Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Svetské dianie

[ Príspevkov: 58 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4
Autor Správa
Poslať 28.05.2019 22:59:24   Re: Dalsi krocik na "zakazanej ceste" ?

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18700 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
Ze ide o "slepu nahodu" a z toho plynuci zaver, ze evolucia sama o sebe "nema za ciel cloveka".
Preto som sa aj pytal, ci s tym nemaju "problem".
Je zjavne, ze podstatu toho "filozofickeho problemu" si mnohi vobec neuvedomuju ...
priznam sa ze nie celkom chapem tvoju myslienku
evolucia ako taka nemusela mat za ciel cloveka, ale Boh ktory evoluciu vymyslel tento ciel pokojne mat mohol ...

mne to pripomina tlak plynu, kazda molekula kona chaoticky nahodny slepy pohyb ale vysledok je tlak plynu ktory ma presne zakonitosti
viem si predstavit ze podobne evolucia v konkretnom jedincovi ma chaoticky a nahodny vysledok, ale celkovy pohyb a smer evolucie (podobne ako vysledny tlak) ma svoje jasne zakonitosti.
Nema. :)
Pretoze "vysledkom" evolucie doteraz nie je iba clovek, ale ROVNOCENNE kazdy druh na tejto Zemi !
Kazdy zijuci druh je totiz "poslednou vetvickou" na strome vyvoja presne takym istym sposobom, ako clovek.

Poslať 29.05.2019 23:19:21   Re: Dalsi krocik na "zakazanej ceste" ?

od 28.06.2014 21:30:22
napísal 359 príspevkov
legionar
Citácia:
Ty tvrdis, ze z Tvojho "pozorovania puhym okom" dokazes bez debaty URCIT, aka je podstata tohoto sveta ???
A tvrdím to niekde?

Citácia:
Kazdemu fyzikovi, co tomu dnes rozumie, je jasne, ze Standardny model nie je uplny, lebo neobsahuje gravitaciu.
Ale NIKTO Z NICH Ti nepovie, ZE PRETO NEPLATI !
Prave naopak - doteraz sa nenasiel jediny experiment, ktory by ho vyvratil. Dokonca aj Higgsov bozon iba posilnil jeho vypovednu hodnotu. A ver, ze hladaju statocne, lebo by z toho hned kukala Nobelovka.
Konečne po dosť ťažkom pôrode sa zdá, akoby sme konvergovali. Takže čo ja by som po tebe chcel je, aby si iba jednoducho povedal, že ak ja nedokážem pozorovaním púhym okom URČIŤ aká je podstata tohto sveta, tak Ty to vďaka svojmu vedeckému vzdelaniu nedokážeš o nič lepšie.

A predsa Ti poviem jedno malé tajomstvo. Ak chceme určiť aká je podstata tohto sveta, tak ho musíme prestať pozorovať. Ale to je veľká vec a málokomu sa to za celý jeho život podarí.

Poslať 30.05.2019 9:43:48   Re: Dalsi krocik na "zakazanej ceste" ?

napísal 18700 príspevkov
stefan píše:
legionar
Citácia:
Ty tvrdis, ze z Tvojho "pozorovania puhym okom" dokazes bez debaty URCIT, aka je podstata tohoto sveta ???
A tvrdím to niekde?
stefan píše:
"Všade okolo seba vidíme determinované fyzické javy a tak je to správne."
Co je evidentna NEPRAVDA, pretoze ini ludia "vidia" aj nedeterminovane fyzicke javy.
stefan píše:
Konečne po dosť ťažkom pôrode sa zdá, akoby sme konvergovali. Takže čo ja by som po tebe chcel je, aby si iba jednoducho povedal, že ak ja nedokážem pozorovaním púhym okom URČIŤ aká je podstata tohto sveta, tak Ty to vďaka svojmu vedeckému vzdelaniu nedokážeš o nič lepšie.
Co je tiez evidentna NEPRAVDA. :lol:
Uz len preto, ze Ty puhym okom vidis z podstaty tohoto sveta PRD.
Veda toho naproti tomu "vidi" cim dalej tym viac. (Napriklad efekt gravitacnej vlny, ktory ZMERALI nezavisle na viacerych miestach, bol zalozeny na merani s presnostou TISICINY PRIEMERU PROTONU!).
stefan píše:
A predsa Ti poviem jedno malé tajomstvo. Ak chceme určiť aká je podstata tohto sveta, tak ho musíme prestať pozorovať. Ale to je veľká vec a málokomu sa to za celý jeho život podarí.
Toto iba dokladuje Tvoj naivny "popularnovedecky" pohlad na svet. :roll:
Nie je to ziadne tajomstvo a dokonca to ani nie je pravda !
Ale to by si musel najprv pochopit kvantovu teoriu - na com je zalozena, co je schopna predvidat a merat a s akou presnostou.

Pochop, ze vo svojej naivite proste trieskas bludy a nijako sa ani nesnazis si ich overovat.

P.S. Existuje uz napr. experiment, ktory opakovane detekuje jeden jediny foton a pritom ho NEZNICI ... :D

Poslať 30.05.2019 17:34:40   Re: Dalsi krocik na "zakazanej ceste" ?

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 12576 príspevkov
Citácia:
"Všade okolo seba vidíme determinované fyzické javy a tak je to správne."
fakticka poznamka
aj v newtonovej fyzike vidime nedeterministicke javy (notoricky znamy priklad je pocasie a motylie kridelka, alebo druhy priklad je vodopad)

Poslať 30.05.2019 18:11:26   Re: Dalsi krocik na "zakazanej ceste" ?

Obrázok užívateľa

od 07.08.2006 23:41:06
napísal 11034 príspevkov
misojogi píše:
aj v newtonovej fyzike vidime nedeterministicke javy (notoricky znamy priklad je pocasie a motylie kridelka, alebo druhy priklad je vodopad)
to je len praktická nedeterministickosť z pohľadu ľudských schopností, ale nie teoretická z pohľadu fyzikálnych zákonov (t.j. že ak by sme teoreticky poznali hodnoty všetkých veličín, tak by - podľa newtonovskej fyziky - bolo možné presne a jednoznačne určiť budúcnosť).

Naproti tomu v kvantovke pripúšťame aj teoretickú nedeterministickosť, v zmysle, že aj keby si poznal všetky vlnové funkcie, nevedel by si povedať, ako dopadne následné pozorovanie, ale vedel by si vypočítať len pravdepodobnosti rôznych alternatív.

Poslať 30.05.2019 19:15:57   Re: Dalsi krocik na "zakazanej ceste" ?

napísal 18700 príspevkov
Didymos píše:
to je len praktická nedeterministickosť z pohľadu ľudských schopností, ale nie teoretická z pohľadu fyzikálnych zákonov (t.j. že ak by sme teoreticky poznali hodnoty všetkých veličín, tak by - podľa newtonovskej fyziky - bolo možné presne a jednoznačne určiť budúcnosť).
Nie celkom.
Napriklad Lorentzov atraktor - pre urcite nastavenia parametrov sa sprava chaoticky, aj ked ide o deterministicky system popisany konkretnymi diferencialnymi rovnicami.
Ani podla newtonovskej fyziky nie je teda mozne jednoznacne urcit buducnost, pretoze narazame na problem MOZNEJ PRESNOSTI.
Po urcitom case zakonite nastane nahodne spravanie, pretoze nikdy neurcis tie 'vsetky zname veliciny' s nekonecnou presnostou.

Poslať 30.05.2019 19:57:20   Re: Dalsi krocik na "zakazanej ceste" ?

Obrázok užívateľa

napísal 12576 príspevkov
Citácia:
(t.j. že ak by sme teoreticky poznali hodnoty všetkých veličín, tak by - podľa newtonovskej fyziky - bolo možné presne a jednoznačne určiť budúcnosť).
ano ale aby sme vobec ulozili tu informaciu tak by sme potrebovali viac hmoty ako cely vesmir
proste to rastie geometrickym radom ako tie zrnka ryze na sachovnici (vid znama historka o faktorialoch a mocninach)

Poslať 30.05.2019 22:41:46   Re: Dalsi krocik na "zakazanej ceste" ?

napísal 359 príspevkov
legionar
Citácia:
Co je evidentna NEPRAVDA, pretoze ini ludia "vidia" aj nedeterminovane fyzicke javy.
Musím uznať, že máš úžasnú schopnosť, až by som povedal, že si kedysi bol svedkom Jehovovým, oni totiž sú známi tým, že sa ich môžeš opýtať na čo chceš a oni ti odpovedia na čo chcú. Evidentne sa mýliš pretože nemôže byť nepravdou niečo čo si neodporuje. :o

Citácia:
Co je tiez evidentna NEPRAVDA. :lol:
Uz len preto, ze Ty puhym okom vidis z podstaty tohoto sveta PRD.
Veda toho naproti tomu "vidi" cim dalej tym viac. (Napriklad efekt gravitacnej vlny, ktory ZMERALI nezavisle na viacerych miestach, bol zalozeny na merani s presnostou TISICINY PRIEMERU PROTONU!).
Tisícina priemeru protonu... ty vďaka vede vidíš čím ďalej tým viac, ale tiež je to prd, teda sorry... dva prdy /a tragédia tejto diskusie je, že napriek tomu, že to vieš, nedokážeš to priznať/. Áno smejem sa silno ako kvanťáci nevedia, či elektrón je častica alebo vlna, lebo ho poslali cez štrbinový test /už toto samo o sebe je pozoruhodné/, ale vlastne zároveň ho neposlali, lebo keby ho poslali, tak by už neletel tak ako keby ho neposlali... lebo on vlastne ani neletel, ale ani nesurfoval :D :) :lol: chudáci ani nevedia čo namerali. A úplne ma dorazila tá paródia na príklad s mačkou v krabici, ktorá nie je ani živá, ani zdochnutá - super fet toho dňa si museli dať. Áno šialenci si vymýšľajú šialené veci a predháňajú sa v tom, kto vymyslí väčšiu bigarinu a tak tu milý legionár máme paralelné svety alebo častice ktoré vznikajú a zanikajú z ničoho nič, alebo najlepšie dušu ktorá váži 8 gramov či myšlienky ktoré nie sú nehmotné... Myslím, že tento odbor fyziky - akokoľvek zaujímavý - si žiada by ho konečne niekto trochu prečistil, pretože už si naozaj podáva ruku so scifi, lebo aj skutočne múdri a inteligentní ľudia keď sa dostanú do švungu, tak vo svojej fantasmagorii vyprdnú také teórie za ktoré by sa nehanbil ani kapitán Kirk. Ty ako kvanťák perfektne rozumieš fungovaniu sveta až na to, že je to "neúplné", asi inak by sa to správalo pri "nesmierne velkych zrychleniach" alebo "v blizkosti horizontu udalosti ciernej diery". No, možno si tým nejakú slečnu ohúril, mňa našťastie nie. :)

Citácia:
Toto iba dokladuje Tvoj naivny "popularnovedecky" pohlad na svet.
Populárnovedecký pohľad je lepší ako čiste vedecký, lebo v ňom vedci to čo zistili musia preložiť do reči ľudí, ktorí sa v ich poučkách nevyznajú. Tak je pre rozumného človeka ľahké zistiť či tárajú, alebo to čo hovoria dáva zmysel. Stále ma pobavíš keď mi pripomínaš, že som neštudoval fyziku na vysokej škole a pritom ani nevieš ako to vyzerá vo vnútri Jupitera.

Citácia:
Ale to by si musel najprv pochopit kvantovu teoriu - na com je zalozena, co je schopna predvidat a merat a s akou presnostou.
Tak toto ma dostalo, však vy ani neviete zmerať, kde sa elektron nachádza, jedni hovoria, že je všade, iní zase, že nie je nikde a tí ostatní, že je tam, kde sa práve pozerajú, no a tí najlepší - tých mám najradšej, tak tí tvrdia, že je tam, kde si pomyslia že by mal byť :) :D :) .... super.

Citácia:
Existuje uz napr. experiment, ktory opakovane detekuje jeden jediny foton a pritom ho NEZNICI ...
Paráda, a keď ho už detekoval, tak už konečne zistil či je to častica alebo vlna? :D :)

No dobre dobre priatelia, písal som to všetko tak trochu aby bola zábava aj aby bol trochu vtip. Vy vedci sa neurážajte, ja nie som proti vede, naopak mám ju veľmi rád, hlavne ak je pekná pestrofarebná /nie nehovorím o farebnej kriede na tabuli/. Skúmajte ďalej a prinášajte nám nové objavy a zaujímavé teórie, ale zároveň tiež stojte nohami pevne na zemi. /ak teda sa to takto nejako dá povedať aj z kvantového hľadiska/ :D :D .

Poslať 30.05.2019 22:58:53   Re: Dalsi krocik na "zakazanej ceste" ?

napísal 18700 príspevkov
Myslim, ze moj odhad bol spravny - proste iba internetovy holub ...

Poslať 31.05.2019 0:48:01   Re: Dalsi krocik na "zakazanej ceste" ?

Obrázok užívateľa

napísal 12576 príspevkov
Citácia:
Populárnovedecký pohľad je lepší ako čiste vedecký, lebo v ňom vedci to čo zistili musia preložiť do reči ľudí, ktorí sa v ich poučkách nevyznajú. Tak je pre rozumného človeka ľahké zistiť či tárajú, alebo to čo hovoria dáva zmysel. Stále ma pobavíš keď mi pripomínaš, že som neštudoval fyziku na vysokej škole a pritom ani nevieš ako to vyzerá vo vnútri Jupitera.
Stefan , inokedy mas dobre postrehy, ale nehadaj sa s clovekom ktory je vo svojom fachu o FAKTOCH KTORE ON DOBRE POZNA
kludne mu daj inu interpretaciu, ale prosim ta nespochybnuj fakty ktorym sa on venoval
alebo si aspon precitaj takeho Krempasskeho ci Feynmana aby si s nim vedel diskutovat
Naozaj vo fyzike su veci ktore laik nevidi, lebo o nich nevie
Citácia:
Citácia:
Musím uznať, že máš úžasnú schopnosť, až by som povedal, že si kedysi bol svedkom Jehovovým,
ak neviers co povedal tak sa ho radsej spytaj namiesto utokov na osobu. On s jehohovistami nema nic spolocne
maximalne by som mu vytkol ze by mohol nazornejsie vysvetlovat

Poslať 03.06.2019 19:33:13   Re: Dalsi krocik na "zakazanej ceste" ?

napísal 359 príspevkov
Pozri misojogi, všetky moje postrehy k téme boli relevantné, neboli to táraniny ani som neplietol dva na tri, ani piate cez deviate. Moje otázky nevyžadovali odpovede, ale boli skôr na zamyslenie a jediné čo som chcel bolo, aby legionar nenapísal, že "podstata sveta je kvantová", ale aby napísal, že "tak sa zdá, že podstata sveta je kvantová". No, pôvodne som síce chcel, aby napísal že nevieme presne aká je podstata sveta, ale to som potom pochopil, že by bolo asi príliš...

Poslať 03.06.2019 20:42:29   Re: Dalsi krocik na "zakazanej ceste" ?

napísal 18700 príspevkov
stefan píše:
Pozri misojogi, všetky moje postrehy k téme boli relevantné, neboli to táraniny ani som neplietol dva na tri, ani piate cez deviate. Moje otázky nevyžadovali odpovede, ale boli skôr na zamyslenie a jediné čo som chcel bolo, aby legionar nenapísal, že "podstata sveta je kvantová", ale aby napísal, že "tak sa zdá, že podstata sveta je kvantová". No, pôvodne som síce chcel, aby napísal že nevieme presne aká je podstata sveta, ale to som potom pochopil, že by bolo asi príliš...
Problem je, ze Ty si naozaj splietal dve na tri, len si toho nie si vobec vedomy, lebo nemas dostatok informacii, pripadne urcite informacie jednoducho ignorujes. :)

Podstata sveta, podla vsetkych doteraz urobenych experimentov (opisanych a aj prepovedanych kvantovou teoriou!), je kvantova, cize v zasade nespojita a nahodna.

Ono sa nam to NEZDA, ono to TAK JE.
Este ani jeden experiment nam napr. nepovedal, ze moment hybnosti elementarnych castic je spojity !
Proste JE kvantovany. :)

A splietat "sialenosti" typu "vsetko, co meriame v nasom vesmire je iba iluzia, lebo mnoho-vesmir, skryte parametre a podobne" mi brani Occamova britva ... :)

Vesmir je iba jeden !
Vyplyva to z jeho definicie - "vsetko, co existuje". :)
Aj keby existovali "ine vesmiry", tak su to iba "subvesmiry" toho jedneho "sucna" (=27.rozmer ekpyrotickeho modelu).
(Ekpyroticky model hovori, ze Vesmir je minimalne 27-rozmerny: 1 cas, 3 nase 'velke' priestorove rozmery, 6+16 kompaktifikovanych rozmerov kvoli fermionom a bozonom a este jeden 'velky' rozmer, ktory 'rozlisuje' tie 'subvesmiry' (p-brany) od seba navzajom)

Parada je, ze existuje navrh experimentu, ktory by snad vedel naznacit, ci to je vobec mozne, alebo iba fikcia. :)
Ale veda je natolko POCTIVA, ze ide s kozou na trh a dopredu povie, ako to "ma byt".
A ak to tak nie je, tak s POKOROU vyhlasi, ze sa mylila a navrhne ine, lepsie riesenie.

Preto dovtedy, pokym NEPREDSTAVIS inu VEDECKU alternativu, ktora by verne opisovala to, co kvantova teoria a davala aj spravne predpovede, ktore sa v experimentoch aj naplnia, budem stale tvrdit, ze tento svet "je" kvantovy. :)

Poslať 03.06.2019 21:46:46   Re: Dalsi krocik na "zakazanej ceste" ?

Obrázok užívateľa

napísal 12576 príspevkov
Citácia:
aby napísal, že "tak sa zdá, že podstata sveta je kvantová".
asi lepsia formulacia by bola ze na zaklade experimentov sa nam javi kvantova teoria sveta ako najlepsie vysvetlujuca, ano podstatu sveta nevieme pochopit do absolutnej hlbky a asi to pre cloveka ani nie je mozne
ale kvantova teoria je zatial to najlepsie co mame

[ Príspevkov: 58 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4

Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Svetské dianie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť