Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Problematika "kultúry smrti"

[ Príspevkov: 194 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Ďalší
Autor Správa

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18265 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
Samozrejme, ze zahrnam !
Pretoze taky delfin sa intelektom cloveku takmer vyrovna (a mozno ho aj predci, co vies?).
Aj niektore druhy primatov.
A co sa citov tyka, tak niektore psy ich maju cistejsie a hlbsie ako vacsina ludi, ktori sa pasuju za "pana tvorstva".
tak toto sa dost vyrazne nezhodneme
co si myslis je nejaky podstatny a principialny rozdiel medzi clovekom a zvieratom alebo nie? (nemam na mysli nabozensky pohlad ale ludsky a logicky)
Podla mna nie je.

Obrázok užívateľa

od 10.07.2015 17:28:11
napísal 1581 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
Samozrejme, ze zahrnam !
Pretoze taky delfin sa intelektom cloveku takmer vyrovna (a mozno ho aj predci, co vies?).
Aj niektore druhy primatov.
A co sa citov tyka, tak niektore psy ich maju cistejsie a hlbsie ako vacsina ludi, ktori sa pasuju za "pana tvorstva".
tak toto sa dost vyrazne nezhodneme
co si myslis je nejaky podstatny a principialny rozdiel medzi clovekom a zvieratom alebo nie? (nemam na mysli nabozensky pohlad ale ludsky a logicky)
Nie je žiaden podstatný a principiálny rozdiel medzi človekom a zvieraťom sme len na rôznych stupňoch vývoja. Ale to neznamená, že práve preto je morálka človeka nadradená nad všetkými. Je stolné PC nadradené notebooku? Nie je sú to len rôzne druhy výpočtového zariadenia. V konečnom dôsledku všetok život sú len rôzne druhy výpočtových strojov. Vieš čo umožnilo človeku takou silou vládnuť nad zvieratami? O niečo vyšší výpočtový výkon mozgu oproti niektorým druhom živočíchov (samozrejme nie oproti všetkých živočíchom niektoré majú porovnateľný a aj vyšší) a hlavná výhoda človeka abstraktné myslenie čo umožnilo vytvorenie najefektívnejších vzorcov správania. A keď už sme pri tom veď človek je tak isto zviera ako všetky zvieratá v prírode. Čo myslíš prečo je človek v biológii zaradený medzi všetky ostatné druhy hominidov?

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 11971 príspevkov
Citácia:
sme len na rôznych stupňoch vývoja.
ved prave to :o :roll:

inak da sa povedat
Citácia:
niet ziadneho rozdielu medzi svabom a clovekom sme len na rôznych stupňoch vývoja.
a taketo vety mozes hadzat lubovolne :P

Citácia:
Vieš čo umožnilo človeku takou silou vládnuť nad zvieratami? O niečo vyšší výpočtový výkon mozgu
toto je trocha malo ...
Citácia:
hlavná výhoda človeka abstraktné myslenie
konecne principialny a kvalitativny rozdiel .... abstrakcia a sebareflexia
to je nieco co nie len kvantitativny rozdiel, ale kvalitativny skok

Citácia:
človek je tak isto zviera ako všetky zvieratá v prírode. Čo myslíš prečo je človek v biológii zaradený medzi všetky ostatné druhy hominidov?
nepopieram ze clovek je AJ zviera, ma proste biologicke telo
a z hladiska biologie sa ine parametre nevyhodnocuju

Obrázok užívateľa

napísal 1581 príspevkov
misojogi píše:
nepopieram ze clovek je AJ zviera, ma proste biologicke telo
a z hladiska biologie sa ine parametre nevyhodnocuju
A čo je ešte AJ keď nie LEN zviera?

Obrázok užívateľa

napísal 11971 príspevkov
Citácia:
napriklad CLOVEK :-D
ale aby som nedefinoval kruhom
myslim si ze clovek je viac prave schopnostou abstrakcie a sebareflexie
schopnostou nadchnut sa a vidiet aj veci ktore ho presahuju (idealizmus)
vidiet ho teda LEN ako zviera je zbytocna redukcia
biologicke hladisko je nedostacujuce

napísal 18265 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
Zrejme netusis, ze aj zvierata maju schopnost abstrakcie a sebareflexie.
Napriklad opica, co si v ZOO PRIPRAVUJE kamene, aby ich na druhy den mohla po ludoch, co ju ocumuju hadzat. :)
Alebo havran, ktory riesi komplikovane mechanicke rebusy, aby sa dostal k pamlsku.
https://www.youtube.com/watch?v=URZ_EciujrE
https://www.youtube.com/watch?v=ZerUbHmuY04
Atd.

Obrázok užívateľa

napísal 1581 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
Myslím si, že včela je viac lebo dokáže udržať pri živote celú zem vďaka opeľovaniu a má lepší zrak aj čuch ako človek a zároveň dokáže dokonale organizovať svoju spoločnosť najefektívnejšie ako sa dá. A takto by som vedel dlho pokračovať rôznymi zvieratami v prírode čo nás enormne presahujú.. Ako vravím človek je zviera a bodka nič viac ani menej tam nie je. Je taký istý živočích ako všetky ostatné zvieratá.

Obrázok užívateľa

napísal 11971 príspevkov
Citácia:
Ako vravím človek je zviera a bodka nič viac ani menej tam nie je. Je taký istý živočích ako všetky ostatné zvieratá.
ostatne zivocichy nie su schopne ani takejto myslienky ako si napisal tuna na fore
ja hovorim ze clovek ze je AJ zivocich ale nielen ...

napísal 18265 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
Ako vravím človek je zviera a bodka nič viac ani menej tam nie je. Je taký istý živočích ako všetky ostatné zvieratá.
ostatne zivocichy nie su schopne ani takejto myslienky ako si napisal tuna na fore
Ako to vies ? Ked im nie si schopny porozumiet, hoci ony si medzi sebou rozumeju vyborne.
Ako sa mozes vyvysovat nad zvierata, ktore dokazu kolektivne zmanazovat ul, alebo mravenisko, ked spusta ludi nedokaze zmanazovat ani sameho seba ?
Iba preto, ze ich myslenie vobec nechapes. Preto sa Ti zda, ze ony nemyslia, iba Ty, coby "clovek".

Obrázok užívateľa

napísal 1581 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
A čo je ešte človek okrem živočícha prosím Ťa?

Tu je krásne graficky znázornené ako sme iba zvieratá ako všetky ostatné:

Obrázok

od 10.01.2017 10:23:02
napísal 350 príspevkov
Škoda že ste neostali pri pôvodnej téme...
kedy Misojogi tvrdil:
Citácia:
existuje objektivna etika zalozena na rozume, ktoru ludia castokrat, hoci nie vzdy, aj prirodzene citia v sebe
toto sa nazyva prirodzeny zakon
pričom si tiež myslím, že nemá pravdu. Že ten "prirodzený zákon" cíti v sebe iba preto, že bol vychovaný v kultúre, ktorá prijala tento zákon za svoj.
Že aj "prirodzený zákon" môže platiť iba tam, kde väčšina populácie ho je ochotná dodržiavať.

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 10:01:14
napísal 3882 príspevkov
l1ve_D píše:
misojogi píše:
Citácia:
A čo je ešte človek okrem živočícha prosím Ťa?

Tu je krásne graficky znázornené ako sme iba zvieratá ako všetky ostatné:

Obrázok
chápeš to čisto mechanisticky na úrovni ateizmu a osvietenstva z konca 19.stor.
Z velkosti mozgu a biologických funkcii nedokážeš určiť rozdiel medzi človekom a žvieraťom. Rozdiely sú práve v duševnej a duchovnej činnsti. Opica nikdy nedkáže abstrakne myslieť, predvídať dôsledky svojich činov ani napísať program pre počítač, či skomponovať operu.

Ak sa ty považuješ za totožného s opicami je to tvoja vec, ale ja som Boží syn

od 14.12.2017 16:55:21
napísal 218 príspevkov
misionar3, hadam nie si kreacionalista?! Myslim to tak, ze snad akceptujes vyvojovu teoriu? Ten clovek, co tu bol na pociatku, tiez nebol clovek a tiez nekomponoval operu, ani nevedel kodovat v Jave :) Vyvinuli sme sa z opic, z ludoopov. Patrime pod vetvu primatov a sme pribuzni...opoclovek... vsak to pozname, bolo by treba oprasit stare ucebnice. To su dokazane veci. Ani my sme pred X rokmi neboli na tejto urovni, na akej sme dnes. A ani my sme nevedeli tak mysliet ako vieme dnes. To sa vsetko vyvinulo. A chce to cas a raz aj prasa bude skladat operu :)

Obrázok užívateľa

napísal 11971 príspevkov
Citácia:
ze snad akceptujes vyvojovu teoriu?
vyvojopva teoria neznamenaodmitanie kvalitativnych skokov pri vyvoji
suhlasim s tym ze vyvoj bol, ale myslim si ze clovek je principialne kvalitativne vyssie stadium ako napriklad zvierata
to ze clovek je AJ zviera predsa neznamena ze clovek je LEN zviera
to nie su rovnake tvrdenia ....
Myslim si vsak ze do istej miery to zavisi aj od definicii .... a v tom asi bude nas problem

napísal 18265 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
ze snad akceptujes vyvojovu teoriu?
vyvojopva teoria neznamenaodmitanie kvalitativnych skokov pri vyvoji
suhlasim s tym ze vyvoj bol, ale myslim si ze clovek je principialne kvalitativne vyssie stadium ako napriklad zvierata
to ze clovek je AJ zviera predsa neznamena ze clovek je LEN zviera
to nie su rovnake tvrdenia ....
Myslim si vsak ze do istej miery to zavisi aj od definicii .... a v tom asi bude nas problem
Miso, keby si sa chcel drzat tejto hypotezy, musel by si priznat MILIONY "kvalitativnych skokov". :)
(Od prvej bunky po cloveka je naozaj dlha cesta - rozdiel medzi clovekom a simpanzom je uplne minimalny oproti rozdielu medzi napr. delfinom a zabou)
A to len preto, ze CHCES, aby clovek bol "nieco viac ako zviera".
Occam nam ale jasne hovori, ze je to vo vysvetlovani vyvoja "nadbytocny prvok".

[ Príspevkov: 194 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Ďalší

Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Problematika "kultúry smrti"

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia