi zlým spôsobom. Ty sám, aj tvoja reklama, ste toho dôkazom. Rozhadzujete peniaze, ktoré ľudia zaplatili na daniach na infantilné video. My, čo sme starší, si na podobné reklamy spomíname z obdobia komunizmu. Súdruhovia nám ukazovali, čo všetko pre nás robia na čele so Sovietskym zväzom a my sme si mysleli svoje. Okrem toho, že ste mohli za vyhodené peniaze radšej opraviť nejakú školu alebo postaviť ihrisko, ukazuješ mládeži zlý vzor. Bezstarostne si cestuješ za peniaze druhých a nič prospešné nerobíš. Skús pracovať Eugen. Založ si firmu a vymysli niečo užitočné. A potom nám pusti video a ukáž nám svoje výsledky. Alebo sa prihlás na brigádu do Emilových sadov a ukáž nám príbeh o tom, ako sa tam celý rok ľudia narobia, aby vypestovali jablká. A keď im Pán požehná veľkú úrodu, tak nepredajú, lebo jabĺk je všade dosť. Eugen, choď montovať súčiastky do áut, osem hodín v takte. Asi by si sa neusmieval tak, ako pri svojich potulkách po Slovensku za “európske” peniaze.

Prihlás sa na prácu opatrovateľa do domova sociálnych služieb a budeš prekvapený, koľko dostaneš na výplatu za svoju ťažkú prácu. Začni jazdiť na kamióne alebo autobuse, sadni si za pokladňu v supermarkete. Skrátka – rob a nerozprávaj nám svoje drísty o cestovaní po pamätníkoch Európskej únie na Slovensku. Keď už cestuješ, zastav sa za živnostníkmi, ktorí skrachovali pri stavebných projektoch slovenských oligarchov za európske peniaze. Navštív nemocnice a skontroluj predražené prístroje. Pozri sa na opravené školy a skontroluj spotrebu materiálu, práce a faktúry. Skús urobiť niečo užitočné Eugen, keď už ťa platia z našich daní. Vyskúšaj si predražené a nefunkčné informačné systémy, potemkinovské projekty, na ktorých zarábajú rôzne agentúry a darmožráči. Si mladý a vyzeráš zdravo Eugen. Nerob veci iba pre peniaze, aj keď je to lákavé. Si ešte mladý. Nepremrhaj svoj život a talent. Nájdi si miesto, kde môžeš byť užitočný a začni pracovať.
http://www.kosturiak.com/2018/09/30/skus-pracovat-eugen/

Poslať 12.10.2018 21:56:31   Re: Gender ideológia

Obrázok užívateľa

napísal 11979 príspevkov
Skvele video
https://youtu.be/xGWb0XWF_ag

Zdroj: https://www.hlavnespravy.sk/uz-po-nej-idu-gymnazistka-livia-na-youtube-hovorila-o-ideologiach-multikulturalizmu-liberali-slniecka-jej-hrubo-nadavaju-snazia-sa-zistit-jej-totoznost/1548858

Poslať 16.10.2018 18:37:05   Re: Gender ideológia

Obrázok užívateľa

napísal 11979 príspevkov
http://forum24.cz/probost-pitha-kazal-ze-neomarxiste-poslou-lidi-do-vyhlazovacich-taboru-a-podradi-je-pod-kocky-a-zaby/
http://manipulatori.cz/mons-pitha-a-jitka-chalankova-jako-siritele-hoaxu/

Poslať 01.11.2018 17:37:18   Re: Gender ideológia

Obrázok užívateľa

napísal 11979 príspevkov
Citácia:
V Anglicku nútia 6-ročné deti písať homosexuálne „ľúbostné listy“, aby sa naučili „akceptovať diverzitu“
46

Londýn 1. novembra 2018 (HSP/Foto:Screenshot video)

Základná škola v Anglicku požaduje od 6-ročných detí, aby písali “zaľúbené listy“ vžijúc sa do homosexuálnej rozprávky, uvádza video zverejnené portálom BBC
Na snímke jedno z detí píše list

Web The Blaze uvádza, že video ukazuje základnú školu Bewsey Lodge Primary school, kde učiteľka Sarah Hopsonová žiadala žiakov, aby sa vžili do postavy Princa Henryho a napísali list jeho sluhovi Thomasovi so „žiadosťou o ruku.“Video BBC si môžete pozrieť TU.

„Táto škola učí deti o LGBT vzťahoch už v útlom veku,“ vysvetľuje text vo videu. „Táto trieda šesťročných žiakov sa učí o homosexuálnom manželstve…. LGBT lekcie učíme žiakov každého veku.“

Deti „pôjdu do sveta a objavia okolo seba diverzitu, a prídu na to už v skorom veku,“ uviedla Hopsonová pre BBC. „A čím viac vedia akceptovať v tomto veku, nebudú musieť riešiť tieto témy v budúcnosti, pretože sa ich naučia akceptovať už teraz, a tak budú prijímať diverzitu okolo seba.“

Zdá sa, že škola Bewsey Lodge sa hrdí tým, že propaguje homosexualitu a rodovú „fluiditu“ malým deťom. Má rodovo neutrálne rovnošaty a jej webstránka deklaruje, že „akákoľvek forma homofóbie, transfóbie a bifóbie je neakceptovateľná.“ Rovnako zverejnila kódex správania, kde prehlasuje „rešpekt“ pre „rodovú identitu,“ „manželstvo,“ či „sexuálnu orientáciu.“

Školský program „Osobné, sociálne a zdravotné vzdelanie“ (PSHE) sa snaží „poskytnúť žiakom… možnosti objaviť, vyjasniť a ak je nevyhnutné tak aj čeliť hodnotám, postojom, viere, právam a povinnostiam svojim vlastným či druhých.“

Program prezentuje „Diverzitu a rovnosť (vo všetkých svojich formách)“ ako jeden zo svojich základných konceptov s cieľom vyučovať študentov „aby boli produktívnymi členmi diverzitnej komunity,“ a tiež ohľadom ich „práv a povinností ako členov diverzitnej skupiny.“

Špecificky, vyzýva k výučbe o „zdrojoch podpory a uistenia“ pre „diverzitu v sexuálnej príťažlivosti a v odhaľovaní sexuality,“ o „rozdielech medzi pohlaviami, rodovej identity a sexuálnej orientácie,“ uznania „diverzity v sexuálnej príťažlivosti,“ porozumeniu „akceptačnej terminológie“ pri LGBT témach, „potrebe čeliť“ „sexistickému, homofóbnemu či transfóbnemu jazyku či správaniu,“ a podobne.

Smernice tiež naznačujú, že „žiť spolu“ a „civilné partnerstvo“ sú rovnako platné ako manželstvo v „demonštrovaní záväzku danému jeden druhému,“ a vyzýva k výučbe „možného napätia medzi ľudskými právami, britským právom a kultúrnymi či náboženskými očakávaniami a praktikami.“ Ďalší text deklaruje „nadradenosť ľudských práv,“ avšak nešpecifikuje definíciu „ľudských práv.“

V júni, škola Bewsey Lodge dostala zlaté ocenenie za najlepšie praktiky v rámci programu „Vzdelávaj a oslavuj“ za ich pro-LGBT aktivity.

Portál Breitbart dodáva, že viacerí poslucháči BBC nesúhlasili s prioritami a postupmi školy.

„Prečo neučiť žiakov životné zručnosti ako napr. ako variť, ako prať či žehliť, ako manažovať peniaze, šetriť, učiť ich o účtoch v banke a úveroch na bývanie?“ pýta sa jeden z nich. Iný kritizoval školu pre „pretláčanie agendy dospelých malým deťom, ktorých by táto téma vôbec nezaujímala, ak by nebola nanucovaná dospelými.“

Deti „potrebujú byť deťmi tak dlho, ako sa dá,“ dodáva ďalší komentujúci, ktorí je proti zavádzaniu sexuálnych tém do osnov pre malé deti.

Viktória Dandárová
https://www.hlavnespravy.sk/v-anglicku-nutia-6-rocne-deti-pisat-homosexualne-lubostne-listy-aby-sa-naucili-akceptovat-diverzitu/1567042

Poslať 02.11.2018 0:08:24   Re: Gender ideológia

Obrázok užívateľa

napísal 11979 príspevkov
dobry text
Pleť Slovenky Natalie nie je problém. Reklama na pálenku pre mladých áno
Spoločenstvo Ladislava HanusaSPOLOČENSTVO LADISLAVA HANUSA

Polemika o rase v reklame na vodku viedla k bagatelizovaniu jej hlavného zámeru. Ide o agresívny marketing tvrdého alkoholu v cieľovej skupine veľmi mladých ľudí. Na východ aj na západ od nás to dnes už býva neprípustné.
Reklama na vodku Absolut so slovenskou mulatkou Natalie na týždne ovládla internety. Zaťala totiž do živého. Obnažila rasové predsudky tisícov Slovákov. Tí kampaň a reakcie na ňu pobúrene zdieľali, čim jej sami nezamýšľane robili promo, presne podľa očakávaného scenára reklamnej agentúry. Títo „vlastenci“ za najväčší problém reklamy považovali snáď to, že osoba so slovenskou matkou a konžským otcom, ktorá celý život strávila na Slovensku, sa opovážila označiť za Slovenku. Šikovný marketingový ťah poňali ako „neomarxistickú propagandu“ za účelom nastolenia akéhosi „multikulturalizmu“.

V šírení kampane nezaostávala ani liberálnejšie orientovaná časť verejnosti a médií. Reklamný šot vyzdvihovala ako oslavu tolerancie a diverzity. Zdieľania s nadšenými komentármi sa dočkal aj od poslancov NR SR Martina Poliačika (Progresívne Slovensko) a Simony Petrik (Spolu):

Žiaľ, pri hodnotení kampane vo verejnom diskurze prekryla polemika ohľadne postranného posolstva jej hlavný zámer: agresívny marketing veľkovýrobcu tvrdého alkoholu v cieľovej skupine veľmi mladých ľudí.

„Vyzerali na 25“
Príkladom je príspevok Miroslavy Kernovej, šéfredaktorky webu Omediach.com. Spoločnosti Absolut za reklamu „tlieskala“. Pritom to bola práve Kernová, ktorá pred štyrmi rokmi ostro upozornila na nevhodnú reklamu na vodku spoločnosti Gas Familia pre podobnú vekovú kategóriu. Treba podotknúť, že vtedajšie billboardy boli zvlášť odpudivé kvôli záberom mladých ľudí v pózach, ktoré budili dojem opitosti.

Zábery vášnivého muchlania sa vo videu Absolut podľa mňa tiež nie sú vzor najlepšieho vkusu a zachovávania ľudskej dôstojnosti. To ale teraz nechajme bokom. Problematické je, že pri súčasnej kampani Kernová „veľkoryso“ prehliada to, na čo kedysi sama upozorňovala: „Mladí ľudia sú pre firmy predávajúce alkohol najvhodnejšou cieľovou skupinou. Názor na alkohol si len vytvárajú a preto je jednoduché v súvislosti s alkoholom vytvoriť zdanie veľkej zábavy bez dôsledkov. Odborníci hovoria, že účinky alkoholu na deti sú podobné ako účinky drog na dospelých, preto je slovenská legislatíva na reklamu s alkoholom oveľa prísnejšia ako na iné produkty.“

Slovenský Zákon o reklame naozaj hovorí: „Reklama alkoholických nápojov sa nesmie zameriavať na maloleté osoby [tu: pod 18 rokov, pozn. aut.], pritom žiadna osoba, ktorú možno považovať za maloletú, sa nesmie v reklame dávať do súvislosti so spotrebou alkoholických nápojov.“

Samoregulačný etický kódex združenia Fórum PSR Slovensko, ktorého členom je tiež vlastník Absolutu – koncern Pernod Ricard, ide ešte ďalej: „Osoby vystupujúce v reklamných a propagačných materiáloch členov združenia nesmú vyzerať mladšie a byť mladšie ako 25 rokov.“

Ako toto ich deklarované opatrenie vyzeralo v praxi v spote pre Absolut, ukazujú zábery nižšie:

Či títo mladí ľudia skutočne majú vyzerať na minimálne 25 a kto má byť hlavnou cieľovou skupinou celého diskotékového videospotu s brejkermi, to nechávam na váš bystrý úsudok. Ako výsmech pritom pôsobí úvodné 28-slovné upozornenie o neprístupnosti mládeži a „pití zodpovedne“, ktoré vidno jednu sekundu (to nie je hyperbola).

Pani Kernová kódex Fóra PSR študovať nemusela, no zrejme si sama uvedomuje, že spot nie je celkom v poriadku. Nesúlad medzi svojimi ódami a touto skutočnosťou sa snaží odbaviť jedinou vetou: „Priznám sa, nie som fanúšik reklám na alkohol, ale podobných reklám, ako sa odvážila na Slovensko priniesť Absolut vodka, potrebuje naša krajina v súčasnosti ako soľ.“ Iným slovom, podľa nej je dnes posolstvo tolerancie a inklúzie také dôležité, že je chvályhodné šíriť ho aj za cenu propagovania silne návykovej látky medzi mladými.

Cukríky, úvery, autá
Ešte menšie rozpaky mala Petronela Ševčíková, šéfredaktorka marketingového portálu Stratégie pod hlavičkou Hospodárskych novín. Potenciálne úvahy o etickosti reklamy posmešne odmietla: „Ak by sme išli úplne na hranu, asi by nemali byť ani reklamy na rôzne „hambáče“, pretože naše deti priberajú z nezdravého jedla, nemali by byť žiadne reklamy na sladké džúsy, cukríky, čokolády z rovnakého dôvodu, ani reklamy na úvery, pretože ľudia sa nad pomery zadlžujú, žiadne reklamy na autá, pretože zbytočne dráždia…“ Záverom dodáva: „[V]odka z nášho trhu asi neodíde a alkohol sa bude piť aj ďalej.“

Ševčíková v článku trochu zavádzajúco spomína reklamy na alkohol všeobecne. Danému spotu však priťažuje jeho propagácia v obzvlášť koncentrovanej forme (40-percentný destilát) a zraniteľnej cieľovej skupine. Ďalej, ako odborníčke na marketing jej hádam neuniklo, že aj všetky oblasti, ktoré menovala, sú vo svete dávno predmetom odborných debát aj tvrdých regulácií. Pre stručnosť sa obmedzím ako príklad len na posledné roky v jedinej krajine – Veľkej Británii:

– Nezdravá strava u detí: Vyše roka je v platnosti zákaz reklám na potraviny s vysokým obsahom tuku alebo cukru v médiách, zacielených na deti do 16 rokov, vrátane sociálnych médií. Odborníci z Obesity Health Alliance žiadajú celoplošný zákaz takýchto reklám v televízii do deviatej večer. Londýnsky starosta navrhuje zákaz reklamy na nezdravú stravu do 400 metrov od škôl a podľa vzoru Amsterdamu v celom systéme miestnej MHD.

– Nadmerné zadlžovanie: Pred niekoľkými rokmi bol seriózne diskutovaný návrh zákazu reklám na spotrebné úvery. Hoci neprešiel, ich propagovanie začalo podliehať prísnejším pravidlám, zvlášť pri zacielení na zraniteľnejšiu klientelu. Firma Google sa reklám na krátkodobé pôžičky zriekla dobrovoľne.
– „Dráždivé“ reklamy na autá: Spoty nielen značiek Honda, Jaguar či Peugeot boli zakázané pre nezodpovedné nabádanie na nebezpečnú jazdu.

Východ, západ, sever i juh
Podobné trendy sú zjavné tiež v oblasti reklamy na alkohol. Reštriktívnejšie zákony než má Slovensko boli za posledné roky prijaté na východ, západ, sever i juh od nás. Opäť len zopár málo príkladov:

–Rusko – úplný zákaz propagácie alkoholu okrem obchodov a stánkov od roku 2013 (vrátane internetu);
– Poľsko – zákaz propagácie alkoholu s výnimkou piva;
– Rakúsko –zákaz propagácie destilátov v televízii a rozhlase;
– Švajčiarsko –zákaz propagácie destilátov v televízii, rozhlase a na športových podujatiach; v iných médiách dovolené len informácie o produktoch;
– Írsko – zákaz reklamy na alkohol v parkoch, v priestoroch MHD vrátane zastávok a staníc, do 200 metrov od škôl a ihrísk;
– Maďarsko – zákaz propagácie alkoholu na titulných internetových stránkach a titulkách tlačovín, v blízkosti škôl a zdravotníckych zariadení;
– Fínsko – zákaz propagácie tvrdšieho alkoholu (nad 22%) okrem digitálnych médií; medzi 19:00 a 22:00 zákaz televíznych a rozhlasových reklám na akýkoľvek alkohol;
– Švédsko – úplný zákaz propagácie alkoholu v televízii a rozhlase, de facto aj na billboardoch;
– Nórsko – úplný zákaz propagácie alkoholu, s výnimkou dovezených periodík a neverejných webstránok na heslo;
– Bulharsko – zákaz propagácie destilátov v televízii, rozhlase a na billboardoch;
– Lotyšsko – zákaz propagácie v televízii a rozhlase, okrem vína a piva;
– Litva – úplný zákaz propagácie alkoholu (od 2018).

Bez ohľadu na politický systém a prevládajúcu ideológiu – od škandinávskeho ľavicového liberalizmu, cez švajčiarsku priamu demokraciu, cez Orbána až po Putina – sú si v tomto vzácne zajedno. Čoraz viac jednotlivé štáty vnímajú nutnosť obmedziť nežiaduce externality, ktoré môže propagovanie alkoholu prinášať celej spoločnosti. Vyššia spotreba alkoholu býva vo výskumoch spojená s vyššou úmrtnosťou, chronickými ochoreniami, práceneschopnosťou, nehodovosťou, domácim násilím či zhoršeným mentálnym zdravím rodinných príslušníkov. To predstavuje pre sociálny a zdravotný systém štátov značnú záťaž. Dane z príjmu, DPH, spotrebné dane a niekoľko pracovných miest v alkoholovom biznise naviac tieto výdavky zďaleka nevykrývajú. Nevraviac o množstve ľudských a rodinných tragédií, ktoré sotva možno vyčísliť finančne.

Teória o pozitívnych účinkoch mierneho užívania alkoholu na celkové zdravie začína byť čoraz viac vyvracaná kumulovaním údajov a komplexnejšími štatistickými metódami. Abstinenti teda začatím pitia alkoholu spravidla nemajú čo získať. Zato zvyšovaním spotreby alkoholu môže každý potenciálne stratiť. Aj na základe týchto vedeckých poznatkov sa z pohľadu verejného zdravotníctva začína nazerať na propagáciu alkoholu, zvlášť tvrdého, podobne ako na propagáciu fajčenia.

Samozrejme, zákaz či obmedzenie reklamy nie je všeliek. Nemá plne nahrádzať prevenčné programy a iné mechanizmy. Ide iba o jeden z faktorov, ktoré môžu na spotrebu mať vplyv. Viaceré štúdie hovoria o poklese celkovej spotreby alkoholu po uvalení zákazu reklamy o päť až osem percent. Iné tento efekt spochybňujú. Viac než na celkovej spotrebe však záleží na súvise reklamy s pitím u zraniteľných skupín: adolescenti, ktorí boli viac vystavovaní online reklamám na alkohol, častejšie začínali s pitím a častejšie sa opíjali. Vystavovanie neželaným reklamám môže byť tiež problematické pre abstinujúcich alkoholikov.

Slovensko ako Šípková Ruženka
Navzdory tomuto všetkému má Slovensko v reklame na alkohol spomedzi rozvinutých krajín jednu z najvoľnejších legislatív na svete. V strednej Európe je porovnateľná jedine s Českou Republikou. Aj tam však práve v týchto dňoch minister zdravotníctva hovorí o sprísnení, ktoré sa už nejaký čas pripravuje. Budíme dojem Šípkovej Ruženky, prispatej kdesi v kultúre šušťákových 90-tych rokov, kde ryžujúce lobistické skupiny majú takmer všetko dovolené.

Tento marazmus je citeľný aj na komunálnej úrovni, napríklad v oblasti hazardu: zatiaľ čo vo Viedni, Budapešti, Prahe aj Brne je herný biznis tvrdo obmedzovaný, Bratislavu stále špatia prevádzky automatov, ktorých je ako húb po daždi. Hoci v našom hlavnom meste ostáva tvrdšia regulácia hazardu v nedohľadne, aspoň došlo k silnému aktivizovaniu sa občanov v petícii a protestoch.

Naproti tomu pri reklame na alkohol akoby stále chýbala širšia spoločenská objednávka na prísnejšie riešenia. Ťažko sa potom čudovať, že ani slovenskí politici sa do nich nehrnú. Opozičné iniciatívy za zákaz reklamy okrem piva (SDKÚ, 2009), zákaz reklamy na liehoviny až do polnoci (nezaradený Hlina, 2013) a prísnejšie postihovanie cielenia na maloletých (KDH, 2015) vyšumeli bez väčšej odozvy.

Čo ďalej?
Umiernená, kultivovaná konzumácia alkoholu bežne nepredstavuje mimoriadne zdravotné riziká. V našej kultúre jej nepochybne prináleží svoje miesto. To ale ešte neznamená, že súčasná slovenská legislatíva a prax v oblasti reklamy na alkohol sú adekvátne.

Podobne ako vo zvyšku Európy, aj u nás badať trend poklesu spotreby alkoholu, zvlášť tvrdého a u mladších ročníkov. Sotva kvôli našej legislatíve, skôr napriek nej. Možno preto sa v posledných rokoch veľkovýrobcovia destilátov cítia odkázaní na eticky pochybný marketing práve v zraniteľnej skupine mladých ľudí. V mnohých európskych krajinách dnes už túto šancu nemajú. U nás nepochopiteľne stále áno. Je znepokojivé, že ich posledný marketingový ťah zožal detinské ovácie, ešte aj u mienkotvorných novinárok a parlamentných politikov. A to paradoxne u tých, ktorí sa inak radi inšpirujú inovatívnymi politikami zo zahraničia.

Legitimizovanie kampane Absolut predstavuje škodlivý krok späť. Nikde nie je písané, že momentálnemu poklesu spotreby a vzrastu uvedomelosti v pití sa budeme tešiť naveky. Nejde len o túto jednu kampaň. Ide o precedens, ktorý alkoholové koncerny môže povzbudiť do ďalších aktivít, zameraných na pokiaľ možno čo najmladšiu cieľovú skupinu. Rýchlo sa môžu naučiť, že im v tejto krajine prejde takmer čokoľvek, pokiaľ to bude dosť šokujúce, primerane fresh a bude to niesť nejaký postranný „spoločensky uvedomelý odkaz”.

Môžeme to odmávnuť racionalizáciou, že teraz má naša spoločnosť dôležitejšie problémy (lenže ktorá nemá?). Alebo sa utešovať presvedčením, že všetky krajiny naokolo to preháňajú, iba my máme tú správnu mieru – koniec koncov, „zákazy nič neriešia“ a „alkohol sa bude piť aj ďalej“. Alebo sa môžeme nad zahraničnou praxou, argumentmi a skúsenosťami konečne seriózne zamyslieť a náš stav prehodnotiť. Je najvyšší čas začať celospoločenskú diskusiu o prísnejších pravidlách ohľadne reklamy na alkohol.

Lukáš Pitel
(autor je vedecký pracovník na Ústave experimentálnej psychológie CSPV SAV)
https://dennikn.sk/blog/1276329/plet-slovenky-natalie-nie-je-problem-reklama-na-palenku-pre-mladych-ano/

Poslať 02.11.2018 0:56:27   Re: Gender ideológia

Obrázok užívateľa

napísal 11979 príspevkov
Aj Štefánik mal svoje limity
Silvia KrpelanováSILVIA KRPELANOVÁ

Štefánikovi ženy pomohli, on nad volebným právom pre ne krútil hlavou. Kde sme dnes, 100 rokov od vzniku 1. ČSR?
V týchto dňoch odznelo o M.R. Štefánikovi veľa pekných slov. O niektorých veciach sa ale hovorí menej.
Nepopierajúc jeho veľké zásluhy, zaujali ma pri čítaní rôznych textov pasáže o ženách v Štefánikovom živote. Patrila medzi ne napríklad významná francúzska novinárka, politička a bojovníčka za ženské práva Louise Weissová. Filantropka Sarah – Claire Boas de Jouvenel ho dokonca uviedla do vysokej francúzskej spoločnosti. Užitočné známosti neskôr využil, keď bolo treba otvoriť dvere Masarykovi a Benešovi na stretnutia so zahraničnými diplomatmi. Tieto jeho aktivity boli pre budovanie novej republiky kľúčové.

Prechodné obdobie

Bol to práve charizmatický, no zdá sa konzervatívny Štefánik, ktorý nepodporoval ideu volebného práva pre ženy. Respektíve – žiadal pre nás akési 10-ročné prechodné obdobie. V tom čase už ženy slobodne volili na Novom Zélande, v Austrálii, Fínsku, Nórsku, Dánsku i na Islande, v Rusku, Nemecku, Poľsku a vo Veľkej Británii. A nezdalo sa, že by to bol nejaký nebezpečný akt, ktorého sa treba obávať.

Napokon zostal so svojim názorom v menšine, vďaka čomu mohli ženy v Československu voliť od roku 1919. Predbehli sme tak celý rad (aj vyspelých) krajín. Napríklad USA, Kanadu, Uruguay, Ekvádor, Španielsko, Brazíliu, Juhosláviu. Francúzsky, Japonky či Talianky smeli pristúpiť k volebným urnám až v roku 1945. Keď z nás o pár dní opadne eufória a nebudeme už oslavovať, bolo by fajn zamyslieť sa nad tým, čo môžeme po sto rokoch od tejto významnej chvíle povedať.

Október 2018

Rolujem newsfeed na facebooku. Zrazu vidím status niekoho, koho veľmi pohoršila interpretácia rodiny istou katechétkou na hodine náboženskej výchovy. Nečudujem sa. Tiež sa s týmto pohľadom úplne nestotožňujem. Pani katechétka si pri výuke pomohla týmto obrázkom:

Rolujem ďalej. Vidím ďalší dáždnik. Akoby všade pršalo. Napadne mi: radšej mať nad hlavou ten katechétkin dáždnik, ako ten, s ktorým Trump stojí v daždi zatiaľ čo jeho manželka mokne. Je to proste nezdvorilé a hlúpe. Veď dáždnik má rúčku v strede. Trump, (hoci toto je asi jeho najmenší prehrešok voči ženám) sa nedá ani ospravedlniť tým, že mal slabú chvíľku a novinári zverejnili práve túto fotku lebo sa to hodilo. Fotiek, kde na Melanie Trumpovú prší, kým pán prezident je v suchu, je viac.

Zdroj: afrinik.com

Pre porovnanie – Harry a Meghan. Ona – známa svojimi feministickými postojmi, ukazuje, že hoci sme zvyknutí na mužské a ženské roly, v roku 2018 sa rozdiely stierajú aj v takom prudko konzervatívnom prostredí, akým je kráľovská rodina.

Zdroj: Simplemost

A ak by aj nie, v tom, či mokne mužská alebo ženská hlava by nemal byť rozdiel.

Zdroj: people.com

A keď sú dva dáždniky po ruke, každý si ho vie podržať sám. Veď keď môžeme mať volebné právo, vieme držať aj dáždnik.

A rovnako by rozdiely nemali byť ani vo výške mzdy, pokiaľ odvádza muž a žena rovnako kvalitnú prácu. Do reality nás ale vracia text Denníka N z 25.10.2018:

„Oddnes až do konca roka budú ženy pracovať „zadarmo“ – rozdiel medzi platmi mužov a žien na Slovensku je totiž 18 percent. Podľa dát ministerstva práce bol rozdiel v roku 2005 takmer 27 %, dnes už iba 18. Ženy sú na Slovensku stále horšie platené ako muži, aj keď pracujú na tých istých pozíciách.“

Dôvodov, prečo ženy na Slovensku zarábajú priemerne menej ako muži, je viac, napr.:
– ženy pracujú v horšie platených oblastiach, ako je školstvo, zdravotníctvo, alebo verejná sféra
– založenie rodiny – spomalenie kariérneho postupu

Aj keď počet mužov na materskej u nás každoročne rastie, tých asi 12% je stále málo. A keďže toto číslo nebude rásť raketovou rýchlosťou, treba sa zamyslieť nad tým, čo spraviť inak. Riešením je aj podpora štúdia dievčat v odboroch, ktoré sú z rôznych dôvodov vyslovene maskulínne. Napríklad aj preto, ako boli a sú u nás nastavené mnohé stredné školy. A spomeňme si aj na opačné garde – dievčenské školy – kedysi zhluky čisto „babských“ kolektívov. Bolo obdobie, kedy vytvárali najviac nezamestnaných – neviem, ako je to dnes, no dnes už vieme, že zmiešané kolektívy, kde sa snúbi mužské racio a ženská intuícia, pragmatizmus a empatia, sú veľmi silné, kreatívne a produktívne.

Príklad od susedov

Nedávno som vo Viedni navštívila školu zameranú na manažment cestovného ruchu a obchod, kde som videla, ako vyzerá moderná škola dneška. Vyzeralo to tam ako v štýlovom, loftovom hoteli. Priestory, v ktorých sa vzdelávajú títo študenti sú ohromujúce – na úrovni skutočných profesionálnych prevádzok od kuchýň, cez reštauráciu, bar, učebne technických predmetov, jazykové učebne, umelecké dielne, športoviská. Ale to je len materiálna stránka veci. Oveľa dôležitejší je prístup, aký v tejto škole zvolili.

Dôvodov, prečo ženy na Slovensku zarábajú priemerne menej ako muži, je viac, napr.:
– ženy pracujú v horšie platených oblastiach, ako je školstvo, zdravotníctvo, alebo verejná sféra
– založenie rodiny – spomalenie kariérneho postupu

Aj keď počet mužov na materskej u nás každoročne rastie, tých asi 12% je stále málo. A keďže toto číslo nebude rásť raketovou rýchlosťou, treba sa zamyslieť nad tým, čo spraviť inak. Riešením je aj podpora štúdia dievčat v odboroch, ktoré sú z rôznych dôvodov vyslovene maskulínne. Napríklad aj preto, ako boli a sú u nás nastavené mnohé stredné školy. A spomeňme si aj na opačné garde – dievčenské školy – kedysi zhluky čisto „babských“ kolektívov. Bolo obdobie, kedy vytvárali najviac nezamestnaných – neviem, ako je to dnes, no dnes už vieme, že zmiešané kolektívy, kde sa snúbi mužské racio a ženská intuícia, pragmatizmus a empatia, sú veľmi silné, kreatívne a produktívne.

Príklad od susedov

Nedávno som vo Viedni navštívila školu zameranú na manažment cestovného ruchu a obchod, kde som videla, ako vyzerá moderná škola dneška. Vyzeralo to tam ako v štýlovom, loftovom hoteli. Priestory, v ktorých sa vzdelávajú títo študenti sú ohromujúce – na úrovni skutočných profesionálnych prevádzok od kuchýň, cez reštauráciu, bar, učebne technických predmetov, jazykové učebne, umelecké dielne, športoviská. Ale to je len materiálna stránka veci. Oveľa dôležitejší je prístup, aký v tejto škole zvolili.

Hertha Firnbergschulen für Wirtschaft und Tourismus vznikla v roku 1982 a bola to bežná dievčenská škola, výsledkom ktorej bolo pripraviť mladé ženy na prácu v niektorom zo ženských sektorov a byť dobrou gazdinou. Učili sa variť, šiť, zvládnuť administratívne práce. Vedenie školy ale pochopilo, že svet sa točí úplne iným smerom a vystavalo nové curriculum. Zásadná zmena sa udiala v roku 1992, kedy začali na škole učiť noví učitelia s výbornou kvalifikáciou v oblasti manažmentu, turizmu či cestovného ruchu a škola začala veľmi aktívne spolupracovať so stakeholdermi, hotelmi, cestovnými agentúrami a pod. doma aj v zahraničí. Kým na začiatku tvorilo školu 100% dievčat, dnes to sú dve tretiny. Spolu má 600 žiakov, 86 učiteľov a 7 vzdelávacích programov. Po svojej škole ma sprevádzala 17-ročná Arina Guschina, ktorá hovorí: “tu som sa naučila nebáť sa hovoriť nahlas, prezentovať sa, nemať strach prejaviť svoj názor a ísť pevne za svojím cieľom.“

Gender vo výuke

„Naša škola uznáva princíp egalitariánstva. Dievčatá podporujeme v štúdiu predmetov, v ktorých sú si menej isté, chlapcov povzbudzujeme, aby sa necítili trápne vybrať si program, typický pre dievčatá,“ vysvetľuje riaditeľka Maria Ettl. To, že zmiešané kolektívy dokážu výborne riešiť rôzne situácie a dokážu sa úžasne obohatiť, im vraj denne dokazuje prax. Hertha Firnbergschulen für Wirtschaft und Tourismus, pomenovaná po prvej rakúskej sociálnodemokratickej ministerke pre vedu a výskum, je školou, kde nielen študentom zdôrazňujú rodovú citlivosť, ale aj učiteľom vytvárajú také zázemie, aby rodovú rovnosť vedeli a mohli aplikovať do výuky. „Napríklad noví učitelia sa zúčastňujú špeciálnych tréningov. A každoročne organizujeme napríklad Gendermaniu, ktorá trvá týždeň a jej súčasťou sú aktivity na podporu stierania rodových nerovností,“ dodáva učiteľka Ulrike Zwinger. Dážnik, v ktorom stojí muž ako ochranca rodiny nad ženou, by tu asi neprešiel. A to je Rakúsko naozaj katolíckou krajinou. Jediným zvláštnym úkazom v škole, kde pestujú rodovú rovnosť je oddelenie chlapcov a dievčat na hodinách telesnej výchovy, no ako som sa dozvedela, hoci toto nariadenie z vyšších miest nevítajú, musia ho rešpektovať. Škoda, ale inak fajn – inšpiratívna škola!
https://dennikn.sk/blog/1279870/aj-stefanik-mal-svoje-limity/?ref=list

Poslať 02.11.2018 1:24:27   Re: Gender ideológia

Obrázok užívateľa

napísal 11979 príspevkov
https://sichtarova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=684761
Citácia:
Obchod s dětmi dorazil k nám
26. 10. 2018 8:00:00
Dne 17. října 2018 byla zveřejněna poměrně nenápadná zpráva. Její nadpis zněl „Týrání dětí je sofistikovanější a častější“. Normálně citlivý člověk se zarazí a dá se do čtení. Když zprávu dočte, patrně v něm zůstanou silné dojmy.

Ovšem ty dojmy se budou značně lišit čtenář od čtenáře.

„Liberálně-levicový pokrokář“, u nás též eufemisticky zvaný „sluníčkář“, jinak také rádoby intelektuální osoba zvyklá nekriticky přejímat názory spadající do kategorie „společných evropských hodnot“, dočte otřesen. Sám pro sebe si vyvodí závěr, že je nezbytné nebezpečná individua zvaná rodiče začít přísně kontrolovat a stát musí nad dětmi roztáhnout ochranný deštník, který je ubrání před tyranskými rodiči.

„Klasický liberál“, u nás dnes zvaný podivným řízením osudu „konzervativec“, jinak též osoba zvyklá podrobovat informace kritickému myšlení, adorovat hodnoty osobní svobody a štítit se neomarxismu, dočte taktéž otřesen. Na sto honů totiž v článku identifikuje klasické píárové postupy. Prudce se mu zvedne adrenalin v krvi a sám pro sebe si vyvodí závěr, že se tu provařenou píárovou metodou pro něco moc nebezpečného připravuje půda.

O co tedy jde? Článek se pokouší vytvořit dojem, že v ČR prudce narůstá počet týraných dětí. A že dokonce týrání je stále „sofistikovanější“, rozumějme, záměrné, plánované, tajné a záludné. Důkazem má být statistika. Uvádí se, že „...téměř dvě stovky chlapců a děvčat kvůli násilí skončilo v nemocnici, tři z nich zemřeli.“ Děsivé, což? Nemám nejmenší ambice tento údaj o 198 dětech v nemocnici a 3 mrtvých rozporovat.

Jenže text pokračuje. Když to zkrátíme a vyderivujeme to podstatné, hlavní poselství zní, že počet těchto případů ostře narůstá. Mají to doložit údajná fakta. V roce 2005 prý bylo odhaleno 813 případů, v roce 2015 už 9433 případů a od té doby se počet odhalených případů víceméně drží. To máme nárůst na 1 160 procent „původního“ stavu. A údajně i u tohoto údaje o 9433 případech „jde jen o špičku ledovce“.

Takže si to přeložme. Můžeme si dovolit lehce zaokrouhlovat, ať se nám to lépe počítá. Ročně se u nás v dlouhodobém průměru narodí plus mínus 100 tisíc dětí. Ročně také z kategorie „dítě“ zhruba stejných 100 tisíc dětí vypadne. Pokud za dítě budeme považovat osůbku do 18 let věku, máme u nás zhruba 18 x 100 tisíc dětí. Pokud by každý rok bylo skutečně odhaleno a „řešeno“ zhruba 10 tisíc případů dětského týrání, pak nám to (po 18 letech stejné frekvence týrání) přinese v průměru každé desáté dítě jednou za život týrané, odhalené a „pořešené“. Přesně takhle článek vyznívá.

Což je očividná pitomost.

Je zjevná pitomost nárůst zločinnosti na dětech o 1 060 procent. Je vůbec něco takového možné? Samozřejmě není. Samozřejmě, že čísla musí být ukrutně účelově ohnutá. Zaprvé je vysoce pravděpodobné, že údaj vznikl zhruba tou metodou, že kupříkladu do jedné rodiny sociálka přichází padesátkrát za rok na kontrolu, pokaždé „najde“ nějaký „delikt“ (typu dítě se koupalo nahé v dětském nafukovacím bazénku na zahradě, čímž na něm byla spáchána pornografie) a máme tu zářez ve statistice. Nicméně článek vzbuzuje mezi řádky dojem, jako by šlo o počet dětí na populaci. (Pro statistiky: incidence = 10 %, prevalence mnohem menší, neznámo jaká.)

Zadruhé z principu věci je s jistotou blížící se stům procentům pravděpodobné, že skutečně týraných dětí je pořád stejně, akorát se zcela změnil metr. Prudce vzrostl počet politicky nekorektních a tedy systému nepohodlných rodičů. Kupříkladu přibylo rodičů, kteří jsou rezervovaní vůči školním metodám, vůči očkování, vůči povinným předškolkám - a tím se dostali do hledáčku úřadů. Nejde o to, zda tito rodiče mají či nemají pravdu - jde o to, že tito rodiče si beze sporu přejí pro své děti to nejlepší a jsou ochotni jít v některých případech proti oficiální doktríně. A za to platí zvýšenou ostrakizací. Jejich jediným proviněním bylo, že stojí mimo stádní mainstream a cedí „oficiální“ informace skrze vlastní úsudek.

A zatřetí je zvýšení statistiky zcela jistě způsobeno rozrůstáním bonzácké kultury u nás. Dá se tomu říkat různě. Třeba prezidentka nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová tomu říká větší všímavost a citlivost lidí a mluví o „oznamovací povinnosti“ vyplývající ze zákona.
A teď druhá otázka: PROČ?! Proč se sakra tohle téma víří právě teď? I totální píárista-amatér ví, že načasování je klíčové. Tak třeba velká témata se nevaří o Vánocích nebo o letních prázdninách, protože na ně kašle pes. Témata se zjevně taky nevaří poté, co se už projednala v Parlamentu, protože veřejné (a poslanecké) mínění je třeba kout před akcí, ne až po ní... Takže o co ksakru asi jde? Co se to chystá...?

Chytrému napověz, pomalejšímu to naservíruj po lopatě.

Parlament bude v listopadu projednávat takzvanou Istanbulskou úmluvu. Ta je nejen zbytečná, ale hlavně extrémně nebezpečná, ačkoliv „pokrokáři“ se vám budou snažit tvrdit opak a její dopady bagatelizují. Když čtete mezi řádky, pochopíte, že to je něco asi tak nevinného jako Lisabonská smlouva. Úmluva totiž sice je o boji proti násilí, ale vedle toho je také o boji proti stávajícímu světu, který se dělí na muže a ženy. Policajta rovných podmínek mají přitom dělat státem placené neziskovky. Je to vlastně skvělý byznys pro jakékoliv neziskovky, které chtějí víc peněz na „dohled“ nad našimi „správnými životy“. Bingo. O to jde. O prachy.

Norský Barnavernet natáhnul chapadla už i k nám. Nejprve se plíživě rozlézal skrze takzvané norské fondy, teď díky Istanbulské úmluvě bude nejspíš oficiálně posvěcen. Z pěstounství dětí se časem stane výnosný kšeft. Z dohlížení nad pěstounstvím se stane výnosný kšeft. Z dohlížení nad normálními rodiči a z jejich prudění se stane výnosný kšeft. Rukojmími budou děti i rodiče, ale komu z bezdětných aktivistů v neziskovkách to vadí?

Samozřejmě tohle vysvětlení by nebylo úplné, kdybychom k A neřekli i B: Totiž o veřejné peníze jde jen menší části aktivistů, kteří z nich žijí. Ti ostatní jsou jen obyčejně zblbnutí podobnými články a výkřiky. Drtivá většina z nich prostě opravdu upřímně věří, že děti „přeci“ patří státu, na děti musí stát dohlížet a bránit je před rodiči, vždyť ony tři mrtvé děti „přeci“ mluví za vše! Vždyť „přeci“ to týrání se tak rozmáhá!

To, že Barnavernet dorazil už i k nám, zatím jen většina lidí neidentifikovala ze dvou důvodů. Naplno se totiž neziskový sektor může rozjet právě až po ratifikaci Istanbulské úmluvy. A navíc ačkoliv legislativní rámec u nás víceméně už existuje, zatím není zcela využíván, protože společnost jako celek ještě nezhloupla natolik, aby udávala každého, kdo o všední den vezme své dítě na zmrzlinu (to je přeci trestuhodné vůči jeho chrupu!!). Zatím vše nasvědčuje tomu, že to je jen otázka času. A už to začíná. A počet lidí, kteří chápou nebezpečnost situace, roste:

Minulý týden proběhnul křest mé knihy Ukradený syn, která jeden takový vykonstruovaný, naprosto neuvěřitelný, a přece skutečný, případ popisuje. Původně na téhle události mělo jít jen o příjemné popovídání nad stránkami a pár podpisů. Přála bych vám vidět, jaká byla realita! Událost se spontánně zvrtla v jakýsi happening, protože na místo dorazila řada rozhořčených a mnohdy i zoufalých rodičů i prarodičů, kteří veřejně i soukromě popisovali, jak se v nějaké podobě přesně s tímhle druhem státní šikany už setkali. Tihle lidé věděli, co hloupost aktivisty či úředníka ve spojení s tou „správnou“ indoktrinací dokáže napáchat. Všichni ti, kteří už podobnou zkušenost více či méně zažili, se shodli: Nikdo před státní šikanou není v bezpečí. Ti ostatní to nejspíš teprve zjistí.

[ Príspevkov: 1049 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 66, 67, 68, 69, 70

Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Problematika "kultúry smrti"

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť