Areopág

kresťansko
katolícke
fórum

Všetkým návštevníkom nášho portálu požehnanie a radosť v Duchu Svätom od nášho Pána. Nech On sám je vaším svetlom a Jeho kríž i zmŕtvychvstanie svedectvom Božej moci vo vašich životoch.
Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Svetské dianie

[ Príspevkov: 16 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Autor Správa
Poslať 29.04.2018 10:33:27   zdravotník a výhrada svedomia

od 01.11.2016 16:49:12
napísal 2 príspevkov
Stretol som sa z praktikami v nemenovanej nemocnici kde jeden typ personálu sa zúčastňoval aktívne a druhý typ personálu bol postavený rovno pred hotovú vec. Jednalo sa o zákrok na gynede a popritom sa vykonala /dohodnutá / ale nie plánovaná sterilizácia ženy. Pacientka o nej vedela a aj personál gyndy ale nie anestéziológovia takže boli prinútení podieľať sa na zákroku...Ako sa postaviť k tejto situácií ... Obišli vedome kolegov ktorí sú veriaci a presadzujú výhradu svedomia. Otázka moja teda je komu ten hriech pripočítať a čo pri spovedi konať? V okolí sú kňazi ktorí tvrdia že boli tí to kolegovia prinútení a takže nemajú ťažký hriech....?? Ďakujem za Vašu reakciu.

Poslať 29.04.2018 11:01:04   Re: zdravotník a výhrada svedomia

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18183 príspevkov
Ked zahlasujes vo volbach za SMER, alebo SNS, poskodzujes daleko viac ludi ovela horsim sposobom, ako je sterilizacia zeny, ktora ju CHCE (je jedno, z akych dovodov - su to JEJ dovody) !

Som zvedavy, kto z krestanov, ktori tak urobili, sa z toho spovedal ... :lol:

Poslať 29.04.2018 11:07:53   Re: zdravotník a výhrada svedomia

od 10.01.2017 11:23:02
napísal 323 príspevkov
Anestéziológovia utlmujú niektoré životné funkcie, aby človek necítil bolesť pri zákroku. Jeho úlohou je uspať človeka a sledovať aby počas spánku neskolaboval... Nevykonáva chirurgický zákrok a nepodieľa sa na ňom. Teoreticky ani nemusí presne vedieť, čo chirurg s pacientkou robí.
To by ste už mohli uvažovať aj o tom, akú "spoluúčasť" na tom problematickom zákroku má upratovačka, ktorá upratuje operačnú sálu.

Poslať 29.04.2018 20:56:46   Re: zdravotník a výhrada svedomia

Obrázok užívateľa

od 15.09.2009 13:08:27
napísal 5191 príspevkov
Boris píše:
Stretol som sa z praktikami v nemenovanej nemocnici kde jeden typ personálu sa zúčastňoval aktívne a druhý typ personálu bol postavený rovno pred hotovú vec. Jednalo sa o zákrok na gynede a popritom sa vykonala /dohodnutá / ale nie plánovaná sterilizácia ženy. Pacientka o nej vedela a aj personál gyndy ale nie anestéziológovia takže boli prinútení podieľať sa na zákroku...Ako sa postaviť k tejto situácií ... Obišli vedome kolegov ktorí sú veriaci a presadzujú výhradu svedomia. Otázka moja teda je komu ten hriech pripočítať a čo pri spovedi konať? V okolí sú kňazi ktorí tvrdia že boli tí to kolegovia prinútení a takže nemajú ťažký hriech....?? Ďakujem za Vašu reakciu.
...nemaju ani lahky hriech, ak sa to stalo ako si to opisal. Samozrejme, po porade s duchovnym, vlastne mi len potvrdil moj nazor... :)

Poslať 30.04.2018 13:21:44   Re: zdravotník a výhrada svedomia

Obrázok užívateľa

od 22.03.2008 11:01:14
napísal 3863 príspevkov
určite nemajú hriech. 1. nevedeli o aký zákrok sa jedná. 2. boli povinní sa zúčastniť pod určitým tlakom. 3. sterilizácia nie je interupcia a nespôsobuje účasť na nej hriech pokial je medicínsky indikovaná.

Jery: Žial nemáš pravdu. Aj anesteziológ ktorý sa zúčastňuje na interupcii, pokial neide o život zachraňujúci medicínsky výkon, upadá do exkomunikácie. Anesteziológ vždy musí presne vedieť o aký výkon ide, poznať aktuálnu aj celkovú anamnézu pacienta. Výhovorka že on ju len uspal a nevie čo s ňou ďalej robili je len technokratická výhovorka ale v medicíne by to ani nikomu ani nenapadlo tvrdiť.

Poslať 30.04.2018 13:43:34   Re: zdravotník a výhrada svedomia

napísal 323 príspevkov
Zaujimavé...
A ako sú potom na tom:
1) sestra inštrumentárka, ktoré bola priamo pri zákroku
2) cirkulujúca sestra
3) upratovačka, čo upratala operačnú sálu pred zákrokom
4) sanitár, ktorý pacientku pripravil a z izby priviezol

Poslať 30.04.2018 18:25:45   Re: zdravotník a výhrada svedomia

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 11696 príspevkov
jery píše:
Zaujimavé...
A ako sú potom na tom:
2) cirkulujúca sestra
dobre otazky
odpovede zaujimaju aj mna
pretoze to ma daleko sirsi rozmer ako sa zda .....

Poslať 30.04.2018 19:29:37   Re: zdravotník a výhrada svedomia

od 16.11.2006 13:42:16
napísal 18183 príspevkov
misojogi píše:
jery píše:
Zaujimavé...
A ako sú potom na tom:
2) cirkulujúca sestra
dobre otazky
Je to obycajna psychologia natlaku a ovladania (="hriech" sa da najst vzdy a vsade, aby sa ludia dali drzat v strachu a "na uzde"). :)

Co tak rodicia, co tu matku nenaucili, ze "zivot je posvatny" ? ;)
Co duchovny, ktory ju mal (mozno) viest ?
Rodicia toho lekara, ktory sa dal nahovorit na interupcie ? :D

A co Boh, ktory pripustil, ze sa vobec narodila ?! (a On urcite musel VEDIET co robi !) ;)

Je to obycajne terorizovanie ...

Poslať 30.04.2018 23:04:36   Re: zdravotník a výhrada svedomia

Obrázok užívateľa

od 10.07.2015 18:28:11
napísal 1581 príspevkov
Boris píše:
Tak nech sa vykašlú na to povolanie. Nerozumiem načo niekto robí niečo čo nechce robiť. NAČO? Veď nikto im nedal do zmluvy, že tam musia pracovať. Nech odídu. Ja tiež dostávam príkazy od nadriadených a nie vždy súhlasím. Ak by požadovali niečo s čím sa nestotožním tak proste nesplním to a buď ma vyhodia, prehliadnu to alebo ak by to požadovali stále odídem sám. Prečo si už konečne nezaložíte kresťanskú nemocnicu? Zaplaťte si ju samy veď kresťanov je údajne 70%+- na SR, takže financovanie nebude problém, vytvorte ju ako uznáte za vhodné doplňte si tam svoje pravidlá a konkurujte. Kto Vám v tomto bráni?

Poslať 02.05.2018 11:07:20   Re: zdravotník a výhrada svedomia

Obrázok užívateľa

napísal 3863 príspevkov
jery píše:
Zaujimavé...
A ako sú potom na tom:
2) cirkulujúca sestra
Sú to moje súkromné názory a ak niekto chce záväzné odpovede musí sa obrátiť na morálneho teológa.

1 - jednoznačne áno
2. - myslím že nie ak je to súčasť povinnej prípravy na výkon povolania
3. - určite nie! upratovanie sály nemá priamu súvislosť
4.- pravdepodobne áno, ak vie o aký zákrok sa jednalo

Poslať 02.05.2018 11:12:16   Re: zdravotník a výhrada svedomia

Obrázok užívateľa

napísal 3863 príspevkov
legionar píše:
misojogi píše:
jery píše:
Zaujimavé...
A ako sú potom na tom:
2) cirkulujúca sestra
dobre otazky
Je to obycajna psychologia natlaku a ovladania (="hriech" sa da najst vzdy a vsade, aby sa ludia dali drzat v strachu a "na uzde"). :)

Co tak rodicia, co tu matku nenaucili, ze "zivot je posvatny" ? ;)
Co duchovny, ktory ju mal (mozno) viest ?
Rodicia toho lekara, ktory sa dal nahovorit na interupcie ? :D

A co Boh, ktory pripustil, ze sa vobec narodila ?! (a On urcite musel VEDIET co robi !) ;)

Je to obycajne terorizovanie ...
Legi, Legi už zase preháňaš a hladáš zádrapky? Každý je zodpovedný za svoje činy a nie za činy druhých, s výnimkou rodičov neplnoletých detí. Čo sa týka rodičov a ich pochybení vo výchove priamu zodpovednosť nemajú. Duchovný jej určite povedal o danom hriechu a o zle potratu. Určite pri náuke pred birmovkou, alebo aspoň v kázni. Boh obmedzil vlastnú všemohúcnosť tým že dal človeku slobodnú vôlu a rešpektuje ju. Preto zodpovednosť nesie človek za svoje slobodné rozhodnutia.

Poslať 02.05.2018 11:27:41   Re: zdravotník a výhrada svedomia

Obrázok užívateľa

od 24.11.2009 0:52:31
napísal 11696 príspevkov
Citácia:
Prečo si už konečne nezaložíte kresťanskú nemocnicu? Zaplaťte si ju samy veď kresťanov je údajne 70%+- na SR, takže financovanie nebude problém, vytvorte ju ako uznáte za vhodné doplňte si tam svoje pravidlá a konkurujte. Kto Vám v tomto bráni?
Nuz je aj snaha, ale prave stat v tomto buzeruje ze aj krestansk nemocnica MUSI vykonavat potraty
v USA by to bolo treba overit, ale viem ze v Ziline je nejaky krestansky gynekolog a stat na neho robi natlak aby konal proti svojmu svedomiu a ze vraj musi vykonavat potraty ak sa na neho niekto taky obrati
podobne na to boli niektore bratislavske nemocnice
nepamatam si uz presne detaily, bolo to davnejsie, ale ostalo mi v pamati ze statna buzeracia nepusti
a napriklad ako taky Istanbulsky dohovor a podobne medzinarodne kraviny (Lunacek, Estrella a dalsie) UKLADAJU POVINNOST zabezpecit dostatocne mnozstvo moznosti potratov (opat uz si nepamatam co presne bolo v com a ako sformulovane ale bol som vtedy mimoriadne nasrdeny - mozno je to aj tu niekde na fore)

presne o tomto je vyhrada svedomia ze si moze zalozit taku nemocnicu alebo nemozes
Zial plne s Tebou suhlaim bolo by to riesenie, ale prave preto STAT nechce povolit vyhradu svedomia ani v tejto podobe
STAT CHCE BUZEROVAT a kontrolovat - to je znama vec

:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

Poslať 02.05.2018 11:46:17   Re: zdravotník a výhrada svedomia

Obrázok užívateľa

od 10.07.2015 18:28:11
napísal 1581 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
Prečo si už konečne nezaložíte kresťanskú nemocnicu? Zaplaťte si ju samy veď kresťanov je údajne 70%+- na SR, takže financovanie nebude problém, vytvorte ju ako uznáte za vhodné doplňte si tam svoje pravidlá a konkurujte. Kto Vám v tomto bráni?
Nuz je aj snaha, ale prave stat v tomto buzeruje ze aj krestansk nemocnica MUSI vykonavat potraty
v USA by to bolo treba overit, ale viem ze v Ziline je nejaky krestansky gynekolog a stat na neho robi natlak aby konal proti svojmu svedomiu a ze vraj musi vykonavat potraty ak sa na neho niekto taky obrati
nepamatam si uz presne detaily, bolo to davnejsie, ale ostalo mi v pamati ze statna buzeracia nepusti
a napriklad ako taky Istanbulsky dohovor a podobne medzinarodne kraviny (Lunacek, Estrella a dalsie) UKLADAJU POVINNOST zabezpecit dostatocne mnozstvo moznosti potratov (opat uz si nepamatam co presne bolo v com a ako sformulovane ale bol som vtedy mimoriadne nasrdeny - mozno je to aj tu niekde na fore)

presne o tomto je vyhrada svedomia ze si moze zalozit taku nemocnicu alebo nemozes
Zial plne s Tebou suhlaim bolo by to riesenie, ale prave preto STAT nechce povolit vyhradu svedomia ani v tejto podobe
STAT CHCE BUZEROVAT a kontrolovat - to je znama vec

:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
Ale prosim Ťa s výhovorkami na štát neobstojíš. Keby je tu naozaj tých + - 70% kresťanov presadia si v štáte čokoľvek. Mimo toho mám taký dojem, že na tie potraty chodia aj kresťanky... Takže? Lebo 3 zo 4 žien sú logicky kresťanky keď je +-70% slovákov kresťanov. A stále nerozumiem tomu. AK niečo nechcem robiť tak to nerobím. Výhovorky na štát, príkazy a neviem čo ešte neobstoja. Veď ak by toto bola pre mňa hlavná prekážka mám toľko možností: 1. nevykonám to a počkám či sa to bude u mňa prehliadať. 2. dám vypoveď a budem sa venovať inému povolaniu pričom budem bojovať za to aby existovala taká nemocnica na SR. 3. odídem pracovať do štátu kde sa to zhoduje s mojimi hodnotami. Alebo mi snáď chceš tvrdiť, že niekto stojí nad tým lekárom so samopalmi a vraví mu ak to nespravíš odbachnem Ťa? Ale raz darmo plat je dôležitejší ako tie hodnoty. Preto taký lekár to len ofrfle zoberie svoje prašulíky a tvári sa urazene, že musí robiť niečo s čím sa nezhoduje. :roll:

Poslať 02.05.2018 13:10:17   Re: zdravotník a výhrada svedomia

Obrázok užívateľa

napísal 3863 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
Áno v Žiine je kresťanský gynekológ, osobne ho poznám a neviem o tom že by na neho niekto vykonával nátlak aby robil interupcie. Má súkromnú gynekologickú ambulanciu, nerobí indikácie na potrat, nepredpisuje antikoncepcie. Jeho pacientky to vedia a vyhovuje im to. Má ich tolko že nestíha. Ktorej sa jeho prístup nepáči ide k inému.

Poslať 02.05.2018 13:25:12   Re: zdravotník a výhrada svedomia

napísal 323 príspevkov
misojogi píše:
Citácia:
Nuz je aj snaha, ale prave stat v tomto buzeruje ze aj krestansk nemocnica MUSI vykonavat potraty...
Pokiaľ viem, tak napríklad bratislavská nemocnica Milosrdní bratia interupcie určite nevykonáva, práve s odvolaním sa na katolíckych zakladateľov a majiteľov. Takisto ani v nemocničnej lekárni nedostaneš hormonálnu antikoncepciu, z toho istého dôvodu.
http://www.milosrdni.eu/site/bratislava/home

V tomto by som súhlasil s l1ve_D, naozaj sa takýto lekár môže zamestnať v nemocnici, čo interupcie nevykonáva, môže si sám založiť takú nemocnicu, prípadne si môže priamo v zmluve dohodnúť so zamestnávateľom, že on interupcie vykonávať nebude. Ale nepríde mi OK zamestnať sa v nemocnici na oddelení, kde sa interupcie vykonávajú a následne sa odvolávať na výhradu vo svedomí.

Niečo ako keby sa moslim zamestnal na jatkách a následne oznámil, že on bude spracovávať len ovce a kravy, lebo dotýkať sa prasaťa mu zakazuje jeho viera.

[ Príspevkov: 16 ]  Choď na stránku 1, 2  Ďalší

Obsah fóra » Aktuálne spoločenské dianie, kultúra a literatúra » Svetské dianie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť