Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Svetské dianie

[ Príspevkov: 34 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší
Autor Správa
Poslať 05.01.2016 1:42:52   Re: Súkromná výhrada svedomia

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 12920 príspevkov
Citácia:
Ale vec podľa mňa nie je taká jednoduchá ak zistíš, že od tvojho príjmu závisia aj iné osoby.
preto som tu viackrat zopakoval ze veci nie su ciernobiele :-D

Poslať 05.01.2016 9:32:02   Re: Súkromná výhrada svedomia

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18807 príspevkov
Spero píše:
Je to taky scenar, ktory by potreboval naozaj silu predstavivost, ale ak by to bolo proti mojmu presvedceniu tak ano. Dokonca by som sa snazil takuto paletovu prevadzku aj akyto byznis zavriet.
To si potom extremista ako vysity!
Pretoze iba z dovodu, ze mas INY NAZOR, si dokazes predstavit, ze pouzivas SILU na potlacenie INEHO NAZORU.
Spero píše:
Chapem tvoj sarkazmus, mam ho dost aj od tych super veriacich, rozumiem mu, len pokial mlatime intelektualnu slamu, ja si to zazivam na vlastnej kozi.
To nie je intelektualna slama, ale snaha o duchovne osvietenie. :) (Bacha - hovorim o osvieteni, nie nabozenskej kazajke!)
Spero píše:
(Ty si nevies takuto situaciu bez ohladu na vierovyznanie predstavit?)
Mozno, ale nerobim to. Myslienky sa totiz (vraj) dokazu "zhmotnovat", stane sa, na co myslis.
Prave som docital knizku "Nemyslite na modreho slona."
Velmi poucne citanie ...

Poslať 05.01.2016 11:22:30   Re: Súkromná výhrada svedomia

Obrázok užívateľa

napísal 12920 príspevkov
vyzera to dobre:

Nemyslite na modrého slona
Obrázok
http://www.martinus.sk/?uItem=110044
„Nemyslite na modrého slona!“ A? Samozrejme, že napriek výzve ste na neho mysleli. Táto možnosť manipulácie sa využíva čiastočne nemilosrdne napríklad v reklame alebo v niektorých šikovne vedených rozhovoroch. Tento fakt v ďalšom priebehu určuje naše rozhodovanie, konanie, ba dokonca náš život. Ten, kto sa doteraz spoliehal iba na svoj rozum a pre koho bolo rácio všetkým, objaví v tejto knihe niečo celkom iné a asi utrpí ťažký šok. Thorsten Havener a Michael Spitzbart vysvetľujú, že ľudské konanie je veľmi silne ovplyvnené našim podvedomím a pocitmi, dokonca je nimi riadené. Kniha sprostredkováva zrozumiteľne a napínavo ako veľmi naše podvedomie vplýva na náš život, spokojnosť a zdravie.

Poslať 05.01.2016 13:55:43   Re: Súkromná výhrada svedomia

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 11:01:14
napísal 3938 príspevkov
Všetkým prajem radosť v srdci po celý rok 2016. A Božie požehnanie, samozrejme.

Spero, dakujem za otvorenosť a tvoju snahu riešiť problém. Trošku mám dojem že si sa už rozhodol, cítiš že to nie je celkom kóšer tu hladáš potvrdenie alebo ospravedlnenie tvojho rozhodnutia. To rozhodnutie je len a len a tebe a nikto z teba nesníme túto ťarchu. Celé je to tvojom svedomí a tvojich hraniciach ktoré si si sám určil. Je to aj o schopnosti zvážiť dôsledky a prijať ich. V histórii bolo mnoho ludí ktorí pre svoje svedomie podstúpili radšej smrť akoby prekročili svoje hranice. A to aj s plným vedomím dopadu na osoby za ktoré boli zodpovední. Napr. sv Tomáš Mórus.

Konkrétne: ak je práca, resp. jej dôsledok taká že to vnímaš ako rozpor s tvojim svedomím tak z tej práce odíď. Z druhej strany nie je dobré byť škrupulant a niesť na pleciach ťarchu celého sveta. Taký by nemohol robiť ani šoféra autobusu - lebo čo keby zaviezol nejakú ženu na potrat?

Ak robíš svoju prácu, jej dôsledok nie je priamo zlý (napr. lekár čo vykonáva potraty) ale niekto druhý môže zneužiť výsledok tvojej práce na zlo a ty si to zlo nechcel myslím že nenesieš zodpovednosť.
Ale znovu prízvukujem mierkou je tvoje vlastné svedomie. Ak človek žije v rozpore so svojim svedomím to môže viesť k frustrácii, psychickým poruchám a depresiám. Konečne pri poslednom súde sa budeme zodpovedať za svoje skutky podľa svojho svedomia.

Poslať 05.01.2016 19:47:58   Re: Súkromná výhrada svedomia

Obrázok užívateľa

od 10.07.2015 18:28:11
napísal 1581 príspevkov
stefan píše:
Spero píše:
Ja som takuto otazku riesil a vyriesil som to vypovedou, nakolko na inych alternativach sme sa dohodnut nevedeli. Teraz som v neskutocnych problemoch, hrozi mi ze skoncim na ulici. Odmietol som aj dalsie tri nasledne ponuky, pretoze boli proti mojmu svedomiu. Nuz tak pojdem dvihat palety niekam do skladu, aj ked vyznam toho ani pre mna ani pre palety momentalne nenachadzam...

Ako pise live_D, odpoved poznas, len spekulujes.
Som rád, že si napísal vlastnú skúsenosť a tiež som rád, že si rozhodol podľa svojho svedomia. Ale vec podľa mňa nie je taká jednoduchá ak zistíš, že od tvojho príjmu závisia aj iné osoby. Čo ak je v podobnej situácii človek, ktorý má dve školopovinné deti a manželku nezamestnanú. Od jeho príjmu závisí celá domácnosť a ešte pridajme, že nemajú železnú príručkovú rezervu na vyžitie 6 mesiacov bez príjmu - aby si pohodlne mohol hľadať inú prácu, naopak okrem nájomného ešte splácajú aj nejaký úver. Aj keby hneď zajtra našiel novú robotu, nemôže si dovoliť ísť skladať palety za 400 Eur, lebo jeho domácnosť iba na to aby im bolo teplo a neboli hladní spotrebuje mesačne aj s hypotékou 600 eur.
Chcem tému posunúť do roviny teoretickej, prosím neriešim svoju situáciu ani nikoho konkrétneho, téma ma napadla v súvislosti s toľko diskutovanou zmluvou s Vatikánom o klauzule Výhrady vo svedomí v medicínskom odbore. Ja som chcel načrtnúť tému na súkromnej úrovni bez právneho rámca.
Dovolím si nesúhlasiť. Moja expriateľka vyrastala v rodine kde mama bola skoro celé ich detstvo nezamestnaná a ich otec pracoval 16-ky a často nemal výplatu od zamestnávateľov pričom svoje deti ani nevidel. Často keď prišiel domov len zaspal. Bývali v dome s rozbitými oknami a cez zimu nemali ani na kúrenie sa triasli pod dekou. Pričom ani splachovacie WC nemali. Podotýkam nie sú rómovia. Požičiavali si peniaze a ľudia im dávali zadarmo oblečenie. Teraz sú na tom finančne lepšie ako väčšina ľudí. Vypracoval sa on sám a celá ich rodina teraz podniká. Obe deti vyštudovali VŠ. Takže výhovorky typu lebo stane sa to tamto ono neobstoja. Vedel by som povedať aj príklady priamo z rodiny. Proste kto chce hľadá spôsoby ako na to, kto nechce ȟladá dôvody prečo to nepôjde. Mimo toho myslíte si, že podobne sa vyhovárali aj apoštoli? Nemám toto, tamto atď...

Poslať 06.01.2016 10:56:16   Re: Súkromná výhrada svedomia

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 11:01:14
napísal 3938 príspevkov
Pekný príbeh akurát nevidím súvis s výhradou svedomia

Poslať 06.01.2016 13:49:41   Re: Súkromná výhrada svedomia

Obrázok užívateľa

od 10.07.2015 18:28:11
napísal 1581 príspevkov
misionar3 píše:
Pekný príbeh akurát nevidím súvis s výhradou svedomia
Súvis je taký, že mi bolo argumentované ak manželka nezarába a majú spolu deti nedá sa vyberať si prácu a treba zobrať všetko bez ohľadu na svedomie a čo sa v nej vykonáva. Na to som poukazoval reálnymi skúsenosťami reálnych ľudí kde bol živitel iba otec a veľa kráť ani nedostal výplatu a prežili aj vďaka tomu, že dokázali prijať pomoc od ostatných a nevzdali sa. Pracoval poctivo aj keď tá práca mu nevynášala. Tiež mohol vtedy ísť na zlé chodníčky. Vždy sa dá vybrať to čo považujem za morálne keď chcem. To závisí iba od rozhodnutia.

Poslať 06.01.2016 15:12:16   Re: Súkromná výhrada svedomia

Obrázok užívateľa

napísal 12920 príspevkov
kamarat to riesil tak ze pracoval vo firme nejaky cas v rozpore so svedomim a usilovne si hladal pracu
akonahle nasiel tak dovi dopo

Poslať 06.01.2016 19:13:26   Re: Súkromná výhrada svedomia

Obrázok užívateľa

od 15.11.2009 22:29:16
napísal 3907 príspevkov
Myslím, že v takom prípade (stav núdze v rodine) možno povoliť napr. aj prácu v nedeľu.
Ďakujem za tému, lebo je dobre prejsť, čo ešte kresťan môže a čo nesmie v práci.

Poslať 06.01.2016 19:41:01   Re: Súkromná výhrada svedomia

Obrázok užívateľa

napísal 12920 príspevkov
Citácia:
či nevedomky nevyrábam kríž pre Ježiša
nevedomost hriechu necini, potom to totiz nie je hriech

Poslať 07.01.2016 2:17:38   Re: Súkromná výhrada svedomia

Obrázok užívateľa

od 19.02.2014 21:45:12
napísal 648 príspevkov
legionar píše:
Spero píše:
Je to taky scenar, ktory by potreboval naozaj silu predstavivost, ale ak by to bolo proti mojmu presvedceniu tak ano. Dokonca by som sa snazil takuto paletovu prevadzku aj akyto byznis zavriet.
To si potom extremista ako vysity!
Pretoze iba z dovodu, ze mas INY NAZOR, si dokazes predstavit, ze pouzivas SILU na potlacenie INEHO NAZORU.
Spero píše:
Chapem tvoj sarkazmus, mam ho dost aj od tych super veriacich, rozumiem mu, len pokial mlatime intelektualnu slamu, ja si to zazivam na vlastnej kozi.
To nie je intelektualna slama, ale snaha o duchovne osvietenie. :) (Bacha - hovorim o osvieteni, nie nabozenskej kazajke!)
Spero píše:
(Ty si nevies takuto situaciu bez ohladu na vierovyznanie predstavit?)
Mozno, ale nerobim to. Myslienky sa totiz (vraj) dokazu "zhmotnovat", stane sa, na co myslis.
Prave som docital knizku "Nemyslite na modreho slona."
Velmi poucne citanie ...

Hm, alebo si nerozumieme, ale budem ten extremista? Ako vysity!?

Ak zistim, ze pracujem pre firmu, ktora je len pracka penazi a casto do nej chodia navstevy s kufrikmi "prasku na pecenie". Nuz naozaj mam INY nazor...a to dokonca aj ked mi policajti povedia ze s tym nebudu nic robit a prokurator sukromne poradi, aby som to neriesil...
Ak zistim, ze firma ktoru mam zastupovat pred verejnostou, cielene svoj produkt, ktory ponuka odflakne tak ako sa to len da, lebo peniaze? Ano mam iny nazor a ak by si si kupoval auto ci dom a nasiel takeho cloveka na strane predavajuceho, ktory by ta upozornil na skryte vady, mozno by si aj bol vdacny za takeho extremistu...
Som extremista, pretoze hlasno nakracam do firmy kde je zamknuta moja sesternica, sicka, s tym, ze majitel ich nepusti domov, kym neusiju co im zadal? Pri vsetkej ucte, mam uplne INY nazor, a taketo otrokarstvo by dnes v nasich geografickych koncinach malo byt stihane.
Som proti "podnikaniu" na ukor inych ludi, proti vydieraniu zamestnancov, proti lziam a nepoctivosti.
Nikde netrvrdim, ze treba klast bomby na potratove kliniky a podobne, takto si ja extrem predstavujem, ale mozno som naozaj extremista a na type tej kazajky az tak nezalezi...
V inom vlakne sa uvadza, ake je prima moct sa zadlzit, pardon, pozicat si od banky a ajhla. Zrazu sa mozme ocitnut pred dilemou, ze ked sa mame postarat o rodinu a aj hypoteku splacat, budeme musiet spravit nieco nie so systemom, ktory tvorime, ale s nasim svedomim...

Kazdy mame pravo na nejaky nazor na cokolvek a ci si to uvedomujeme alebo nie, aj na zaklade nazorov prijimame rozhodnutia. Ja som nikde nepisal, ze chcem nieco zakazovat na zaklade ineho nazoru. Ak moj sef bude budhista alebo evanjelik, mozme sa na svet divat kazdy inak, kazdy mat iny nazor, ale pracovat spolu mozme. (napr. piect rozky) Ak to bude zlodej, mafian, podvodnik ci klamar, s tym problem mam, pretoze mi je uz stale tazzie byt pokrytcom. Tak uz budem asi tym extremistom na stare kolena...

Howgh.

Poslať 07.01.2016 13:39:29   Re: Súkromná výhrada svedomia

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18807 príspevkov
Spero, naozaj si nerozumieme. :)
Co opisujes, to je zalezitost prava, nie svedomia.
Ja hovorim o tom, ked sa dana osoba nevie vysporiadat so situaciou, ktora je uplne legalna a v poriadku, len jej svedomiu sa nepaci ...
Treba si v tom urobit poriadok.

Poslať 07.01.2016 14:43:27   Re: Súkromná výhrada svedomia

od 25.02.2008 11:41:17
napísal 3748 príspevkov
Myslim si, ze ak niekoho nutia v praci pracovat proti svedomiu, pokial sa da tak je dobre ju vzdy vymenit.
Najlepsie asi zacat hned sam podnikat, aby si ty sam isiel podla Bozej vole.
A ked sa neda, preco by si odchadzal a pripravoval svoju rodinu o chlieb?
Zostan, modli sa a pytaj si dobru pracu od Boha. A mozno sa dozvies, ze ta Boh chce tam ponechat aby si tam rozsvietil jeho svetlo.

Myslim, ze je minimum pracovisk s cisto krestanskym sposobom prace.
A aj ked sa 80% obyvatelov hlasi ku krestanstvu, vidis ze nie vsetci su krestania.

Ked stat prijme rodovu rovnost a budes musiet ako programator doprogramovat do kolonky muz/zena aj dalsich 55 novych rodov tak co urobis ? Das vypoved ?

Pracujes pod autoritou tvojho zamestnavatela. Od neho sa bude pozadovat pocet. Od teba sa pozaduje podriadenie sa a poslusnost aby si prenho pracoval tak ako by si pracoval pre svojho Otca, ktory je v nebesiach.

Alebo, ked si vo volbach dal svoj hlas, nedelegoval si tak svoju autoritu poslancovi alebo strane, ktoru si volil, aby ta zastupovali ?
Kontrolujes za co hlasuju, ci je to v sulade s tvojim svedomim ? Je v tom tvoja autorita. Koho budes teraz volit podla svojho svedomia ?
Dal si mu svoju autoritu aby ten clovek konal v tvojom mene.
Alebo, ked si dal svoje deti do skolky, alebo do skoly. Nedelegoval si svoju autoritu ucitelom skoly aby ta zastupovali vo vychove tvojich deti ? Oni pracuju na zaklade tvojej delegovanej autority. Nie oni sa rozhoduju zo seba, ale na zaklade tvojej delegovanej autority.
Staras sa o to co uci ucitel, ktoremu si dal svoju autoritu nad tvojimi detmi ?

Rovnako vsak aj tvoj zamestnavatel ti dava svoju autoritu aby si v jeho mene a pod jeho vedenim pracoval a robil aj to co sa ti nepaci.
Nebude od teba ziadany pocet za to do coho ta nepravom nutia nadriadeny. Ale oni vydaju pocet za svoje rozhodnutia.

Alebo ked budes pracovat na urade s dotaznikom o pohlavi, budes tie dotazniky preberat, alebo budes skrtat vsetko co nie je muz/zena ?
Alebo odmietnes zosobasit homosexualov ?
Ako sa vyjadrila cirkev pri predaji antikoncepcie v lekarnach v suvislosti s vyhradou vo svedomi ?

Co si myslis, ako a pre koho pracovali prvy krestania z biblie ?
Bolo vsetko pre nich "koser" ? Pozri co sa v biblii o tom pise:

1Pt 2,18-21
18 Sluhovia, podriaďujte sa so všetkou bázňou pánom a nielen dobrým a miernym, ale aj zlým.
19 Veď je to milosť, keď niekto pre svoje svedomie pred Bohom znáša bolesti a nespravodlivo trpí.
20 Lebo aká je to sláva, keď znášate údery po tvári za to, že hrešíte? Ale ak dobre robíte, a predsa znášate utrpenia, je to milosť pred Bohom.
21 Veď na to ste povolaní; lebo aj Kristus trpel za vás a zanechal vám príklad, aby ste kráčali v jeho šľapajach.

Hovori Peter, ze mas od takeho zleho pana odist, alebo zostat u neho pracovat a znasat zle ?

Aj Pan Jezis povedal, ked ta nutia ist jednu milu, chod s nim dve.
Mt 5,41
41 A keď ťa bude niekto nútiť, aby si s ním išiel jednu míľu, choď s ním dve.

Ako uplatnujes vyhradu vo svedomi pri vybere a kupe novin, casopisov, knih ?
Ako je na tom tvoja vyhrada vo svedomi s nelegalnym stahovanim filmov, pesniciek z internetu ?
Ako si na tom pri stahovani nelegalneho software ?
Ked bude mat tvoj zamestnavatel nelegalny MS Office, Word a Excel tak ho nebudes pouzivat, lebo je kradnuty ?
Alebo ked bude mat nelegalne uctovnictvo, nebudes na nom uctovat ?

Zaujma ta ako, kde a kym boli usite tvoje tricka, alebo ponozky ?
Nekupil si si veci, ktore boli vyrobene vykoristovanim otrockym sposobom?
Kam az siaha tvoje svedomie ?
Ved by si sa musel vyzmizikovat z tohto sveta.
A Pan Jezis povedal, ze my uz nie sme z tohto sveta (boli sme z neho vzati), ale teraz sme (uz novi) v tomto svete. A nemame odtialto utekat, ale tu mame svietit pre tych, ktori su este vo tme. Ale ked je tvoje svetlo tmou, aka bude tma sama?

Bolo lepidlo na tvojich topankach pripravene cistou cestou ? Neukradol ho niekto ?

Zidia sa "snazili" mat vsetko "ciste" "koser". A ako sa im to darilo ?
Nepotrebovali aj oni spasitela ? Samemu sa ti neda zostat cistym v tomto svete.

teta píše:
Myslím, že v takom prípade (stav núdze v rodine) možno povoliť napr. aj prácu v nedeľu.
Mozno povolit ?
Boh nic take nepovolil a ani nikdy nepovoli. Jeho slovo trva naveky.

Podla Mojzisovho zakona, ak niekto pracoval pocas sviatku, alebo v sobotu musel zomriet a takeho mali ukamenovat.
Pamatas na ten pribeh, ako niekto zbieral mannu v sobotu a potom ho ukamenovali ?

Nm 15,32-36
32 Keď boli Izraeliti na púšti, prichytili istého muža, ktorý v sobotňajší deň zbieral drevo.
33 A tí, čo ho prichytili pri zbieraní, priviedli ho k Mojžišovi a Áronovi a k celej izraelskej pospolitosti.
34 Oni ho uväznili, lebo sa ešte nevedelo, čo s ním treba urobiť.
35 Tu povedal Pán Mojžišovi: "Ten muž musí zomrieť. Celá izraelská pospolitosť ho ukameňuje mimo tábora."
36 Celá izraelská pospolitosť ho teda vyviedli pred tábor a tam ho na smrť ukameňovali, ako prikázal Pán Mojžišovi.

Zmenilo sa na tom nieco dnes ? Bol zruseny tento zakon? Alebo mas iny zakon ? Jezis zakon nezrusil a ani ho nezmenil.
Preco nedrzis cele desatoro tak ako je v biblii ?
Ale drzis len nejake "upravene" ? Akoby uz niektore neboli a ine este stale boli ?

Nepovedal Pan Jezis ze neprisiel zakon zrusit, ale naplnit ?
Mt 5,17
17 Nemyslite si, že som prišiel zrušiť Zákon alebo Prorokov; neprišiel som ich zrušiť, ale naplniť.

Pan Jezis o sobote (tvojej nedeli) povedal:
Mk 2,27
27 I povedal im: "Sobota bola ustanovená pre človeka, a nie človek pre sobotu.

Aj Pavol povedal
Kol 2,16-17
16 Nech vás teda nik nesúdi pre pokrm ani pre nápoj ani pre sviatok, novmesiac alebo soboty,
17 lebo ony sú len tieňom budúcich vecí, no skutočnosť je Kristus.

1Kor 6,12
12 "Všetko smiem." Ale nie všetko osoží. "Všetko smiem." Ale ja sa ničím nedám zotročiť.

1Kor 10,23
23 "Slobodno všetko." Ale nie všetko osoží. "Slobodno všetko." Ale nie všetko buduje.

A tak mozno aj v nedelu pracovat, ale otazka je ci sa dame zotrocit ? Ci to buduje ? Ci to osozi ?
Lebo aj nekrestania zistuju ze jeden den odpocinku je dobry.

Kol 2,20-23
20 Ak ste s Kristom odumreli živlom sveta, prečo sa, akoby ste ešte žili vo svete, podriaďujete nariadeniam:
21 "Nechytaj, ani neokús, ani sa nedotýkaj!"?
22 Veď to všetko sa má použiť, a tým zničiť - sú to ľudské príkazy a náuky.
23 Vyzerá to ako múdrosť v predstieranej nábožnosti, poníženosti a prísnosti voči telu; ale nie je to nič čestné, iba na ukájanie tela.

To je to stare myslenie, stareho cloveka, bez naplneneho zakona. Ked spachas hriech, ked prestupis prikaz, tak prirodzenost zakona vola po treste.
Ale zakon uz bol naplneny, trest uz bol vykonany. A tak nesplnajme ziadost tela, lebo ako Pavol pise to sluzi iba na ukajanie tela.
Ale mame ist oslobodeny od tela, odumrety telu, podla slobody Ducha. Podla nie nariadeni, ale podla lasky Ducha a toho co osozi.
Ale ked si este stale pod zakonom, tak sa na teba vztahuje cely zakon a aj podla zakona budes sudeny - a trestom podla zakona je smrt.
Ale Jezis ta oslobodil od zakona tym, ze ho naplnil v treste a ponuka ti vecny zivot.

Rim 8,1
1 Teraz teda už niet odsúdenia pre tých, čo sú v Kristovi Ježišovi;

Rim 8,2
2 veď zákon Ducha, ktorý dáva život v Kristovi Ježišovi, oslobodil ťa od zákona hriechu a smrti.

A tak neprecvicuj svoje telo - nebud prisny voci svojmu telu - ale cvic sa v naboznosti.

1Tim 4,7-8
7 Svetáckym a babským bájkam sa vyhýbaj. Cvič sa v nábožnosti!
8 Lebo telesné cvičenie málo osoží, ale nábožnosť je užitočná na všetko a má prisľúbenie pre terajší aj budúci život.

Jak 1,27
27 Čistá a nepoškvrnená nábožnosť pred Bohom a Otcom je: navštevovať siroty a vdovy v ich tiesni a zachovať sa nepoškvrneným od tohoto sveta.

Poslať 07.01.2016 17:22:26   Re: Súkromná výhrada svedomia

Obrázok užívateľa

napísal 12920 príspevkov
Citácia:
Mozno povolit ?
Boh nic take nepovolil a ani nikdy nepovoli. Jeho slovo trva naveky.
ked padol vol do studne aj stari zidia mali pravo ho vytiahnut aj v sobotu
a podobny princip plati stale a o tom hovorila Teta.txt

Poslať 07.01.2016 19:28:02   Re: Súkromná výhrada svedomia

od 25.02.2008 11:41:17
napísal 3748 príspevkov
Nestudoval som este co mali Izraeliti dovolene robit v sobotu, citoval som nazorny priklad o ktorom som vedel a bol velmi vyrazny - to co nemali robit.
Myslis ze ten clovek, co zbieral drevo v sobotu to nerobil v krajnej nudzi ? Mozno uz nemal na com varit - o tom sa tam vsak nic nepise.

Zatial len odhadom si myslim - ze to co Jezis hovoril ze vytahuju vola zo studne je v tom vyzname - ze su zidia pokrytci, lebo to nemaju dovolene a napriek tomu to robia a pritom jemu zakazuju robit dobre v sobotu.

Tiez by som rad vedel kde sa v SZ spomina tych 1000 krokov co mohli prejst v sobotu. Mam pocit, ze to mohli byt uz len tie prebrate zvyky od pohanov, ako mali umyvanie cias, ... a ze to nebol Mojzisov prikaz... rad by som videl konkretny citat zo SZ.
Zial vsak teraz uz nemam cas sa tomu detailnejsie venovat, tak ak mas nieco konkretne zo SZ tak prosim daj suradnice.

Co sa tyka prace v nedelu, myslim si ze kazdy moze pracovat ked chce a hriech nema - narazam na to co som citoval - lebo su to uz iba ustanovenia ludi o "sviatkoch, novmesiacoch a sobotach".

Otazka je ci ked clovek nonstop pracuje - ci je to na jeho dobro - ci mu to je osozne. Podla mna nie. Ani pre telo, ani pre dusu, a uz vobec nie pre ducha. Lebo nedela resp. niektory den oddychu, ktory si uz urci (knazi maju napr. stvrtok co som pocul) tak je to dolezity cas, kedy mozes byt viac s Panom. Posilnit ducha a tym celeho cloveka, dusu aj telo. A kto by s nim nechcel byt?
Preto to uz pre toho kto veri nie je prikaz, ale tuzba - z lasky. A ako vieme v laske niet hriechu.

[ Príspevkov: 34 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší

Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Svetské dianie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť