Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Aktuálne dianie v kresťanskom svete

[ Príspevkov: 136 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Ďalší
Autor Správa

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 15383 príspevkov
je zvlastne ze k Cirkvi sa prihlasilo 70% zatial co k viere sa prihlasilo 55% obyvatelov Slovenska
nedava to logiku, tych 15% su akoze clenovia cirkvi ktori v Boha neveria ?

Obrázok užívateľa

napísal 15383 príspevkov
toto vyzera skor na krach krestanstva v dnesnej dobe (aspon na Zapade)
https://www.postoj.sk/59403/zivot-pocas-8-minut-a-20-sekund

Citácia:
Pracujem ako učiteľ na katolíckej škole v Kanade
Od začiatku som videl, že drvivá väčšina mojich kolegov nerešpektuje či dokonca ani nechápe základnú katolícku teológiu. A ešte horšie je, že sme boli nútení prijímať stále viac nekatolíkov, aby sme pokryli nedostatok zamestnancov. Niektorí z nich nemali ani potuchy o katolíckej viere a praxi.

Väčšina zamestnancov má rozličné presvedčenia, ktoré sú v priamom rozpore s katolíckym učením. Takmer všetci ostatní sú pro-choice, podporujú rovnakopohlavné manželstvá a niektoré prvky „woke“ tyranie, ktorú teraz vidíme. Zamestnanci sa chvália tým, že kydajú na katolícku vieru a nazývajú ju archaickou! Takmer nikto nemá tradičný postoj k veciam ako manželstvo, gender a sex. Kto by mal osobný názor naozaj v súlade s názorom Katolíckej cirkvi, ten by bol v podstate ostrakizovaný a terčom posmechu.

Pravda, mali sme pro-life klub, ten však bol skôr na smiech, ak sa mám vyjadriť mierne. Študenti otvorene vraveli, že naň chodia len preto, aby sa uliali zo školy. Ostatní učitelia sa z klubu často vysmievali, ako aj z učiteľov, ktorí ho mali na starosti.

Aby to bolo ešte horšie, medzi študentmi je sotva nejaká religiozita. Väčšina z nich nechodí na omšu a tí, ktorí chodia, sa to často hanbia priznať. Mnohí v triede otvorene spochybňujú katolícke učenie, na čo učitelia iba pokrčia plecami a väčšinou s nimi súhlasia. Máme rozličných LGBT študentov, ktorí smú a sú povzbudzovaní sa medzi sebou objímať. Máme chlapcov študentov, ktorí nosia mejkap, a sme na hrane nosenia oblečenia opačného pohlavia. Vedenie školy na to reaguje jednoducho tak, že nebude kontrolovať, kto má čo na sebe, hoci sú jasné smernice, podľa ktorých sa musia nosiť uniformy.

Keď máme školské omše, kňazi často rozprávajú dookola o tom istom. Kázne v štýle „buďte k sebe milí a pomáhajte si“, ktoré sú úplne bezobsažné. Keď k nám raz prišiel iný kňaz a rozprával o tom, ako si katolícky život vyžaduje disciplínu a ťažkosti, posmievali sa mu za chrbtom a už ho nikdy nepozvali. Hodiny náboženstva sa u nás často točia okolo „kumbaja“ a akceptovania každého bez ohľadu na to, ako žije. Témy, o ktorých sa rozprávame, sú doslova úplne jalové. Katolicizmus týchto ľudí spočíva jednoducho v tom, že veria v nejakú vyššiu moc a sú milí k svojmu blížnemu.
-
Citácia:
Tresty sa extrémne neodporúčajú a učitelia boli pokarhaní za to, že študentovi, ktorý neprejavoval rešpekt, právom ukázali jeho miesto. Takisto nás odrádzajú od toho, aby sme študentov penalizovali za neskoré odovzdanie práce. Ľudia chodia po špičkách a snažia sa uspokojiť študentov a ich rodičov. Často musia učitelia študenta prenasledovať, aby od neho dostali domácu úlohu alebo projekt, lebo sme silne odrádzaní od toho, aby sme nechali študenta prepadnúť, aj keď si to pre nedostatky vo svojej práci či v schopnostiach stopercentne zasluhuje!

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 22:29:16
napísal 4392 príspevkov
Misojogi, myslíš možno na dočasný úpadok v niektorých oblastiach. Lebo víťazstvo v dejinách je vecou viery.

Citácia:
Katolicizmus týchto ľudí spočíva jednoducho v tom, že veria v nejakú vyššiu moc a sú milí k svojmu blížnemu.
Citácia:
. Keď máme školské omše, kňazi často rozprávajú dookola o tom istom. Kázne v štýle „buďte k sebe milí a pomáhajte si“, ktoré sú úplne bezobsažné.
Ale toto máme občas aj my na Slovensku. Nemáte skúsenosť? Tie kázne niežeby boli bezobsažné, ake kladú dôraz často viac na to ľudské.

Mám v hlave stále kázeň z Litmanovej z 5.8. na výročie zjavení, keď kňaz povedal, že prenasledovanie ide dopredu a máme čakať že sa bude situácie zhoršovať. Žiaľ mal asi pravdu, na sk je asi len ticho pred búrkou.

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 20017 príspevkov
teta píše:
Mám v hlave stále kázeň z Litmanovej z 5.8. na výročie zjavení, keď kňaz povedal, že prenasledovanie ide dopredu a máme čakať že sa bude situácie zhoršovať. Žiaľ mal asi pravdu, na sk je asi len ticho pred búrkou.
No, na Slovensku je to skor naopak.
A situacia sa po poslednych volbach rapidne zhorsila ...

Obrázok užívateľa

napísal 15383 príspevkov
Citácia:
občas aj my na Slovensku. Nemáte skúsenosť? Tie kázne niežeby boli bezobsažné, ake kladú dôraz často viac na to ľudské.
ja naopak poznam kopec skvelych knazov aj salezianov aj jezuitov aj mnohych dalsich

Obrázok užívateľa

napísal 15383 príspevkov
teta
Citácia:
máme čakať že sa bude situácia zhoršovať.
legi
Citácia:
A situacia sa po poslednych volbach rapidne zhorsila ...
.
zda sa ze obaja suhlasite :-D

Obrázok užívateľa

napísal 4392 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
občas aj my na Slovensku. Nemáte skúsenosť? Tie kázne niežeby boli bezobsažné, ake kladú dôraz často viac na to ľudské.
ja naopak poznam kopec skvelych knazov aj salezianov aj jezuitov aj mnohych dalsich
Áno. Je ich veľa skvelých. Len niekedy sa nechystám na kázni. A to nehovorím ak sa zadarí aj dobrému kňazovi sem-tam čosi povedať, čo by mohlo byť bludom.

Obrázok užívateľa

napísal 15383 príspevkov
Citácia:
Len niekedy sa nechystám na kázni.
na co sa chystas?

Obrázok užívateľa

napísal 4392 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
Len niekedy sa nechystám na kázni.
na co sa chystas?
Chcela som povedať, že sú skvelí kazatelia, ktorí spolupracujú s Duchom Svätým a takí čo sa veľmi snažia, ale po ich kázni sa nechytám ničoho, jedným uchom dnu, druhým von. Všimla som si, že niektorí zostávajú iba v ľudskej rovine, asi typom milujte sa atď. a špeciálnou odnožou je blud z kazateľnice príp. aj rôzne pochybné názory. Tá posledná kategória by som vedela zrátať na prstoch jednej ruky. Tá predtým tú nepočítam, lebo po kázni ani neviem, že som niečo počúvala. Možno to osloví niekoho iného, ako sa máme snažiť byť dobrí, či byť dobrým príkladom... No a tej prvej je pomerne veľa na to, že sme len hriešni ľudia a Boh takto pracuje cez kňazov a sprostredkúva svoje slová. Až neúmerne a nečakane veľa. Rozsieva veľkoryso. Ospravedlňujem sa, azda nie je dobré hodnotiť, lebo človek nevidí do všetkého.

Obrázok užívateľa

napísal 15383 príspevkov
Citácia:
Tohtoročné parlamentné voľby vyniesli do vlády viacero kresťanských politikov. Za niekoľko mesiacov od toho, ako sa udiali voľby, sme si mohli všímať aj vlnu nevôle namierenú voči tomuto faktu, ktorá pochádza z tábora ich názorových oponentov a vôbec oponentov kresťanského myslenia. Nešlo však iba o vecnú konštruktívnu kritiku a snahu o zmysluplný dialóg, ale skôr bolo vidieť vyjadrenia rôznych obáv z „teokratizácie“ našej krajiny, prípadne „katolibanskej“ diktatúry, sprevádzané snahou o diskreditáciu niektorých verejných osôb, predovšetkým z hnutia OĽANO, na základe ich náboženského presvedčenia. Nielen medzi riadkami, ale aj v konkrétnych explicitných vyjadreniach možno neraz identifikovať snahu o umlčanie a vytlačenie kresťanov z verejného priestoru, akoby ich viera a z nej vyplývajúce názorové a hodnotové ukotvenie mali byť diskvalifikujúcim znakom pre zastávanie verejných pozícií, riadiacich funkcií a vôbec aktívneho života v spoločnosti. Z Cirkvi sa tak stáva societas non grata, skôr kvôli svojim principiálnym východiskám, ktoré na prvý pohľad (a treba povedať, že zdanlivo) protirečia hodnotám sekularizmu akými sú rozumnosť a sloboda, než kvôli svojim partikulárnym postojom.
Jedným z argumentov, ktorý sa vnáša do tejto diskusie, je prvý článok ústavy Slovenskej republiky: „Slovenská republika je zvrchovaný, demokratický a právny štát. Neviaže sa na nijakú ideológiu ani náboženstvo.“ Podľa tých, ktorí ním argumentujú, by týmto článkom mal byť zabezpečovaný sekulárny charakter nášho štátu, čo by malo znamenať vylúčenie a odsunutie všetkého náboženského do „neškodného“ periférneho priestoru. Táto interpretácia stavia sekularizmus a náboženstvo do striktnej opozície a vytvára z nich triednych nepriateľov.
Avšak, čo je to sekularizmus? Je vyššie uvedená interpretácia sekularizmu prijateľná, alebo ide len o jednu z ideológií, s ktorými sa nejako musíme vysporiadať?
Môžeme sa pýtať, ako hlboko do histórie musíme ísť, aby sme správne určili ideové korene dnešného sekularizmu. Je to vskutku neľahká úloha pri zohľadnení celého spektra veľmi bohatého filozofického a teologického novoveku. Napriek zložitosti tohto problému si môžeme dovoliť povedať, že dejiny sekularizácie de facto siahajú do obdobia osvietenstva k Veľkej francúzskej revolúcii, ktorej dôsledkom bola odluka Cirkvi od štátu a následne aj oddelenie náboženstva od spoločenského života. Náboženstvo dovtedy ovplyvňovalo celú spoločnosť aj politiku. Akýmsi spôsobom prenikalo všetky oblasti ľudského života. V rámci osvietenskej sekularizácie sa však stalo iba jednou z oblastí. Samozrejme, ani osvietenstvo nie je izolovaný fenomén a má svoj kontext, ktorý siaha snáď až k obdobiu renesančného humanizmu. Osvietenstvo predstavuje syntézu dovtedajších novovekých ideí, z ktorých sa bezprostredne vyvinulo dnešné sekularistické ovzdušie.
Dôležitým princípom „ducha osvietenstva“ je snaha o emancipáciu človeka, spoločnosti sveta a ľudského poznania. Osvietenstvo charakterizuje neochvejná, ba až dogmatická viera v trvalý pokrok ľudstva postaveného na rozumových základoch, pričom sa absolutizujú schopnosti ľudského rozumu a človeka vôbec. Pokrok je podľa osvietenského spôsobu myslenia možný len vtedy, ak sa človek oslobodí od všetkých predsudkov a povier. Tieto predpoklady viedli k sformovaniu základných princípov osvietenstva, medzi ktorými bol kľúčovým rôznorodý liberalizmus. Ak chceli osvietenci napĺňať svoj ideál pokroku, tak to nešlo bez slobody rozumu. Osvietenským ideálom je slobodný a bezpredsudkový rozum, pretože ak by sme rozum obmedzovali, stratil by svoju identitu, išiel by tým sám proti sebe. Liberalizmus myslenia je prirodzeným predpokladom iných foriem liberalizmu, napr. politického, ekonomického, teologického a morálneho. Osvietenstvo by sme mohli označiť aj ako „absolutizmus slobody“, ktorý zdôrazňuje hodnotu a práva jednotlivca. Každé puto je vnímané ako obmedzenie slobody. Preto je dnes Cirkev aj so svojou náukou a nadprirodzenou vierou v dôsledku takto poňatého sekularizmu odmietaná ako tá, ktorá odporuje slobode rozumu.
https://blog.postoj.sk/58925/o-bozom-state

napísal 20017 príspevkov
"vylúčenie a odsunutie všetkého náboženského do „neškodného“ periférneho priestoru"
Co nepriamo hovori o tom, ze ak sa nabozenstvo dostane do "centralneho priestoru", stane sa "skodnym". :lol:
A v podstate je uplne jedno, ktore nabozenstvo to je ...

Obrázok užívateľa

napísal 15383 príspevkov
Citácia:
asi nepoznas islam a coho je schopny ;) :lol: :D :oops: :o

Obrázok užívateľa

napísal 15383 príspevkov
Citácia:
Co nepriamo hovori o tom, ze ak sa nabozenstvo dostane do "centralneho priestoru", stane sa "skodnym". :lol:
toto ale hovoria nepriatelia Cirkvi, ktori sa ju snazia eliminovat a zadupat do zeme

napísal 20017 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
toto ale hovoria nepriatelia Cirkvi, ktori sa ju snazia eliminovat a zadupat do zeme
Nesnazia sa ju zadupat do zeme, ale iba urobit ju "neskodnou". :D
A robia to PRETO, ze sa BRANIA jej UTOKOM !
To ale Ty dobre vies ...

napísal 20017 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
asi nepoznas islam a coho je schopny ;) :lol: :D :oops: :o
"Za hriech je odmenou 'smrt' " - to je teza, ktoru hlasaju aj krestania.
Akurat to nemyslia tak "naturalne", ako moslimovia.
Ale aj "mensie zlo" je zlo.
A pre slobodnu sekularnu uspolocnost "Cirkev pri moci" JE zlo ...

[ Príspevkov: 136 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Ďalší

Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Aktuálne dianie v kresťanskom svete

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť