Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Svetské dianie

[ Príspevkov: 34 ]  Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalší
Autor Správa
Poslať 03.01.2016 19:29:13   Súkromná výhrada svedomia

od 28.06.2014 21:30:22
napísal 365 príspevkov
Ahojte, riešili ste tu už niekedy otázku, že ako sa má zachovať kresťan /katolík/ v prípade, keď pracuje v spoločnosti a náhle zistí, že vlastne nesúhlasí s tým, čo spoločnosť robí. Napríklad by som bol vývojový technik softwaru a hardwaru pre zisťovanie živých tvorov na základe termovíznych systémov /super vec napr. v automobiloch/ a odrazu by som zistil, že firma kde pracujem podpísala super kontrakt s výrobcom bômb vzduch-zem a požadujú od nás dodávky nášho vylepšeného systému. No a ja by som ho mal ešte teda vylepšiť. Má kresťan katolík proste iba "chodiť do roboty" alebo má zaujať k podobným prípadom stanoviská?

Poslať 03.01.2016 20:01:22   Re: Súkromná výhrada svedomia

Obrázok užívateľa

od 10.07.2015 18:28:11
napísal 1581 príspevkov
stefan píše:
Ahojte, riešili ste tu už niekedy otázku, že ako sa má zachovať kresťan /katolík/ v prípade, keď pracuje v spoločnosti a náhle zistí, že vlastne nesúhlasí s tým, čo spoločnosť robí. Napríklad by som bol vývojový technik softwaru a hardwaru pre zisťovanie živých tvorov na základe termovíznych systémov /super vec napr. v automobiloch/ a odrazu by som zistil, že firma kde pracujem podpísala super kontrakt s výrobcom bômb vzduch-zem a požadujú od nás dodávky nášho vylepšeného systému. No a ja by som ho mal ešte teda vylepšiť. Má kresťan katolík proste iba "chodiť do roboty" alebo má zaujať k podobným prípadom stanoviská?
Myslím si, že vnútorne sám poznáš už odpoveď. Nepotrebuješ sa v nej utvrdzovať. Skôr by ma zaujímalo. Čoho sa bojíš, že stratíš ak vykonáš správnu vec?

Poslať 03.01.2016 20:22:20   Re: Súkromná výhrada svedomia

napísal 365 príspevkov
Prioritne som nechcel riešiť nejakú vlastnú dilemu, príklad som uviedol názorný, skôr by ma zaujímalo, či a ako často sa možno stretávate vo vlastnej práci s tým, že dostanete pracovnú úlohu, ktorá nie je v súlade s vašim svedomím?
Tvoja posledná veta je práve to k čomu chcem smerovať diskusiu. Čoho sa človek môže báť? Minimálne toho, že príde o robotu, ale účty sa Ťa nepýtajú či robíš alebo nie. Kde je hranica kedy to už nerobiť a koľko sa dá ešte tolerovať? Vyrieši sa niečo ako to neurobím ja, však príde niekto iný a urobí to on, rozdiel bude len v tom, že ja budem bez peňazí a on si dobre zarobí? Atď...

Poslať 03.01.2016 20:30:31   Re: Súkromná výhrada svedomia

Obrázok užívateľa

od 14.08.2012 21:10:44
napísal 1630 príspevkov
Citácia:
Čoho sa bojíš, že stratíš ak vykonáš správnu vec?
Napriklad pracu, ktora ho bavi, v ktorej sa vyzna ako malokto a inde by sotva nasiel adekvatne uplatnenie

Poslať 03.01.2016 22:31:01   Re: Súkromná výhrada svedomia

Obrázok užívateľa

napísal 1581 príspevkov
tomix píše:
Citácia:
Čoho sa bojíš, že stratíš ak vykonáš správnu vec?
Napriklad pracu, ktora ho bavi, v ktorej sa vyzna ako malokto a inde by sotva nasiel adekvatne uplatnenie
Žiadna práca nie je taká, že by sa nedala nahradiť inou a lepšou. Žiadna práca nestojí za to aby ničila životy iným. Presne preto je teraz ľudstvo tam kde je. Vie si racionalizovať zneužívanie iných ľudí a prírody. Odporúčam autorovi témy pozrieť si film obchodník so smrťou. Ten si tiež vedel všetko pekne pred sebou obhájiť.

Poslať 03.01.2016 23:00:30   Re: Súkromná výhrada svedomia

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 12920 príspevkov
cital som pribeh nositela Nobelovej ceny za fyziku Feynmana ako pracoval na atomovej bombe

bolo to proste nutne aby mali voci Hitlerovi nejaku sancu
aj zbrane ma zmysel vyvijat, daju sa pouzit aj na obranu ci odstrasenie protivnika
------------------------
ale napriklad odmietol by som robit vyskum kde by sucast vyskumu bolo zabijanie detskych embryi
alebo vyskum doktora mengeleho (na zivych pacientoch)

Poslať 04.01.2016 0:04:47   Re: Súkromná výhrada svedomia

napísal 365 príspevkov
Citácia:
Žiadna práca nie je taká, že by sa nedala nahradiť inou a lepšou. Žiadna práca nestojí za to aby ničila životy iným.
Možno sa treba pýtať inak, čo by si ešte bol ochotný robiť a čo už nie? Čo napríklad také povolanie vojaka? Vojakov predsa potrebujeme, alebo taký vojenský kňaz - predsa aj vojaci majú svoje duchovné potreby. A čo napríklad taký obchodní zástupcovia na ktorých sa vyvíjanú enormné tlaky na predaj? Vedúci Ti povie, že máš predať paletu tovaru a je mu jedno ako to urobíš. Máš rôzne možnosti aj rôzne cvičenia, ktoré Ti v tom pomôžu. Klasické príručky obchodníkov hovoria, že máš klienta motivovať, aby si kúpil. Moderné však už hovoria, že ho máš manipulovať, aby si kúpil. Bol by si ochotný zatajiť vlastnosti produktu alebo klamať o jeho charakteristikách, aby si ho predal a splnil tak plán predaja?

Poslať 04.01.2016 3:19:21   Re: Súkromná výhrada svedomia

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 12920 príspevkov
Citácia:
Klasické príručky obchodníkov hovoria, že máš klienta motivovať, aby si kúpil. Moderné však už hovoria, že ho máš manipulovať, aby si kúpil. Bol by si ochotný zatajiť vlastnosti produktu alebo klamať o jeho charakteristikách, aby si ho predal a splnil tak plán predaja?
asi si to vystihol
tie hranice moralky treba hladat
aj vojaci su potrebni (spomente si na Jana Krstitela, a aj sv. Martin bol predsa vojak)

Poslať 04.01.2016 14:45:51   Re: Súkromná výhrada svedomia

Obrázok užívateľa

od 19.02.2014 21:45:12
napísal 648 príspevkov
Ja som takuto otazku riesil a vyriesil som to vypovedou, nakolko na inych alternativach sme sa dohodnut nevedeli. Teraz som v neskutocnych problemoch, hrozi mi ze skoncim na ulici. Odmietol som aj dalsie tri nasledne ponuky, pretoze boli proti mojmu svedomiu. Nuz tak pojdem dvihat palety niekam do skladu, aj ked vyznam toho ani pre mna ani pre palety momentalne nenachadzam...

Ako pise live_D, odpoved poznas, len spekulujes.

A nedostavi sa ziadna nirvana ani potlapkanie anjelov po pleci a od ludi ziskas akurat tak klopkanie po cele. Ale to uz je kazdeho osobne rozhodnutie. Podla mna zakladnou chybou je nachadzat si vyhovorky, ktore same o sebe neobstoja a hlavne ta vseoobsahujuca vyhovorka na "system".

A nie som si tak celkom isty, ci naozaj potrebujeme vojakov, aspon tak, ako su dnes vnimani (ako zenisti, zachranari a podobne preco nie). Svajciarsky model (a nielen v tomto) by mohol byt aspon docasnym riesenim... Tu sa len nieco urobi zle, a nasledne sa riesia sekundarne (v postupnosti) nasledky. Potom mame knazov, ktori na oboch stranach fronty pozehnavaju zbrane a riesia "potreby" vojakov. A inak, aj prostitutky a vazni tiez potrebuju utechu a maju svoje potreby.....

Problem je ze klameme. Navzajom, aj sami seba. Lebo ked mame uplatnovat v praxi katolicizmus, uz to nejako prestava (na vonok) fungovat. A to len preto, ze zijeme paralelne zivoty, jeden je taky "prakticky" a druhy je ten tkzv. "nabozensky". A tak sa stava, ze katolicka moralka dokaze ohnut aj titanove pruty....

Poslať 04.01.2016 18:19:15   Re: Súkromná výhrada svedomia

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18807 príspevkov
Spero:
A co ak na tych paletach bude nieco, co nebude podla tej vasej moralky "koser" ?
Aj tam das vypoved ?

Vsetky "najvacsie" nabozenstva na Zemi su TOTALNE zviazane MATERIALNYMI predsudkami, hoci vsetky "hlasaju", ze DUCH je prvotny a najdolezitejsi.
Jeden nemoze bravcove, druhy hovadzie, treti sa nesmie dotknut zbrane, stvrty sa nesmie dotknut embrya atd. atd.
Ak existuje Boh, tak urcite iba nechapavo kruti hlavou ...

Poslať 04.01.2016 19:22:52   Re: Súkromná výhrada svedomia

Obrázok užívateľa

napísal 648 príspevkov
cit: Spero:
A co ak na tych paletach bude nieco, co nebude podla tej vasej moralky "koser" ?
Aj tam das vypoved ?

Je to taky scenar, ktory by potreboval naozaj silu predstavivost, ale ak by to bolo proti mojmu presvedceniu tak ano. Dokonca by som sa snazil takuto paletovu prevadzku aj akyto byznis zavriet. Chapem tvoj sarkazmus, mam ho dost aj od tych super veriacich, rozumiem mu, len pokial mlatime intelektualnu slamu, ja si to zazivam na vlastnej kozi.

(Ty si nevies takuto situaciu bez ohladu na vierovyznanie predstavit?)

A suhlasim, ze Boh sa alebo skvele bavi, alebo chapavo kruti hlavou...

Poslať 04.01.2016 19:34:27   Re: Súkromná výhrada svedomia

Obrázok užívateľa

napísal 1581 príspevkov
stefan píše:
Citácia:
Žiadna práca nie je taká, že by sa nedala nahradiť inou a lepšou. Žiadna práca nestojí za to aby ničila životy iným.
Možno sa treba pýtať inak, čo by si ešte bol ochotný robiť a čo už nie? Čo napríklad také povolanie vojaka? Vojakov predsa potrebujeme, alebo taký vojenský kňaz - predsa aj vojaci majú svoje duchovné potreby. A čo napríklad taký obchodní zástupcovia na ktorých sa vyvíjanú enormné tlaky na predaj? Vedúci Ti povie, že máš predať paletu tovaru a je mu jedno ako to urobíš. Máš rôzne možnosti aj rôzne cvičenia, ktoré Ti v tom pomôžu. Klasické príručky obchodníkov hovoria, že máš klienta motivovať, aby si kúpil. Moderné však už hovoria, že ho máš manipulovať, aby si kúpil. Bol by si ochotný zatajiť vlastnosti produktu alebo klamať o jeho charakteristikách, aby si ho predal a splnil tak plán predaja?
Vojaka nikdy robiť nebudem. Vojenského kňaza tiež nie. Čo sa týka toho predajcu toho som robil. Možno budeš prekvapený vôbec ma netrápilo, že nadriadený chcel aby som všetko predal. Predával som tak, že som hovoril ľuďom pravdu a faktá. Keď som zistil, že zamestnávatel je podvodník, klame ľudí a hlavne nevypláca výplatu rozlúčili sme sa.

Poslať 04.01.2016 19:41:21   Re: Súkromná výhrada svedomia

Obrázok užívateľa

napísal 1581 príspevkov
Spero píše:
Ja som takuto otazku riesil a vyriesil som to vypovedou, nakolko na inych alternativach sme sa dohodnut nevedeli. Teraz som v neskutocnych problemoch, hrozi mi ze skoncim na ulici. Odmietol som aj dalsie tri nasledne ponuky, pretoze boli proti mojmu svedomiu. Nuz tak pojdem dvihat palety niekam do skladu, aj ked vyznam toho ani pre mna ani pre palety momentalne nenachadzam...

A nedostavi sa ziadna nirvana ani potlapkanie anjelov po pleci a od ludi ziskas akurat tak klopkanie po cele. Ale to uz je kazdeho osobne rozhodnutie. Podla mna zakladnou chybou je nachadzat si vyhovorky, ktore same o sebe neobstoja a hlavne ta vseoobsahujuca vyhovorka na "system".

A nie som si tak celkom isty, ci naozaj potrebujeme vojakov, aspon tak, ako su dnes vnimani (ako zenisti, zachranari a podobne preco nie). Svajciarsky model (a nielen v tomto) by mohol byt aspon docasnym riesenim... Tu sa len nieco urobi zle, a nasledne sa riesia sekundarne (v postupnosti) nasledky. Potom mame knazov, ktori na oboch stranach fronty pozehnavaju zbrane a riesia "potreby" vojakov. A inak, aj prostitutky a vazni tiez potrebuju utechu a maju svoje potreby.....

Problem je ze klameme. Navzajom, aj sami seba. Lebo ked mame uplatnovat v praxi katolicizmus, uz to nejako prestava (na vonok) fungovat. A to len preto, ze zijeme paralelne zivoty, jeden je taky "prakticky" a druhy je ten tkzv. "nabozensky". A tak sa stava, ze katolicka moralka dokaze ohnut aj titanove pruty....
Spero ak ti môžem poradiť vytrvaj a skúšaj. Uvidíš, že je tam miesto aj pre teba len tomu treba veriť. Ja som síce mladý ale prelúskal som si už aj dosť hnusné povolania a konečne pracujem tak, že som viac menej spokojný. Viem, že sa mi mudruje z pozície toho ktorého sa to momentálne netýka. Ale aj viem aké to je byť bez peňazí. Jeden múdry čínsky filozof odpovedal ich cisárovi keď sa pýtal na to či jeho ríša pretrvá nasledovné: Aj tá pominie tak ako všetko. Preto keď sa človek cíti zle a nedarí sa mu to pominie, stačí vytrvať a nevzdávať sa.

Poslať 04.01.2016 19:47:48   Re: Súkromná výhrada svedomia

Obrázok užívateľa

napísal 648 príspevkov
Vdaka live_D. Tak akosi to aj vnimam. Aj to beriem ako dalsiu lekciu. Uz som bol vo vselijakych situaciach, a absolutne som nechapal na co su dobre. Az z odstupom casu.

My vsetci podliehame tej tuzbe organizovat svoje zivoty..... ale to je uz zase trosku ina tema....

Poslať 05.01.2016 0:29:49   Re: Súkromná výhrada svedomia

napísal 365 príspevkov
Spero píše:

Som rád, že si napísal vlastnú skúsenosť a tiež som rád, že si rozhodol podľa svojho svedomia. Ale vec podľa mňa nie je taká jednoduchá ak zistíš, že od tvojho príjmu závisia aj iné osoby. Čo ak je v podobnej situácii človek, ktorý má dve školopovinné deti a manželku nezamestnanú. Od jeho príjmu závisí celá domácnosť a ešte pridajme, že nemajú železnú príručkovú rezervu na vyžitie 6 mesiacov bez príjmu - aby si pohodlne mohol hľadať inú prácu, naopak okrem nájomného ešte splácajú aj nejaký úver. Aj keby hneď zajtra našiel novú robotu, nemôže si dovoliť ísť skladať palety za 400 Eur, lebo jeho domácnosť iba na to aby im bolo teplo a neboli hladní spotrebuje mesačne aj s hypotékou 600 eur.
Chcem tému posunúť do roviny teoretickej, prosím neriešim svoju situáciu ani nikoho konkrétneho, téma ma napadla v súvislosti s toľko diskutovanou zmluvou s Vatikánom o klauzule Výhrady vo svedomí v medicínskom odbore. Ja som chcel načrtnúť tému na súkromnej úrovni bez právneho rámca.

[ Príspevkov: 34 ]  Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalší

Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Svetské dianie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť