Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Svetské dianie

[ Príspevkov: 58 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší
Autor Správa
Poslať 19.05.2019 6:40:17   Re: Dalsi krocik na "zakazanej ceste" ?

od 16.11.2006 12:42:16
napísal 18854 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
to ziaden zakon NIE JE. :)
tak najprv mi tvrdis ze existuje evolucia (a samozrejme prebieha podla nejakych zakonisti genetiky matematiky atd. a teraz povies ze nic take neexistuje?) ako mam tomu rozumiet
Precitaj si tie Darwinove postulaty.
Ake zakonitosti mas na mysli ?
Nahodu ?
1. Existuju (cisto nahodne) variacie v ramci druhu
2. Existuje nejake dedenie. (Niektore vlastnosti sa dokazu prenasat na potomstvo)
3. Existuje nadprodukcia
4. V dosledku bodu 3 dochadza k prirodzenemu vyberu

Teraz mi v tom ukaz ten ZAKON, ktory tam Boh "vlozil", ABY tento "zakon" s urcitostou VIEDOL od prvokov az k cloveku. (Lebo TO je podstata tvrdenia o stvoreni)

Poslať 19.05.2019 9:48:32   Re: Dalsi krocik na "zakazanej ceste" ?

Obrázok užívateľa

od 23.11.2009 23:52:31
napísal 13023 príspevkov
rozmyslam ci som ta spravne pochopil
zatial davam link
https://sk.thpanorama.com/articles/biologa/la-teora-de-lamarck-y-los-postulados-de-la-evolucin.html

Poslať 19.05.2019 9:49:13   Re: Dalsi krocik na "zakazanej ceste" ?

Obrázok užívateľa

napísal 13023 príspevkov
https://dennikn.sk/47421/oslavte-s-nami-vyrocie-najdolezitejsieho-napadu-vsetkych-cias/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Evoluce

Poslať 19.05.2019 10:56:51   Re: Dalsi krocik na "zakazanej ceste" ?

napísal 18854 príspevkov
misojogi píše:
Lamarck bol davno vyvrateny ... :)
Aj ja Ti dam link:
https://www.youtube.com/watch?v=E62l5pzH3VU
Myslim, ze dostatocne fundovani ludia to vysvetluju dostatocne jednoducho ...
Citácia:
Prenos získaných znakov sa vzťahuje na dedičný proces prenosu určitých adaptácií vyvinutých živými bytosťami počas ich životného cyklu.
Ziskane vlastnosti NIE SU predmetom dedicnosti !!!
(Rozmnozovacie bunky su oddelene od ostatnych buniek, ktore sa toho ziskavania zucastnuju a dedicnost je iba na urovni kombincii a mutacii DNA rodicov a tato DNA nijako nepodlieha "uceniu pocas zivota")
To by sme museli mat geneticku pamat, potomkovia Einsteina by museli byt super-Einsteinovia atd. :)
Takze Lamarck tvrdil bludy ...

Poslať 20.05.2019 22:55:47   Re: Dalsi krocik na "zakazanej ceste" ?

od 28.06.2014 20:30:22
napísal 375 príspevkov
Neviem v čom je v tejto téme problém, ale predsa žiadne čisto náhodné zmeny v DNA neexistujú. Zmenu DNA predsa spôsobuje životné prostredie a hlavne teda radiácia. Predpokladám, že to nebude trvať až tak dlho, možno do nejakých 200 - 300 rokov budeme vedieť extrahovať ten ktorý genetický kód, ktorý budeme potrebovať a tak budeme vedieť napr. ľuďom v istej úrovni vývinu implementovať tú ktorú vlastnosť od toho ktorého živočícha. Napr. budeme vedieť mať zrak ako lev, čuch ako pes alebo budeme odolní voči rakovine ako žraloky. Na genetickej úrovni budeme vedieť odhaliť choroby a zmenou v DNA sa im v budúcnosti vyhnúť. Atď.. atď....

Poslať 21.05.2019 6:19:18   Re: Dalsi krocik na "zakazanej ceste" ?

napísal 18854 príspevkov
stefan píše:
Neviem v čom je v tejto téme problém, ale predsa žiadne čisto náhodné zmeny v DNA neexistujú. Zmenu DNA predsa spôsobuje životné prostredie a hlavne teda radiácia. Predpokladám, že to nebude trvať až tak dlho, možno do nejakých 200 - 300 rokov budeme vedieť extrahovať ten ktorý genetický kód, ktorý budeme potrebovať a tak budeme vedieť napr. ľuďom v istej úrovni vývinu implementovať tú ktorú vlastnosť od toho ktorého živočícha. Napr. budeme vedieť mať zrak ako lev, čuch ako pes alebo budeme odolní voči rakovine ako žraloky. Na genetickej úrovni budeme vedieť odhaliť choroby a zmenou v DNA sa im v budúcnosti vyhnúť. Atď.. atď....
To je taky detsky pohlad na DNA. :)
DNA nie je dierna paska, ktora od zaciatku do konca koduje "vlastnosti". Ona viac menej koduje iba tvorbu potrebnych latok.
A co ineho ako nahodny jav je radiacia ???
Okrem toho, aj keby neexistovala, pri kopirovani DNA zakonite vznikaju chyby. RNA sa ich sice snazi opravovat, ale ak ich je vela, vznika porucha, ktora sa propaguje na potomstvo. A este len po kombinacii s inou DNA zacina ta spravna mela.
Takze sorry, ale mylis sa prevelice ...
Zrak ako lev "naprogramovany cez DNA" nikdy mat nebudes.
Ale mozes mat zrak ako kyborg - to je pravdepodobnejsie. :)

Poslať 21.05.2019 8:44:29   Re: Dalsi krocik na "zakazanej ceste" ?

napísal 375 príspevkov
No tak moment. Čo potom všetky tie filmy o mutantoch?
Ale vážne. Je to ako obyčajný hlavolam alebo skladačka. Ak sa niečo da zauzliť tak da to da aj rozuzliť. Bude stačiť mať dobre natrénovanú AI uvidíte divy aké ste ešte nevideli.

Poslať 21.05.2019 16:32:58   Re: Dalsi krocik na "zakazanej ceste" ?

napísal 18854 príspevkov
stefan píše:
Je to ako obyčajný hlavolam alebo skladačka.
Obavam sa, ze nie je. V mechanickom zmysle uz rozhodne nie. Skor ma niektore vlastnosti hologramu.
stefan píše:
Ak sa niečo da zauzliť tak da to da aj rozuzliť.
Tak to uz vobec nie. :) Tento svet ma totiz kvantovu podstatu, nie mechanicku.
stefan píše:
Bude stačiť mať dobre natrénovanú AI uvidíte divy aké ste ešte nevideli.
Ano, AI dokaze postrehnut "vzory" tam, kde ludsky mozog nie.
Ale nie je to vseliek - pracuje totiz podobne ako ta DNA ... (pokus, omyl, vyhodnotenie, zmena nastavenia, cim viac dat, tym lepsie atd.)

Poslať 21.05.2019 20:42:37   Re: Dalsi krocik na "zakazanej ceste" ?

napísal 375 príspevkov
Ako keby sa kvantová podstata s mechanickou vylučovala. Alebo inak, čo si Ty legionar predstavuješ pod pojmom "mechanická podstata"? A to nie je všetko, na úrovni úpravy DNA na základe charakteristík, ktoré odhalí a otestuje AI budeme schopní stať sa akýmisi nadľuďmi. Budeme vedieť meniť farbu vlasov, pleti, vzrastu ale aj inteligencie už na embryonálnej úrovni. A potom nastane niečo nevídané, vďaka AI sa dokážeme digitalizovať na kvantovej úrovni a to bude finiš, lebo to bude znamenať neobmedzenú existenciu a vedomie - teda ak sa pred tým nejakým nedopatrením nevyhubíme.... :D

Poslať 22.05.2019 6:21:03   Re: Dalsi krocik na "zakazanej ceste" ?

napísal 18854 príspevkov
stefan píše:
Ako keby sa kvantová podstata s mechanickou vylučovala. Alebo inak, čo si Ty legionar predstavuješ pod pojmom "mechanická podstata"?
Kvantova podstata sa s mechanickou podstatou vylucuje. :)
Nehovorim o makroskopickych prejavoch kvantovych javov, hovorim o podstate sveta, ako funguje.
A mechanicka podstata sveta spociva v determinizme newtonovskeho typu - ak poznas polohy a rychlosti vsetkych castic vo Vesmire, vies dopredu aj dozadu spocitat VSETKO a PRESNE.
Co evidentne nevies, pretoze podstata tohoto sveta je kvantova - a ako taka podlieha neuprosnej NAHODE, ktora sa nijakovsky neda ani obist, ani odstranit.
Asi by bolo dobre, keby si si nieco z tej kvantovky predsa len nastudoval ...
Napriklad tu: https://www.youtube.com/watch?v=RCsXKQsU1uQ&list=PLYYRBJzen2aBkGYEnLdGIlJbEa2nOEcBf&index=1

Poslať 22.05.2019 8:25:11   Re: Dalsi krocik na "zakazanej ceste" ?

napísal 375 príspevkov
Áno, študovať treba, treba však tiež používať vlastný rozum a hlavne vedieť nájsť správny okamih, kedy povedať to známe pachovské - "riť Paľovú". Náhoda je slovo vymyslené na to, aby ľudia nemuseli donekonečna uvažovať, ale aby si mohli dať trochu pauzu. Náhoda popisuje jav alebo proces, ktorý už ďalej pri aktuálnej úrovni vedomia a vedomostí nevieme merať. Tak povieme NÁHODA. Častice alebo kvantá sa správajú NÁHODNE. A ja spolu s Einsteinom hovorím: "riť Paľovú". Je to podobné ako slovo TAJOMSTVO z oblasti teológie alebo viery. A keď chceme uvažovať o kvantovej fyzike, kde ani tie najväčšie vedecké kapacity nevedia o čo v podstate ide, tak potom aká odpoveď sa nám núka na tvrdenie, že podstata sveta je kvantová? .... áno, riť Paľovú! a vedcom musíme odkázať, aby skúmali ďalej a aby predstavili niečo, čo bude dávať zmysel. Lebo ak nejaká teória prináša viac otázok ako odpovedí, tak mám veľkú tendenciu sa voči nej správať nedôverčivo. :o :D

Poslať 22.05.2019 9:59:14   Re: Dalsi krocik na "zakazanej ceste" ?

napísal 18854 príspevkov
stefan píše:
Áno, študovať treba, treba však tiež používať vlastný rozum a hlavne vedieť nájsť správny okamih, kedy povedať to známe pachovské - "riť Paľovú". Náhoda je slovo vymyslené na to, aby ľudia nemuseli donekonečna uvažovať, ale aby si mohli dať trochu pauzu. Náhoda popisuje jav alebo proces, ktorý už ďalej pri aktuálnej úrovni vedomia a vedomostí nevieme merať. Tak povieme NÁHODA. Častice alebo kvantá sa správajú NÁHODNE. A ja spolu s Einsteinom hovorím: "riť Paľovú". Je to podobné ako slovo TAJOMSTVO z oblasti teológie alebo viery. A keď chceme uvažovať o kvantovej fyzike, kde ani tie najväčšie vedecké kapacity nevedia o čo v podstate ide, tak potom aká odpoveď sa nám núka na tvrdenie, že podstata sveta je kvantová? .... áno, riť Paľovú! a vedcom musíme odkázať, aby skúmali ďalej a aby predstavili niečo, čo bude dávať zmysel. Lebo ak nejaká teória prináša viac otázok ako odpovedí, tak mám veľkú tendenciu sa voči nej správať nedôverčivo. :o :D
Nuz, Bell Vam obom uz davno povedal "riť Paľovú" ... :lol: :lol: :lol:
Einstein vo svojej velkosti to dokazal POCHOPIT a AKCEPTOVAT - u Teba to je, zda sa, tazke. :roll:

Ak nejaka teoria VYSVETLUJE spustu realne meranych veci, potom "je akceptovatelna", aj keby bola akokolvek "sialena".
A to kvantova teoria ROBI ...
Aj ked jej "nikto nerozumie", ako sa raz vyjadril Feynman. :D

Takze Ty radsej vedcom neodkazuj nic - a SAM zdvihni zadok a vymysli nieco LEPSIE !
Ze to nedava zmysel Tebe, este (nastastie) nie je smerodajne ... :lol:
Este raz, namiesto tych bohorovnych vyrokov o "zdravom rozume", vrele odporucam to studium ...

Poslať 22.05.2019 11:13:35   Re: Dalsi krocik na "zakazanej ceste" ?

Obrázok užívateľa

napísal 13023 príspevkov
Citácia:
Náhoda je slovo vymyslené na to, aby ľudia nemuseli donekonečna uvažovať, ale aby si mohli dať trochu pauzu. Náhoda popisuje jav alebo proces, ktorý už ďalej pri aktuálnej úrovni vedomia a vedomostí nevieme merať. Tak povieme NÁHODA. Častice alebo kvantá sa správajú NÁHODNE. A ja spolu s Einsteinom hovorím: "riť Paľovú".
no toto uz nie je veda ale filozofia
ci existuje nahoda alebo nie je vec filozofickeho pohladu
ale ja osobne sa priklanam k nahode kedze mame SLOBODNU VOLU
keby bolo ako hovoris ty tak by slobodna vola bola len fikcia
Boh pozna buducnost nie preto ze by bola predurcena, (a vedel si ju vydedukovat co my nedokazeme) ale preto lebo je MIMO nas priestor a cas

Poslať 22.05.2019 11:55:48   Re: Dalsi krocik na "zakazanej ceste" ?

napísal 375 príspevkov
legionar
Citácia:
Takze Ty radsej vedcom neodkazuj nic - a SAM zdvihni zadok a vymysli nieco LEPSIE !
Ze to nedava zmysel Tebe, este (nastastie) nie je smerodajne ...
Este raz, namiesto tych bohorovnych vyrokov o "zdravom rozume", vrele odporucam to studium ...
Ale ja predsa nič vymýšľať nemusím lebo to odo mňa nikto neočakáva. A naopak vedcov mám rád a mám rád aj populárnovedecké knihy alebo videá. Len ma zaráža, ako niekto /narp. Ty/ dokáže o teórii náhody rozprávať ako o fakte, pričom to zo žiadneho /ani z vedeckého/ hľadiska nedáva zmysel. Všade okolo seba vidíme determinované fyzické javy a tak je to správne. To že takto určiteľný svet a jeho podstata možno stojí na kvantách /lebo sme ešte neobjavili čo je za nimi/, ktoré sa TERAZ vedcom javia ako náhodné /lebo ich tak málo poznajú/ môže byť tiež pravda. Ale nikto rozumný z toho predsa nemôže vyvodiť záver, že veci vznikajú náhodou.

misojogi
Citácia:
no toto uz nie je veda ale filozofia
ci existuje nahoda alebo nie je vec filozofickeho pohladu
ale ja osobne sa priklanam k nahode kedze mame SLOBODNU VOLU
keby bolo ako hovoris ty tak by slobodna vola bola len fikcia
Boh pozna buducnost nie preto ze by bola predurcena, (a vedel si ju vydedukovat co my nedokazeme) ale preto lebo je MIMO nas priestor a cas
Áno, hovorím o technickej náhode, nie o filozofickej, aj keď aj tá filozofická je skôr asi iba fikciou. Slobodnú vôľu totiž vidím ako možnosť voľby. Ak ale človek má mať možnosť voľby, tak musí mať z čoho si vyberať /musí mať na výber, nemôže si vybrať možnosť ktorá neexistuje/. A ak by možností výberu bolo nekonečne veľa, tak žiadnu z nich by si nevybral náhodou. Boha tiež chápem ako niekoho, kto nie je závislý na priestore a čase a preto má rovnaký prístup ku každému okamihu dejín. Pre neho sú už totiž dejiny uzavreté. Preto aj z kristologického hľadiska môžeme povedať, že Boh je ten istý včera dnes aj naveky a pritom rovnako chápať, že sa stal človekom v osobe Syna Ježiša Krista. Z nášho pohľadu Boh nadobudol skúsenosť, ktorú nemal a teda muselo u neho dôjsť k zmene. To bol dosť veľký teologický problém. Z pohľadu Boha /ak to takto môžeme povedať/ bola ľudská prirodzenosť jeho súčasťou stále, lebo Boh je všetko vo všetkom. To, že my vtelenie vnímame historicky nenarúša božskú podstatu.

Poslať 22.05.2019 12:20:36   Re: Dalsi krocik na "zakazanej ceste" ?

napísal 18854 príspevkov
stefan píše:
Ale ja predsa nič vymýšľať nemusím lebo to odo mňa nikto neočakáva. A naopak vedcov mám rád a mám rád aj populárnovedecké knihy alebo videá. Len ma zaráža, ako niekto /narp. Ty/ dokáže o teórii náhody rozprávať ako o fakte, pričom to zo žiadneho /ani z vedeckého/ hľadiska nedáva zmysel. Všade okolo seba vidíme determinované fyzické javy a tak je to správne. To že takto určiteľný svet a jeho podstata možno stojí na kvantách /lebo sme ešte neobjavili čo je za nimi/, ktoré sa TERAZ vedcom javia ako náhodné /lebo ich tak málo poznajú/ môže byť tiež pravda. Ale nikto rozumný z toho predsa nemôže vyvodiť záver, že veci vznikajú náhodou.
Toto je presne dosledok toho, ze iba kecas a NESTUDUJES ! :lol:
Pretoze to JE experimentalne DOKAZANE ! (Uviedol som Ti predsa Bellove nerovnosti. Este aj Einstein uznal, ze sa MYLIL, ked vzletne povedal, ze "Boh predsa nehra v kocky". Bell mu ukazal, ze "hra" ... :) )
Takze nepouzivaj, prosim Ta, vyrazy, ze "z vedeckeho hladiska to nedava zmysel", ked o tom vedeckom hladisku absolutne nic nevies.
Ak sa od Teba neocakava, ze nieco vymyslis, preco si myslis, ze mas pravo svoje uplne uletene predstavy prehlasovat za prejavy "zdraveho rozumu" ? :lol:
Vsade okolo seba vidime determinovane fyzicke javy ??? :roll:
No, neviem ako Ty, ale ja vidim lepsie ... :lol:

[ Príspevkov: 58 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší

Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Svetské dianie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť